Podróżnik i publicysta, Wojciech Cejrowski w programie "Minęła 20" w TVP Info trafnie podsumował stan sądownictwa w Polsce, w kontekście wyroku nakazującego Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeprosić Lecha Wałęsę.

"Nie wiem czemu konkretnie ta pani (sędzia Magdalena El-Hagin, która wydała wyrok na Wyszkowskiego- przyp. red.) tak zrobiła, ale została wykształcona w złym systemie. Ten system jest dziedziczony z czasów stalinowskich. To komuchy, dzieci komuchów, wnuki komuchów i uczniowie komuchów"- powiedział Cejrowski w rozmowie z Michałem Rachoniem. Co więcej, zdaniem znanego podróżnika, sąd nie odniósł się do rzeczywistości:"

Głupi taki sąd, bo to jest traktowanie literalne poprzedniego wyroku. Ten sąd powiedział nawet coś takiego, że nie zmieniło się nic w systemie prawnym, co podważałoby tamten wyrok."- podkreślił. Cejrowski zwrócił uwagę, że od czasu poprzedniego wyroku pojawiły się liczne książki i opracowania, a na światło dzienne wypłynęły nowe dokumenty.

"Mam prawo komentować fuszerkę"- podkreślił publicysta, dodając, że ponieważ sędziowie pracują za pieniądze obywateli, to obywatele mają prawo komentować i poddawać ocenie ich pracę. 

Rozmówca Michała Rachonia był pytany również o lustrację środowiska akademickiego, której sprzeciwiają się rektorzy polskich uniwersytetów.

"Jeśli widzę, że jakiś profesor broni się przed lustracją, to pytam się - dlaczego? Mnie można zlustrować (…). Natomiast jak ktoś się broni przed przeczytaniem jego teczki, to mogę mieć podejrzenia, że to śmierdzi jakąś współpracą"- stwierdził. 

ajk/TVP Info, Fronda.pl