06.07.21, 08:00Fot. screenshot - YouTube (Janusz Jaskółka)

Czerwińska: nie będziemy obojętni wobec pojawiającego się zjawiska nepotyzmu

- Skala tego zjawiska (nepotyzmu w spółkach Skarbu Państwa - red.) nie jest taka, jak przypisuje opozycja oczywiście, natomiast nie pozostajemy obojętni wobec nawet już pojawiającego się zjawiska, dlatego reagujemy na początku - powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska w rozmowie z Polskim Radiem 24.

W sobotę na kongresie PiS przyjęto uchwałę, według której współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa ani być przez te spółki zatrudniani.

- Skala tego zjawiska nie jest taka, jak przypisuje opozycja oczywiście, natomiast nie pozostajemy obojętni wobec nawet już pojawiającego się zjawiska, dlatego reagujemy na początku - stwierdziła na ten temat Czerwińska.

- Jak państwo widzą, mamy odwagę, żeby o tym mówić otwarcie, patrząc wszystkim państwu prosto w oczy - dodała.

Czerwińska stwierdziła także, że "zawsze tam, gdzie ludzie, niestety pojawiają się różne słabości". Dodała, że "politycy też są ludźmi", zaś w całej sprawie "chodzi o to, żeby adekwatnie i szybko reagować".

- W uchwale, którą podjęliśmy, w ostatnim akapicie odnosimy się właśnie do takich możliwych przypadków wyjątków. Chodzi o taką sytuację, kiedy ktoś jest już od dawna bardzo zatrudniony w spółce - powiedziała rzeczniczka PiS.

Wyjaśniła, że może zdarzyć się tak, że małżonek "kompetentnej, doświadczonej, wykwalifikowanej" osoby zatrudnionej w spółce zostanie posłem.

- W takiej sytuacji uważam, że takiej osoby, tego pracownika nie można karać i oczekiwać, że ta osoba w związku z tym zrezygnuje ze swojej pracy - stwierdziła. Doprecyzowała, że wyjątek przewidziany w uchwale "odnosi się tylko do takich przypadków, które będą analizowane tak, żeby nikogo nie skrzywdzić po prostu".

Wskazała przy tym, że nie ma jeszcze formuły, w jakiej będzie dochodzić do oceny, czy taka wyjątkowa sytuacja zachodzi czy nie.

Wyraziła także nadzieję, że wszystkie ugrupowania pójdą w kierunku wytyczonym przez PiS.

jkg/polskie radio 24

 

