30.07.21, 19:19Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Eurorasizm, łamanie traktatów… Jacek Saryusz-Wolski: Trzeba położyć temu tamę!

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z Polską Agencją Prasową odniósł się do działań Komisji Europejskiej, która łamiąc unijne traktaty, próbuje przywłaszczać sobie kolejne kompetencje i forsuje tezę o nadrzędności prawa unijnego nad prawem konstytucyjnym państw członkowskich. Polityk wskazał też na „eurorasizm”, objawiający się stosowaniem podwójnych standardów w Brukseli.

Trwa forsowanie przez Komisję Europejską tezy o nadrzędności prawa unijnego nad prawem konstytucyjnym państw członkowskich. Europoseł Jacek Saryusz-Wolski przypomina, że orzeczenia wskazujące na wyższość porządku konstytucyjnego wydano już w dziewięciu krajach członkowskich: Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Danii, Czechach, Rumunii i Litwie. Komisja Europejska nie daje jednak za wygraną. W czerwcu uruchomiła procedurę naruszeniową wobec Niemiec w związku z orzeczeniem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Dzień później z kolei wezwała premiera Mateusza Morawieckiego do wycofania wniosku w tej sprawie skierowanego do polskiego TK.

Jacek Saryusz-Wolski przypomina, że o „respektowaniu przez UE tożsamości i struktur konstytucyjnych państw członkowskich” wyraźnie mówi art. 4 traktatu unijnego.

Poza forsowaniem tez o nadrzędności prawa unijnego, Komisja Europejska podejmuje tez działania poza przyznanymi jej komptenecjami, naruszając w ten sposób art. 5 traktatu unijnego, który stanowi, że „UE działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez Państwa Członkowskie w Traktatach”.

- „Lista tych przekazanych kompetencji jest wyczerpująca i zamknięta. Jest ona zawarta w art 3 Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Na liście tej nie ma i nigdy nie miało być sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości”

- podkreśla eurodeputowany.

Wskazuje więc, że to Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej naruszają rządy prawa.

- „Jest to polityczna uzurpacja”

- podkreśla.

Zwraca też uwagę na stosowane przez unijne instytucje podwójne standardy.

- „Jednym wolno więcej, a innym nic nie wolno, nazywam to eurorasizmem. Przykładem tego jest zarzut upolityczniania polskiej KRS, podczas gdy w wielu krajach, w tym w Niemczech, upolitycznienie to jest dużo większe, bo tam politycy bezpośrednio mianują sędziów. W Polsce jest to pośrednie, Sejm powołuje KRS a na podstawie jej propozycji powołuje Prezydent. Rozwiązania hiszpańskie są zresztą identyczne z polskimi”

- wyjaśnia.

Saryusz-Wolski zapowiada, że kwestia kolizji porządku konstytucyjnego i prawa unijnego stanie się najpewniej tematem Konferencji o Przyszłości Europy.

- „Zaproponowałem w moim raporcie dla Komisji Konstytucyjnej PE na tę Konferencję, aby wprowadzić kontrolę delimitacji kompetencji unijnych i krajowych przez powołanie nowej Izby Subsydiarności w TSUE, złożonej z prezesów krajowych sądów konstytucyjnych. Miałaby ona strzec granicy między tym co jest a co nie jest kompetencją unijna, po to aby położyć tamę gwałceniu traktatowych zasad subsydiarności i proporcjonalności, zawarowanych w art 5 TUE”

- mówi rozmówca PAP.

- „Trzeba zbudować wystarczająco silny sojusz polityczny, który zatrzyma ten proces. Bunt już jednej trzeciej trybunałów konstytucyjnych Państw Członkowskich przeciwko pozatraktatowemu zawłaszczaniu kompetencji Państw przez KE i TSUE jest na to szansą”

- dodaje.

