07.03.14, 19:11fot. fengol sxc hu

"Dziękuję ci, Polsko!" - list ukraińskiego poety

„I wiem: nigdy więcej nie będziemy sami. Dziękuję ci, Polsko!” – napisał Andrij Bondar na portalu tyzhden.ua. List przetłumaczył Cezary Krysztopa.

„Nie wiem, jak rozwinęłaby się sytuacja, gdybyśmy nie mieli wielu przyjaciół wśród zwykłych Polaków” – pisze Bondar. Poeta wskazuje, że wiele państw, w tym USA, po prostu nie chciało słuchać krzyku Ukrainy.

Pytano tylko: „czy wy czasem nie jesteście ekstremistami? Czy aby nie szerzycie faszyzmu?”. „Wszyscy czekali na ostatnią chwilę, słuchali rosyjskiej propagandy z jej manipulacjami i jawnymi kłamstwami. Czekali aż do chwili kiedy zaczęto nas zabijać. I nie wiem co byśmy zrobili gdyby wtedy nie było z nami Polaków” – napisał Andrij Bondar.

„Od samego początku na Majdanie były polskie flagi. Polscy dziennikarze potrafili pierwsi iść pod ciosy Berkutu na Bankowym 1 grudnia. Zwykli Polacy organizowali zbiórki leków i artykułów pierwszej potrzeby. Polscy kapłani modlili się w kościołach” – wspomina poeta i dodaje: „dla nikogo na świecie, oprócz Polaków, nasza sprawa nie była tak bliska... Polska była adwokatem Ukrainy”.

"Boję się wyobrazić sobie Ukraińców bez Polaków. Takich rzeczy się nie zapomina... I wiem: nigdy więcej nie będziemy sami. Dziękuję ci, Polsko!” – kończy Bodnar.

Pac/blogpublika.com

Komentarze

anonim2014.03.7 19:27
@Credo i powiedz coś teraz na temat banderowców .
anonim2014.03.7 19:57
@Kamykowa - ale o co chodzi? Czy o to, że nie pielęgnuje się kultu Bandery na Ukrainie i nie są stawiane im pomniki? Czy może o to, że Bandera w zasadzie był łagodnym barankiem, a ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zostało zmyślone?
anonim2014.03.7 20:09
Serce mi rośnie i ciesze się, że my zawsze jesteśmy po, stronie uciskanych. To wynika z naszej historii. Wspieraliśmy Czeczenów ( chociaż muzułmanie) , Gruzinów ( chociaż daleko) i teraz Ukraińców. Przede wszystkim jednak NIE jesteśmy antyrosyjscy ! Rosjanie są poważani w Polsce jak inni. Prosty, gościnny i pomocny naród i co winien, że ma takich bandytów u władzy ? Jesteśmy przeciw polityce Kremla.
anonim2014.03.7 20:27
amandil, łeb pod kran z zimną wodą ! Masz manię na punkcie Niemców ? Bo ja nie zauważam żeby nas do czegoś namawiali lub zmuszali. Popieramy Ukraińców bo taka jest teraz polska racja stanu ! Poniał ???
anonim2014.03.7 21:00
Z Ukrainy dzieci powinny pierwsze być przyjmowane do Polski , przed nie uniknionym śmiertelnym zagrożeniem życia .
anonim2014.03.7 21:16
amandil, nie pieprz że ktoś nakłania do wojny polsko-rosyjskiej bo to byłby przypadek psychiatryczny. A jak myślisz ? jak się zacznie tak za 5 - 10 lat sypać kapitalizm oligarchiczny w Moskwie i Rosjanie wyjdą na barykady to kogo wtedy Polacy poprą ? Kogo Polacy poprą, gdy zacznie się Majdan w Moskwie ???
anonim2014.03.7 22:48
@Kamykowa Co nie zmienia faktu, że wielu Polaków, wśród nich rodzina mojej mamy, została wymordowana przez banderowców. Tylko co ma piernik do wiatraka? Czy za to, że ich potomkowie mordowali naszych dziadków, wujków, my mamy zachować się podobnie i być zupełnie obojętni na los współczesnych nam Ukraińców? Nie, oczywiście, że nie.
anonim2014.03.8 0:05
@amandil Rozumiem że codziennie ćwiczysz ars amandi przed portretem Putina....i myślę że nie bez osobistej satysfakcji.
anonim2014.03.8 0:09
Wspieranie Ukraińców to nas psi obowiązek - oprócz tego, że także potrzeba serca i wskazanie rozumu. Oni tam na Majdania także za naszą wolność ginęli....i ci z Niebiańskiej Sotni to także nasi bohaterowie
anonim2014.03.8 8:11
GenesisX: " I powtarzam po raz enty - banderyści zostali rozliczeni, stalinowcy nie". Czy ty z nas kpisz? Oglądnij sobie np. obchody 70 rocznicy powstania SS Galizien we Lwowie. Tak ma wyglądać rozliczenie Ukraińców ze swoją przeszłością?
anonim2014.03.8 9:13
Sandoval "Wasza ruska logika to logika bandziora. Bandziora, który za usprawiedliwienie własnych gwałtów i morderstw daje przykłady wcześniejszych morderstw i gwałtów. A szacunku nie zdobędziecie. Bo nawet nie wiecie co to znaczy. Tak ja sadysta maltretujący własne dzieci wasza banda nie odróżnia szacunku od strachu. Nikt was szanować nie będzie. Ani waszego Adolfa."
anonim2014.03.8 12:48
Wszystko pięknie, zobaczymy tylko, jakie listy będą słać za parę miesięcy, gdy nie będzie do gara, co włożyć. A na to się zanosi.
anonim2014.03.8 15:07
@uczen: Sandoval "Wasza ruska logika to logika bandziora. Bandziora, który za usprawiedliwienie własnych gwałtów i morderstw daje przykłady wcześniejszych morderstw i gwałtów. A szacunku nie zdobędziecie. Bo nawet nie wiecie co to znaczy. Tak ja sadysta maltretujący własne dzieci wasza banda nie odróżnia szacunku od strachu. Nikt was szanować nie będzie. Ani waszego Adolfa." Ja nie jestem pojąć w stanie o co Ci chodzi i o jakiego Adolfa?
anonim2014.03.8 17:25
Sandoval Spójrz w lustro a szczególnie na swój nosek nie urósł ?