Komentarze

Prawda2021.07.14 8:37
Niemiecka Propagnda wciskanie Kitu dla Polak ów ===Kopacz powinna byc Karana za Strzelanie do Górników w Marcu 2014 roku ---jednego zabili górnika za to ze wołali ==Chleba Pracy ==
TW2021.07.6 17:47
W końcu przez sześć lat trochę już zdążyli odłożyć. Kolejny dowcip partii, w której nawet nazwa jest żartem.
Foster2021.07.6 17:38
Dziwne - ten Sobolewski to nawet nie wie gdzie jego żona pracuje, a oni go windują na najwyższe stanowisko administracyjne w partii. Nie poradzi sobie. Chyba, że pomoże mu senator Zbonikowski.
x2021.07.6 16:19
odcinać od koryta i tak późno.
...2021.07.6 15:28
Opozycja podaje konkretne przykłady nepotyzmu. KONKRETNE. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Więc o czym ta kobieta mówi?
Foster2021.07.6 15:09
Uprzejmie donoszę, że trzeba sprawdzić nielegalne pensje w PZPS. Pamietam jak europoseł Rysio zapewnial, że będzie pracowal w PZPS społecznie. Czy coś sie zmieniło ?
Dam2021.07.6 14:05
"chodzi o to, żeby adekwatnie i szybko reagować" - czyli konkretnie po 6 latach, jak zaczęliście robić po gaciach ze strachu? Pierwsza dobra rzecz z powrotu Tuska, PIS przestanie (przynajmniej oficjalnie) tak bezczelnie kraść i wpychać miernoty gdzie się da.
harry2021.07.6 13:41
Członkowie prezydium Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS) bezprawnie pobierają wynagrodzenia w związku z pełnioną funkcją - wynika z kontroli przeprowadzonej przez ministerstwo kierowane przez Piotra Glińskiego. Do sprawozdania z kontroli dotarł Onet. Na liście wynagradzanych bez podstawy prawnej jest m.in. europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Swoją drogą jest kwintesencja cwaniactwa politycznego wolnej Polski...z dziada w gumowcach przez wszystkie ferajny polityczne do Brukseli i "Kroi wszędzie gdzie się da." Jak na pisiaka przystało.
Anonim2021.07.6 14:59
Tak. Jak dla mnie to symbol pisowskiego złodziejstwa.
Filip2021.07.6 12:59
Dokonania Jarosława Kaczyńskiego. Politycy z PiS-u doprowadzili do wydania 1,5 mld zł na budowę bloku C elektrowni w Ostrołęce, po wybudowaniu obiekt jest rozbierany. Politycy z PO nie chcieli wybudować bloku C za co byli krytykowani m. in. przez Andrzeja Dudę. Politycy z PiS-u doprowadzili do ruiny stadniny w Janowie. Mateusz Morawiecki w porozumieniu z Jarosławem Kaczyńskim zmarnował 134 mln zł na w wybory kopertowe, bez podstawy prawnej. Podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza zmarnowała miliony i nie dokonała żadnych nowych ustaleń. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Ochrona Jarosława Kaczyńskiego rocznie kosztuje polskiego podatnika około 1,5 mln zł. Przemysł stoczniowy przez sześć lat rządów PiS-u nie został odbudowany. W wyniku łamania praworządności przez rządzących Polska może stracić pieniądze z Funduszu Odbudowy. Nasz kraj ma otrzymać pieniądze z tego Funduszu pomimo PiS-wi, a nie dzięki PiS-wi. Rządzący wielokrotnie złamali Konstytucję i prawo europejskie. Mamy największą inflację w Unii Europejskiej, a zadłużenie finansów publicznych rośnie jak nigdy do tej pory. Propaganda pisowska do perfekcji doprowadziła umiejętność podawania zmanipulowanych i przekłamanych informacji. Mam nadzieję, że Donald Tusk uratuje nas przed dalszymi szaleństwami Jarosława Kaczyńskiego. Mateusz Morawiecki był wieloletnim doradcą Donalda Tuska i nie jest krytykowany za działania, za które pisowcy krytykują Donalda Tuska. Pod względem korupcji, nepotyzmu i kolesiostwa PiS przebił wszystkie dotychczasowe ekipy rządzące. W spółkach skarbu państwa nie zasiadają fachowcy, tylko pisowcy. Naród we wszystkich kolejnych wyborach, musi PiS-wi pokazać czerwoną kartkę i wrócić do normalności.
Anonim2021.07.6 10:38
Jakoą sobie nie przypominam, żeby ta pani od robienia pisowi załganego pijaru, kiedykolwiek prawdę mówiła i wiedziała, co mówi. Ona - co "po trupach" ludzi spod Krzyża do koryta dochodziła - ma najmniejsze kwalifikacje moralne do zajmowania się zwalczaniem nepotyzmu i wypowiadaniem się w tych kwestiach.
złośliwy2021.07.6 10:31
W ramach walki z nepotyzmem zalegalizowali go ustawowo. Z pozdrowieniami dla ich wyborców.
Anonim2021.07.6 10:10
Pamiętacie Szydłowa i jej słowa po przyznaniu swojakom naszej kasy? Juz nie mogli wytrzymać, nogami przebierali. "Wam się te pieniądze po prostu należą". Teraz pisowcy wysmażyli uchwałę że (ho ho ho!) nie wolno kraść! Ale... czasem można, jesli kompetencje są odpowiednie albo następuje wyższa konieczność, czyli że się należy:) Gangusy legalizują grabież. Ps. Piszecie o jakiejs pani Czerwińskiej a dajecie foto jakiegoś chłopa. Chociaż w redakcji się ogarnijcie nieco.
