29.01.21, 14:35Fot. via: Twitter (Prawo i Sprawiedliwość)

Afera ws. respiratorów. Prezes PiS wydał oświadczenie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński opublikował dziś oświadczenie w związku z kontrowersjami wokół zakupu respiratorów od firmy E&K. Wicepremier podkreśla, że decyzja o zawarciu umowy z tą firma została podjęta w oparciu o pozytywną weryfikację służb specjalnych.

W kwietniu Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę na zakup respiratorów od firmy E&K. Firma jednak nie wywiązała się z umowy i dostarczyła zaledwie 200 sztuk respiratorów. W związku z tym ministerstwo odstąpiło od umowy i otrzymało 14 mln euro przedpłaty. Na E&K nałożono również kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia oraz za opóźnienia w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Transakcja wywołała jednak ogromne kontrowersje w mediach i sprawą zajęła się sejmowa komisja ds. służ specjalnych. Komisja dowiodła, że „ówczesne kierownictwo resortu zdrowia, zawierając umowę, posiadało pozytywną rekomendację Centralnego Biura Antykorupcyjnego przy umowie na zakup respiratorów”. W rozmowie z PAP przewodniczący komisji Waldemar Andzel podkreślił również, że „przedstawione Komisji informacje wykluczają jakiekolwiek powiązania korupcyjne między kierownictwem Ministerstwa Zdrowia a wskazaną firmą”.

Dziś w tej sprawie opublikowano oświadczenie wicepremiera Jarosława Gowina.

- „Oświadczam, że po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r., mogę stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy” – napisał Jarosław Kaczyński.

- „Należy podkreślić, że służby specjalne w związku z występującymi trudnościami, w tym niepełną realizacją zamówienia przez kontrahenta, podjęły również działania wyjaśniające ex post, które nie wykazały po stronie Ministerstwa Zdrowia żadnych przesłanek wskazujących na możliwość nadużyć, działań korupcyjnych lub innych czynów zabronionych przy zakupie respiratorów” – dodał.

