03.04.21, 06:45Fot. via Pixabay - rador6

Episkopat: Błogosławienie pokarmów może odbyć się w domu [TEKST]

Jeśli w Wielką Sobotę nie ma możliwości pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny w kościele, można to uczynić w domu – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu wyjaśnił, że w obecnych warunkach epidemicznych, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, błogosławieństwo pokarmów przeznaczonych na stół wielkanocny może odbyć się w domu. „Może to uczynić ojciec lub głowa rodziny, albo ktoś z członków rodziny odmawiając specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów. Błogosławieństwo pokarmów powinno się odbyć przed porannym wspólnym posiłkiem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego” – zaznaczył.

Ks. Gęsiak zwrócił również uwagę na to, że błogosławieństwo pokarmów w formie domowej liturgii wymaga odpowiedniego przygotowania. „Zadbajmy o to, aby błogosławieństwo pokarmów odbyło się w odpowiedniej formie. Przykryjmy stół białym obrusem i zapalmy wielkanocną świecę np. Caritas” – powiedział.

Rzecznik Episkopatu zauważył, że do błogosławieństwa pokarmów można zastosować modlitwy podane na stronach internetowych przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Tekst błogosławieństwa Episkopat udostępnia pod TYM adresem.

Episkopat.pl

Komentarze

Tak to wyglada2021.04.3 16:24
Dojdzie do tego, ze Episkopat udzieli pozwolenia, zeby kazdy mogl w domu odprawi sobie msze. Swiecenie pokarmow, to moze tylko ksiadz, a ja nie, bo to nie to samo. Episkopatowi trzeba tlumaczyc?
Krakus2021.04.3 18:24
Pokaż mi taki przepis kanoniczny, prostaczku. Konkretny paragraf. Skoro PRYMAS zachęca do święcenia w domu, ty masz czelność być bardziej papieski od papieża? :D :D: D
Grizzly2021.04.3 12:47
Ciekawe jaką wódkę będzie błogosławil Leszek Sławoj wódeczka
KLOI2021.04.3 11:08
Może, ale nie musi.
WAWA2021.04.3 8:27
"Bo królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije, ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym" (Rz. 14,17). Tej sprawiedliwości, pokoju i radości w Duchu Świętym życzę wszystkim na święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Krakus2021.04.3 7:41
Drugi rok z rzędu będę święcił pokarm w domu. Tu macie przepis, jak to zrobić: http://www.ropczycefara.parafia.info.pl/art_images/art_95/img1132.pdf Wesołych i ZDROWYCH Świąt wszystkim!!! (prócz tych, którzy świeta mają w maju :P)