26.04.20, 13:30Fot. ilustracyjne via Pixabay - _freakwave_

Czy koronawirus ,,uciekł'' z laboratorium w Wuhan? Nowe informacje

Czy Instytut Wirusologii w Wuhan może być źródłem pochodzenia koronawirusa? W mediach trwa spór o pochodzeniu SARS-CoV-2. Wszystkie tropy wskazują na pochodzenie naturalne, jednak aktualnie nie ma co do tego 100 proc. pewności – pisze Tomasz Teluk na łamach serwisu codzienna.net.

Pierwsze poszlaki epidemii

Pierwotnie jako źródło zarazy wskazywano na targ rybny w tej chińskiej metropolii. Handluje się na nim dzikimi zwierzętami, więc istniało prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że wirus przedostał się z dzikich zwierząt na człowieka. Tak wykazuje większość badań.

Niemniej wspomniany Instytut Wirusologii znajduje się w niedalekiej odległości targu. To wzbudza podejrzenia. Pisał o tym „The Lancet”, wskazując, że do pierwszej infekcji mogło dojść już w listopadzie 2019, a pacjent „0” i pierwszych 13 zakażonych nie mają żadnego związku z przebywaniem na targu w Wuhan.

Jedną z podejrzanych, od początku była profesor wirusologii Zhengli Shi, która zajmowała się badaniem nietoperzy w Instytucie w Wuhan. Już na początku zeszłego roku publikowała ona prace naukowe na temat koronawirusów roznoszonych przez nietoperze. Na jej prace powołują się naukowcy, którzy obecnie pracują nad szczepionką na COVID-19.

Niewystarczający poziom bezpieczeństwa?

Przyjrzyjmy się temu laboratorium. Wuhański Instytut Wirusologii Chińskiej Akademii Nauk to stosunkowo nowa placówka. Rozpoczęła działalność dopiero w 2018 r. Prowadzi ona badania nad najgroźniejszymi wirusami dla organizmu ludzkiego, takimi jak ebola czy marburg. Jest to placówka, która spełnia najwyższy stopień bezpieczeństwa biologicznego P4.

Od samego początku naukowcy całego świata obawiali się, czy jest ono na tyle dobrze zabezpieczone, że gwarantuje, aby żaden wirus nie wydostał się na zewnątrz. Było to związane z nieufnością wobec chińskich władz i partii komunistycznej. Richard Ebright na łamach „Nature” zwracał uwagę, że uprzednio SARS wielokrotnie wydostawał się ze słabo chronionych laboratoriów w Pekinie.

Amerykanie już dziś zapowiedzieli własne śledztwo w sprawie pochodzenia koronawirusa. Oczywiście jest to element wojny informacyjnej między Chinami a USA. Jednak w czasie jednej z wizyt w laboratorium w 2018 r. naukowcy już wtedy zgłaszali zastrzeżenia, co do kwestii bezpieczeństwa w wizytowanej placówce. Generał Mike Miller podczas konferencji w Pentagonie powiedział, że koronawirus prawdopodobnie powstał z przyczyn naturalnych, ale nie ma co do tego stuprocentowej pewności.

Hanna Shen, korespondentka mediów polskich na Tajwanie uważa, że SARS-CoV-2, z którym teraz mamy do czynienia jest w 95 proc. podobny do wirusa stworzonego przez naukowców pracujących dla komunistycznego wojska. Laboratorium w Wuhan około 18 listopada 2019 r. stworzyło specjalną grupę, na czele której stanął specjalista wirusolog zrekrutowany przez chińską armię – twierdzi dziennikarka.

Francuski trop

Podobnego zdania jest francuski naukowiec prof. Luc Montagnier zdobywca Nagrody Nobla za szczepionki przeciwko wirusowi HIV w 2008 r. – Doszliśmy do wniosku, że w przypadku tego wirusa miała miejsce przynajmniej częściowa manipulacja. Budowa SARS-CoV-2 nie jest naturalna. To bardzo drobiazgowa praca profesjonalistów, biologów molekularnych – powiedział Francuz. Jego zdaniem koronawirus posiada wybrane geny HIV-1. Jego wypowiedź spotkała się z ostrą krytyką środowiska naukowego.

Jednak francuski wątek jest tutaj bardzo ciekawy, bowiem to właśnie Francuzi pomagali Chińczykom budować nowe laboratorium o stopniu bezpieczeństwa P4. We francuskich mediach opublikowano całą masę artykułów poruszającą tę sprawę. Francusko-chińska współpraca na tym polu jest przedmiotem krytyki ze strony opinii publicznej.

