16.10.21, 19:26fot. flickr.com/diecezja.pl

Abp Jędraszewski do studentów i akademików: Klucz do ocalenia człowieka to spojrzenie na ludzkość przez pryzmat Boga

Jak można być człowiekiem w tym dzisiejszym tak zwanym postępowym świecie? W świecie, w którym człowiek ma żyć bez wiary, „jakby Boga nie było”; ma żyć wyrzekając się rozumu, w epoce ogłoszonej jako czas „post-prawdy”, w epoce, w której pragnie się budować sukces polityczny i poparcie społeczeństwa bardzo często opierając swój program na fake newsach a niekiedy wprost na ordynarnych kłamstwach. Jak żyć w czasach, w których nie rozum ma decydować o sile argumentów, ale emocje? – pytał podczas dzisiejszej homilii skierowanej do środowisk akademickich abp Marek Jędraszewski nawiązując do poety Friedricha Hölderlina i filozofa Martina Heideggera.

Doświadczanie i pogłębianie wiary, szacunek i upominanie się o godność ludzkiego rozumu, doświadczenie własnej ojczyzny, coraz bardziej mądre wracanie do jej historii, do zobowiązań, które na nas spoczywają, sięgając do przeszłości, do ufnego wychylenia się w przyszłość, by prowadzić dialog z całym światem – oto największe zadania, jakie stoją przed profesorami, nauczycielami akademickimi i młodzieżą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki na papieskiej uczelni w Krakowie.

Wierzymy, że Jan Paweł II – mimo że nie został profesorem, nie mógł w pełni realizować swojej kariery naukowej – przez swój pontyfikat także w wyjątkowy sposób realizował posługę myślenia w Kościele. Wiemy, jak rys intelektualny był ważny w jego pontyfikacie –  mówił kustosz papieskiego sanktuarium ks. Tomasz Szopa zaznaczając, że szczególnym wyrazem posługi myślenia i wielkiego dorobku intelektualnego Karola Wojtyły jest istnienie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który już tradycyjnie rok akademicki inauguruje w sanktuarium dedykowanym swojemu patronowi w dniu jego wyboru na Stolicę Piotrową.

Nawiązując do poety Friedricha Hölderlina i filozofa Martina Heideggera abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zaznaczył, że dziś „marność zdaje się osiągać takie poziomy, które budzą lęk i zagubienie”. – Jak można być człowiekiem w tym dzisiejszym tak zwanym postępowym świecie? W świecie, w którym człowiek ma żyć bez wiary, „jakby Boga nie było”; ma żyć wyrzekając się rozumu, w epoce ogłoszonej jako czas „post-prawdy”, w epoce, w której pragnie się budować sukces polityczny i poparcie społeczeństwa bardzo często opierając swój program na fake newsach a niekiedy wprost na ordynarnych kłamstwach. Jak żyć w czasach, w których nie rozum ma decydować o sile argumentów, ale emocje? – stawiał pytania.

Odnosząc się do liturgii Słowa metropolita krakowski zwrócił uwagę na konieczność życia wiarą i rozumem. Podkreślił, że nie ma większego upokorzenia dla zdolności poznawczych człowieka niż odwrócenie się od Boga i niegodziwe postępowanie. W tym kontekście, za św. Pawłem, arcybiskup przywołał związki homoseksualne, które zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa. – Żyć, będąc otwartym na Boga. Żyć, szukając klucza do własnego człowieczeństwa w Jezusie Chrystusie – mówił abp Marek Jędraszewski nawiązując do homilii inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II, w której Ojciec Święty apelował o otwarcie się na Jezusa Chrystusa.

Dlaczego ludzie odwracają się od Jezusa Chrystusa, a ich życie staje się jednym wielkim ośmieszeniem własnego rozumu? Cytując „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II arcybiskup zwrócił uwagę, że dzieje się tak dlatego, że „odrzucono Boga jako Stwórcę” i „pojęcie natury ludzkiej jako rzeczywistości, zastępując ją wytworem myślenia dowolnie kształtowanym i dowolnie zmienianym według okoliczności”.

