09.10.18, 18:37youtube.com/prezydentpl

Andrzej Duda: drzwi UE muszą być otwarte dla Gruzji i Ukrainy

"Drzwi do UE muszą pozostać otwarte, w szczególności dla Gruzji, Ukrainy i Bałkanów Zachodnich; nie można pozostawić tych krajów poza wspólnotą europejską tylko dlatego, że ich "silny" sąsiad chce decydować o ich losie" - mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie przemówienia na Uniwersytecie w Zurychu.

Prezydent Duda podkreślił, że Unia Europejska powinna w pełni zaangażować się w działania na rzecz zbliżenia wschodnich sąsiadów do Zachodu. W szczególności odwołał się do Ukrainy i Gruzji.

"Zawsze podkreślaliśmy, że drzwi do Unii Europejskiej muszą pozostać otwarte. Chcemy, aby te kraje stały się w przyszłości częścią UE" - powiedział Duda.

W przemówieniu prezydent zaznaczył, że Gruzja oraz Ukraina już od dawna wyrażają ambicje do zbliżenia z Unią Europejską.

"A my jesteśmy im winni nasze wsparcie. Nie można ich pozostawić poza wspólnotą europejską tylko dlatego, że ich +silny+ sąsiad chce decydować o ich losie. Uniemożliwienie im dokonania własnego wyboru naruszyłoby zasadę, że każde państwo ma równe prawo do samostanowienia" - podkreślił Duda.

mor/TVP Info/Fronda.pl