27.07.20, 20:08fot. yt/telewizja republika

Dr Zych: Konwencja Stambulska destabilizuje polski porządek prawny

Do sprawy Konwencji Stambulskiej od samego początku tej sprawy odnoszą się eksperci Ordo Iuris. w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris wyjaśniał zawiłości, jakie niesie w sobie ta konwencja.

Dr Zych stwierdził:

- Konwencja Stambulska zawiera szereg błędów. Ze stricte prawniczego punktu widzenia najważniejszym zarzutem pod jej adresem jest moim zdaniem to, że wprowadza pojęcia i terminologie, które destabilizują polski porządek prawny

Głównym problemem, jak zauważa ekspert Ordo Iuris, jest próba wprowadzenie pojęcia płci społeczno-kulturowej w opozycji do płci biologicznej:

- To pojęcie sformułowane w konwencji jest nieostre. Opiera się nie na obiektywnej rzeczywistości, a na społecznie skonstruowanych relacjach. Redukuje właściwie płciowość do pewnego rodzaju konwencji społecznej, zaburza podstawy systemu prawnego w zakresie instytucji takich, jak chociażby małżeństwo, które w Polsce jest zdefiniowane jako związek kobiety i mężczyzny

Dr Zych podkreślił:

- Tekst konwencji stambulskiej został przetłumaczony z wersji angielskiej i francuskiej, które są oficjalnymi. Polskie władze przełożyły go jednak nieprawidłowo - wersja w naszym dzienniku ustaw znacząco różni się nie tylko od oryginału, ale też od polskiego tłumaczenia dostępnego na stronach Rady Europy. W polskiej wersji dostępnej na stronach Rady Europy angielskie słowo "gender" przetłumaczono jako "płeć społeczno-kulturowa" i pojawia się w niej 12 razy, ale w tej wersji, nad którą głosował Sejm, pojawia się zaledwie 2 razy. Która wersja więc nas obowiązuje? Oczywiście ta, która znajduje się na stronach internetowych Rady Europy, a wcześniej została podpisana przez państwa stron

Konwencja ta zaburza również bezstronność państwa i narzuca określoną jedną ideologię:

- Zgodnie z polską konstytucją władze publiczne powinny być bezstronne. Instytucje państwowe nie powinny angażować się w spory ideologiczne, nie mogą na podstawie przesłanek ideologicznych podejmować decyzji wobec obywateli. Ale konwencja stambulska, co zawarte jest w jej artykule 12, wymaga od państwa wykorzenienia tradycji i zwyczajów związanych ze zróżnicowanymi rolami kobiet i mężczyzn

 

mp/polskieradio24.pl

Komentarze

N2020.07.28 11:59
"wprowadzenie pojęcia płci społeczno-kulturowej w opozycji do płci biologicznej" - jest to albo kłamstwo, albo celowa manipulacja, ale niezrozumienie tematu. Płeć społeczno-kulturowa (bardzo kiepsko przetłumaczone) nie stoi w opozycji do biologicznej. Płeć społeczno-kulturowa to zestaw cech, zachowań, które w danym czasie i danym społeczeństwie są powiązane z jedną z dwóch płci biologicznych. Tylko tyle.
mija2020.07.28 0:35
religia katolicka doprowadziła do sytuacji, że kobiety dopiero 100 lat temu uzyskały prawo wyborcze...tradycja poniża kobiety w Wigilię bo nie mogą pierwsze składać życzeń aby nie było dziurawego finansowo roku...kultura w obrazach i rzeźbach traktuje kobietę jak cycki sklejone z tyłkiem bez oczu...ja protestuję przeciwko zrywaniu Konwencji!
Szybka Randka2020.07.27 20:40
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
JanP2020.07.27 20:20
Z wyglądu typowy Polak-katolik, który z przyjemnością zlałby żonę ale boi się proboszcza. Mordo iuris ty moja ulżyj sobie, olej proboszcza.
Anonim2020.07.27 20:36
Z Twojego tekstu wyziera typowa menda UB-ecka.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.27 20:17
Pamiętajcie! Gwałty, przemoc domowa, pedofilia, to według PiS „sprawy rodzinne”. Nie będzie nam UE w obcych językach narzucać jakiejś lewackiej konwencji anty-przemocowej. Górą tradycja bicia kobiet i dzieci ile wlezie oraz przymykanie oka na pedofilię księży!
Anonim2020.07.27 20:35
Jasne. I dlatego takie indywidua jak Ty chcą wprowadzić pedofilię do polskiego porządku prawnego jako równoprawne relacje seksualne. Akurat duchowieństwo nie popiera konwencji stambulskiej co oznacza, że pedofilia wśród duchowieństwa jest traktowana jako patologia i zboczenie, mimo że zdarzają się takie przypadki. Duża w tym także zasługa Twoich panów z PRL-u, którzy wpychali seminariów takich osobników jak Ty i oni właśnie robią burdel z Kościoła. To świetnie widać w filmie Sekielskich. Natomiast różne LGBT+ chcą uczynienia z pedofilii normy społecznej w postaci różnych seksedukatorów. To właśnie wy chcecie swoimi obleśnymi paluchami obmacywać dzieciaki i chcecie abyśmy to jeszcze pochwalali. Obrzydzenie bierze.
Urszula2020.07.27 22:25
@anonim - mylisz się. To wszystko wina Tuska. Pedofile w kościele, jakieś tam gendery to też wina Tuska. Złodziejstwo Pisdzielców to wina Tuska, chamstwo i tępota pismatołów to wina Tuska. Tusk chce obmacywać cudzie dzieci. Kaczyński nie chce - on obmacuje kota. Obrzydzenie bierze.
Urszula2020.07.27 22:20
Spoko. Jak który zakatrupi kolejnego niemowlaka to zostanie w więzieniu odpowiednio potraktowany przez grypserę. Poczytajcie i zobaczcie jak przywitali więźniowie mordercę swojego 1-miesięcznego synka z Rudy Śląskiej. W Wielkiej Brytanii polska para, która zakatowała na śmierć swoje kilkuletnie dziecko była w więzieniu fizycznie i psychicznie dręczona. W rezultacie obydwoje popełnili samobójstwo.