04.11.20, 07:50Screenshot Youtube - Z Maryją Ratuj Człowieka!

Abp Gądecki: Katolik nie może poprzeć propozycji prezydenta. To byłaby nowa forma eutanazji

Z uznaniem przyjąłem decyzję Trybunału Konstytucyjnego uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z konstytucją. Decyzja ta potwierdza bowiem, że koncepcja >>życia niewartego życia<< stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawa” – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną podkreślił, że życie każdego człowieka, od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci, jest dla Boga tak samo wartościowe i w związku z tym – powinno być tak samo chronione przez państwo.

W wywiadzie, który publikuje dzisiejsza „Rzeczpospolita, abp Gądecki zaznaczył:

Brak publikacji decyzji TK prowadzi jednak do wielu znaków zapytania”.

Zapytany z kolei o to, czy katolik może poprzeć projekt, który zaprezentował prezydent Andrzej Duda, a według którego aborcja miałaby być dopuszczalna w sytuacji, gdy istnieje wysokie prawdopodobieństwo że dziecko będzie martwe lub obarczone chorobą prowadzącą „niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka”, abp Gądecki odparł jasno:

Niestety, nie może”.

Stwierdził też:

Prezydencka propozycja byłaby nową formą eutanazji, która selekcjonuje osoby ze względu na możliwość przeżycia”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

MAD2020.11.20 15:32
Opieracie się na tak iluzorycznej podstawie jak wiara. Proszę to zrozumieć. Nikt nie udowodnił, że Bóg istnieje. Nie ma na to żadnych badań naukowych. Poruszamy się zatem po grząskim gruncie, który ma mieć wpływ na życie przyszłych matek. Idea słuszna co do zakazu aborcji, jednak prosiłbym pozostawić ją w sferze rozważań teologicznych i duchowych. Proszę o jej stosowanie w kręgu katolików i to z pełną powagą i odpowiedzialnością. Nie wolno jednak zmuszać wszystkich ludzi do mówienia tym samym językiem. Jeśli pokażecie choć jeden przykład przekazu bezpośredniego, choc jeden przykład kontaktu z zaświatem, który jest wiarygodny i na podstawie którego ferujecie wyroki, oceny i w efekcie prawo, to będę mile zaskoczony. Dla ludzi spoza Waszej wspólnoty jest to równie przykre doświadczenie jak dla Was byłby zakaz przeszczepów czy transfuzji, również w imię czyjejś wiary. Nikogo nie zmuszam do aborcji, nikomu nie zabraniam sie modlić, dlaczego więc Wy forsujecie swoje racje i poddajecie w wątpliwość możliwość życia obok siebie narzucając swoje teorie. Odwet będzie okrutny i mocny. Nie mówię o przemocy, mówię o laicyzacji. To co dzisiaj jest dla Was wątpliwym sukcesem (wyrok TK) odbije sie czkawką w przyszłości. Przyjdą inni konstytucjonaliści i o dziwo na podstawię tej samej konstytucji ogłoszą inny wyrok. Wy pozostaniecie sami, a młodzież kościoły przerobi na dyskoteki. W otoczeniu moich dzieci i wnuków ostatnie bastiony prysły, ostatni młodzi ludzie odeszli, ostatni dostrzegli o co tu chodzi. Ta polityka odpycha i wręcz bulwersuje.
R2020.11.17 9:27
lekarze zarabiający na aborcji mogą dowolnie fałszować stan płodu i np. diagnozować wodogłowie gdy w rzeczywistości aborcja zniszczy dowody że to była nieprawda; a pytanie czy chronić prawnie życie płodów to pytanie czy decyzje pozostawić tym co płody przerobią na pieniądze
Jas2020.11.20 15:40
Czy nie uważasz, że jest to zawłaszczanie bardzo intymnej sfery życia ? Nie uważasz, że całkowity zakaz aborcji, dotykający wszystkich, czy wierzą czy nie to budowanie Państwa wyznaniowego ? Wyobraź sobie co się dzieje z tym krajem na przykładach. Wyobraź sobie odwrotną sytuację. "Strefy wolne od religii", "Zakaz modlitwy", "zakaz odprawiania mszy". "Zakaz noszenia krzyży". Jak myślisz będzie miło ? Żyjemy obok siebie - wszyscy. Nikt nie zmusza katolików do aborcji. Nikt nie stawia zakazów tych powyżej. Tak ciężko to zrozumieć, że to ewidentne przegięcie w jedną stronę ? I to tylko w imię przekonania, że krzak czy wąż gadał. Paranoja.
Moly2020.11.6 1:42
Katoliku. Myslenie za siebie jest grzeszne
Anonim2020.11.4 18:38
Obwiesiło się toto złotem jak choinka i poucza. Jak ten człowiek wygląda? Żałosny człowieczyna rządzić by chciał a tu owieczki coraz bardziej krnąbrne. Żal tyłek ściska. Nic nie rozumie ze współczesnego świata, nic nie czyta tylko żre i pierdzi ustami. Alleluja i niech żyje ciemnogród.
