
30.01.21, 18:28fot. yt/radio maryja
Brawo IPN! Trzech sędziów i prokuratorów bez immunitetów
Jak wynika z najnowszych danych przekazanych przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, do tej pory „prawomocnie uchylono immunitety trzem sędziom i prokuratorom, którym grożą zarzuty dopuszczenia się czynów wyczerpujących znamiona zbrodni komunistycznej i zbrodni przeciwko ludzkości” - czytamy na portalu TVP Info.
Immunitety zostały sędziom i prokuratorom zostały uchylone na wniosek pionu śledczego IPN.
W sumie w Izbie Dyscyplinarnej zostało dotychczas zarejestrowanych 14 spraw o „zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej na wniosek IPN”. Chodzi o wnioski, które obejmują łącznie 31 czynów. Sprawy dotyczą trzech sędziów Sądu Najwyższego, jednemu sędziemu sądu powszechnego oraz czterem prokuratorom.
- Osoby, którym dotąd prawomocnie uchylono immunitet – przynajmniej w odniesieniu do części czynów – to koszaliński prokurator Janusz R., olsztyński sędzia Remigiusz C. oraz sędzia Sądu Najwyższego Jan R., wszyscy są już w stanie spoczynku. Do tej pory zapadło jedno prawomocne orzeczenie, zgodnie z którym nie wyrażono zgody na uchylenie immunitetu – pisze portal TVP Info.
mp/pap/tvp info
Komentarze
Andrzej Wacław Kryże – polski prawnik, sędzia komunistyczny skazujący działaczy opozycji demokratycznej w czasach PRL, sekretarz stanu i podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Syn Romana Kryżego.Roman Józef Kryże (ur. 4 lipca 1907 we Lwowie, zm. 23 lutego 1983 w Warszawie) – polski prawnik, sędzia wojskowy orzekający w procesach politycznych, funkcjonariusz stalinowskiego aparatu represji, zbrodniarz komunistyczny. Do jego zbrodni nawiązuje powiedzenie „Sądzi Kryże – będą krzyże”.
Życiorys
Syn Tomasza Kryżego i Aleksandry z d. Jóźwiak.
Aplikację, asesurę i pierwsze lata w zawodzie sędziego odbył w sądzie grodzkim Sądu Okręgowego w Grudziądzu[potrzebny przypis]. W Wojsku Polskim II RP został awansowany na stopień podporucznika piechoty ze starszeństwem z dniem 1 grudnia 1932[1]. W latach 30. był oficerem rezerwy 63 Toruńskiego pułku piechoty[2]. Podczas kampanii wrześniowej pełnił służbę w stopniu podporucznika w szeregach 65 pułku piechoty. Od 18 września 1939 do 5 lutego 1945 przebywał w niewoli niemieckiej – w oflagu VII C Laufen (numer jeńca 32058)[3]. Po oswobodzeniu brał udział w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego.
Od 14 maja 1945 był sędzią kolejno: Sądu Grodzkiego w Grudziądzu (do 3 lipca 1945), Wydziału I Najwyższego Sądu Wojskowego (do 31 października 1950) i Wydziału II NSW (do 11 sierpnia 1955). 11 sierpnia 1955 został przeniesiony do rezerwy. W latach 1955–1977 był sędzią Sądu Najwyższego. Brał udział w orzekaniu wyroków skazujących, w tym również na karę śmierci, w sprawach przeciwko działaczom podziemia niepodległościowego, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego[4] i majora Tadeusza Pleśniaka. W 1964 był przewodniczącym składu sędziowskiego, który wydał wyroki skazujące w sprawie tzw. afery mięsnej. Wiele z wyroków wydanych przez niego zostało uznanych po 1989 za mordy sądowe. Bezwzględność w wydawaniu wyroków śmierci w okresie stalinowskim przyczyniła się także do ukucia powiedzenia: „Sądzi Kryże – będą krzyże”, a także określenia „ukryżować”. Określenia tego używał m.in. znany adwokat i obrońca w procesach politycznych Władysław Siła-Nowicki.
W 1946 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi[5].
Zmarł w 1983 i został pochowany w Kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach[6][7].
Był ojcem Andrzeja Kryżego.Stanisław Piotrowicz (ur. 19 lipca 1952 w Bochni) – prokurator, polityk. Senator PiS VI i VII kadencji, poseł PiS na Sejm VII i VIII kadencji. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (2007).