Metropolita odwołał się też do papieskiej encykliki „Fides et ratio”, w której Ojciec Święty wskazywał drogę, by „nie tylko ratować człowieczeństwo, ale by je uwznioślać”. Zaznaczył, że w człowieku są dwa wielkie uzdolnienia, które musi uznać i którymi musi się posługiwać – rozum i wiara. Korzystając z tych dóbr duchowych powinien kontemplować prawdę, która wzniesie go do Prawdy, którą jest Bóg. W świetle Boga, który powołał wszystko do istnienia, który jest dobry, który jest samą pięknością, należy spojrzeć na człowieka. – To jest klucz do ocalenia człowieka. To jest droga, którą powinien kroczyć, aby osiągać szczyty swojego powołania, do jakiego został wezwany w chwili stworzenia – mówił abp Marek Jędraszewski i dodawał, że taka droga pozwala zrozumieć, co znaczy ziemia, z której się wyrasta, tradycja, z której się czerpie, tożsamość, jaką się kształtuje.

W tym kontekście odwołał się do papieskiego przemówienia do UNESCO z 2 czerwca 1980 r. oraz fragmentu „Pamięci i tożsamości”. – Doświadczanie i pogłębianie wiary, szacunek i upominanie się o godność ludzkiego rozumu, doświadczenie własnej ojczyzny, coraz bardziej mądre wracanie do jej historii, do zobowiązań, które na nas spoczywają, sięgając do przeszłości, do ufnego wychylenia się w przyszłość, by prowadzić dialog z całym światem – oto największe zadania, jakie stoją przed profesorami, nauczycielami akademickimi i młodzieżą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – mówił metropolita krakowski podkreślając konieczność wdzięczności wobec Boga za Jana Pawła II i zgłębiania jego nauczania. – Wsłuchują się w jego głos, pogłębiając znajomość jego nauczania będziemy mogli być świadkami nie marnego czasu, ale autentycznego humanizmu, który pociąga innych, chrześcijańskiego humanizmu – zakończył arcybiskup.

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przychodzi zawsze i chętnie do tego sanktuarium, dlatego że tutaj czujemy się jak w domu – w domu Jana Pawła II. Czujemy, że on prowadzi nas i trzyma mocno za rękę – mówił ks. prof. Robert Tyrała. – Jesteśmy pewni, że „fides et ratio” jest naszym zadaniem. (…) Oby ten nowy rok akademicki był rokiem podążania śladem Jana Pawła II dla nas wszystkich – wyrażał nadzieję na zakończenie liturgii rektor papieskiej uczelni w Krakowie.

Z okazji 40-lecia istnienia uczelni o duchowej jedności zapewnił społeczność akademicką papież Franciszek. W liście podpisanym przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina Ojciec Święty życzy, aby „kolejne lata działalności Uniwersytetu były czasem owocnego studium prawdy, nabywania wiedzy i twórczego stosowania jej w życiu osobistym i społecznym, dla dobra ludzi i na chwałę Boga”.

Mszę św. z abp Markiem Jędraszewskim koncelebrowali metropolita senior kard. Stanisław Dziwisz, abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, rzeszowski biskup pomocniczy Edward Białogłowski oraz bp Jan Zając. Władze świeckie reprezentowali minister Piotr Ćwik z kancelarii prezydenta RP oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Andrzej Gut-Mostowy.

 