Współpraca była nieprzejrzysta. Francuzi dostarczali know-how, pracowników, sprzęt, zapewniali szkolenia i fundusze na projekty badawcze. Gdyby się okazało, że wirus uciekł z laboratorium, stawaliby się współodpowiedzialni za pandemię. Wiele wskazuje też na to, że Francuzi wycofali się ze współpracy, gdy zorientowali się, że sytuacja wymyka się spod kontroli.

Pochodzenie naturalne

COVID-19 jest typem koronawirusa odzwierzęcego, podobnie jak SARS i MERS. Chciałbym dodać, że SARS i MERS były znacznie groźniejsze, jeśli chodzi o ich potencjał, wywodzący się ze środowiska naturalnego. – uważa uważa z kolei prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. – Koronawirus nie posiada na sobie żadnych śladów laboratoryjnej obróbki. Sekwencje zostały wszędzie przekazane. Są w dziesiątkach publikacji z różnicami wynikającymi z samej zmienności wirusów – powiedział Gut w rozmowie z jednym z portali internetowych.

Podobną opinię mają inni naukowcy. Prof. Kristian Andersen na łamach „Nature Medicine” wskazuje, że z całą pewnością analiza dostępnych danych wskazuje, że wirus powstał naturalnie. Mutacje nastąpiły na innych organizmach zwierzęcych bądź w ciele człowieka.

Analogiczne stanowisko reprezentuje obecnie Światowa Organizacja Zdrowia, której jednak zarzuca się, że zignorowała pierwsze doniesienia o pandemii, a jej opieszałość spowodowała globalną katastrofę.

