26.10.19, 12:50

Abp Wacław Depo: Nie będziemy ulegać oszustwom liberalizmu

Nie będziemy ulegać oszustwom liberalizmu. W naszych czasach widać zaćmienie sumienia. Prośmy Boga o odwagę i świadectwo, aby nie ulegać postępującej sekularyzacji, która oddziela człowieka od Boga - mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo.

 

Metropolita Częstochowy abp Wacław Depo przemawiał dziś na Jasnej Górze przed zgromadzeniem katolickich dziennikarzy.

"Nie dajmy się wciągnąć w pułapkę jakiejkolwiek postprawdy i posthumanizmu bez Boga" - wezwał. Wskazał, że obserwujemy dziś "bolesne przykłady przerzucenia odpowiedzialności osobistej w sumieniu na tak zwane pola poprawności politycznej".

Hierarcha podkreślił, że prezydium KEP w każdym liście, także tych skierowanych do posłów i senatorów, przypomina o "poszanowaniu wolności sumienia w sprawie uchronienia życia osób i dzieci z wadami genetycznymi".

"To wynika z prawa Bożego i prawa ludzkiego; to nie jest tylko sprawa konfesyjna, wyznaniowa – służyć życiu w każdym wymiarze" - powiedział abp Depo.

Jak dodał, konieczny jest też sprzeciw wobec in vitro: "nie można zrównywać pragnienia posiadania dziecka z niszczeniem poczętego życia tzw. ponadliczbowych zarodków", zaznaczył hierarcha.

Skrytykował kurs przyjęty przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która cywilizację śmierci i śmierć uznała za "prawa człowieka" (aborcja i antykoncepcja).

"Chcemy prosić o odwagę wiary i świadectwo, aby nie ulec powiewom mody, oszustwa, liberalizmu i postępującej sekularyzacji, która oddziela człowieka od Boga. Nie lękajmy się jakiejkolwiek formy zaproponowanych nam wojen kulturowo-światopoglądowych" - podkreślił arcybiskup.

