Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych wyjaśnia, że rosyjska dezinformacja skupia się w Polsce na rozbudzaniu wrogości między Polakami i Ukraińcami. Celem Kremla jest wzbudzenie wśród Polaków przekonania, że przyjmowanie uchodźców może doprowadzić do kryzysu ekonomicznego i problemów z bezpieczeństwem w kraju. W tym celu propaganda Kremla często posługuje się wydarzeniami niemającymi żadnego związku z Ukraińcami w Polsce. Tak było w przypadku sprawy zabójstwa na Nowym Świecie.

- „Po zabójstwie na Nowym Świecie identyfikowane były działania dezinformacyjne przekonujące, że morderstwo wynika z polityki przyjmowania ukraińskich uchodźców w Polsce”

- wskazał Stanisław Żaryn.

- „W debacie na ten temat rozpuszczane były również fałszywe informacje, jakoby za większość przestępstw w Polsce odpowiadali Ukraińcy. Manipulowano też treściami sprzed lat, prezentując je jako obraz obecnych zagrożeń dla Polaków”

- dodał.

Żaryn alarmuje, że Rosjanie mogą wykorzystać każde budzące emocje społeczne zdarzenie do budowania wśród Polaków niechęci wobec uchodźców z Ukrainy.