mp/diecezja.pl

Komentarze

zbg.2021.10.18 14:53
Nie róbcie z BOGA urządzenia optycznego Panie Jędraszewski.
Aldona2021.10.18 7:22
SS-mani z SG , Mordercy z SG czy to nie jest manipulacja emocjami i pozbawianie ludi rozumu. ASBP Jędraszewski o tym pisze a GWniana gazeta manipuje
Anonim2021.10.18 6:28
Kupujcie mobilne ołtarze zamiast gazu.W pis dzie idiotów nie sieją oni tam są !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aldona2021.10.17 17:16
Abp. ks.Marek Jędraszewski jest jednym z najlepszych filozofów chrześciańskich na świecie. Niesamowicie tyrafne i porażające są jego stwierdzenia dotyczące mechanizmów stosowanych przez przywódców tzw."pseudo-postępowego świata" gdzie za pomoca emocji wyłącza się myślenie a decyzyjnośc społeczne jest podejmowana przez rozpalone emocje z wykluczeniem rozumu. Tak działaja lewackie media dokladnie jak to podał Ks. ABP Marek Jędraszewski. Wykluczenie Boga następuje przez ogłupienie ludzi emocjami ładowanymi do głów już od małości przez You-tube , gry internetowe , media internetowe i generalnie manipulantów od Sorosa i jego fundacji lewackich dewiantów seksualnych.
JPIII2021.10.17 14:14
Ten pedophil jędraszewski postępuje tak jak stary pedophil bóg. Gwałcił dzieci tak jak bydle bóg gwałcił 13-letnia qoorwę marynę.
Beata2021.10.17 14:02
Już nawet do ks. Oko dotarło, że SodomaiGomora to K L E R a nie L G B T.
julia2021.10.17 12:25
Abp Jędraszewski o homoseksualistach: Zaprzeczenie godności własnego człowieczeństwa. - Jak ktoś temu kołtunowi nie da szlabanu na mikrofon to zarżnie Chrześcijaństwo w Polsce do reszty.
Ciekawy2021.10.17 11:39
Czy ksiądz gwałcąc dziecko patrzy na niego przez pryzmat Boga?
fdf2021.10.17 12:36
Ksiądz cierpi, ba wyznając swoją winę jest opcja że może stać się świętym za jakiś czas.
pytajnik2021.10.17 11:00
Jak można się z ufnością wychylić w przyszłość, kiedy wszyscy chcą osiągać sukces polityczny i poparcie społeczeństwa bardzo często opierając swój program na fake newsach a niekiedy wprost na ordynarnych kłamstwach, a nie ma rzetelnej informacji o efektach nauczania: „Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ ) ?
julia2021.10.17 10:31
Pomimo dynamicznego rozwoju nauki i coraz lepszego wykształcenia mieszkańców kontynentu Europejskiego istnieją miejsca w których czas zatrzymał się w połowie XVIII wieku. Mentalność pańszczyźnianego chłopa, połączona z licznymi fobiami, wynikającymi z niedouczenia, ślepej wiary w słowa sukienkowego zboczeńca, pijaka i kłamcy spowodowały, że Polacy postrzegani są przez większość Europejczyków ... No prawaki, dokończcie myśl. O ile, oczywiście potraficie.
antoni.s2021.10.17 10:24
Niedzielny poranek, polacy odpoczywają po pracowitym tygodniu, niektórzy też dla zdrowia biegają, a nieliczna bezproduktywna, roszczeniowa hołota bez pracy i żadnych talentów chyłkiem przemykają się do kościoła oddawać modłom aby bóg odwrócił ich parszywy los, potem wizyta w knajpie, flaszka, w domu obiad, znowu flaszka, wpie**ol dla żony za słoną zupę, a na wieczór codzienna dawka propagandy i szczucia tvpis i różaniec, dzień z życia katolika.
jle_ffm2021.10.17 10:05
Ks.Arcybiskup nie zauważył tylko jednej istotnej rzeczy. Aby innych napominać i prowadzić do Boga, to samemu trzeba być uczciwym i dawać świadectwo wiary, ofiary, pokory, uczciwości całym swoim życiem. A tego niestety brakuje dzisiejszym hierarchom i pasterzom.
basetla2021.10.17 9:42
niewygodnyhc o0mentarzy nie chcecie. Nieładnie.
Anonim2021.10.17 9:36
