26.09.20, 17:00Fot. screenshot - YouTube (czechowicetv)

Co oznacza dla Polski transformacja kopalń?

1. Wczoraj wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń i przedstawiciele strony społecznej, w tym w szczególności Śląsko- Dąbrowskiej Solidarności podpisali porozumienie transformacji kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej do końca 2049 roku, a więc w ciągu najbliższych 30 lat (kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydobywają węgiel koksujący niezbędny do produkcji stali, jest on wpisany na listę surowców strategicznych UE).


Najważniejszą wartością tego porozumienia jest to, że na jego podstawie każdy górnik obecnie zatrudniony w kopalniach PGE na Śląsku będzie mógł pracować do osiągnięcia swojego wieku emerytalnego, oczywiście nie koniecznie w tej kopalni w której obecnie jest zatrudniony.
Poszczególne kopalnie będą wygaszane wraz z wyczerpywaniem się dostępnych w nich pokładów węgla i w takim tempie aby zagospodarować pracujących na dole górników w tych kopalniach, w których wydobycie będzie trwało.
Do porozumienia dołączona jest lista kopalń z terminami ich wygaszania, rozkładają się one w miarę równomiernie w całym okresie najbliższych 30 lat, dwie ostatnie Chwałowice i Jankowice mają być wygaszone właśnie w 2049 roku.


2. Wypracowanie tego porozumienia było konieczne w związku z prowadzoną przez UE polityką klimatyczną i ogłoszeniem przez Komisję Europejską neutralności klimatycznej całej UE do 2050 roku.
Wprawdzie Polska podczas obrad Rady Europejskiej w grudniu 2019 roku uzyskała własną ścieżkę dochodzenia do neutralności klimatycznej, zresztą jako jedyny kraj UE i wykracza ona poza rok 2050 ale nie ulega wątpliwości, że wymaga ona systematycznej zmiany naszego tzw. miksu energetycznego, w którym udział energii z węgla zarówno kamiennego jak i brunatnego będzie się stale zmniejszać.
Konieczność tego zmniejszania jest wymuszana przez mechanizm o charakterze administracyjno - rynkowym w wyniku którego rosną ceny tzw. pozwoleń na emisję CO2 tzw. ETS (zgodę na wprowadzenie tego mechanizmu wyraził premier Donald Tusk w 2009 roku a zgodę na zaostrzenie jego działania premier Ewa Kopacz w 2014 roku).
Od momentu jego wprowadzenia cena ETS wzrosła z 2-3 euro za tonę do obecnie prawie 30 euro za tonę, a to powoduje konieczność sukcesywnego podnoszenia cen energii wytwarzanej z węgla.


3. Porozumienie rządu z górnikami można nazwać przełomowym nie tylko dlatego, że wielka transformacja branży górniczej będzie działa się w atmosferze spokoju społecznego na Śląsku i pewności funkcjonowania rodzin górniczych ale także dlatego, że umowa zawiera propozycję wsparcia dla całego regionu i gmin górniczych w celu tworzenia miejsc pracy w innych branżach niż górnictwo i przedsiębiorstwa z nim współpracujące.
Premier Mateusz Morawiecki wyrażając podziękowania za przeprowadzenie i trudnych i owocnych negocjacji dla wszystkich stron zawartego porozumienia, napisał na jednym z portali społecznościowych, że „współpracą doprowadzimy do wytyczenia nowej drogi dla całego Śląska, gdzie nowoczesne technologie, ekologia i polskie tradycje górnicze będą koegzystować, budując energetyczną i gospodarczą potęgę Polski na miarę wyzwań XXI wieku”.