kak/PAP

Komentarze

Wprost2021.08.2 15:15
Panie Saryusz-Wolski by łamać traktaty trzeba wpierw na to złamanie się zgodzić a później je parafować.Przecież tak zrobił Morawiecki w Brukseli kogo i gdzie się obywateli pytał czy może złamać traktaty kupczyć suwerennością za kota w worku bo deklaracje mylą mu się z prawem.Żadne złodziejstwo typu "zielony ład"nie przejdzie jak się pod nim nie podpiszecie nie mówiąc że właściwie żadne pieniądze nie zrekompensują Polsce i Polakom strat.Igrzyska świetnie pokazują jak działa słaba gospodarka na długach jak Polska która nie szkoli i nie trenuje dzieci a lubi wysyłać turystów i działaczy a jak działają korporacyjne gospodarki z workami medali od których nie potraficie i boicie się ściągać podatki .W sporcie jak w lustrzanym odbiciu odbijają się wszystkie patologie zwłaszcza te gospodarcze
robaczek2021.08.2 7:57
NIEUDACZNICY MAJĄ PRETENSJE DO WSZYTSTKICH DOOKOŁA..................................................... ich wina ŻE PIS TO ........................................................ PRZEGRYWY i NIEUDACZNICY ;] .......................................... śliczne!!! ................................ do Pani w przedszkolu na skarżyć możecie pisureczki ;] ........................ niemcy biją!!!!
robal2021.08.2 7:23
DYPLOMATOŁY
Filip2021.08.2 5:06
Na każdym froncie otwartym przez Kaczyńskiego PiS ponosi klęskę, za którą niestety płaci Polska. Polexit jest nieuniknioną konsekwencją wyboru takiej drogi. Kaczyński znalazł się przed diabelską z punktu widzenia jego interesów alternatywą. Niestosowanie się do kolejnych orzeczeń europejskich trybunałów, jawne łamanie traktatów europejskich, które Polska (także pod rządami braci Kaczyńskich) ratyfikowała, będzie oznaczać gigantyczne kary finansowe, łącznie z ryzykiem pozbawienia Polski środków unijnych zarówno z Funduszu Odbudowy, jak też z bieżącego budżetu UE. Ustąpienie Unii w sprawie praworządności oznacza obudowę w Polsce niezawisłych sądów i koniec władzy Kaczyńskiego.
Filipie Filipie2021.08.5 15:56
POdrap mnie po pi pie!!!
Knob Lauch2021.08.10 10:33
Witam, Zloty Napletku !
cynik2021.08.1 18:51
To się nazywa projekcja swoich win na innych.
Anonim2021.08.1 18:37
Nagminne łamanie prawa przez PiS , terroryzm szczepionkowy . Ale Żyd patrzy jednostronnie . Widzi swoją krzywdę ale tego , że sam krzywdzi dziwnie nie dostrzega .
Jakub2021.08.1 18:36
Panie Saryuszu i podobni Panowie i Panie! Piszcie i mówcie te rzeczy nie nam, nic niemogącym tylko tym świniom, które te świństwa nam i innym robią! Mówcie też naszemu rządowi! __ Oto minął lipiec br., w którym pan Macierewicz obiecywał publicznie udostępnić Raport Podkomisji Smoleńskiej z podpisami pracujących nad nim ekspertów i nic nie opublikowano! Czy należy się bardzo dziwić, że obcy nas nie szanują, skoro swoi Polskim Narodem pogardzają? Aneks do raportu o WSI też nie został opublikowany bezprawną decyzją polskiego prezydenta i niejakiego J. Kaczyńskiego! Hańba! Nikt się o to nie upomina, żadne "nasze" media, żadne nasze "wolne" słowo! Czyżby na tym terenie zamieszkiwali sami obcokrajowcy?!
wyborca2021.08.1 16:11
Trzeba położyć temu tamę! A po co budować TAMĘ . Przecież TE ŚCIEKI się spiętrzą i zaleją całą Europę - już to widzimy. Lepszy jest POLEXIT.
pamiętliwy2021.07.31 20:56
