07.08.18, 14:30

ABW aresztowała oszusta. Spowodował 7 mln zł strat

1 sierpnia 2018 r. funkcjonariusze ABW zatrzymali Ryszarda P., podejrzanego o przestępstwa związane z obrotem panelami fotowoltaicznymi na terenie Polski. Wynikające z tego procederu straty Skarbu Państwa szacowane są na około 7 mln złotych.

Ryszard P. to bliski współpracownik Przemysława M. zatrzymanego w lipcu w tej sprawie. Zatrzymanie związane jest ze śledztwem w sprawie wyłudzenia dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie przez firmę Przemysława M. i Ryszarda P.

Utworzone w celu udziału w przestępczym procederze firmy, tzw. „słupy”, uczestniczyły w handlu panelami fotowoltaicznymi z faktycznie istniejącymi na rynku podmiotami. Poświadczając nieprawdę w fakturach VAT oraz dokonując przelewów bankowych, spółki te dokonywały rzekomej sprzedaży lub nabycia paneli. Nierzetelne dokumenty potwierdzające obrót handlowy z podmiotami zarejestrowanymi na terenie Czech i Słowacji, były podstawą do ubiegania się o zwrot nienależnego podatku VAT.

Ryszardowi P. przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, wyłudzenia zwrotu podatku VAT oraz dotacji z PARP i przestępstw skarbowych.

Wobec podejrzanego sąd zastosował 2-miesięczny areszt tymczasowy.

Ryszard P. to już kolejna osoba zatrzymana w tym śledztwie. Wcześniej ABW wraz z CBA zatrzymały 4 inne osoby, podejrzane o udział w grupie przestępczej wyłudzającej VAT. Wspólne śledztwo ABW i CBA prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

 

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych - Stanisław Żaryn