17.06.20, 14:47Gen. Roman Polko/Wikipedia.org

Gen. Polko: ,,Budowa Fortu Trump to bardzo mocny sygnał dla Putina''

Najpierw pojawiły nieoficjalne doniesienia Wall Street Journal i Reutersa mówiły o wycofaniu 9.5 tys. żołnierzy amerykańskich z Niemiec oraz rozlokowaniu ich w krajach sojuszniczych z USA na terenie Europy. W poniedziałek te doniesienia zostały oficjalnie potwierdzone przez prezydenta Trumpa. Mowa jest też coraz częściej o budowie Fortu Trump w Polsce.

Między innymi w tym temacie wypowiadał się gen. Roman Polko w rozmowie z portalem wpolityce.pl.

Gen. Polko powiedział na temat budowy Fortu Trump:

- Budowa tej bazy to wyjście z podziału NATO na NATO stare i NATO drugiej kategorii. Tak krótko mówiąc przez długi czas byli traktowani nowi członkowie. Najwyższa pora, żeby taka baza z prawdziwego zdarzenia powstała, bo jeżeli mamy chociażby związek operacyjny, a to jest coś więcej niż brygada, który i tak funkcjonuje na zasadzie trwałej obecności, ale nie stałej, to dobrze by było, żeby z tym się wiązała odpowiednia infrastruktura dotycząca szkolenia, wyposażenia, ale też takiego normalnego codziennego funkcjonowania. Umożliwiłoby to żołnierzom amerykańskim funkcjonowanie tutaj z rodzinami, skoro przybywają na dłuższy czas. Jest to naprawdę krok w dobrym kierunku.

Dodał też:

- Nie ma co udawać, że się nie widzi, co się dzieje po naszej zachodniej stronie. W Niemczech Amerykanie mają do czynienia z różnego rodzaju wręcz protestami wobec ich obecności. Tam te relacje nie są najlepsze. Poprzez naciski związane z wycofaniem części żołnierzy prezydent Trump chce zmusić Niemcy, żeby wywiązywały się z punktu 3 Traktatu Północnoatlantyckiego mówiącego o budowaniu własnych zdolności obronnych, konkretnie o wydatkowaniu tych 2 procent. Stabilizacja w Europie wymaga amerykańskiej obecności. Dobrze, że Polska jest takim przyjaznym terenem.

Na temat korzyści płynących z obecności wojsk amerykańskich Polko stwierdził:

- Po pierwsze ja widzę same korzyści jeżeli chodzi o stronę polską. Obecność amerykańska to jest po pierwsze sygnał dla Putina, że Polska ma bardzo silne wsparcie. Sama nie jest w stanie się obronić, ale kiedy Amerykanie pokazują, że nie żartują w takich sytuacjach, to naprawdę sygnał jest bardzo mocny. Trwała obecność ma pierwszorzędne znaczenie.

A także:

- Po drugie jest dostęp do amerykańskich technologii. Przypomnijmy, że Turcja do F-35 nie będzie miała dostępu przez to, że systemy obrony powietrznej kupiła w Rosji. Po trzecie to, co jest mało dostrzegane, a ma w mojej ocenie pierwszorzędne znaczenie, to jest to know how, możliwość współdziałania żołnierzy polskich i amerykańskich i to od tych specjalstów, zawodowych, od tej elity, przez gwardię narodową i Wojska Obrony Terytorialnej. Jest tu wiele aspektów, które poprawiają naszą obronność. Poprawiają też obronność struktur NATO, bo to wszystko działa też na rzecz spójności NATO. Pozostali partnerzy, mając taką elitę, nie mają innego wyjścia, tylko muszą dołączać.

Generał Polko podkreślił:

- Obecność amerykańska to jest po pierwsze sygnał dla Putina, że Polska ma bardzo silne wsparcie. Sama nie jest w stanie się obronić, ale kiedy Amerykanie pokazują, że nie żartują w takich sytuacjach, to naprawdę sygnał jest bardzo mocny. Trwała obecność ma pierwszorzędne znaczenie

