22.10.19, 08:35(fot. Nikater/CC 2.0/wikipedia/edytowane)

Cela plus: CBA w Gdańsku. Kilkadziesiąt milionów strat

Funkcjonariusze gdańskiej delegatury CBA we współpracy w Prokuraturą Regionalną w Gdańsku prowadzą śledztwo dotyczące funkcjonowania w latach 2008-2016 grupy dokonującej między innymi oszustw na szkodę Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej poprzez składanie wniosków o dofinansowanie fikcyjnych projektów. Ustalenia CBA wskazują, że grupa wyłudzała lub usiłowała wyłudzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Do tej sprawy agenci CBA zatrzymali kolejne trzy osoby.  Tym razem agenci Biura zgromadzili materiał dowodowy świadczący o szeregu pozornych umów zawieranych pomiędzy trójmiejskimi spółkami oraz osobami związanymi z tymi firmami. Umowy te dotyczyły sprzedaży towarów w postaci sprzętu oraz usług informatycznych. Miało to na celu zawyżenie cen sprzętu przez spółkę działającą na terenie Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego będącego częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o., a także uzyskanie przez tą spółkę większego dofinansowania ze środków UE. Wszystko wskazuje na to, że zatrzymani doprowadzili do wyłudzenia około 14 mln złotych. Dwaj zatrzymani brali również udział praniu pieniędzy pochodzących z wyłudzenia, o wartości ponad 610 tys. złotych.

Zatrzymane osoby trafią do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Do tej  pory zarzuty zostały już przedstawione 12 osobom.

źródło: cba.gov.pl

Komentarze

Alexander Szlachcic2019.10.22 19:41
Cała Polska przesiąknęła tą zarazą. Opowiadam się za likwidacją samorządu terytorialnego. Nie ma gorszej ekipy niż "włodarze".
jula2019.10.22 10:25
Pomimo,że w Gdańsku mafijne powiązania rozpoczęły się zaraz po 1989,to pleniły się na dobrym podłożu,układ post ubecko solidarnościowy już trwał,Bolek doskonale funkcjonował i włos mu z głowy nie spadł,żaden Urban nie nawoływał do uciszenia,żaden Jaruzelski nie nazywał jego słów szczekaniem.Na to wszystko, na ten podatny grunt weszła UD,aferały liberały i wszystkie pocioty szkolone przez CDU,CSU,SDP.Przerastanie układu mafijnego szło sprawnie w tempie którego mafia włoska mogłaby pozazdrościć,tam stulecia w gdańskim grajdole drobne trzydzieści lat.Garsteczka owoców: -wybuch w bloku w 1995 dla wyjęcia dokumentów Hodysza -Amber Gold/OLT -prywatyzacja mienia komunalnego:GPEC,wodociągi -niewyjaśnione zniknięcie na przestrzeni 500m,pod okiem kamer Pani Wieczorek -zabudowa deweloperska Gdańska i skutki np. osiadanie kościoła Dominikanów -przyrosty majątków miejskich notabli przeczące wszelki regułom rachunkowym Camorra,Cosa Nostra,Ndrangheta mogą się w Gdańsku pouczyć o przyrostach.
anonim2019.10.22 12:42
100/100 - POKOnamy złodziei - następne 4 lata będą dla wszelkich mafii traumatyczne i dobrze gdyż żaden skorumpowany kraj NIGDY NIE BĘDZIE BOGATY