4. Wczoraj podpisane porozumienie wejdzie w życie z dniem uzyskania zgody Komisji na pomoc publiczną, w tym na dopłaty do bieżącej produkcji górnictwa węgla kamiennego na Śląsku.
Do uzyskania tej zgody potrzebne będzie zawarcie umowy społecznej pomiędzy przedstawicielami rządu, samorządu, stroną społeczną i zarządami spółek górniczych i taka umowa zostanie przygotowana do połowy grudnia.
Jeżeli wszystkie dokumenty potrzebne do uzyskania zgody na pomoc publiczną zostaną przygotowane właściwie, to z uzyskaniem tej zgody nie powinno być problemów, Komisja Europejska zdaje sobie sprawę, że transformacja polskiego górnictwa jest ogromnym wyzwaniem i jeżeli ma być realizowana w spokoju społecznym i w oparciu o porozumienie wszystkich stron tego procesu, to wsparcie z jej strony jest gwarantowane.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 i spółka2020.09.28 18:45
Jak ja nienawidzę tej katolickiej Polski! Jak ja nienawidzę Kościoła, Krzyża, Eucharystii, Bożego Miłosierdzia! Nie dziwcie mi się, nie oburzajcie. To mój pan, szatan, przegrany na całą wieczność anioł zła i kłamstwa, który nie chciał służyć Bogu, tak mi każe... Dzięki Kościołowi tyle dusz unika w Polsce piekła! A ja tak się staram… I wszystko to na nic!
JonB2020.09.27 14:30
Oznacza glod i nedze. I emigracje.
Janosik2020.09.26 21:36
Co oznacza dla Polski transformacja kopaln? Jak nie wiciee toc wam powiem... Bedziecie fedrowac dla mniemiec.
violencja2020.09.26 22:36
Prawdę mówicie kolego .Mam w domu karbitkę , mój syn jest siódmy z rzędu.......
Szybka Randka2020.09.26 20:45
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! ________________________________________________________________________________________ www.erooo.pl
Anonim2020.09.26 18:29
Od wieków jedno przysłowie pozostaje aktualne - o naszej polskiej głupocie.
jou2020.09.26 18:28
Niemcom chodzi o zamknięcie polskiej niezależności energetycznej Panie Kuźmiuk, bo jesteśmy jedynym krajem w Europie, który śpi na węglu i gorącej wodzie. Dla węgla mamy technologie spalania jakich na zachodzie nie widzieli, a z wód geo przy poziomie 65 stopni ( 80 % zasobów) mamy prąd na poziomie wiatraków i fotowoltaiki 0 odnawialny i swój. Lewackie szaleństwo niestety zakaża PiSowskie głowy.
A2020.09.26 21:26
Nie zamierzam cię obrażać, ale dowiedz się trochę na temat wód termalnych zanim zaczniesz wypisywać takie głupoty. Po pierwsze to nie jesteśmy jedynym krajem posiadającym wody termalne, bo są takie kraje jak Islandia, gdzie możesz wiercić w dowolnym miejscu i na pewno trafisz na gorącą. Po drugie woda na poziomie 65 stopni nadaje się do kąpieli, ale jej temperatura jest zdecydowanie za niska by wykorzystać ją do produkcji energii. To, że ojciec dyrektor uważa inaczej wynika tylko z chciwości.
JonB2020.09.27 14:31
Slyszales o silniku Stirlinga ?
Panie Moravietzky2020.09.26 18:24
i panie Kuźmiuk: https://www.youtube.com/watch?v=SblzGUy_sHQ
Anonim2020.09.26 17:52
Zachód poza atomem ma zmieniające ekosystem ogromne (nie mylić z małymi) elektrownie wodne których nie chcą polskie gejofile .To jedyne racjonalne i efektywne źródło odnawialnej energii. Panele mozna sobie w doope wsadzić bo starczy na zagotowania herbaty, wiatrak nieco lepszy choć szkodliwy dla otoczenia. Nie ma też żadnej infrastryktury pod te rzeczy a ludzkość nadal nie potrafi magazynować wytwarzanej energii, W najlepszym wypadku wymaga dogrzewania gazem z ogromnym poborem na rozpałce. Jak tęczowi okupanci Polski nadal będzie bujac w oblokach to będziemy musieli wyjść z UE. Bez prądu nie da się żyć.
Anonim2020.09.26 17:55
Co do wiatraków - mając koło siebie dymiący komin sąsiada da się przeżyć całe życie, mając duży wiatrak już niekoniecznie.
Anonim2020.09.26 18:03
Fajna jest np elektrownia wodna żarnowiec. Tylko już widzę jak rury puścilii by inżynierowie Trzaskowskiego...
Zimny Lech2020.09.26 18:17
To były moje inżyniery, do kurvy nędzy i cholery.
Anonim2020.09.26 18:25
Lech dyrygował budową i wybierał eksperymentalne materiały z plastiku nawet po śmierci. Tak się tlumaczą nieudacznicy z PO, niedawno dumnie nadzorujący i promujący te fuszerkę. Prokuratura powinna ustalić kto ostatecznie to zatwierdził - to jest afera na miarę Nowaka
Anonim2020.09.26 18:27
konkretnie kto podpisał odbiór, w grę mogą wchodzić wielkie łapówki
Jerzy2020.09.26 17:19
oznacza jedno - zamiast taniej energii węglowej będziemy przepłacać (wielokroć - co najmniej 5 do 10 razy czyli 500% do 1000% więcej) za pseudo ekologiczną energie a to z badziewia fotowoltaicznego, a to z prymitywnych i nieefektywnych wiatraków, wszystko po to aby spełnić jakieś z głębi lewackich odbytów wydobyte "normy"... do czego jest zdolny lewak pokazał klasyk tej rasy - felczer szumowski, 200 miliardów deficytu w kilka miesięcy, i szmaty na buziach - tyle po jego eksperymencie anty-katarowym zostało
brzuch szumowskiego2020.09.26 17:41
Nie drwij bo koronawirus jest niebezpiecznym patogenem i należało zamknąć całą Polskę gdy było po 20 zakażen objawowych dziennie.
Jerzy2020.09.26 17:57
a nie prościej wszystkich rozstrzelać? to podobno mniej bolesne od tej potwornej "choroby"... z noska siąpi, kaszelek.... horror, horror...
SARS-CoV-22020.09.26 18:12
Jeszcze cię, kurva, dopadnę.
Czeka was przeyebane 3-5 lat!2020.09.26 17:15
Parchu, zmarnowałeś ostatnią szansę aby głosować. Następnych nie dożyjesz i ciągle to tego tępego łba nie dociera, że ŁOPOZYCJA CZWARTY raz z rzędu PRZEGRAŁA wybory. --------------- LOSERS!
Elektor2020.09.26 17:11
Oznacza że komuchom kopidołom będziemy jeszcze więcej płacić. Tym razem za nic nierobienie. Pisowcy nas wykończą! To jest po prostu katastrofa co oni robią!
violencja2020.09.26 17:06
Nie ma już nic.Wszystko niszczą systematycznie i z premedytacją.