 

mp/wpolityce.pl

Komentarze

pajac polski2020.09.27 22:28
110 tysięczna armia polska ma więcej generałów niż 3 milionowa armia chińska
samuel2020.08.14 18:29
za duzo jest w Polsce GENERALOW! Narod daje podatki na tych LENI i obibokow! Wystarczy juz tej administracji! 25 lat i na emeryture! Tak nie ma w zadnym kraju na swiecie!!! kto poda statystyke ilosci generalow na 1 mio ludnosci w krajach swiata! PL pewnie prowadzi!!! A PiS jeszcze zwieksza liczbe generalow, BO SIE BOI ABY WOJSKO NIE PRZEJELO KIEDYS WLADZY, jak to zrobil Pilsudzki!
Agnie2020.06.17 23:24
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie
Saki Faki2020.06.18 1:44
Witaj Agnieszko Dz. Nigdy cie nie podejrzewałem ze zarabiasz po boku. Wiem , wiem pieniądze ale to nie wszystko. Przecież za pisanie , troll-owanie płacą ci nie źle. Rzuc Pitra Nowaka wracaj do mnie, twój ssssaki ze hej.
Szybka Randka sex2020.06.17 19:03
Szukam miłego i kulturalnego faceta na miłe spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, -- -- -- -- -- --- --- -- -- -- Moje kontakt do mnie telefon tu - http://lexlale.eu Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
Sprytny ninja2020.06.17 17:49
Putin i Braun i Sumliński i JKM pewnie w szoku. Owszem żeby to były wojska Rosji, ale USA?
Mirek2020.06.17 17:29
Pan generał Polko nie powiedział o jeszcze jednej bardzo ważnej sprawie . Stała obecność żołnierzy Stanów Zjednoczonych sprawi że Polska będzie postrzegana jako bezpieczne terytorium dla poważnych inwestycji kapitału zagranicznego .
wincyj amerykanów, wincyj okupantów2020.12.2 16:26
cały świat widzi to tak: głupie polaczki chcą na terenie swojego kraju kolejnego okupanta , za ich obecność będą jeszcze ich utrzymywać i na każdą ich zachciankę wydawać będą miliardy zł na modernizację baz, to, że polski goj zdycha przed szpitalem zażydzonego POPIS i przystawki nie obchodzi, bo to nie oni zdychają
@JanP2020.06.17 16:09
A wy towariszcz Pietia to tak we własnym imieniu czy Partii, hę?
JanP2020.06.17 15:35
Cała ta prawica jest strasznie zastraszona. Wszystkiego się boją. A to Putina, a to LGBT+, a to 5G itd. Spuście z tonu, bo w pory narobicie ze strachu. Jeśli myślicie, że Trump pomoże wygrać prezydentowi Dudzie, to jesteście w grubym błędzie.
Dzielny jak żydowski gajowy!2020.06.17 15:07
Oj giwałt! 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤, "𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏" uzbrojony w wiatrówkę z krzywą lufą! Oj giwałt! Odbytnica Putina smaczniejsza!
oficer LWP2020.06.17 16:14
o, wystały swój żydowski łeb z doopy Kaczyńskiego, co za bohaterstwo
kapral GRU2020.06.18 1:41
Obywatelu ludowy strzelać? Zamek się zaciął co robić?
katolicka kretynizacja polski2020.06.17 15:00
Lizanie rowa Trampkowi przez polski rząd jest obrzydliwe! "Fort Trump"... ciekawe co by PiSdzielce powiedziały gdyby jakiś most w Polsce nazwać "Bridge Merkel", przecie te pisie kurvvy zaplułyby się na śmierć!
z222020.06.17 15:18
Nie podniecaj się , kacapie !
fakaliowy rafalek2020.06.17 15:22
zrobil cie ojciec miekim i wyprodukowal kretyna !!! smierdzisz czosnkiem i fekaliami rafalka
Im więcej GIs w Polsce tym bezpieczniej!2020.06.17 14:57
Nie jest w amerykańskiej tradycji aby nazywać bazy militarne nazwiskami prezydentów, żyjących lub nie. W US Navy natomiast są lotniskowce, łodzie podwodne i inne jednostki "chrzczone" nazwiskami nieżyjących prezydentów, admirałów, bohaterów takich czy innych, a także ważnych bitew morskich. Dlatego nazwa "Fort Trump" nigdy by nie przeszła przez komisje kongresowe. Czy będzie stała bazy w Polsce jest bez znaczenia, ważna jest wzrastająca obecność militarna USA na tzw. wsch. flance.
Olej2020.06.17 14:54
Szkoda, że tych czasów nie dożyli ci wszyscy, którzy zginęli za komuny i z rąk komunistów. To jest sytuacja przełomowa w historii Europy i Polski. Zmieniająca całkowicie układ sił na kontynencie.
Taka prawda2020.06.17 17:05
Jak krzyżacy sami sprowadzamy znów okupacyjną armię do ojczyzny!!!