a w 2003 r. namawiał Polaków do wstępowania do tego bagna
Anonim2021.08.1 9:15
Oczywiście. Typowy spaślak pisowski. Najpierw gardłował za UE, bo ma w tłustym zadzie Polaków, ale liczył na tłuste koryto dla siebie! A teraz znowu miesza głupszym od siebie w głowach jaki to z niego niby patriota. Pisowcy byli i są fanatycznie za UE, tylko na potrzeby polityki wewnętrznej takie głupoty opowiadają. Banda najgorszych szumowin. Tfu!
Nieciekawy2021.07.31 19:40
Pani Manowska Prezes SN właśnie pisząc listy do władz, zaczęła budować tamę, ale dla suwerenności Polski.
Anonim2021.07.31 16:21
Taki front trzeba zbudować.
Anonim2021.07.31 15:20
Pisbolszewicka banda.Im więcej mówią o patriotyzmie tym więcej kradną !!!!!!
bolek2021.07.31 9:45
Sposób na bandytów z UE jest jeden wstrzymać wpłate składki do budzetu UE
Anonim2021.07.31 8:51
Znajdźcie jakieś lepsze zdjęcie Srariusza, bo na tym wygląda, jakby właśnie puścił największego bąka w swoim życiu, prawdziwego gównianego demona-zabójcę niewinnych. No chyba, że Srariusz zawsze tak wygląda. 😁😁😁
✔ Piotr Nowak2021.08.1 19:37
Ale mu przywaliłeś z liścia czy to przypadkiem nie ty.... napisałeś te wszystkie komentarze?!...no bo jak to sprawdzić!!!...😁🤣
Admin2021.07.31 8:50
W zemście za to że wybrańcy Europy nie wybrali Sarjusza na szefa tejże , tenże Sarjusz mścić się będzie na wymienionych wybrańcach do swych dni ostatnich. To może trochę potrwać.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.31 10:17
Zwolennicy Unii sa wszyscy pedofilami.
YORK2021.07.31 8:24
Jeden zglosow rozsadku, jako wskazowka dla rzadzacych, nie wolno sie poddawac.
Judaszyzm czyli frymarczenie suwerennością2021.07.31 7:48
pisss nie rózni sie od zaprzańców i volksdojczy!! https://www.youtube.com/watch?v=Ci53xhY6shM
katolicka deratyzacja Polski2021.07.31 10:19
Nazistowska Konfederacja zwalcza Kosciol Katolicki i moralnosc katolicka bo WOLI Talmud.
***** PO i żydow2021.07.31 7:37
Toz ta cała tolerancyjna europa zachodnia to kolonialisci .Pokażcie mi jedno panstwo na zachodzie które nie miało koloni .Oni maja w genach wyzysk i eksplatacje taniej siły roboczej .Oddalismy Polskę na kolonie z własnej woli .Ciężko sie nam będzie wybic na niepodległość.Jak historia pokazuje zawsze to były krwawe powstania
Franek2021.07.31 7:31
Położyć kres, postawić tamę.
Adolf aus Berlin2021.07.31 7:03
Jaki tam znowu EUrorasizm ? :D
Anonim2021.07.31 6:50
Spaślak się mądruje, czerwony cwaniaczek.
Filip2021.07.31 6:41
Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dla niego "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Jeśli PiS przejmie kontrolę nad TVN, to złamie traktat podpisany z Amerykanami. Będzie arbitraż międzynarodowy i państwo zapłaci ogromne pieniądze z naszych podatków. Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda chcą przejąć TVN, żeby wyborcy nie byli informowani o faktach niekorzystnych dla rządzących. Tzw. "repolonizacja" mediów ma być tylko pretekstem do ich przejęcia. Pragnę przypomnieć, że w przeszłości Jarosław Kaczyński sprzedał prowadzony przez siebie dziennik kapitałowi zagranicznemu. Z ostatnich sondaży wynika, że PiS ma 29% poparcia, jeśli te wyniku się utrzymają, to opozycja wygra następne wybory parlamentarne. Politycy z PiS-u chcą poprawić swoje notowania poprzez odcięcie wyborców od niekorzystnych dla siebie informacji.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.31 10:24