KATOLIK2020.11.4 17:28
TA WIELKA ROZNICA NA TEN TEMAT WYNIKAS Z BRAKU DOBREGO WYKSZTALCENIA I WYCHOWANIA
katol2020.11.4 15:55
Do kompetencji księdza należy tylko: nie zabijaj. Reszta to polityka, której kościół gorzko pożałuje. Zabrakło roztropności.
Po 11 ...2020.11.4 15:01
Skoro "Katolik nie może poprzeć propozycji prezydenta", to z pewnością autor tak niekatolickiej ustawy nie jest katolikiem. Dlaczego zatem KK nie wywali Dudy z KK?
katolicka deratyzacja Polski2020.11.4 17:22
Znajomosc katolicyzmu przez komunistow,ktory jest podstawowym elementem kultury polskiej,po prostu poraza. Moze by zorganizowac jakies kursy,jak zostac Polakiem.
matis892020.11.4 14:51
Abp. Gądecki, a czy katolik może głosować na partię która wspiera satanistyczny, masoński i apokaliptyczny projekt państwa bezgotówkowego o którym Biblia mówi że prowadzi ono do Znamienia Bestii i jest z nim ściśle związane ??? Bo lewacki PIS to otwarcie popiera i stopniowo realizuje.
Hej, troliku2020.11.4 15:04
Jesteś klonem tego użyszkodnika @Bahram, który pisze na forum frondy?
Contral2020.11.4 14:40
Trudno się z tym nie zgodzić. Ale tę całą rzecz trzeba załatwiać krok po kroku. I dlatego popieram decyzje PAD. Ja bym powiedział, że prezydent starta się zachowywać w sposób ostrożny. W przeciwnym wypadku mielibyśmy niekończące się lewackie uliczne awantury. Od czegoś trzeba zacząć.
nie ślepy2020.11.4 14:49
Podobnie było z sądami, dlatego mamy bagno utrwalone na dobre i skutki jaskrawo widoczne!
🆃🅴🆂🆃🅴🆁2020.11.4 15:11
Z tym, że »nie ślepy« pisze się inaczej.
matis892020.11.4 14:57
Sory, ale to już nie naiwność tylko głupota myśleć że lewacki PIS zrobi coś po katolicku wbrew lewactwu w 3, 5, 10 swojej kadencji hehe. Oni robią wszystko pod dyktando masonerii i lewactwa.
katolicka deratyzacja Polski2020.11.4 17:24
Znany tutaj jestes z wybitnej inteligencji. Uwaga zart,dowcip.
trzaska2020.11.4 14:38
Mydlić oczy i mielić ozorem może każdy , kobiety rodziły i rodzić będą dzieci zdrowe i chore, z którymi natura radziła sobie sama, a nie było aborcji i świat się nie zawalił.Urodzi chore może się go wyrzec i oddać w adopcję ,czemu musi zamordować,poco stawać się matką mordującej własne dziecko, ludzie gdzie wy wszyscy zabrnęliście obudźcie się, bo jesteście gorsi od demonów.
KOŚCIÓŁ MA TERAZ NAJWIĘKSZE MOŻLIWOŚCI2020.11.4 13:58
jakich nie miał od lat w Polsce, aby edukować , wdrażać chrześcijańskie wartości, pełną wolność, religia w szkołach, pieniądze od państwa za naukę I JAKIE EFEKTY?? MOŻE JEDNAK NIE DA SIĘ LUDZIOM WIARY NARZUCIĆ NA SIŁĘ, ale własnym przykładem bycia wzorowym chrześcijaninem, miłosiernym a nie legalistą pilnującym prawa, zakrywającym własne podwórko ( pedofilia ). Nie da się udać świętości, trzeba być świętym.
matis892020.11.4 14:54
Tyle że Kościół jest teraz najbardziej prześladowany w swojej historii.
szatan2020.11.4 15:13
ktoś tu chyba na lekcjach historii nie uważał
??2020.11.4 16:53
tak? u nas? może w Chinach, Indonezji, u Arabów, ale w Polsce? przez kogo? PRZEZ 90% katolików?JAK KTOŚ JEST NA ŚWIECZNIKU I MA WIĘCEJ DO POWIEDZENIA TO MA I WTEDY KRYTYKANTÓW, PROSTA SPRAWA, ale za Popiełuszki było lepiej?
katolicka deratyzacja Polski2020.11.4 17:27
Na jaka sile,ty komunistyczny idioto. Kosciol nikogo do niczego nie zmusza,ty bydlaku.
Jarek2020.11.4 13:30
OK, brak możliwości aborcji, ale mam pytanie. Co Kościół zrobił ponad zakazywanie i straszenie grzechem śmiertelnym, czy ekskomuniką. Ile polski KK dał kasy ze swoich wielkich bogactw na pomoc dla kobiet, które stają przed tragiczną decyzją i nie mają pomocy z nikąd? Jak wygląda edukacja w tej kwestii? Tak znana - płacz i zgrzytanie zębów. Biskupi, księża i Kaczyński, to są ludzie bez empatii. Nie mogą sobie wyobrazić sytuacji kobiety, która dowiaduje się o tym jakie dziecko urodzi - zostaje sama (z różnych względów), nie ma jej kto pomóc. Czy na katechezach dowie się co zrobić?, Czy na kursie przedmałżeńskim dowie się co zrobić? Odpowiedź: NIE!! Jak KK "docenia" heroiczne kobiety pokazał Jędraszewski, zwalniając z pracy kobiety samotnie wychowujące dzieci. Obłuda KK jest większa niż Czomolungma.
leszczyna2020.11.4 14:01
Na czym - wg Ciebie - polega nieszczęście kobiety: na tym, że ma dziecko śmiertelnie czy ciężko chore, czy na tym, że je urodzi? Bo kobieta i tak to dziecko urodzi, a aborcja sprawi jedynie, że urodzi zabite w łonie albo dziecko umrze wskutek braku pomocy po urodzeniu. Musi urodzić, bo inaczej nieżywy płód miałaby w sobie na stałe.
