02.03.14, 09:12Artur Górski (fot. archiwum prywatne)

Artur Górski dla Fronda.pl: Putin już witał się z ukraińską gąską pod rządami Janukowicza

Artur Górski, poseł PiS: Nie ma wątpliwości, że Władimir Putin zdecydował się na zbrojną interwencję na Ukrainie, pod pretekstem misji stabilizacyjnej i ochrony rosyjskich interesów. Nie wiemy tylko, jakie są ostateczne cele Putina - usunięcie obecnych władz na Ukrainie, których Putin nie uznaje, czy podział Ukrainy i przyłączenie do Rosji przynajmniej Krymu. Niebawem zobaczymy, czy będzie się ograniczał do lokalnych zbrojnych manifestacji i prowokacji czy nastąpi otwarta inwazja. Celem tych działań będzie m.in. uniemożliwienie przeprowadzenia na Ukrainie wolnych i demokratycznych wyborów, które dadzą pełną, niekwestionowaną legitymację ukraińskim władzom.

Pamiętajmy, że były prezydent Ukrainy Janukowicz apelował niedawno do Rosji, aby nie była obojętna na sytuację na Ukrainie, a zatem, aby Putin podjął działania interwencyjne. Ale ten apel oznacza jedną istotną rzecz, a mianowicie, że nie ma już na Ukrainie sił politycznych, które by skutecznie gwarantowały interesy Rosji w tym kraju i Rosja musi o te interesy zabiegać sama. Ale Putin nie bierze pod uwagę jednej rzeczy, a mianowicie, że jakakolwiek zbrojna interwencja Rosji spowoduje mobilizację i zjednoczenie wokół obecnych, prowizorycznych władz całego ukraińskiego narodu. Ukraińcy to dumny naród, który chce samostanowić o swoim losie.

Obecne działania Rosji, mające także wymiar militarny, są otwarcie wymierzone w Unię Europejską i USA. Putin już był w ogródku, już witał się z ukraińską gąską pod rządami Janukowicza, a tu niespodziewanie nastąpił zwrot Kijowa w stronę Europy i przerwanie nici silnie wiążących Ukrainę z Rosją. Putin uważa, że spowodował to spisek UE i USA, które - jego zdaniem - nie tylko poparły politycznie Majdan, ale też go sfinansowały. Putin, który jest wrażliwy na punkcie swoich imperialnych ambicji, swoją zbrojną interwencją pokazuje, że nie liczy się z Europą, ale także, że nie wierzy w możliwość, w zdolność USA i NATO do realnej kontrakcji. Putin uważa, że Zachód jest słaby, dlatego może sobie pozwolić na militarne posunięcia na Ukrainie.