Może wystarczy przez pryzmat i dość, już bez boga.
Oko2021.10.17 4:59
Nie wierzę to się dzieje w XXI wieku?
Urszula2021.10.17 1:20
Tak, Drogi Pasterzu, ale trzeba jeszcze nie zamykać kościołów i właściwie oceniać rozkazy i przesłania Biskupa Rzymu!!! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Anonim2021.10.17 0:51
Studenci to ludzie na poziomie, nikt im ciemnoty nie wciśnie. Nikt ze studentów tego starca nie traktuje na poważnie ani jego słów. Pan Jędraszewski to taki folklor wiejski dla ciemnego ludu.
Anonim2021.10.17 4:08
Zwłaszcza ci z gender studies są na poziomie :)
cuńcordat2021.10.17 9:40
dobra, ale ile ten folklor kosztuje ??
Covid szaleje na Wschodzie2021.10.16 23:06
Ogólnie to Mariusz Paszko powinien się spotkać z Paulą Peszko.
Gut-Mostów2021.10.16 23:02
Zgodzien głosować na czeskich starostów.
dałeś czadu Mariusz (mp)2021.10.16 23:01
I dostałeś za to 10 zł od Grzesika?
młot na katolika2021.10.16 22:59
Gdy uszach gra muzyka?
mp/diecezja.pl to…2021.10.16 22:56
diecezja Mariusza Paszko?
młot na posoborowie2021.10.16 22:47
" konieczność wdzięczności wobec Boga za Jana Pawła II " ? Jak można dziękować Panu Bogu za człowieka, który był filozofem MODERNISTĄ , realizował NISZCZĄCE REFORMY II Soboru Watykańskiego na świecie i w Polsce , uczestniczył w formacji następnych już pokoleń MODERNISTÓW i ZMIANIE NAUKI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO i ŚWIĘTEJ LITURGII . Jak wygląda > Ufne wychylenie się w przyszłość i dialog ze światem > to mamy okazję każdego dnia słyszeć i widzieć poczynając od Watykanu głoszącego herezje i polityczne wezwania aż po swoje parafie gdzie z kościołów uczyniono sale teatralne i rozrywkowe. Jak wiemy i doświadczamy WRAŻLIWOŚĆ na OBRAZĘ UCZUĆ RELIGIJNYCH u hierarchów została przytępiona. O czym mogliśmy się przekonać oglądając w TV OBCHODY przypominające postać p.J.P.II. Rzeczą skandaliczną jest aby w Kościołach umieszczano na ołtarzach czy w prezbiterium figury lub popiersia p. J.P.II i tworzono NOWY KULT CZŁOWIEKA w miejsce KULTU Pana Boga.
Anonim2021.10.17 9:43
tak maja odkąd popiersia lenina zamienili na popiersia jotpe1+1
Девочка моя2021.10.16 22:47
Ах, какое печальное слово.
2021.10.16 22:42
Arcybiskup to jak generał armii?
Lupis Antis Paculia2021.10.16 22:40
Osta ris la riŝ biŝopto ĉiu ra liŝ aŭ.
🤫🤫🤫🤫🤫 🤫🤫🤫2021.10.16 22:36
🤥🤥🤥🤥🤥 🤥🤥🤥
Амьдралын бэлэг2021.10.16 22:34
https://music.youtube.com/watch?v=NzqEVYsqPv0
bogdanus2021.10.16 22:32
______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________
Biszkopt nigdy nie odpowie…2021.10.16 22:30
na twój e-mail. Podobnie jak Teofila Bepko z byłego forum na portalu Grzesika.
D'ye know, rev. Jędraszewski2021.10.16 22:27
That a gentleman will walk but never run?
Po 11 ...2021.10.16 22:23
Arcybiskup Jędraszewski jest znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi na temat osób nieheteronormatywnych. Nazwał ludzi LGBT+ tęczową zarazą, która według duchownego zagraża Polsce. Teraz stwierdził, że osoby homoseksualne, żyjące w związkach jednopłciowych, zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa. Te słowa padły podczas mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki na papieskiej uczelni w Krakowie. MASAKRA
julia2021.10.17 5:11
Dochodzę do wniosku że żaden z purpuratów nie wierzy w Boga...
Paetz Sex Boys2021.10.16 22:22
Welcome to our band, Reverend Jędraszewski 🥰🥰🥰
człowieczeństwo2021.10.16 22:20