Filip to urzednik Kancelarii Rzeszy Niemieckiej,osobisty sekretarz Merkel.
ryszard2021.07.31 5:49
Dlaczego nikt nie chce sprawy nazwać po imieniu - to nie eurorasizm, ale eurofaszyzm, posługujący się coraz bezczelniej przymusem finansowym. Kończę swoje wpisy bo wśród polskich "elit politycznych" kolaborujących z eurofaszyzmem jest coraz więcej. STAJE SIĘ NIEBEZPIECZNIE!
Palestyna2021.07.31 5:34
Sprzedali Polske kacapom w 45 teraz chca sprzedac niemcom .A ponoc hitlerland zrobił im holokaust. Mało tego używaja cudzych nicków bo wstydzą sie swoich imion i nazwisk
Palestyna2021.07.31 3:04
Julka ma następne zlecenie. Zapracuje się biedaczka na śmierć. Miejmy nadzieję, że nie będzie to kosztem działania na froncie obiadów domowych.
Anonim2021.07.31 2:40
pisowski śmieć dał głos
rychu2021.07.31 7:42
POczułeś sie lepiej gudłaju
Kon-sty-tu-cja! Kon-sty-tu-cja!2021.07.31 0:15
Polska konstytucja w art. 91 ust. 2 i 3 wprost przyznaje pierwszeństwo prawa międzynarodowego w kolizji z ustawami prawa krajowego: „2. Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową. 3. Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami”.
Skrzypek na dachu2021.07.30 22:20
Dosc tego klamstwa . Wielka demonstracja przeciw Lockdown i przymusowe zastrzyki Piatek 30ego Lipca , Sobota 31ego Lipca i Niedziela 1ego Sierpnia 2021 w Warszawie i kazdym wielkim miescie w Polsce .
Anonim2021.07.30 21:24
Wojna!
Skrzypek na dachu2021.07.30 22:04
Ludzie tyle pracy w polu trzeba ogorki do sloikow kwasic . Tyle grzybow w lesie , bedzie wajna .
kefas2021.07.30 21:23
na Śląsku godajom na takich ciul albo kałuża
Jędrzej2021.07.30 21:16
Wg mojej opinii Cyrkowy Trybunał Błaznów i Klanów może sobie wydawać swoje bezprawne (mafijne) orzeczenia a my możemy je każdorazowo olewać i tyle w temacie. Zagrożenie utratą kasy (bo przecież nas nie napadną) to też tego nie zrobią, bo sami więcej stracą
NEOS com pl2021.07.30 20:44
A kto to komisja europejska jak nie kibuc EjU !!!! A czy pejsatym sie na swiecie nie wszystko nalezy hehe ???? A jak podporzadkowali i wymordowali Indian i robia to teraz z Palestynczykami !!!! To kto zrobi z nimi porzadek jak juz rzadza calym zachodem Europy !!!! https://www.youtube.com/watch?v=aSvjbe3dY-o&t=3517s
Skrzypek na dachu2021.07.30 22:09
PiS jest na uslugach bezboznych globalistow lichwiarzy Ratszczyldow , sprzedal Polske na 5tys lat .
Templar2021.07.30 20:44
Nareszcie jakaś rozsądna i na czasie propozycja ukrócenia samowładztwa i psucia prawa przez eurourzędników.
Skrzypek na dachu2021.07.30 22:13
Kazdy kto sam sie nie potrafi obronic jest skazany na przegranie .
Templar2021.07.31 18:00
Mogę zgodzić się z tą tezą jako ogólną, w tym przypadku jest ona jednak obok tematu. Wyraziłem swoje poparcie dla mądrego polityka i jego pomysłu.
Jakub2021.07.30 20:32
Natychmiast opublikować Raport Podkomisji Smoleńskiej. Przestać ludziom "mydlić" oczy! Domagajmy się natychmiastowej publikacji Tego Raportu. A. Macierewicz twierdzi, że jest już dawno gotowy. Czy podpisali go eksperci badający przyczynę Tragedii Smoleńskiej? Chętni, wołajcie tu na tym forum bo pewnie Sakiewicz cenzuruje takie wezwania na podległych mu publikatorach. Sprawdzimy!