Jarek2020.11.4 16:41
Czy Ty naprawdę jesteś kobietą? Jeśli tak, to naprawdę nie wiesz jakie kobiety mają problemy. Wyobraź sobie młodą kobietę, która została sama, nie ma nikogo, do pomocy, mieszka w wynajętym mieszkaniu, za które płaci, jeszcze pracuje. Po urodzeniu bardzo upośledzonego dziecka zostaje z nim sama, często z wielką traumą związaną z sytuacją dziecka. Za chwilę nie ma pracy, bo musi się cały czas zajmować dzieckiem. Czy możesz sobie wyobrazić, co ona przeżywa? Jeśli nie możesz, to nie uważaj się za osobę wrażliwą. Czy na lekcji religii dowiedziała się o formach pomocy w takich przypadkach - oj, nie. Wiem jaki jest program lekcji religii w średniej szkole. Na kursie przedmałżeńskim, pokazali jej wyświechtany film o dokonywaniu aborcji. Kościół potrafi tylko potęgować winę u ludzi. Nie ma pojęcia jak zmieniają się pokolenia. Wytłumacz mi dlaczego zatem znajduje się porzucone dzieci w śmietnikach, które umierają w wielkich męczarniach. Zapewne wszyscy wydadzą wyrok, "matka to margines" - tak najwygodniej. A może nie margines, może depresja poporodowa spotęgowana strachem przed przyszłością, ze względu na brak wsparcia.
leszczyna2020.11.4 19:48
Kobieta młoda czy stara, jeśli nie daje rady utrzymać i wychować dziecka, a może nie daje rady zajmować się swoim niedołężnym rodzicem, może tę osobę powierzyć instytucjonalnej opiece, lecz nie zabijać. Nauka religii to nie kurs pomocy społecznej. Owszem, tragiczny jest los dziecka wyrzuconego na śmietnik, ale czy lepszy byłby jego los w razie aborcji i wyrzucenia do odpadów medycznych? Taka samo spotyka je śmierć z ręki ludzi, którzy winni mu miłość i szacunek, ale jeśli to ponad ich możliwości, przynajmniej niech go nie pozbawiają życia. Patrz: jedna wyrzuca dziecko, bo nie ma gdzie mieszkać, druga chwali się aborcją, bo miała za małe mieszkanie na trzecie dziecko - jedna i druga uzurpuje sobie władzę na życiem swojego dziecka.
leszczyna2020.11.4 20:27
A propos - jaki to "wyświechtany film" o aborcji puszcza Kościół w Polsce na kursach przedmałżeńskich, który by mogła oglądać twoja przykładowa młoda kobieta? O wdowie piszesz? No bo skoro taka pani/panna chodziła na kurs przedmałżeński, to raczej dowiedziała się na nim, że pożycie płciowe należy prowadzić z mężem, a nie tak, że się post factum zostaje w samotności z dzieckiem czy bez dziecka.
olo2020.11.4 13:16
Słusznie że Kaczyński i Kościół nie mają zaufania do katoliczek i i z góry trzeba zakładać że będą one dokonywały aborcji. Nie można wierzyć ani ufać w ich katolickie wychowanie, sumienie i moralność. Dlatego uważam że katoliczki muszą moralność mieć zapisaną w prawie karnym. Orzeczenie TK było tego dowodem.
pp2020.11.4 13:31
"Nie można wierzyć ani ufać w ich katolickie wychowanie, sumienie i moralność." A Ty znów o Marcie prezydentównie co to każde dziecko z innym? Czy prezesie co ma rozwód kościelny na żądanie? Nie każdy się tak dobrze prowadzi.
Jak się żyje w odrealnionym świecie2020.11.4 12:54
Łatwo za kogoś zdecydować i narzucić ... Kaczyński, księża nie mają dzieci, więc nic nie rozumieją z tragedii wielu kobiet. Niech rozporządzają swoim sumieniem i grzechami własnych środowisk, a nie jak nasza pokaże środkowy palec (Lichocka) to bijemy brawo, jak w obronie kościoła wyjdę z karabinem to można... Jak u nas nepotyzm i przekręty, to bardziej uświęcone i na prawie, bośmy wymyślili, że w pandemii wszystko można nawet kupić respirator od handlarza bronią, a pieniędzy jak nie oddał tak nie ma.. JUŻ NIE UDAWAJCIE TAKICH ŚWIĘTYCH, BO NA PIASKU WYPISANE BYŁY GRZECHY WSZYSTKICH NAS, JUŻ NIE DA SIĘ NIKOGO NABRAĆ! OD SIEBIE NALEŻY ZACZĄĆ UŚWIĘCANIE ŻYCIA!
