27.01.16, 09:49

Dziś decyzja sądu ws. organizacji lotu do Smoleńska

Dziś zapadnie decyzja sądu w sprawie kilku osób, które brały udział w organizacji lotu prezydenckiego TU-154M.

Były ambasador Tomasz Arabski, dwoje urzędników kancelarii premiera i dwoje pracowników ambasady Polski w Moskwie – o ich losie zadecyduje dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie. Decyzja ma dotyczyć ewentualnego umorzenia procesu pięciu osób oskarżonych o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu prezydenta Kaczyńskiego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.

Wszyscy oskarżeni to Tomasz Arabski – ówczesny szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, obecnie były ambasador odwołany z placówki w Hiszpanii, dwoje urzędników kancelarii premiera i dwoje pracowników ambasady Polski w Moskwie.

Prywatny akt oskarżenia złożyli bliscy kilku ofiar katastrofy smoleńskiej m.in. Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego i Zbigniewa Wassermanna, po tym jak prokuratura umorzyła sprawę z oskarżenia publicznego jesienią 2014 roku.

Teraz obrona również żąda umorzenia. Jesienią 2014 Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga po raz trzeci umorzyła śledztwo z oskarżenia publicznego ws. organizacji przez cywilnych urzędników lotów premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska z 7 i 10 kwietnia 2010 roku. Śledztwo umorzono wobec braku znamion przestępstwa.

ds/telewizjarepublika.pl

Komentarze

anonim2016.01.27 10:42
Nie ma umorzenia za zdradę. Nie ma umorzenia za spisek z wrogim mocarstwem w celu zamordowania Prezydenta RP i osób towarzyszących.