kak/PAP, polsatnews.pl

Komentarze

Piotr2021.01.30 9:32
Mieliśmy już Mariana Banasia, Łukasza Szumowskiego, Mariana Kuchcinskiego, Mateusza Morawieckiego, Daniela Obajtka, Bartłomieja Misiewicza. Elektorat pisowski jest obojętny na afery związane z politykami tego obozu. Pragnę przedstawić sprawę opisaną kiedyś w Dzienniku Łódzkim, który został wykupiony przez Prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Karierę zawodową Obajtek zaczynał jako 19-latek. Po tym, jak porzucił naukę w technikum weterynaryjnym, pracował jako operator maszyn w produkującej rury i złączki firmie Elektroplast, należącej do jego wuja. W kolejnych latach awansował na kierownika, a potem dyrektora spółki. Finał współpracy był jednak nieciekawy. Jak relacjonował ?Newsweek?, wuj, któremu pracownicy zwrócili uwagę, że Obajtek w ciągu kilku lat znacznie się wzbogacił, nabrał podejrzeń, że działo się to kosztem jego firmy i zgłosił sprawę organom ścigania. Prokuratura oskarżyła Obajtka o to, że kierując Elektroplastem, fałszował dokumenty dotyczące zakupu surowca do produkcji rur, potwierdzając odbiór większej ilości, niż faktycznie trafiała do magazynu. Firma miała stracić przez to ponad 1,4 mln zł, a Obajtek miał osiągnąć ponad 700 tys. zł korzyści. Sprawa trafiła do sądu w Sieradzu. We wrześniu 2016 roku (a więc już za rządów PiS) prokuratura wystąpiła jednak o zwrot aktu oskarżenia, w celu uzupełnienia materiału, a kilka miesięcy później umorzyła sprawę uznając, że zebrany wcześniej materiał dowodowy jest sprzeczny i ogólnikowy, i nie dostarczył podstaw do wniesienia oskarżenia." - okopress
Marek robotnik2021.01.30 7:06
No i wychodzi na to, że Geniusz z Żoliborza jest albo KŁAMCĄ, albo człekiem MAŁEGO rozumu, że TAKIM s.s. wierzy. Takie farmazony to mogliby Geremek z Kuroniem, Kwachu z Tuskiem - wyborcom Unii Wolności, SLD i Platformy - opowiadać. Ja - Panie Kaczka - takiego kitu nie łykam. Dzięki takim "PRAWDOM" zaczynam się zastanawiać, czy bracia bliźniacy byli Polakami, czy są Jordańczykami.
Michał Jan2021.01.29 21:01
Najgorzej, jak się wierzy we własny kit. Wygląda na to, że Geniusz Górki Lelewela świat poznaje wyłącznie poprzez partyjną propagandę.
AAAtomek2021.01.29 20:34
Nie ma służb. Nie ma armii. Nie ma Polski. I to w 5 lat?.........
AAAtomek2021.01.29 20:32
Prezesissimus dał głos. Jego słowa są prawem.
sok z banana2021.01.29 18:26
fajne oświadczenie - to jak te służby patrzą, że nie dostrzegły, panie Kaczyński co tam się dzieje w tych służbach, kto tam rządzi, kiedy zaczną dostrzegać
antoni.s2021.01.29 18:19
Powinien jeszcze dodać że wszczynanie śledztwa nie ma sensu, podobnie jak w sprawie dwóch wież i łapówki dla księdza.
Foster2021.01.29 17:50
Widzicie w jakim kierunku zmierzamy. Słowo Prezesa jest prawem. Historia się powtarza, ale żeby Polskę to również spotkało ?
grimm2021.01.29 17:34
Oświadczam, że wy to umiecie się wybielać, bez dowodów, li tylko na podstawie oświadczeń. Identycznie jak z "tworzeniem" przez was prawa-> na konferencjach prasowych, poprzez apele, rekomendacje i... oświadczenia
Chuj Po 11...po całonocnej "pracy"- część 72021.01.29 16:06
CYT. : "Polacy, naród głupców i parszywców w ogóle tego nie rozumieją." - - - Tak, tak to prof. dr. Hertrich-Woleński; "patriota, człowiek oświecony, tolerancyjny, wypełniony współczuciem do bliźniego..." Aż człowiek ma ochotę wrzucić mu do jesionki "filipinkę".
Anonim2021.01.29 16:03
Oświadczenie JK na temat afery respiratorów tłumacznie na j.Polski : nie ma żadnej afery
Anonim2021.01.29 16:27
Podobnie jak szczepienie Giżyńskiego poza kolejnością. Normalnie wszyscy z PIS trafią do Nieba, tacy są "prawi"
jle_ffm2021.01.29 15:56
Dobre, Kaczyński jako szef tych służb sam siebie ocenił i stwierdził, że nic się nie stało (ot, i esencja państwa pis). A może tak należałoby poddać to pod ocenę komuś niezależnemu (może NIK)? Chodzi o mln zl z państwowej kasy, tak lekką ręką przekazane hamdlarzowi bronią z góry. A tak to cały ten wywód prezesa to można sobie za przeproszeniem w d... wsadzić.
XYZ2021.01.29 15:52
No to wystawił niezłą laurkę służbą specjalnym.Jak on nie potrafią prześwietlić polaka to lepiej niech nasi nie kupują za granicą.
fdf2021.01.29 15:35
Bo Jarosław tak chciał.
Anonim2021.01.29 15:43
Zgoda, trzeba więc stawiać dalej na Kaczyńskiego - czyli tego, który ma pomysł, program i moc sprawczą
"Prof.dr" Hertrich-Woleński, tanaka shitshow2021.01.29 15:25
"Poziom" Żyda-żyda i jak go osiągnąć? Nie wystarczy się na göwnie pośliznąć i pyskiem w göwno wpaść konieczna jest manipulacja genetyczna chromosomu, wzbogacić genem z krów rasy "Yitzhak Shamir" (to ten gen "co z mlekiem matki") oraz specjalna "dieta", tj. codzienne picie mleka krów rasy "Yitzhak Shamir", już z genem tym "z mlekiem matki". Dłuższy pobyt na okupowanym West Bank w kibucu im. Baruch Goldstein. That will do!
Po 11 ...2021.01.29 15:09
Panie prezesie, pozytywna opinia służb specjalnych nie ma nic wspólnego z oceną biznesową tego dealu. To równie głupie stwierdzenie, jak np. takie: "Służby magazynowe Ministerstwa Zdrowia pozytywnie oceniły zakup, bo było wolne miejsce w magazynie", albo " Dzieł techniczny MZ pozytywnie ocenił konstrukcję respiratorów". Takich prawdziwe oceny, opinie można mnożyć prawie w nieskończoność, ale takie opinie, a w szczególności tylko JEDNA, nie uzasadniają zakupu. Przy takim zakupie z zasady stosuje się narzędzia nooo np. takie jak AKREDYTYWA. Słyszał pan takie słowo?
Marek2021.01.29 15:05
CBA "pilotowało" transakcję. Kolejna afera Żelazo. Lewa kasa na szemrane operacje służb.
Tom2021.01.29 14:44
Unikajcie respiratorów! One rozwalają płuca. Jeśli chorujecie na Covid - potrzebujecie leków rozrzedzających krew i nic więcej. A tymi respiratorami oni mordują ludzi! Wiem to od wysoko postawionej lekarki w pewnej klinice! Ona kogoś z rodziny tak wyleczyła i nie pozwoliła podłączyć tego kogoś do respiratora. Przeżył i ma się dobrze. Za te respiratory kiedyś będzie sąd!