Anonim2020.11.4 13:05
Kościół niezmiennie głosi to samo a ciągle ktoś się dziwi. Kościół a nie bergogliański badziew. A w polityce różnie bywa.
S2020.11.4 13:05
To zacznij. Pokaż
Anonim2020.11.4 13:43
nie jestem na świeczniku i nie narzucam wiary siłą.. BÓG DAŁ WYBÓR
katolicka deratyzacja Polski2020.11.4 17:29
Bog nie daje ZADNEGO wyboru,tylko narzuca swe przykazania,i dlatego jest wlasnie Bogiem.
mix2020.11.4 13:45
BO LUDZI WYCHOWUJE SIĘ PRZYKŁĄDEM ŻYCIA
Duda-Gracz2020.11.4 12:52
Można pisać do wielebnego: [email protected]
tego się trzymajmy2020.11.4 12:41
Wasza mowa niech będzie krótka tak tak, nie nie, wszystko co nadto od złego pochodzi. Nie zabijać NIKOGO jest najlepszym rozwiązaniem i WSZYSTKIM wyjdzie na dobre. Kobiety powinny walczyć o należytą pomoc państwa dla dzieci chorych i ich matek a nie o prawo do zabijania.
niewierzący też mieszkają w Polsce2020.11.4 12:44
tyle, że kościół źle policzył katolików i okazuje się , że nie wszyscy muszą mieć w świeckim państwie takie same wartości, był jakiś kompromis i trzeba było go nie ruszać
"niewierzący też mieszkają w Polsce"2020.11.4 12:52
Po co Polsce obywatele TYLKO mieszkających?
kurwa, napisz to po polsku2020.11.4 12:53
:/
Duda-Gracz2020.11.4 12:48
Ba! W RP są związki religijne, które mają inne spojrzenie na aborcję niż K.Kat.
Anonim2020.11.4 12:38
Odlot! A kilka dni temu mówił że Kościół nie ustanawia prawa i o nim nie decyduje. Wtedy kłamał czy teraz?
ble2020.11.4 12:47
a decyduje? ustanawia prawo? Biskup może mieć zdanie, wygłaszać opinie, jest wolnym człowiekiem a ty możesz nie słuchać biskupa tylko np. Lempart
Anonim2020.11.4 12:56
Wolnym człowiekiem? Co ty bredzisz,jest otoczony w ramce nauki Kościoła ma wolności tyle co pies w kojcu.
Henryk2020.11.4 12:36
Brawo. Duda sprzedaje naród kolejny raz.Typowa Unia Wolności.
KS2020.11.4 12:35
"Gromadzenie się poczucia winy w społeczeństwie, przeradza się w końcu w jawne przerzucanie oskarżeń lub szkalowanie, które wymaga wówczas dalszych usprawiedliwień wzmocnionych, kolejnymi subtelnymi zniekształceniami i wyszukaną retoryką" Walka z mową nienawiści, Tolerancja dla odmienności, Katociemnogród, Zaściankowa religia itp.
S2020.11.4 12:39
"Przyznajemy, że utraciliśmy kontrolę nad naszym życiem i tylko Bóg może nas uwolnić od naszego szaleństwa."
obywatel2020.11.4 12:28
Gądecki - zasadą demokratycznego państwa jest zwrot ziemi, nieruchomości kościołowi z zamian za likwidację funduszu kościelnego , tak wykombinowaliście po bożemu że macie i ziemię , pałace , fundusz kościelny podwójna waloryzacją emerytury Jezus pytać się nie będzie o zawiłości teologiczne ale zapyta się o wasz przepych i bogactwo
genus2020.11.4 11:41
Gądecki kościół nauki swoje naucza bez pomocy prokuratora i paragrafu, Prawdziwy kościół jest ponad podziałami i nie romansuje z partiami politycznymi, Skoro plemnik jest pół życiem powinien być też bardzo chroniony, Nauki kościelne oparte o wiedzę medyczną XIX , Jesteście spadkobiercami niekończących dóbr Jezusa i tym się proszę zająć , Biskupie pałace oddajcie dzieciom urodzonym z różnymi wadami Wszystkie otrzymane nieruchomości od wiernych były darowane z myślą że kościół podzieli się z biednymi
PP2020.11.4 11:51
" Biskupie pałace oddajcie dzieciom urodzonym z różnymi wadami " hahahahaha proszę Cię przestań żartować.
Anonim2020.11.4 11:38
Hhahh Teraz nóż w plecy dostaje PiS i Duda od Kościoła za aborcję.Po co Kaczyńskiemu była ta wojna potrzebna? Teraz Kościół atakuje PiS Hhahahhahah
Krzychu Wawa2020.11.4 11:34
Dobrze mówi; taka prawda. Łapy precz od bezbronnych dzieci.
Trupia Voń Prezesa2020.11.4 12:31
Widział, ty gnojku, dziecko z mózgiem na wierzchu?