Tomasz Teluk

Codzienna.net

Komentarze

krystyna2020.04.28 12:34
Nic dziwnego że coś takiego się stało .Jedzą wszystko co się rusza bez badań .
Skrzypek na dachu2020.04.28 11:55
Kitaje to debile wkuszaja psy i koty . Zolta komuna ma swoj wlasny Czernobyl bo sprzedali chore doswiadczalne kruliki tylnymi drzwiami na rynek .
Greg2020.04.27 22:49
IV rzeszta - usa, podłożyli tego wirusa w wuhanie ponieważ nie mieli już rozwiązania na ich słabnącą pozycję w świecie. Wirus jest idealnie dopracowany, a jego skutki idealnie przemyślane! następnym krokiem będzie w teorii szoku zaprowadzenie nowego who i podział władzy na świecie z nowymi przepisami i zaplątanymi koncernami by mieć nie pieniądze, a władzę!!! tak wzmocnili swoją pozycję!
Skrzypek na dachu2020.04.28 11:49
Kitaje to brudasy wkuszaja psy i koty .
Jan2020.04.27 16:36
WCALE NIE UCIEKŁ. SPUŚCILI GO ZE SMYCZY.
Pytjniczek2020.04.27 16:02
Czy szumkowi już się spłaszczył mózg?
anonim2020.04.26 23:43
Ależ teraz musicie odczuwać dylemat w gronie "redakcji". Wpisy o "5G" nakręciły by kliki, prawda?
Andrzej2020.04.26 22:41
A eksplozję w podobnym "laboratorium"na Syberii w październiku ur. pamiętacie a pierwsze przypadki były już w listopadzie .
ryszard2020.04.26 19:36
Są trzy możliwości: 1. Wirus powstał w sposób naturalny i tak się rozpowszechnił. 2. Wirus został skonstruowany przez człowieka i człowiek go rozprzestrzenił. 3, Wirus, który powstał naturalnie, został wykorzystany przez człowieka dla wywołania pandemii. 4. Wirus, skonstruowany przez człowieka rozprzestrzenił się (uciekł z laboratorium) samodzielnie. Jeśli mamy do czynienia z zaplanowana agresją określonych środowisk, jest obojętne jak powstał, ważne jest jak się rozpowszechnił, a uderzył w czasie (byłoby dziwne gdyby przypadkowo) i w miejsca, z których bardzo szybko mógł się rozsiać po świecie. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie kto, też są co najmniej trzy możliwości:mogła to być: 1. Agentura państwa, lub grupy państw. 2. Szaleniec. 3. Międzynarodowa niezależna od państw grupa interesów.
Tfu2020.04.27 16:04
Paranoja nie zna granic. To jest ta wasza prawdziwa pandemia. Pandemia strachu i paranoi.
Japa2020.04.26 18:55
Dlaczego po przeczytaniu tej strony przypomniała mi się Norymberga .I starych ubędzie .i na maskach potem na szczepieniach można zarobić. Tanim kosztem .Obozów i krematoriów budować nie trzeba .O rozłożeniu gospodarki przyszłych klientów nie wspomnę .Głupie , co? Pewno ,że głupie . ale niemożliwe ?
PEDAŁ SMOLEŃSKI ANTEK2020.04.26 18:52
JUŻ DAWNO POSTAWIŁ TAKĄ TEZĘ I NAWET JĄ OD RAZU UDOWODNIŁ. W TYM CELU ODBYŁ SAMOTNĄ PODRÓŻ DO CHIN BY NA TYSIĄCU NIELETNICH CHŁOPCÓW PRZEPROWADZIĆ DOWÓD OSTATECZNY NA ISTNIENIE MIĘDZYNARODOWEGO SPISKU ZNIKAJĄCYCH SKARPETEK Z MIKROFALÓWKI I PĘKAJĄCYCH MŁODYCH PARÓWEK.
Japa2020.04.26 22:47
Tańczysz " \pedałku " na grobach smoleńskich a i aktualnych tez ..Ja nie wiem jak takie zboczenie się nazywa . Może " buraczkowy wyjec'
NA GROBACH SMOLEŃSKICH2020.04.27 19:59
PRZEZ 8 LAT TAŃCZYŁ I DALEJ TAŃCZY MORDERCA DZIECI NIENARODZONYCH I ZABÓJCA WŁASNEGO BRATA
Alojzy Cedzidło2020.04.26 18:40
No i masz babo placek. Nie tak dawno fluchcono na tych co rozsiewali podobne ,,wiadomośc "A dziś proszę , jednak mógł zwiać . Zwiał, nie zwiał ,ale co innego zaczyna być pewne .Nasi wielce wyuczeni a rądzący światem ,prawdy nam nie mówią . Nie ,,dewagując ' nad tym ostrożnym powiadamianiem nas o swoich planach..osiągnnięciach " w panowaniu nad światm., to moze być tak ,że mają w jednym symbolicznym miejscu nas i nasze życie.. I inna strona medalu tej samej sprawy. Maja do wyboru albo kasę albo dbanie o ludzkość . Coś mi sie widzi ,że nas nie wybrali..
hrabia Potocki2020.04.26 18:29
Najwieksze oszustwo w histori swiata, tylko nieliczni wiedza o tym
nikt2020.04.26 18:03
To Luc Montagnier mówi prawdę! Dlaczego? Ma wiedzę (laureat Nagrody Nobla) i jest niezależny, może mówić to, co chce, bo jest na emeryturze. Żadna władza nie może mu nic zrobić. Kto chce wiedzieć więcej, niech sobie posłucha dwóch niezależnych źródeł, które mówią to samo. https://gadowskiwitold.pl/aktualnosci/komentarz-tygodnia-kto-to-zrobil/ https://www.youtube.com/watch?v=wr8nJ-fzBhI&fbclid=IwAR2ejx6hpbC9_A5Je4E3qLvaum1MH11iDfSHdinqFzE4gje7ZDsNfkhRCeQ
Ja 2020.04.26 17:53
NATURALNIE??!!!!! Głupich szukacie??!!!!! Trzy, a raczej dwa kraje wchodzą w grę. Obstawiam ten pod Kanadą. Ogon tak już wywija światem, że czas na otrzeźwienie. To JEST jak BUMERANG.
Obiektywny2020.04.26 16:39