Agnieszka2021.07.6 10:34
Akurat wtedy też uważałam, że się należą, bo to był jedyny czas, gdy ruszyli ostro do przemian w Polsce, poprawiono sytuację wielu tysięcy polskich rodzin. Była nadzieja... A jak władza dba o ludzi, państwo, to im się też dobra zapłata za dobra pracę należy. Teraz nic im się nie należy - nawet miesięczna pensja, bo zabronili ludziom pracy i zarobkowania, zniszczyli wielu a sami forsę brali, chociaż nic nie robią, podnoszą tylko łapę według sms-owych rozkazów za bublami prawnymi. To jest skandal, że zablokowali ludziom możliwość pracy a sobie wypłat nie.
Anonim2021.07.6 14:11
No i nie dziwię się że jest jak jest skoro ludzie uważają że rząd może zabrać po cichu w podatkach 700 i oddać w blasku fleszy 500. Takich gangusów normalnie nazywa się złodziejami, no ale w demokracji jest to "pomaganie". Dramat. Dramat. Dramat.
Anonim2021.07.6 10:10
Ile ludzi w Radach Nadzorczych Spółek Komunalnych jest obsadzonych przez PO, SLD, PSL, wystarczy sprawdzić w internecie na BIP danej spółki.
cynik2021.07.6 12:36
Tak samo jak w spółkach komunalnych w samorządach, w których rządzi PiS. Problemem nie jest to czy rządzi ta partia czy tamta ale posowiecka mentalność Polaków. To ona sprawia, że każdy kto się dorywa do władzy traktuje dobro wspólne jak coś co służy tylko do tego by jak najwięcej wyszarpać tego pod siebie.
Foster2021.07.6 9:49
Wystarczyło tylko 6 lat i nepotyzm tych szubrawców osiągnął rozmiary piramidalne.
Anonim2021.07.6 15:03
Ano nie jesteś jedyny z takimi odczuciami. Dla mnie i wielu znajomych po kilku latach rządów PiS skojarzenie jest automatyczne. Mówisz PiS - myślisz mafia. Mówisz członek PiS - myślisz złodziej.
robaczek2021.07.6 9:46
IM SIE TO ZWYCZAJNIE NALEŻAŁO!!!!! ;] ............................... a teraz KOMITET KOLEJKOWY U KORYTA SASINA rozwiąze problem ;] .............................. spokojnie........... każdy z rodziny sie załapie ;]
Suweren2021.07.6 9:28
Pojawia? PiS w ciągu pierwszych 2 czy 3 lat rządów przebił PSL, który nie zdołał obsadziś krewnymi królika tylu stanowisk przez 8 lat!
Foster2021.07.6 9:13
Nigdy nie byliście obojętni, wręcz uważaliście, że tak być powinno. Przypomnę slowa pani Premier Szydlo: nam się te nagrody należały i należą.
Anonim2021.07.6 10:12
No oczywiście! Większość komentatorów wiesza psy za okradanie nas na kaczce z Żoliborza i ewangeliscie Pinokiu a przecież to Szydłowa pierwsza rzuciła hasło do grabieży.
AAAtomek2021.07.6 8:51
Buhahahahha. SZEŚĆ lat dojenia przez nich Polski - na różne sposoby, a teraz przed wyborami chcą pokazać, jacy pro państwowcy i uczciwi?! Buhahahahha. ***** ***
robaczek2021.07.6 8:45
dzisiaj rozwiazuja problem o ktorym wczoraj mowili ze go nie ma ;] ..................................... CYRK dla mało rozgarnietego suwerena ;] ........................śliczne ;] .
Anonim2021.07.6 8:28
Ta idiotka chyba sie z choinki urwała!!! Nie "pojawiające się" tylko "trwające w najlepsze od sześciu lat", amebo umysłowa!!! 😁😁😁😁😁
Anonim2021.07.6 8:28
Rozszerzyć Ustawę na nepotyzm w Spółkach komunalnych - ale będzie jatka !!!! nie do wyobrażenia! - zobaczycie.
Anonim2021.07.6 8:19
Buhahahhahahhaa 😁😂🤣😂😁 PiSdzielce jak komuchy, bohatersko zwalczają problemy, które sami stworzyli.
Rodzina na swoim+2021.07.6 8:16
A jeśli ktoś żyje w związku niesakramentalnym to też może liczyć na wyjątek ze względu na kompetencje?
Anonim2021.07.6 15:05
Jeśli jest powiązany z szajką PiS to oczywiście tak!
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.6 8:15
9-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Polsce, z udziałem wiernych.
robaczek2021.07.6 8:14
mówie wam ;] oni zwyczajnie oglosili .................................. POWSTANIE KOMITET KOLEJKOWY PRZY KORYCIE............................................... zarządza SASIN ;]
Sasin mordo ty moja2021.07.6 8:12
Podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości przyjęto uchwałę mającą zwalczać nepotyzm. "(...) Zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości" - czytamy w dokumencie. Wewnętrzny przepis nie dotyczy osób, które pracują w państwowych spółkach "ze względu na kompetencje".
robaczek2021.07.6 8:11
HAHHAHHAHHAHAHAHHAHAHAHHAHAHHHAHAHHA ................. CYRK dla idiotów ;] .............................. ROEDZINA PIS NA SWOIM ............................................ ...................................... JAREK OGLOSIL TYLKO ................................................. powstanie komitetu kolejkowego przy korycie ;] ................................... kolejka zarząda SASIN ;] ........................................... ŚLICZNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!