Zachowanie episkopatu budzi niesmak2020.11.4 11:33
Po wypowiedziach rzecznika episkopatu nt politycznych decyzji, bez sensu są takie wypowiedzi arcybiskupa.Katolicy będą wiedzieli,co mają myśleć i robić.Episkopat powinien się zająć nieuporządkowaniem we własnych szeregach.
Anonim2020.11.4 11:30
Hipokryta Przez 27 lat popieraliście kompromis aborcyjny i go tworzyliście w 1993 roku.
zenio2020.11.4 11:23
Gdzie byliście wszyscy zagorzali katolicy kiedy księża gwałcili dzieci?
Anonim2020.11.4 16:47
A gdzie ty jesteś zagorzały lewaku jak dzieci geałcą ich własni ojcowie ,wujkowie ,nauczyciele itp.
...2020.11.4 11:19
Gądecki, napiszę wprost -ODpie...l się pan od polityki, zajmij się duszyczkami.
pp2020.11.4 11:52
Polityka daje większą władzę. Do kościoła chodzi jakieś 30% społeczeństwa a poprzez politykę można rządzić wszystkimi.
tymczasem w prawdziwym świecie2020.11.4 11:19
Komendant Rejonowy Policji podjął decyzję o zawieszeniu zastępcy Komendanta Komisariatu Policji Warszawa-Żoliborz i kilku policjantów, którzy pilnowali domu Jarosława Kaczyńskiego. Z nieoficjalnych doniesień WP wynika, że ma to związek z akcją Lotnej Brygady Opozycji. Na płocie Jarosława Kaczyńskiego zawisły wieszaki i pampersy.
s2020.11.4 11:08
Pytanie? Kobieta dokonuje aborcji. Po jakimś czasie jednak doświadcza poczucia winy, cierpienia. Radzi sobie jednak z tym, poznaje mężczyznę rodzi im się dziecko. Ona jest szczęśliwa a jednocześnie odczuwa niepokój: Jakie mogło być tamte dziecko. Patrze w jego oczy i wypełnia mnie szczęście z powodu jego uśmiechu i zaufania jakim mnie obdarza. A ja wtedy wewnętrznie kule sie i płacze.... Co byście jej poradzili, ale serio?
Sis2020.11.4 12:08
http://www.duchowaadopcja.info/assets/files/Kroki_ku_uwolnieniu_z_ciezaru_winy_po_grzechu_aborcji.pdf. Posłuchaj też ks. Chmielewskiego: https://www.youtube.com/watch?v=ikNpMXupt0k
S2020.11.4 12:27
Dziękuje
Maciej Płatov2020.11.4 11:00
EPISKOPAT POWINIEN SPRAWĘ POSTAWIĆ JASNO.KTO POPIERA ABORCJE ,EUTANAZJE NIE MOŻE LICZYĆ NA ŻADNĄ POSŁUGĘ ,ZE STRONY KOŚCIOŁA.Czyli Chrzest ,Komunia ,Bierzmowanie ,Ślub ,Ostatnie Namaszczenie Chorych ,Pogrzeb.Oraz Pochówku na Cmentarzu Wyznaniowym ---Parafialnym ( a około 95% jest Cmentarzy Wyznaniowych różnych Religi ).A są to Cmentarze Wiejskie ,Parafialne.Czyli WYBÓR po Stronie Polaka.
Albert2020.11.4 11:11
Nie ma żadnego prawa odmówić pochówku. Wszystkie cmentarze w Polsce są nadzorowane przez państwo. Kleruch niezależnie od rangi jest na nich tylko dozorcą i nikt się go o zdanie nie pyta.
Maciej Płatov2020.11.4 11:24
@ Albert---=Mylisz się.To sa CMENTARZE TZW.WYZNANIOWE.Np: Czy na KIRKUCIE ( Żydowskim Cmentarzu pochowają Katolika ?), przykład z miejscowości gdzie mieszkam Cmentarze Ewangelików ,Żołnierzy Radzieckich,KIRKUT Wojskowy.I Jak w Każdym Mieście są trudności z pochówkiem ,z braku Miejsc na Cmentarzach Wyznaniowych Miejskich.A na W/wymienionych Cmentarzach Miejsca sa ,ale nie ma Zgody na pochówek.
AAAtomek2020.11.4 11:25
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001473. _______. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 czerwca 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych
Maciej Płatov2020.11.4 13:07
@AAAtomek Ty wierzysz w ogłoszenia , a Ja w REALIA.Powtarzam w Mieście gdzie Mieszkam są wolne miejsca na Wyznaniowych Cmentarzach( pomińmy Radziecki Wojenny),I NIKT ICH nie zmusi na danie zgody na pochówek.Najbliższy Cmentarz z wolnymi miejscami to około 15 km.Ustawy Ustawami ,Reali Realiami.A ni na Ewangelikach ,Kirkucie NIKT NIE DA ZGODY.
AAAtomek2020.11.4 13:30
Jeżeli jest komunalny to chowasz na komunalnym, jeśli brak komunalnego to na wyznaniowym.