bsw/pap, fronda.pl

Komentarze

Bez Boga do piekła2019.10.27 8:22
Duszo Chrystusowa, uświęć mnie. Ciało Chrystusowe, zbaw mnie, Krwi Chrystusowa, napój mnie. Wodo z boku Chrystusowego, obmyj mnie. Męko Chrystusowa, pokrzep mnie. O dobry Jezu, wysłuchaj mnie. W ranach swoich ukryj mnie. Nie dopuść mi oddalić się od Ciebie. Od złego ducha broń mnie...
Michal2019.10.26 23:14
Depo, mało kogo obchodzi komu ulegasz.
sp2019.10.26 22:56
Prawo do narodzenia się z ojca i matki, a nie z probówki, jest prawem człowieka gwałconym w procedurze in-vitro.
JONASIK2019.10.26 23:36
Rodzice do rodzenia! Rządzący do rządzenia! Pasta do zębów!
Michal2019.10.27 2:07
A d.pa do srania.
Pieś2019.10.27 5:06
Księża na Księżyc!
Brexit2019.10.27 5:09
Prawo do umierania od chorób, jest prawem człowieka gwałconym przez lekarzy.
JONASIK2019.10.26 21:39
Tylko dlaczego, KK nie zaopiekuje się dzieci z wadami genetycznymi i nie zrobi miejsca w parafialnej lodówce dla ponadliczbowych zarodków? Bez takiego gestu, bajdurzenie tego purpurata to zwykłe depolenie.
Śpiewak2019.10.26 20:27
Załam ręce Matko Boska; Upadają obyczaje, Nie pomogła modłom chłosta - Młodzież w szranki ciała staje. W nędzy gzi się krew gorąca Bez sumienia i bez oddechu, Po czym z własnych trzewi strząsa Niedojrzały owoc grzechu. Co zbawienie nam, czy piekło! Byle życie nie uciekło! Jeszcze będzie czas umierać! Żyjmy tu i teraz!
prawda2019.10.26 20:09
Niestety, świat zmierza ku zagładzie. Rozalia Celakówna przepowiedziała zagładę Warszawy z powodu jej nieprawości - dzieciobójstwa. W obecnych czasach ta nieprawość rozlała się i po mniejszych miastach i miasteczkach. Kara za to będzie straszna. Teresa Neumann niemiecka mistyczka otrzymała przestrogę dla nas wszystkich : "Usłuchajcie więc przestrogi, grzesznicy, póki upominam, a nawróćcie się, póki oczekuję. Idzie bowiem wielki i bliski czas, kiedy ani więcej upominać, ani czekać nie będę. Nie trwóżcie się jednak wy, bojący się Boga i nieulegający w swej rozpaczy podszeptom szatana. Miejcie ufność we Mnie i w posłannictwie Matki Bożej, która oręduje za wami. Widzę was w ucisku i zlituję się nad wami. Nie zostawię ziemi we władzy złych, jak to sobie umyślili w swoich sercach. Mową gromów skarcę tych, co nie słuchają mowy miłości, a dla tych, którym było za mało słów ludzkich, zabrzmi głos płomieni".
andrzejhahn32019.10.26 16:59
depo ty nierobie i pasozycie spoleczny .nie ma wiekszych oszustow od takich jak ty
większość2019.10.27 8:15
on jest wiecej pozyteczniejszy niz ty !!!! a podrugie twoje podatki nie ida na kosciol to sie plujesz andrzejku.... uwazaj abys zawalu nie dostal
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.26 15:00
Depo lubi w dupo :D
anonim2019.10.26 15:19
A tobie tylko jedno w głowie,czyżbyś sam lubił ,bo jakoś dziwnie cęsto ten temat poruszasz? Bardzo to podejrzane.
Mama Pacha2019.10.26 16:11
Bezimienny ścigany przez prawo?
Pisowiec2019.10.26 14:20
Depo ty zachlana Dupo!
masakra2019.10.27 8:27
człowieku ! ateisto ! opamietaj sie !! nie wyj jak jakaś szmata!!! nawet my pisowcy jak niecierpimy tuska i reszte jego popleczników to jak nie wyjemy ty chyba muszisz być bardzo słaby psychicznie zeby tak przeklinać jak 5 latek
Jarek2019.10.26 14:13
Biskupi podlegają Papieżowi. Polscy biskupi mają papieża Franciszka w d... Jeden nawet się modlił o jego rychłą śmierć. Po płaszczykiem "obrony starych wartości" bronią starych układów i wpływów. Głódź - nietykalny; Rydzyk - nietykalny; Hoser - nietykalny; Jędraszewski - nietykalny Cała nadzieja w sądach i w ludziach. Australia dała przykład, Czechy dają przykład, Irlandia - ludzie dali przykład. Wymrą Ci ludzie pokroju chłopów Reymonta - i kościoły opustoszeją. Możecie dziękować ww.
Gamberro2019.10.26 14:56
Ty tez wymrzesz, tylko co z tobą będzie. Pomyśl człowieku.
Jarek2019.10.26 17:48
Jak każdy.
san2019.10.26 16:42
Jarek, ziejesz nienawiścią do Kościoła i jego kapłanów! Niestety u chorych z NIENAWIŚCI występuje obniżona zdolność do prawidłowej oceny rzeczywistości wynikająca z niskiej sprawności intelektualnej, przy czym najtrudniejsze chorobowe przypadki to takie, kiedy niska intelektualna sprawność jest połączona z egocentrycznym przekonaniem chorego o własnej wiedzy i nieomylności. Leczenie NIENAWIŚCI jest bardzo trudne i prawie nieskuteczne z uwagi na stan zacietrzewienia i stała niechęć chorego do terapii i do korzystania z obiektywnych lub przynajmniej różnych źródeł informacji. Chory nie podejmuje świadomie i samodzielnie żadnej weryfikacji wiedzy o rzeczywistości i oddaje bezkrytycznie swoją wolę pod wpływ ciągle tych samych źródeł i mediów. Taki stan nie rokuje większej nadziei na poprawę, tym bardziej, że chory musiałby podjąć się naprawdę radykalnej próby wyjścia z obszaru automatyzmu przyzwyczajeń i z komfortu środowiskowej akceptacji. Sytuacja taka może się zdarzyć tylko wyjątkowo, a przypadki pełnego powrotu chorego do zdrowia występują niezmiernie rzadko. Pomocna w leczeniu NIENAWIŚCI mogłaby być możliwość pogłębiana wiedzy ogólnej chorego, aczkolwiek chory z NIENAWIŚCI, z reguły i zawsze sięgać będzie tylko do źródeł zgodnych z jego dotychczasowymi "puzzlami " światopoglądowymi.
Jarek2019.10.26 17:47