Not. MBW

Komentarze

anonim2014.03.2 9:33
Co za dureń.
anonim2014.03.2 9:36
Pan Górski nie ma intuicji politycznej. Czasami trzeba umieć wyjść poza uprzedzenia, unieść się nad inną perspektywę. Ta propaganda antyrosyjska ze strony PIS-u robi się już nudna. Nie umiecie politycznie wygrać suwerenności, bo stając przeciwko Rosji stajecie tylko i wyłącznie sługusami USA, które totalnie mają nas w czterech literach. Afganistan tylko i wyłącznie wygenerował na polskim państwie ogromne koszty nie dając nam żadnych korzyści. Gdzie brak wiz do USA? Gdzie miliardowe kontrakty dla polskich firm w Iraku i Afganistanie? Lepiej niech autor obejrzy Maxa Kolonko modli się do Boga o mądrość polityczną a powielanie stereotypów. Mądry polityk to taki polityk, który umie zawiązywać takie sojusze, które są w danym momencie korzystne dla Polski, Bierzcie przykład z Merkel i Putina. Jak na razie to sprzedaliście kraj "kapitałowi zagranicznemu". który wywozi kasę do swoich krajów a z Polaków robi tanią siłę roboczą. I jeszcze chcecie skakać z szabelkami i pompować miliardy w Ukrainę? ja się nie zgadzam, nie chcę, dlaczego znowu Polacy mają być debilami Europy? Dlaczego nikt nie broni naszych interesów. Biadolicie nad reżimem białoruskim Łukaszenki – ja mieszkam w rejonie nadgranicznym i powiem jedno – Polaków zaczyna u nas trafiać szlak z zazdrości– w ciągu 10 ostatnich lat poziom życia na Białorusi dla przeciętnego człowieka bardzo się podniósł. Mają ogromną ilość pieniędzy. Przyjeżdżają do nas na zakupy i to przyjeżdżają najdroższymi samochodami. Zwykli ludzi tez. Zresztą u nas ludzie maja rodziny na Białorusi, wszystko idzie pocztą pantoflową. Kurcze mój znajomy zastanawia się czy nie emigrować na Białoruś :( A jeśli chodzi o putina, to Polacy w Rosji zarabiają więcej niż w UK… Ludzie wyjeżdżają tam za pracą. Szok co… Więc tę propagandę to sobie możecie schować…. A my? Cofnęliśmy się. Mój mąż zarabia mniej niż w 2006 roku 
anonim2014.03.2 9:46
Mam jeszcze pytanie? Co sądzi Pan Górski o odłączeniu Kosowa od Serbii i stworzeniu nowego państwa? Mieli prawo? A jak oni mieli prawo, to i Rosjanie na krymie maja prawo. W końcu Chruszczow przyłączył Krym do Ukrainy w 1954 roku.. Są to naleciałości sowieckie przecież, może trzeba przywrócić właściwe status quo ;). Proponuję też by w końcu Turcja przestała łamać prawa człowieka wobec Kurdów i dała im końcu możliwość stworzenia własnego pańswa o co walczą od dziesiątków lat. No ale Turcja jest w NAT to jej wolno. Rok 1972 też się kłania i agresja Turcji na Cypr. No to jak jest w końcu z ta sprawiedliwą polityką?
anonim2014.03.2 10:51
K..a, następny polski patriota z PiS-u... Pieprzony romantyk, co politykę sercem uprawia. W Biblii jest napisane, że każdy wódz mający mniej wojska niż najeżdżający, czy nie kalkuluje i nie wyprawia poselstwa z prośba o warunki pokoju? Nasi to by się bili bez kalkulowania, co tam, moralna racja jest po naszej stronie. To nic, że słowa "Polska" cały świat zapomniał, na granicy Rosujsko-Niemieckiej jest kilkusetkilometrowy pas pól minowych, zasieków i spalona, nuklearna pustynia, "gloria victis"! "Putin uważa, że spowodował to spisek UE i USA, które - jego zdaniem - nie tylko poparły politycznie Majdan, ale też go sfinansowały." I Putin MA RACJĘ! Czytaliście warunki, jakie MFW przedstawiło Ukrainie w zamian za 30 mld dolarów pożyczki? Wypisz - wymaluj plan Balcerowicza.
anonim2014.03.2 10:54
Jak takich durniów czytam, to mam ochotę głosować na narodowców. Przecież PiS z PO przepieprza Polskę z kretesem! Ci pierwsi dla romantycznych uniesień w imię zasady, ci drudzy - za pieniądze i synekury polityczne w Brukseli...
anonim2014.03.2 12:00
Ukraińcom taki zamęt należał się jak psu buda ,sami chcieli w przeszłości do Cara to teraz nowy Car nie wypuści ich tak łatwo ,może niech wystosują petycję do Polaków o zwrot Przemyśla .
anonim2014.03.2 12:27
Wszyscy wierzą w NATO w to że nas obroni?A jak wypnie tyłek?Już nam pokazali swoja pomoc.Lepiej nie wierzyć nikomu tak do końca!! A tak polemizować to Ukraińcy i Polacy są najbardziej wojowniczy!!Jak się z nimi zadrze? Świat nie przestał produkcji broni!!