14.01.22, 16:43Fot. Adam Kraina via wikimedia CC 4.0

Ardanowski: należy pomóc rolnikom walczyć z inflacją. Inaczej Europie zabraknie żywności!

Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, należy pamiętać, że rolnicy także są konsumentami, którzy oprócz zaspokajania własnych potrzeb życiowych, zużywają ogromną ilość środków do produkcji. - Trzeba szukać wszystkich możliwości zmniejszenia kosztów produkcji rolnej - powiedział były minister rolnictwa w wywiadzie z portalem dorzeczy.pl.

W ocenie Ardanowskiego obniżenie podatku VAT na energię jest dobrym rozwiązaniem dla polskich rolników.

- Mocno odczuwalny jest wzrost ceny nawozów, na który składa się wzrost ceny gazu, co dzieje się z uwagi na nieodpowiedzialną politykę UE wobec Rosji - dodał Ardanowski.

W jego ocenie samo zniesienie podatku VAT na nawozy nie rozwiązuje problemu, ponieważ spowoduje ona jedynie chwilowe obniżenie ceny nawozów. Cena nawozów nie wróci zaś do poziomu sprzed pandemii.

- Obniżka w postaci 300-400 złotych na tonie jest dobra, ale jak widać, wciąż mamy przepaść cenową. W przypadku zmniejszenia stawki VAT-u występuje jeszcze jeden czynnik. Zmniejszenie jest korzystne dla rolników ryczałtowych, czyli tych, którzy nie rozliczają się z urzędem skarbowym - powiedział Ardanowski.

Ponadto, "wbrew temu, co mówią ludzie określający się mianem ekologów", rolnicy muszą używać nawozów.

- Bez nawozów nastąpiłby drastyczny spadek produkcji rolnej. Konsekwencje takiego spadku są łatwe do przewidzenia. Grozi nam brak żywności w Europie - powiedział były minister rolnictwa.

Stąd też jego zdaniem należy pomóc rolnikom stosującym nawozy mineralne. Ponadto zdaniem Ardanowskiego nie powinna być to pomoc ryczałtowa, tylko oparta na zasadzie "określenia kwoty na gospodarstwo" lub "pomocy na hektar".

jkg/dorzeczy

Komentarze

Tego we Frondzie nie ma.2022.01.15 12:34
Rząd w piątek wieczorem pokazał statystyki, które stosunkowo rzadko są prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny. Wszystko po to, by pokazać, jak bardzo korzystny jest Polski Ład. Przy okazji wyszło na jaw, że 2,6 mln Polaków zarabia poniżej tegorocznej płacy minimalnej, a nawet blisko 70 proc. z nas może pomarzyć o tym, co GUS nazywa "średnią krajową".
sołtys2022.01.15 9:03
Rolnicy produkują to co im się opłaca a reszte mają gdzieś
Anonim2022.01.15 1:49
Dokładnie, chrońmy rolnictwo, bo prognozują w Stanach głód i to może być realne!
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.14 18:42
Afera e-mailowa. "Co mamy na Broniarza? Możliwe kierunki ataku". Pokazanie politycznego zaangażowania szefa ZNP i jego politycznego powiązania z Koalicją Europejską — taki cel wskazał szef biura prasowego PiS Krzysztof Wilamowski, proponując emisję materiału w mediach, który skupiony byłby na Sławomirze Broniarzu. Z kolejnych ujawnionych wiadomościach ze skrzynki e-mailowej Michała Dworczyka dowiadujemy się, że obóz rządzący planował "atak" na szefa ZNP, gdy w 2019 r. w Polsce mieliśmy do czynienia ze strajkiem nauczycieli.
PRAWDA2022.01.14 18:35
ZABRAĆ KRUS DAĆ IM ZUS!
Anonim2022.01.14 18:22
Wina Tuska !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ha,ha
PRZYPOMINAM, tak to ja matis89!2022.01.14 18:08
Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina.Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłym chüjem żydowskim, kürwą, która włazi w dupsko Putinowi i nienawidzi wszystkich. Najlepiej, żeby mnie auto przejechało, bo sam widzę, jaką beznadziejną kürwą jestem, nie do życia. Kto by takiemu chüjowi jak ja rękę podał. Mam nadzieje, że mnie chüj strzeli w sam łeb wkrótce!
matis892022.01.14 17:27
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
katolik2022.01.14 17:14
Brak żywności, odbieranie ludziom gospodarstw i własnosci jest w planie masonów Agenda 2030, pozostaje na zbity pysk wywalić SSPIS PO PSL SLD, inaczej mordowanie chemią, drożyzna, zniewolenie i zamordyzm będą dokonywane dalej ALE SSPIS PO PSL SLD będą udawać ze narzekają i robią wszystko a cieszyć się będą ze realizują plan jak pospolite łachudry z rynsztoka
­2022.01.14 17:04
Z nawozami też występuje spadek plonów. To skutek zmian klimatycznych. Najbardziej zmalały plony kukurydzy, druga w kolejności jest pszenica.
katolik2022.01.14 17:25
a jakie zmiany klimatu nastapiły w Polsce- jest ciągła zima? Nic sie nie zmieniło, natomiast zmienił się klimat społeczny-- mordercy masoni SSPIS PO PSL SLD -- wmawiają ludziom,ze jest zmiana klimatu i mordują swobodnie w wielu kierunkach
Alojzy Cedzidło2022.01.14 18:49
Ty ślepy jesteś, demonie? Zimy prawie bez śniegu. Suche lata z temperaturą powyżej 35°C. Od czasu do czasu nawałnice z miesięczną dawką deszczu. —————————————————————————————————————————————————————— Ile ty demonie masz lat? Nie pamiętasz lat '70 XX wieku, diable?