03.06.16, 16:10Przykładowa powodódź

Francja, niewierna córka Kościoła, czeka na powódź

Do Paryża dotrze dziś w południe potężna fala powodziowa, która wcześniej spowodowała wielkie szkody w środkowej Francji. Zagrożone są zbiory Luwru i Muzeum d’Orsay, sparaliżowane są niektóre linie kolei podmiejskiej.

Zagrożone są budynki i instalacje położone niedaleko brzegów Sekwany. Zamknięty będzie Luwr, którego pracownicy będą musieli przenieść w bezpieczne miejsce tysiące eksponatów przechowywanych na parterze i w podziemiach. Prace zabezpieczające podjęto również w położonym na lewym brzegu rzeki Muzeum d’Orsay posiadającym bezcenną kolekcję malarstwa impresjonistycznego. Nieczynna będzie Biblioteka Narodowa.

Już od czwartku nie kursują pociągi na linii C kolei podmiejskiej RER, a także inne linie kolejowe łączące Paryż z jego południowym przedmieściem.

Najwyższa fala powodziowa dotrze do stolicy Francji około południa. Poziom wody w Sekwanie wzrośnie wtedy do sześciu metrów. Będzie to z pewnością najpoważniejsza powódź w Paryżu od początku tego stulecia.

Prefektura Policji ogłosiła wysoki, pomarańczowy poziom zagrożenia powodziowego. Najwyższy czerwony poziom zostałby ogłoszony, gdyby wody w rzece spiętrzyły się do poziomu 7,3 metra, tworząc bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców miasta. Paryżanie liczą, że do takiej katastrofy jednak nie dojdzie.

kad/Polskie Radio - IAR