Szkolenie z biostymulatorów tkankowych to innowacyjna usługa w ofercie METODOS Medycznego Ośrodka Szkoleniowego. Skierowana jest do wybranej grupy specjalistów – wykwalifikowanych i aktywnych zawodowo lekarzy. Wykładowcy dbają bowiem o wysoki poziom prowadzonych kursów i szkoleń z zakresu medycyny estetycznej. Z tego względu dedykują je specjalistycznemu gronu. Wykonywanie zabiegów iniekcyjnych wymaga pewnego poziomu wiedzy i kwalifikacji, które umożliwiają ich bezpieczny przebieg. Kwalifikacje te potwierdza certyfikat, który otrzymuje każdy uczestnik profesjonalnego kursu.

Czym są stymulatory tkankowe i kto je wykorzystuje?

Szkolenie z biostymulatorów tkankowych dedykowane jest wyłącznie lekarzom. Ukończyć je może specjalista, posiadający aktualne prawo wykonywania zawodu, które organizatorzy weryfikują w Centralnym Rejestrze Lekarzy. Stymulatory tkankowe stosują zatem wyłącznie specjaliści z zakresu medycyny estetycznej po ukończeniu stosownego szkolenia. Konieczna jest tu bowiem znajomość ludzkiej anatomii (zwłaszcza twarzy), technik i metod pracy oraz wskazań do stosowania tej metody terapii. To szkolenie podstawowe, nie dotyczy jednak usług z zakresu kosmetologii, ale złożonych (choć mało inwazyjnych) procedur medycznych.

Stymulatory tkankowe to preparaty biostymulujące, które przeznaczone są do podskórnej iniekcji. Ich celem jest głęboka regeneracja i odbudowa struktur skóry. W niezwykle skuteczny i silny sposób stymulują one fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny – białek odpowiedzialnych za jakość, gęstość i poziom jędrności skóry. Wraz z upływem czasu ich naturalna synteza ulega spowolnieniu, co w konsekwencji objawia się widocznymi oznakami starzenia się skóry. Biostymulacja to zastosowanie stymulatorów tkankowych w celu rewitalizacji skóry i zagęszczenia tkanek.

Szkolenie z biostymulatorów tkankowych – teoretyczne informacje ogólne i agenda

Szkolenie z biostymulatorów tkankowych w METODOS rozpoczyna część teoretyczna. Podczas krótkiego wykładu, prowadzonego przez doświadczonego i wykwalifikowanego instruktora, uczestnicy szkolenia przypominają sobie podstawowe informacje z zakresu ludzkiej anatomii. Poznają również nomenklaturę związaną z medycyną estetyczną. Wykładowca opisuje budowę skóry, uwzględniając podział na poszczególne okolice – twarz, szyję, dekolt, dłonie, pozostałe ciało. Przedstawia także wskazania do stosowania stymulatorów tkankowych i metody ich weryfikacji. Zwraca uwagę na konieczność eliminacji przeciwwskazań przed przystąpieniem do zabiegu. Dokonuje przeglądu preparatów dostępnych bez ograniczeń na polskim rynku branżowym oraz dzieli je zależnie od składu, czasu działania i oczekiwanych efektów. Prezentowane i używane podczas szkolenia stymulatory to przede wszystkim Profhilo, Ejal 40, Nucleofill, Philart, Linerese, Sunekos, Ellanse, Karisma, Lenisna, Hydroksyapatyt wapnia, Sculptra.

Praktyczne poznanie technik wykorzystania biostymulatorów tkankowych – część praktyczna szkolenia w METODOS

W części praktycznej szkolenia z biostymulatorów tkankowych kursanci poznają nowoczesne metody i techniki biomodelowania twarzy w pięciu głównych punktach estetycznych. Szkoleniowiec przekazuje wiedzę dotyczącą prawidłowego doboru preparatu do okolicy zabiegowej, uwarunkowań anatomicznych, ubytków tkankowych oraz wskazań do zastosowania, wieku i stanu zdrowia pacjenta. To również czas na analizę doświadczeń własnych prowadzącego i uczestników.

Głównym celem stosowania biostymulatorów tkankowych jest pobudzenie w skórze wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Lekarze muszą zatem wiedzieć, w jaki sposób optymalnie wspierać ten proces poprzez zastosowanie odpowiedniej procedury. Stymulatory można wszczepić podskórnie za pomocą kaniuli lub igły. Konieczne jest również odpowiednie przygotowanie preparatu, jego rozcieńczenie, połączenie z lidokainą lub chlorkiem sodu (NaCl). Program szkolenia przeznaczonego dla lekarzy obejmuje również samodzielne wykonanie zabiegu iniekcji z użyciem biostymulatorów przez uczestników. Podczas kilku godzin kursanci wykonują niektóre procedury medycyny estetycznej, a ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od wskazań oraz potrzeb modeli i modelek. Po ukończeniu szkolenia każdy specjalista otrzymuje stosowny certyfikat.

Dowiedz się więcej o tym, jak przebiega szkolenie biostymulatory tkankowe w METODOS.

Ile trwa szkolenie z biostymulatorów tkankowych?

Zwykle zapoznanie uczestników ze wszystkimi informacjami zajmuje instruktorom od 6 do 8 godzin. Czas trwania szkolenia zależy od ogólnego poziomu wiedzy kursantów oraz potrzeb modeli i modelek. Przypomnienie wiedzy teoretycznej z zakresu dermatologii, kosmetologii i szeroko pojętej medycyny ogólnej stanowi jedynie około 25% czasu całego szkolenia. Obszerniejszą jego częścią jest praktyczna nauka wykonania zabiegu umieszczenia biostymulatorów tkankowych w ciele modela lub modelki. Zabiegi wykonywane są pod okiem i z aktywnym wsparciem instruktorów. Doświadczony lekarz medycyny estetycznej wskazuje kursantowi, na jakie szczegóły zabiegu warto zwrócić uwagę jeszcze przed jego rozpoczęciem. Kontroluje przebieg procedury medycznej, weryfikując prawidłowość doboru stosowanych metod, narzędzi i preparatów. Czy szkolenie z biostymulatorów tkankowych jest skuteczne? Poświęcenie należytej uwagi każdemu kursantowi owocuje w przyszłości. Wszyscy uczestnicy szkoleń METODOS Medycznego Ośrodka Szkoleniowego czują się pewnie, oferując swoim pacjentom nowe usługi gabinetu medycyny estetycznej.