Tyle słów "na okrągło" miłość , wolność, szacunek, godność , dialog z CAŁYM ŚWIATEM W TEMACIE " nieuporządkowania seksualnego" bo tak teraz Neo "kościół" nazywa homoseksualizm lękając się zdemoralizowanego WOLNEGO ŚWIATA i zboczeńców . Na skróty > wszystkich mamy "kochać" tolerując GRZECH i ZGORSZENIE jako przynależne do wolności. Dziś polskie uniwersytety są matniami LEWACTWA i ZARAZY ,zdeformowanego humanizmu. Każdy ma swoją prawdę. A bluźniercy i zboczeńcy po SWOJEMU interpretują Ewangelię szydząc z wierzących .
tyle słów2021.10.16 22:25
na słuchawkach king krule 😇😇😇😇😇 😍😍😍
Kto mieszka pod postacią rzeźb?2021.10.16 22:20
Hullo, my love ____________________________________________________________________________________________________ And my love, good-bye
DJ Jędru2021.10.16 22:13
Manager zespołu Paetz Sex Boys.
Miłość. Droga. Smutek i radość2021.10.16 22:08
Nie wierzcie biszkoptom. Oszywny to ludek.
ks. Bertołt2021.10.16 22:00
Ночь архиепископов скрывает день.
Esmuro.eo2021.10.16 22:02
Vere. ________________________________________________________________________________________ La nokto de la ĉefepiskopoj kaŝas la tagon.
‘cześć lewackie śmiecie...’2021.10.16 21:57
D'you know that karma is a bitch and will come back even to a Catholic archbishop? ____________________________________________________________________________________________________ https://music.youtube.com/watch?v=XAutFAW29Aw
Sending Leonard Cohen to Archbishop2021.10.16 21:53
https://music.youtube.com/watch?v=MIfBuU3kn-s
Samo gęste2021.10.16 21:45
Ale serio nie śmieszy was ten facet ze złotą laską w wielkiej czapie? Czego chcecie się od niego dowiedzieć, czego sami nie wiecie?
cześć lewackie śmiecie...2021.10.16 21:25
życzę śmierci donaldowi tuskowi i jego rodzinie za emerytury 67!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bulli2021.10.16 22:17
Jesteś głupszy niż opady śniegu na Saharze.
I Grzesik cię tu wpuścił2021.10.16 21:18
Nie mów, Jędraszewski.
skuter2021.10.16 21:15
Bóg pomaga człowiekowi w rozumieniu świata Ktoś kto nie rozumie Boga jest w życiu zagubiony
KORALIK z różańca2021.10.16 21:20
a ja wolę hulajnogę, co ma światła jak zbrojowiec. Mocne denko jak mój Pan. Chyba się przejadę sam.
ks. Bartołt2021.10.16 21:08
Nie będąc biskupem, kupiłem chałupę. Ale biskupowi trzeba zawsze odpalić parę tysi, gdy przyjeżdża na wizytację.
Po 11 ... DANIEL PASSENT - Almagus2021.10.16 21:04
Czy słyszysz głuchy odgłos z oddali? / Czy to rabin Polinu w piersi się wali? / Może Hartman łezkę żalu uroni /Nie! To Passent medialny bimber dalej goni / A może otwiera jeszcze z 'okrągłego stoliczka" / Od towarzyszy radzieckich ostatnia "stoliczna" / . .. . cdn
ominia strawa duchowa2021.10.16 21:03
Niech się Jędraszewski schowa w klasztorze w Kazachstanie, bo wstyd przynosi Królewskiemu Grodowi Krakowowi.
A gdzie byś wysłał mieszkańca Krakowa2021.10.16 21:18
i ciecia na UJ-cie Jana Hartmana?
Po 11 ... czarna_zoska pisze m.in., CYT.:2021.10.16 21:00
"Kurduplu przeproś za mafie, ktora stworzyles. Za zabojstwo Blidy, Adamowicza, Leppera, Za usilowanie zabojstwa Kwaśniaka , palowanie kobiet, finansowanie faszystow." . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że piewca stanu wojennego i bandyty Jaruzela żydo-bolszewik DANIEL PASSENT stosuje tzw. projekcje. Ale zapomniał o np. Przemyku.
#chupca #krzywoprzysięzca #jędraszewski2021.10.16 20:58
jaki jan, taki kram. jaki paetz, taki jędraszewski. jaki jędraszewski, taka ominia strawa duchowa. jaka strawa duchowa, taka dojna krowa.
Po 11 ... danziger1000 pisze CYT.:2021.10.16 20:54