Albert2020.11.4 14:25
Co znaczy "zmusi do dania zgody"? A pyta się klerucha ktoś? Idziesz, bierzesz grabarzy, nakazujesz im kopać grób, a klerucha informujesz, że tego dnia i o tej godznie będzie pogrzeb i że ma bramę otworzyć dla żałobników.
Albert2020.11.4 11:36
Oczywiście, że pochowają tam każdego. Bo muszą. Mają taki obowiązek.
Anonim2020.11.4 16:51
No nie Albert chce być pochowany na poświęconym cmentarzu .
...2020.11.4 11:20
Episkopat w życiu tak nie zrobi. Nawet nie masz pojęcia ile wtedy straciliby kasy.
AAAtomek2020.11.4 11:21
Art. 8. 1. Przyjęcie zwłok do pochowania na cmentarz następuje po przedstawieniu dokumentów określonych w art. 11 ust. 4b i 9. 2. W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących. 3. Zarząd cmentarza wyznaniowego nie może odmówić pochowania zwłok osób, które posiadają nabyte prawo do pochówku w określonym miejscu tego cmentarza.
Sis2020.11.4 12:47
To tak przy okazji przesyłam link z mistrzami od pogrzebów, ale pamiętaj że trzeba wcześniej zrobić rezerwację, bo ponoć do tych najlepszych, to kolejki coraz większe:) Aha no i tam nie biorą "co łaska", a wg cennika :) http://www.polskiestowarzyszeniepogrzebowe.pl/pl/Lewe-menu/REKOMENDOWANI-Mistrzowie-Swieckich-Ceremonii-Pogrzebowych
pp2020.11.4 12:31
I cyk. Druga Holandia. 2% wiernych.
🎃Jaceniacka2020.11.4 11:00
Proste jak budowa cepa. Nie chcesz klecho aborcji - to jej nie rób. A od naszych kobiet wara! jeszcze trochę to zażądacie zakazu rozwodów, a potem wycinania lechtaczek u małych dzieci
Maciej Płatov2020.11.4 11:04
@Jaceniacka--ŻYCZĘ byś Ty i Twoja Familia Żyła jak Najdłużej.Ale tak z Ciekawości : gdzie Twoje doczesne szczątki mają spocząć( trumna czy urna).Bo Proboszcz ma LEGALNE PRAWO ODMOWY POCHOWKU na Cmentarzu Parafialnym-Wyznaniowym. Ja CIEBIE Tylko PYTAM.
🎃Jaceniacka2020.11.4 11:06
Będę mieć to w ddoopie. Klecha się nie obłowi
Albert2020.11.4 11:11
Nie ma żadnego prawa odmówić pochówku. Wszystkie cmentarze w Polsce są nadzorowane przez państwo. Kleruch niezależnie od rangi jest na nich tylko dozorcą i nikt się go o zdanie nie pyta.
AAAtomek2020.11.4 11:23
9. 2. W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących.
matis892020.11.4 10:44
Duda pokazał że jest lewakiem jak cała ultra lewacka partia PIS. Katolik nie może głosować na PIS, ten popiera aborcję, LZPKNTB i projekt satanistycznego, masońskiego i apokaliptycznego państwa bezgotówkowego do Znamienia Bestii.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2020.11.4 10:57
Nie próbuj udawać, że projekt Budynia jest jakkolwiek zadawalający dla Strajku Kobiet. Ten projekt odrzucamy w całości, bo to jest tylko cofnięcie się o 1/4 kroku, de facto większe zaostrzenie niż było w tzw. "kompromisie". Natomiast cieszy fakt, że Budyń stał się zupelnie bezideowym pseudoprezydentem bez poparcia od lewa i prawa.
matis892020.11.4 11:20
PIS i Duda to lewactwo większe od wszystkich. Sam Trzaskowski potrafi tylko sprytnie grać macicami i sodomitami jak mu wygodnie, a jak nie to ma was w tyłku. Macice i sodomici chcieli by więcej od PISu ale to puste gadanie tym bardziej kiedy są dumni z noszenia PISOWSKICH kondonów na głowach i mówią że pierwsi dadzą się zaszczepić PISowskim szajsem i bublami.
Mory2020.11.4 10:40
Księże arcybiskupie, Pismo uczy: "niech wasza mowa będzie krótka: tak- tak, nie-nie. A co nadto jest od złego pochodzi." Zadaniem Kościoła jest przypominać: nie zabijaj, a to, co ksiądz robi ,napominając władzę państwową, to uprawianie polityki. Czy ksiądz w całej swej mądrości tego nie widzi? A może to brak roztropności, jednego z darów Ducha Świętego?
matis892020.11.4 10:45
Aborcyjne mordowanie dzieci to temat religijno-polityczny.
pp2020.11.4 13:49
"ksiądz w całej swej mądrości" W CZYM????
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2020.11.4 10:33
Polak nie może popierać katoideologii, bo to jest zdrada kraju.
pytanie2020.11.4 10:17
Czyli jednak KK zajmuje się polityką?