@ san, Wymieniłem tylko czterech i napisałem, że są nietykalni. Ciekawa parapsychologiczna autodiagnoza. Patrzyłeś w lustro pisząc, czy przepisywałeś swoją kartę informacyjną ze szpitala?
san2019.10.26 18:42
Wystarczyło przeczytać twoje dwa wpisy! Nienawiść aż się wylewa!
Jarek2019.10.26 20:03
Widzisz san, To, że nie mam dla tych panów szacunku, to nie jest równoznaczne, że ich nienawidzę. Ja nie nienawidzę ludzi. Najwyżej nie mam szacunku dla tych, co wg mnie nie zasługują na mój szacunek. Korzystam z wolnej woli nadanej mi przez Boga. Korzystam z wolności słowa, podobnie jak Ty korzystasz. Nie jednemu psu burek, pod mój nick poszywają się też inni. Mawiają, że każdy sądzi wg siebie - poddaję pod rozwagę.
san2019.10.27 16:40
Po co ktoś miałby podszywać się pod twój nick? Treść też wskazuje na autora. Moje dwa komentarze do ciebie dotyczył tego, w jaki sposób piszesz o wymienianych przez siebie kapłanach. Antypatia, brak szacunku, publiczne oczernianie i obojętność to już jest nienawiść, po prostu dlatego, że to nie jest miłość.
otto2019.10.27 11:08
„Nie będziesz szerzył oszczerstw wśród ludu swojego i nie będziesz nastawał na życie swego bliźniego; Jam jest Pan.” (Kpł 19,16) „Nie ma przeto usprawiedliwienia dla ciebie, kimkolwiek jesteś, człowiecze, który sądzisz; albowiem, sądząc drugiego, siebie samego potępiasz, ponieważ ty, sędzia, czynisz to samo. (…) A zatem przestań osądzać tych Kapłanów, będąc sam hipokrytą i pozbądź się najpierw grzechu ze swojego życia!!!
obserwator katolik2019.10.26 14:07
Zgadzam się w 100 procentach z abp. Depo. To już kolejny odważny duchowny, po abp Jedraszewskim. Liberalizm ostro napietnowala tez KATOLICKA NAUKA SPOLECZNA. Warto sobie ja przypomnieć. Rerum novarum, biskup Ketteler, Jan Pawel II. I co na to liberalni panowie z Konfederacji - panowie Michalkiewicz, Korwin i Braun?
Magda2019.10.26 14:06
Bardzo odważne i mądre wystąpienie abp-a Depo. "Tak, znaczy tak ..." Tylko lewacy kręcą, oszukują, szczują przeciwko sobie i innym. Tylko lewacy nie mają szacunku dla życia i wartości. Tylko lewakom przeszkadza Bóg, prawda o stworzeniu i funkcjonowaniu świata wg. Bożego zamysłu. Z lewakami nie ma co się pieścić. ( zresztą i to słowo jest przez nich rozumiane opacznie) O ich złu i małości należy mówić wprost i gromkim głosem.
Bez żadnego trybu2019.10.26 13:58
"Nie będziemy ulegać oszustwom liberalizmu." No tak, bo mamy ulegać oszustwom księży i obwieszonych złotem spasionych biskupów.
Bez żadnego trybu2019.10.26 20:23
Mnie w niedzielę rano żona zawsze budzi wspaniałym lodzikiem, a później jest tylko lepiej.... 😁😁😁😁😁😁
Jアレk 2019.10.26 20:25
I dobrze, niech pozna co to odpowiedzialność za swoje czyny
Lech Keller-Krawczyk zyd homo pedofil - dumny2019.10.26 13:36
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-genetyk "słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 (tu ma racje) żyje w tzw. lala land. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
klesze szambo znowu wezbrało2019.10.26 13:16
Arcypyskacz wkładający dzieciom Wacka w Depo!
Mama Pacha2019.10.26 13:06
Kim jest ten Depo?
Bez żadnego trybu2019.10.26 14:04
To ten co po katolicku znieważał rodziców dzieci niepełnosprawnych i w imieniu kościoła się ich wyparł. Pasożyt społeczeństwa polskiego, zresztą jak cały ten śmierdzący pogardą dla ludzi kler.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.26 14:58
To nowotwór polskiego społeczeństwa.
anonim2019.10.26 13:05
Kwik świni odrywanej od koryta!
anonim2019.10.27 8:02
no własnie to potwierdza jacy to ludzie typu bjorn tylko wyzwiska upodlanie kłamstwa i Bóg wie co jeszcze jak ci kwik świni nie pasuje to spierda...stad
anonim2019.10.27 8:07
jeszcze bedziesz tesknił za kwikiem tej swini jak bedziesz zdychał i zjeżdżał na druga strone
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.26 13:02
https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,44788,25330680,na-lekcjach-religii-w-szkolach-po-komunii.html#s=BoxOpImg5 Miarka się przebrała, młodzież już nie czeka na wyprowadzenie księży ze szkół. Sama się wypisuje z religii.
Mniejszości podporządkować większośći2019.10.27 8:11
Państwo polskie jest państwem katolickim. Nie jest nim dlatego, że ogromna większość jego ludności jest katolicką lecz dlatego ze jest państwem narodowym, a naród nasz jest narodem katolickim. czyli jak ci sie nie podoba to jedz do innego panstwa może do arabii saudyjskiej bouha ha ha
GrizzlyTC2019.10.27 8:59
Kolego, nie wiem czy nie obraziłem, bo może jesteś inną z 52 płci, skoro Katolicy, małżeństwa heteroseksualne ci i tobie podobnym przeszkadzają. I jesteście tak bardzo szykanowani i prześladowani, to za ułamek pieniędzy jakie przekazują wam na jątrzenie i destrukcję władcy finansów tego świata, niech wam ufundują ciepłą wyspę o powierzchni Grenlandi i tam będziecie wolni, nawet ufundował bym specjalna składkę na Wasze utrzymanie. I tam moglibyście płodzić swoje fantastyczne idee, ciekawe kiedy byście wymarli i komu pozostawicie spuściznę "naukową" swojego obłędu. W gratisie ufundowałbym wam specjalne kliniki poprawy natury każdy z was mogłby ufundować sobie dowolną operację zmiany na jedną z 52 płci. Myślę że w tak idealnych cieplarnianych warunkach będzieci wszystkie aspekty swojej dewiacji mogli doprowadzić do apogeum rozkwitu, nie zagrażając 95% pozostałej populacji Globu.