12.09.18, 09:06Zdj. Jakub Szymczuk/Prezydent.pl (edytowane), European People's Party, CC BY SA 3.0, Flickr (edytowane)

Duda, Tusk, a może... lewica? Komu najbardziej ufają Polacy?

Najnowszy sondaż IBRiS dla portalu Onet.pl może być powodem do niepokoju dla prezydenta Andrzeja Dudy i Zjednoczonej Prawicy, ale również dla liderów obecnej opozycji parlamentarnej, zwłaszcza Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer. 

Dotychczas w sondażach dotyczących wyborów prezydenckich i w rankingach zaufania wygrywał Duda. Tym razem jednak prowadzi szef Rady Europejskiej, Donald Tusk, który cieszy się zaufaniem 42,7 proc. respondentów. Obecnie urzędującego prezydenta wskazało natomiast 40,8 proc. badanych. Na podium znalazł się jeszcze premier Mateusz Morawiecki- ufa mu 40 proc. ankietowanych. 

Na kolejnych lokatach uplasowali się m.in. politycy lewicowi: prezydentowi Słupska, Robertowi Biedroniowi ufa 39,5 proc. badanych. Dalej jest Barbara Nowacka z zaufaniem na poziomie 35,1 proc. Tuż za Nowacką jest lider Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Kaczyński, któremu ufa 35 proc. respondentów. 

Władysław Kosiniak-Kamysz- przewodniczący PSL, może liczyć na zaufanie 34,4 proc. respondentów. Dalej, z wynikiem 31 proc., znalazł się minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Katarzyna Lubnauer- liderka Nowoczesnej, cieszy się 30,5-procentowym zaufaniem. Dalej jest Paweł Kukiz, którego wskazało 30,1 proc. badanych. 

Wicepremier Beata Szydło odnotowała zaufanie na poziomie 29,8 proc. Dość słaby okazał się wynik  lidera PO Grzegorza Schetyny. Przewodniczącemu największej opozycyjnej partii w parlamencie ufa jedynie 24,9 proc. respondentów. 

Niepokojąca wydaje się zmiana lidera rankingu, a także- widoczny zwrot w lewo, nawet bardziej w kierunku skrajnej lewicy. Zarówno PiS-owi, jak i PO ranking zaufania IBRiS powinien dać do myślenia. 

yenn/Onet.pl, Fronda.pl