Realista2020.11.4 10:11
To jest piękne w jakim tempie idziemy w ślady Irlandii. Kościół wytrwale pomaga w tym aby Polska stała się krajem postkatolickim.
west2020.11.4 10:04
Politycy na "wyjaśnienie" sprawy wypowiedzą potoki słów. Na ich zlecenia w tej samej sprawie podlegli im urzędnicy zapiszą tysiące stron papieru. Media powielą to w milionowych nakładach, zajmą na portalach wiele gigabajtów, o komentarzach nie wspomnę. Jednak wszystko to można zamknąć raz jednym słowem : tchórzostwo
Polak Katolik2020.11.4 9:54
To oczywiste, że katolik nie może poprzeć PiS. Za poparcie PiS powinna być ekskomunika.
kto wymyslił celibat?2020.11.4 9:32
"Biskup więc powinien być nienaganny, MAŻ JEDNEJ ŻONY, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający MIARY W PICIU wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, NIECHCIWY NA GROSZ, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?" 1 list do Tymoteusza... Na jakimś etapie chrześcijaństwa kościół stał się instytucją i państwem z władzą świecką i wtedy wymyślili, że będą mieli więcej pieniędzy jak księża nie będą się dzielili z żonami i dziećmi, czy tak? św. Paweł mówił wprawdzie, żę są tacy którzy zostali 'wytrzebieni" do życia w pojedynkę zajmując się tylko sprawami duchowymi ale to nie był nakaz, tylko WYBÓR!!
Ale luja i do przodu2020.11.4 10:22
Głównie chodziło o spadki po zmarłych księżach by nie trafiały do rodzin
Anonim2020.11.4 9:21
Wywiad-rozmowa z nieżyjącym prof. Romualdem Dębskim Znam trochę lekarzy, którzy "nawrócili się", przestali przerywać ciąże, jak już "wyskrobali" sobie dwa porządne mieszkania w Warszawie albo piękną willę. Teraz są już bardzo przeciw. O jednym lekarzu, znane nazwisko, przez lata mówiło się nawet "złota łyżka". A teraz jest publicznie przeciw i pierwszy chce rzucać kamieniem. Nie wypada mi lub wręcz nie wolno mi wymieniać nazwisk, zwłaszcza kiedy obowiązuje mnie tajemnica lekarska, ale bardzo drażni mnie ta hipokryzja. Żonie jednego znanego przeciwnika diagnostyki prenatalnej robiłem amniopunkcję, w wielkiej tajemnicy, żonie obrońcy życia terminowałem ciążę z zespołem Downa. Pytałem: jak to jest, przecież jesteście przeciw? A oni mówili: słuchaj, to naprawdę "wyjątkowa sytuacja". Wyjątkowa, bo dotyczyła ich osobiście, a nie ich pacjentek. Bo dla pacjentek zawsze mają żelazne sumienie. Podobne refleksje miałem kiedyś, dyskutując z kobietą, słuchaczką jakiegoś programu, do którego mnie zaproszono. Ona opowiedziała, że miała pięć aborcji, ale teraz zrozumiała, że to grzech, i żąda, aby aborcji całkowicie zakazać. Ale ona do tego wniosku doszła, jak już była w menopauzie. Teraz chce nawracać młode dziewczyny. Czy to ma sens?
Ale luja i do przodu2020.11.4 9:06
Wspaniała wypowiedź Gądeckiego, uważam że takie wypowiedzi kościoła trzeba popierać ponieważ oddala to ludzi a szczególnie młodych od średniowiecznego fanatyzmu kościoła katolickiego i przybliża nas znów do kultury i wartości tolerancji zachodu którą w ostatnich latach trochę zaniedbaliśmy pod wpływem psychopatycznego przywódcy PiSu
Anonim2020.11.4 9:06
A Jan Paweł II, był po prostu człowiekiem wielkiego serca, wielkiej miłości do Boga i człowieka.
Richuś2020.11.4 9:09
Był człowiekiem wielkiego serca do księży którzy gwałcą dzieci, ale nie do skrzywdzonych przez tych kościelnych parchów. Mam nadzieję że cierpi teraz katusze w piekle
x2020.11.4 9:23
milcz lewacki durniu
pytanie2020.11.4 10:18
ale jak będzie milczał to znaczy, że JP2 nie chronił pedofilów?
AAAtomek2020.11.4 8:57
Mam pytania do Gądeckiego! Czy obecnie Polki mogą legalnie wykonywać aborcje w wielu krajach Europy? Czy Polki z tej możliwości korzystają? Czy będą korzystały z tej możliwości w przyszłości jeśli zabronicie im takiej możliwości w PL? A może im pozwolić na aborcje za granicą i płacić z NFZ? To byłoby wyjście z sytuacji dla prawicy...
Anonim2020.11.4 8:57
Podobnie z organami, nie nasza to rzecz przekładać organy z człowieka do człowieka, innych dróg należy szukać, a nieśmiertelności draństwem i tak nie osiągniemy!
Anonim2020.11.4 9:11
Ąleś ty po-je-bany dobrze że takich potworów już się rzadko spotyka
JANOSIK2020.11.4 8:47
Przykro to powiedziec ale czego sie prezydent nie dotkna to wszystko spitolil a najlepsze ustawy zawetowal.Milego dnia
AAAtomek2020.11.4 8:59
Rozrzerzę twoje stwierdzenie: "Czego prawica się nie dotknie to spier...li".