Wykształcenie i działalność zawodowa
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim (1976). W latach 1976–1978 odbył aplikację i zdał egzamin prokuratorski.
W 1978 rozpoczął pracę w Prokuratorze Rejonowej w Dębicy. W roku 1980 został przeniesiony do Prokuratury Wojewódzkiej w Krośnie, a następnie do Prokuratury Rejonowej w Krośnie, Sanoku i Jaśle. W stanie wojennym był autorem aktu oskarżenia przeciwko opozycjoniście Antoniemu Pikulowi.
W 1990 roku został powołany na stanowisko prokuratora rejonowego w Krośnie. W latach 1992–1995 kierował Międzyrejonowym Działem Śledztw w Krośnie. W 1992 roku powołano go na stanowisko prokuratora Prokuratury Wojewódzkiej w Rzeszowie. W latach 1994–2002 zasiadał w Sądzie Dyscyplinarnym dla Prokuratorów przy Prokuraturze Generalnej.
2001 roku kierowana przez niego prokuratura rejonowa w Krośnie umorzyła postępowanie przeciwko księdzu M. z Tylawy, oskarżonemu o molestowanie nieletnich dziewczynek. Ofiary molestowania odwołały się od decyzji krośnieńskiej prokuratury, a trzy lata później sąd w Jaśle skazał księdza-pedofila na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i ośmioletni zakaz wykonywania zawodu nauczyciela
Działalność polityczna
Od 1978 roku należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, był członkiem egzekutywy partyjnej w Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Krośnie. W 1983 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
W wyborach parlamentarnych w 2005 roku z powodzeniem kandydował do Senatu VI kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości. Reprezentował Senat w Krajowej Radzie Sądownictwa.
Między 5 czerwca a 16 listopada 2007 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego – zastępcą Zbigniewa Wassermana, koordynatora służb specjalnych.
W wyborach parlamentarnych w 2007 roku ponownie uzyskał mandat senatora.
W wyborach w 2011 roku z powodzeniem kandydował do Sejmu VII kadencji z listy PiS.
W wyborach do Parlamentu Europejskie w 2014 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat eurodeputowanego z listy PiS.
W 2015 uzyskał poselską reelekcję. W Sejmie VIII kadencji reprezentował posłów-wnioskodawców w trakcie prac nad ustawami zmieniającymi ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, a także nad projektami uchwał unieważniającymi wybór pięciu sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji.
W VIII kadencji Sejmu przewodniczy sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, jest członkiem Komisji Ustawodawczej.Czesław M., profesor dr hab. nauk prawnych, ostatni pierwszy sekretarz PZPR na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego. Do niedawna przewodniczący Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach. Doniósł na prawnika broniącego Kościoła i doprowadził do jego dyscyplinarnego skazania.Masz na myśli prof. dr hab Czesława Martysza? A co z resztą?BRAWO !!!!!!! BRAWO !!!!!!!! BRAWO !!!!!!!!! TAK TRZYMAĆ !!!!!!!!!!!!!Gratuluję, tyle, że KE dała nam miesiąc na wyjaśnienia i zaprzestania stawiania sędziom jakichkolwiek zarzutów. To sędziowskie plemię wybrane przez Złego nie ustąpi bez pomocy następcy z wąsikiem.Raz, dwa, trzy. Pozdrowienia dla prokuratora stanu wojennego — Piotrowicza i tej melby z TK — doktorki Pawłowicz.IPN DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!Nie mieli Polochi sukcesów, gdy dawni prokuratorzy mieli obce obywatelstwo. Niektóre kraje na świecie nie wydają swoich obywateli.Brawo IPN .A A A -- w Polsce jest 200 generałow Ruskich czyli Ludowych na emeryturze ---Po 1993 roku nie powinno byc ani Jednego sędziego co skazywał Naród Polski Katolicki ====PiS dorwał emerytów. Wow!Zbrodnie przeciw Narodowi Polskiemu nie podlegają przedawnieniuTo dobrze. Kaczor będzie siedzieć :) iwulski,tuleja,juszczyszyn,gersdorf i inne kastosedzio mafijne złogi
BRAVO ZIOBRO BRAVO PIS,TAK TRZYMAĆ ICH ZA PYSK!!! To się nazywa katolickie poczucie poczucie prawa i sprawiedliwości