03.12.19, 21:29Zdj. Copyleft, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

A Macron dalej swoje! 'Podtrzymuję słowa o śmierci mózgu NATO'

Prezydent Francji, Emmanuel Macron przed rozpoczęciem szczytu NATO w Londynie, na wspólnej konferencji prasowej z amerykańskim przywódcą, Donaldem Trumpem, odniósł się do swoich słów o "śmierci mózgowej NATO". 

Zdaniem prezydenta Stanów Zjednoczonych, słowa Macrona były "bardzo obraźliwe". Francuski przywódca podkreslił, że zdaje sobie sprawę, iż jego uwaga na temat kondycji Sojuszu zirytowała wielu partnerów, jednak nie zmienia zdania w tej sprawie. W ocenie Macrona, NATO musi ustalić, jakie są jego podstawowe cele.

Prezydent Francji zwrócił uwagę, że państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie są nawet w stanie ustalić wspólnej definicji współczesnego terroryzmu. Jak stwierdził Emmanuel Macron, kraje członkowskie powinny przede wszystkim „zdefiniować wspólne zagrożenia, a pierwszym takim zagrożeniem jest międzynarodowy terroryzm i terroryzm Państwa Islamskiego. 

"Powinniśmy podjąć - bez naiwności - dialog z Rosją, aby zredukować ryzyko konfliktu"-stwierdził francuski przywódca, podkreślając przy tym, że warunkiem wstępnym do nawiązania takiego dialogu „są postępy” w rozwiązywaniu konfliktu między Rosją i Ukrainą. Polityk podzielił też opinię prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump oznajmił wcześniej, że  „USA i Rosja chcą nowej umowy w sprawie broni nuklearnej”, a Ameryka może się dogadać z Moskwą.

"Oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz"-stwierdził amerykański przywódca. Macron także poparł nowy traktat INF:

"Francja, Niemcy i inne kraje europejskie są zagrożone nowymi rosyjskimi pociskami (…). Nie możemy się wykazać jakąkolwiek naiwnością wobec Rosji, ale sądzę, że status quo nie jest lepszym rozwiązaniem". 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

opty2019.12.4 13:26
Panie Macron miał pan okazje uchodzić za wielkiego polityka. Wystarczyło tylko cicho siedzieć.
zatroskany2019.12.4 12:43
Fircyk w zalotach ...
Waldi2019.12.4 10:42
Makaron liże tył Putlerowi i stawia się NATO, teraz oceńcie Polacy czy w razie "W" można by było liczyć na Makarona czy Makrelę. Odpowiedź: TAK, tak jak w 1939 roku.
B522019.12.4 10:07
człowiek jeszcze nie wymyślił takiej rzeczy aby lewactwo nie potrafiło tego zniszczyć
Ala2019.12.4 9:58
Francja to kolos na glinianych nogach. Kiedyś (przed wiekami) była mocarstwem. Ale teraz ? Ma kłopoty z budżetem, z bezrobociem, imigracją. To słaby kraj, który koniecznie chce przewodzić w UE. Wpatrzony jest w Niemcy, bo ci mają kasę.
lucjanhenryk2019.12.4 6:21
Masońska Francjo; miałaś swoje 5 minut w 1939 r. i..... Niemcy złoiły Wam żope aż miło ... Panie Macron miał pan okazje uchodzić za wielkiego polityka. Wystarczyło tylko cicho siedzieć.
Olin2019.12.3 23:05
podstawowym celem NATO powinno być bzykanie babci makronowej....
taka prawda2019.12.3 22:27
No i Makron ma rację