"starzec z Żoliborza popierd...y jak zwykle. dziad świata nie widział a nam i naszym potomkom życie urządza. sam butów nie umie sobie dobrać a ekonomie zna z tefałpe i od Gierka. won z Polski do Wolski, popaprańcu" . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tak pisze Kwartet Żydków PATO-HEJTERÓW: DANIEL PASSENT, HERTRICH-WOLEŃSKI, KRAMSZTYK-HARTMAN oraz obywatel sowiecki JERZY URBAN. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . A teraz rodaku etniczny Polaku zadaj sobie pytanie: Po jakiego ch........ żeśmy takich z popielniczki ratowali.
paetz sex boys2021.10.16 20:53
oj, działo, się działo 💕💕💕💕💕💕💕💕💕
Imigrant z Syczuanu2021.10.16 20:52
czy to prawda, że najlepsiejsze biszkopty polskie znajdziesz w toruniu?
💕💕💕2021.10.16 20:47
Abp Jędraszewski: jestem poważnym profesorem. Również on: Mieszko I miał żony Biustynę i Pępichę
Po 11 ...2021.10.16 20:43
Klucz do ocalenia człowieka to spojrzenie na ludzkość przez pryzmat Boga .... ale broń Boże NIE przez pryzmat Jędraszewskiego!!!
Anonim2021.10.16 21:18
Tęczową zarazę Bóg tak samo potępia w Biblii jak abp Jędraszewski.
💕2021.10.16 20:28
Marek opowiedz troche o twoim kumplu Julku Paetz
Miły 💕2021.10.16 20:35
Julek, o czym pewnie nie wiesz, spędził kilka lat w Izraelu szukając swoich bliskich. Nawet Golda Meir się do niego podwalała, ale "oczy mu otworzył" daleki jego kuzyn, Begin. Kilka wizyt w młodzieżowych jesziwach. No i Julek przywiózł te nawyki do Polinu.
Piotr2021.10.16 20:26
Istota za panelem sterującym statku UFO (prawdziwe nagranie) https://www.youtube.com/watch?v=xEsaVUlZu6w
jan2021.10.16 20:24
Ateiści tu występujący! Uważajcie na siebie, bo ze słów napisanych, także tu, i wypowiedzianych będziecie rozliczani na sądzie szczegółowym (zaraz po śmierci) przez Jezusa Chrystusa. Takimi złymi, głupimi słowami rujnujecie sobie przyszłość. Abp Jędraszewski nie mówi od siebie, powtarza to, co Bóg na wiele sposobów powiedział w Piśmie Świętym. Występujecie przeciw Bogu. Bójcie się póki macie jeszcze trochę czasu tu na ziemi!
Uduchowiony2021.10.16 20:29
Kłamstwo kościoła. Dowód że Biblia kłamie https://www.youtube.com/watch?v=Ky7XvbvNQEY
💕💕💕💕💕💕💕💕💕2021.10.16 20:56
jaki jan, taki kram. jaki paetz, taki jędraszewski. jaki jędraszewski, taka ominia strawa duchowa. jaka strawa duchowa, taka dojna krowa.
Uduchowiony2021.10.16 20:22
STOP kłamstwom kościoła katolickiego. Jedno życie to bzdura. Reinkarnacja istnieje!
Zdychajoncy LGBTowiec2021.10.16 21:13
STOP kłamstwom LGBT Jedno życie to bzdura. Reinkarnacja istnieje! ostatnio widziałem reinkarnacje na kupie kurzego gnoju i to był robal z LGBT
Anonim2021.10.16 20:19
jakich znowu akademików ruski cymbale ? od razu widac wschodnie onuce ,u nas akademik to budynek zamieszkały przez studentów ruska cioto
Rydzeini2021.10.16 19:56
Jędraszewski stary dziadzie , już nikt nie chce słuchać waszych mądrości o Bogu. Dla was się liczy tylko władza, kasa i bezkarność !
Rydzeni to rzydek z PO statutowy idiota2021.10.16 21:16
Tak Jędraszewski dołożył do pieca a lewusy i ateistyczne cwele w szale.
Rydzeini2021.10.16 21:57
Dni Jędraszewskiego i jego klerykalnej bandy złodzei są już policzone :)
fdf2021.10.16 19:54
Pusty bęben. Nadęte frazesy, a spójrz waszmościu na dzieci odsyłane w bezpieczne miejsca, na bagna.
Anonim2021.10.16 19:57
To ostatnio ulubione tematy lewactwa: dzieci, pałki teleskopowe, ministranci i frontex.
Anonim2021.10.16 20:20
spier.da.laj ruski cwelu
rebeliant2021.10.16 19:45
Przez kryształową czaszkę.