Jakub2021.07.30 23:24
Ten komentarz: __ "Natychmiast opublikować Raport Podkomisji Smoleńskiej. Przestać ludziom "mydlić" oczy! Domagajmy się natychmiastowej publikacji Tego Raportu. A. Macierewicz twierdzi, że jest już dawno gotowy. Czy podpisali go eksperci badający przyczynę Tragedii Smoleńskiej? Chętni, wołajcie tu na tym forum bo pewnie Sakiewicz cenzuruje takie wezwania na podległych mu publikatorach. Sprawdzimy!" _umieszczałem na niezaleznaPL pomiędzy godz. ok. 22.00 a 23.37 na następujących stronach z zerowym rezultatem (cenzura u Sakiewicza działa bezbłędnie). _1 Przygotowania jak na wojnę. Bruksela wysyła do Polski komisarza ze szczególnym upoważnieniem https://niezalezna.pl/404205-komentarze#komentarze - ostatni wpis na tej stronie dnia 30.07.2021 21:47 _2 Premier spotkał się z Powstańcami Warszawskimi https://niezalezna.pl/405602-komentarze#komentarze - ostatni wpis na tej stronie dnia 30.07.2021 23:03 _3 Prezydent Duda: Większość zyska na Polskim Ładzie https://niezalezna.pl/405610-komentarze#komentarze - ostatni wpis na tej stronie dnia 30.07.2021 21:50 _4 Sasin: Ustawa sanacyjna we wszystkich spółkach Skarbu Państwa https://niezalezna.pl/405618-komentarze#komentarze - ostatni wpis na tej stronie dnia 30.07.2021 23:15 _5 Andrzej Duda w Red is Bad. Prezydent z koszulką na rocznicę Powstania Warszawskiego https://niezalezna.pl/405612-komentarze#komentarze - ostatni wpis na tej stronie dnia 30.07.2021 23:25
Grizzly2021.07.30 20:21
***** UE! Koniec z tym bandyckim burdelem!
Miś Panda2021.07.30 20:32
Grizzly ma zawsze rację!
Grizzly2021.08.1 19:38
Te, Panda, chcesz w brzucho?
JANOSIK2021.07.30 20:13
Kazdy polityk teraz jajcy,a gdzie byli 15 lat? Smiali sie i wyzywali Anglikow.Oni wiedzieli co robia,powiedz im co by sie do uni spowrotem zapisali to cie smiechem rozwala.Pozdro
Wolny człek2021.07.30 20:04
Pieprzenie o Szopenie, a komuna wraca. Słuszna jest jedyna linia rządu "Szczepimy się". A szczepiajta się z kim chcecie, wasza wola. Ja się nie szczepiam, bom jw.
Szczur2021.07.30 20:02
Głupek i sprzedawczyk. 1:27 największy sukces PiSu.
Anonim2021.07.30 19:56
! ! ! ! ! ! Kolejne “fale” muszą nadejść, bo państwa zmuszone są do kupowania “szczepionek”: PfizerLeak: Umowy Pfizera i ich zaskakujące klauzule .......................... https://babylonianempire.wordpress.com/2021/07/30/pfizerleak-umowy-pfizera-i-ich-zaskakujace-klauzule/
AdamZ2021.07.30 19:47
Czekam na jutrzejszą manifestację! Czy pojawią się flagi UE z wpisaną w 12 gwiazd niemiecką sfastyką, bo te praktyki organów UE, to typowy niemiecki nazizm!
Anonim2021.07.30 19:44
Oby cholesterol zrobił wkrótce tamę w żyłach Syrjusza-Wolaka!
jabadabadu2021.07.30 19:41
W zasadzie co mnie to wszystko obchodzi... Pół Polski już nie ma boście "wyszczepili".
Bohater2021.07.30 20:07
Ponoć 16,5 mln, to jeszcze nie jest pół Polski. Cześć i chwała bohaterom niezaszczepionym!
Wirusolog2021.07.30 20:37
A ciekawe, co powie ten minusujący na to, jakie skutki wywołał kolec białka i tlenek grafenu?
JonB, harry, jenny, moly ...2021.07.30 19:30
głupi ch uj i jego marzenia o hameryce
JonB2021.07.30 20:06
Wklejasz, chlopcze caly czas ten text.
JonB2021.07.30 19:25
Na razie polozono kraj caly - Polske. Teraz jeszcze chcieliba polozyc jeszcze jakas tame. Niejedno jeszcze poloza !