Usa izrael toczą wojnę handlową z Chinami o domminację nad światem i waluta a jak usa padnie przegra to izrael pierwszy też wiec podesłali wiruska Chinolom by biliona dolców nie spłacać zresztą sami sponsorowali badania w Chinach przyznali się nawet Trampek powiedziało tym ... więc no co Saddam też miał to i tamto itd ...
stan2020.04.26 16:01
"Budowa SARS-CoV-2 nie jest naturalna. To bardzo drobiazgowa praca profesjonalistów, biologów molekularnych – powiedział Francuz. Jego zdaniem koronawirus posiada wybrane geny HIV-1. To są słowa znawcy, noblisty, wirusologa. Wiadomo, że Chiny nie przyznają się do eksperymentów, zresztą nie tylko oni. To była ekipa międzynarodowa.
krystyna2020.04.27 17:59
Jestem laikiem ale też tak myślę.Ten wirus ma budowę celowanego w ludzi starszych a pojedyncze przypadki zachorowań wśród młodszej populacji tylko potwierdzają regułę.
Marcel2020.04.26 14:53
Pandemia COVID- 19 to kara dla kościoła katolickiego na ziemi. To kara mająca na celu opamiętanie się opływających w luksusie księży, którzy zatracili powołanie. To kara za grzechy księży, oszustwa, molestowanie dzieci, to kara za szerzenie nietolerancji, upolitycznienie, i wiarę w fałszywych proroków. TO KARA OD BOGA DLA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
Arturo2020.04.26 15:14
i za prawdę w TVNanzi przez 24 godz
stan2020.04.26 16:04
Kara dla kościoła? Raczej za tych, co zabijali ludzi - dzieci i starców, a także " eutanazja na życzenie". A tak naprawdę., niech każdy uderzy się we własne piersi. Ty jesteś bez grzechu?
BieS2020.04.26 16:30
A ty z pewnością jesteś zagorzałym katolikiem. Ja myślę że to czerwona i różowa zaraza doprowadziła Boga do wysłania ostrzeżenia dla ogłupiałej ludzkości.
Viking2020.04.26 16:35
albo kara Boga zesłana na żydowskich pedofilii mordujących chrześcijan i muzułmanów w okupowanej Palestynie !
Arturo2020.04.26 14:49
Celowe holokaustu osób starszych bo marksizm bankrutuje wypłacając emerytury czy zasiłki itp
ABBA2020.04.26 14:18
Dziwny przypadek. Epidemia wybuchła w Wuhan. W Wuhan jest od 2018 roku ośrodek zajmujący się naukowo najgroźniejszymi wirusami. Ośrodek miał być niedostatecznie zabezpieczony, o czym pisano. Targ jest, owszem, w Wuhan, ale podobne targi są w setkach tysięcy miejscowości, w których epidemia nie wybuchła przez dziesiątki lat i nie wybucha nadal. Można zapewne obliczyć prawdopodobieństwo wydostania się wirusa z laboratorium, biorąc pod uwagę te wszystkie okoliczności. I wydaje mi się, że byłoby to mniej więcej 80 do 20 lub nawet 90 do 10. Następnie pytanie: czy była to akcja świadoma, czy tzw. wypadek przy pracy jest trudniejsze, ale dla pewnych służb na pewno nie niemożliwe do odpowiedzi.
Niejestemrobotem2020.04.26 14:30
Przypadki się zdarzają. Jest jeszcze trzecia opcja. Ktoś kto nie lubi Chińczyków wypuścił wirus w takim miejscu, żeby wzbudzało to podejrzenia o niekompetencje Chin, dając pretekst do ich obwiniania.
Rdest2020.05.1 2:02
Jest to swiadoma robota, pracowali nad tym kilka lat, wymkneli sie Francuzom spod kontroli a wiec bylo to przemyslane. Jest to bron biologiczna masowego razenia czego nie da sie zaprzeczyc.
jokR2020.04.26 13:59
Tomasz Teluk o pochodzeniu wirusa? A co na ten temat powie Doda Robaczewska i Korwin Mikke?
Igor2020.04.26 16:23
Doda wie niewiele , Zenek juz mógłby co nieco powiedzieć
odda2020.04.28 23:55
A doda na to: https://www.youtube.com/watch?v=qhU4hhFMfaw&fbclid=IwAR2Fet8cdGoEvpGbQPa_c-DSU5MNIWrH9QT4DdFwA1eyF7Ql-3D7VDrtuf0
anonim2020.04.26 13:56
No tym targu mogło dojść do handlu zakażonymi zwierzętami, na których nieświadom zagrożenia idiota laborant z tegoż laboratorium wynosił je po serii testów, wstrzykiwań. Zamiast te nieszczęsne zwierzęta z laboratorium uśpić, laborant-idiota postanowił se pohandlować wbrew zasadom laboratoryjnego BHP
Niejestemrobotem2020.04.26 14:07
W taki poziom niekompetencji pracowników i ochrony to nie uwierzę. Wyniesienie mililitrowej probówki z takiego laboratorium byłoby bardzo trudne, a czegoś większego niemożliwe.
Marian2020.04.26 13:47
Uciekł, czy nie, ale jak twierdzą politolodzy może doprowadzić do dużych zmian politycznych i gospodarczych.Zmiany te mogą być dla Polski korzystne, oczywiście jeżeli nasz rzad o to zadba.Tylko pytam,czy rząd kierowany przez Budkę,Biedronia i im podobnych jest do tego zdolny?
Maria2020.04.26 14:08
Na pewno nie - nie radził sobie zupełnie z poprzednim kryzysem a ludzie zostali ci sami, ludzie bez wyobraźni i chęci do ciężkiej pracy.
Marian2020.04.26 14:20
Oni, nie tylko ze nie sa w stanie nic dobrego zrobic, to jeszcze szkodzą i o dziwo znajdują swoich zwolenników.