Bóg dał ludziom wolna wole2020.11.4 8:46
Gadecki to może sobie gadac co chce jego sprawa
Anonim2020.11.4 8:46
To jest wchodzenie w kompetencje Boga. Pierwsze!
wert2020.11.4 8:46
a na temat nowej okładki, tzw. pisma katolickiego, Tygodnika Powszechnego co ma do powiedzenia?
zdziwiony2020.11.4 8:34
Można pójść w zaparte, ale wtedy nie zdziwmy się, że wahadło wychyli się w lewo i następnych wyborach lewactwo zyska większość konstytucyjną i zmieni konstytucję tak, że małolaty bedą się skrobać na potęgę. Nie będzie w Polsce 1000 aborcji a 20000. Jest jeszcze coś takiego jak indywidualne sumienie. Swoją drogą Jezus jak nauczał to podawał normy etyczne, którymi chrześcijanie powinni się kierować. Nie zbierał podpisów pod petycję delegalizującą karę śmierci. Wielu katolików żyje w krajach, w których aborcja jest na żądanie tam muszą się tam jakość znaleźć i żyć. Jedno jest pewne, kompromis aborcyjny został naruszony. Owoce tego poznamy za około 5-10 lat. Obyśmy nie wylali dziecka z kąpielą.
Natalja Siwiec2020.11.4 8:32
Co jest złego w eutanazji?
Rafał2020.11.4 8:29
Wiem, że czasami milczenie jest lepsze niż mówienie ale obserwując co się dzieje wokół nas muszę się na chwilę włączyć w kwestię aborcji. Jestem wierzącym katolikiem i jestem przeciwny decydowaniu się na aborcję. Teraz jednak napiszę coś co z pewnością nie będzie popularne ani po jednej ani po drugiej stronie sporu. Otóż po mojej wewnętrznej analizie doszedłem do wniosku, że powinniśmy zlikwidować ustawy ograniczające aborcję (można rozważyć pozostawienie ustaw regulujących ciąże z gwałtu i kazirodztwa) a w to miejsce wprowadzić rzeczywisty, prawdziwy i obowiązkowy system edukacji na wszystkich poziomach kształcenia (oczywiście z wyłączeniem najmłodszych dzieci dla których ten temat jeszcze nie ma znaczenia), którego zadaniem byłoby przedstawienie wszystkich zagrożeń ze szczególnym uwzględnieniem aspektów religijnych, psychicznych i psychologicznych dla zdrowia kobiety - matki, mężczyzny ojca i całego otoczenia w tym oczywiście najbliższej rodziny. Wiem, że w ten sposób nie wyeliminujemy całkowicie aborcji ale pozostaniemy uwolnieni od piekła, które ten temat nam gotuje. Państwo powinno wyłączyć się z przeprowadzania aborcji (z wyjątkiem może gwałtu i kazirodztwa) a włączyć się bardzo silnie, przeznaczając na to stosownie duże fundusze w proces pomocy na każdym poziomie tego poważnego problemu. Życzę wszystkim zaangażowanym i nie zaangażowanym w ten temat aby jak najszybciej przystąpić do działania, ponieważ opieszałość i politykierstwo skończą się bardzo źle dla bardzo wielu.
pytanie2020.11.4 10:21
jestem za. pedofilia jest zagrożeniem dla dzieci i trzeba je przed tym przestrzegać.
Anonim2020.11.4 8:26
A my mamy tu jakichś katolików?
Anonim2020.11.4 8:13
Tak, to byłaby forma eutanazji, czyli po prostu morderstwa.
ciekawy2020.11.4 8:12
Zgodnie z ta tezą prymas Glemp i wszyscy wybitni biskupi i arcybiskupi , którzy poparli kompromis aborcyjny nie byli katolikami. To kim w takim razie byli? Członkami sekty?
Anonim2020.11.4 8:15
Był to kompromis w parlamencie, a u biskupów poparcie mniejszego zła, skoro większego nie można inaczej uniknąć. Takie poparcie na tymczasem, zanim nie powstaną lepsze czasy.
AAAtomek2020.11.4 8:24
Czyli ten kompromis, wybór mniejszego zła mógł trwać kolejne 10-tki lat.
Anonim2020.11.4 8:07
Dla Ciebie ukochany arcybiszkopcie jestem w stanie poprzeć nawet starą formę eutanazji ;)
AAAtomek2020.11.4 8:07
Brawo kościół, idźcie w zaparte i postawcie PiS między kościołem i młodymi! :D Albo PiS wybierze kościół i straci młodych, albo PiS wybierze młodych i straci kościół i starych???????? :D :D :D
hmm2020.11.4 8:33
Młodzi to nie ta dzicz neobolszewicka - młodzi to #niestrajkuję.
AAAtomek2020.11.4 8:52
Rozumiem twoje negowanie i wypieranie rzeczywistości. Twój wybór.
Glaudiusman2020.11.4 8:05
Oczywiście propozycja prezydenta jest ze wszech miar haniebna i zbrodnicza. Pozwala mordować dzieci ze względów eugenicznych. Hańba dla tego prezydenta, który chce paktować za złem, bo przestraszył się jakiś paskudnych feministek, zamiast polecić policji ich pogonienie. Wstyd i hańba.