MSZ we wtorkowym komunikacie odradza podróże do Rosji zarówno w celach zawodowych, jak i pilnych sprawach rodzinnych. Przypomniano, że bardzo mocno ograniczone są możliwości podróży do i z Polski, a także dostęp do środków finansowych ulokowanych w naszym kraju.

Resort wspomina też o działaniach rosyjskich służb jak arbitralne zatrzymania czy przeszukiwanie telefonów komórkowych. Przypomniano jednocześnie o zredukowanej liczebności personelu dyplomatyczno-konsularnego RP w Rosji, co może oznaczać poważne ograniczenia jeśli chodzi o możliwość udzielenia ewentualnej pomocy polskim obywatelom.

Zalecamy śledzenie komunikatów na stronie Ministerstwa oraz na stronach placówek polskich w Rosji oraz zgłaszanie swojego pobytu w systemie Odyseusz”

- napisano.

Pojawiła się też informacja dla obywateli RP pozostających na terytorium Rosji, którym resort rekomenduje opuszczenie kraju dostępnymi środkami. Przypomniano, że w razie „drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa”, w tym zamknięcia granic, ewakuacja może się nawet okazać niemożliwa.