15.01.22, 09:43Fot. Screenshot You Tube - Republika tv

Ilu migrantów jest obecnie na Białorusi? Żaryn wyjaśnia taktykę reżimu Łukaszenki

- Szacujemy, że na Białorusi nadal przebywa ok. 4-5 tys. migrantów; spodziewamy się, że wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy w naszej części Europy konflikt na granicy może znowu eskalować  - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Żaryn wskazał, że na przełomie 2021 i 2022 roku nie odnotowano lotów repatriacyjnych z Iraku na Bliski Wschód.

- A zatem uznawać należy, że te ruchy powrotowe się zakończyły na kilku, kilkunastu lotach, które były organizowane pod koniec roku 2021. W ramach tych lotów do Iraku i do Syrii wyleciało niemal 4 tysiące cudzoziemców, którzy wcześniej zostali przetransportowani na teren Białorusi - ocenił Żaryn.

- Grupa cudzoziemców, którzy mieli zostać na Białorusi, dalej podtrzymywać chęć atakowania naszej granicy i być do tego przygotowanymi, wciąż się utrzymuje na poziomie kilku tysięcy. Szacujemy, że to może być między 4 a 5 tysiącami osób - dodał.

Zastrzegł jednak, że wedle informacji polskich służb nie zaobserwowano przylotów kolejnych grup migrantów na Białoruś.

- Widać wyraźnie, że działania podejmowane przez polskie instytucje, jak również naszych sojuszników przyniosły spodziewane efekty i ten szlak na Białoruś udało się dotychczasowymi kanałami ukrócić – czy chociaż przykrócić - wskazał Żaryn.

- Nie oznacza to jednak, że możemy spać spokojnie, mówiąc kolokwialnie, bowiem nadal ta liczba cudzoziemców, którzy są na Białorusi, jest na tyle duża, że ten konflikt może trwać przez wiele jeszcze tygodni, a my się spodziewamy, że wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy w naszej części Europy ten konflikt może znowu eskalować - dodał.

Żaryn ostrzegł również, że białoruski reżim może planować uruchomienie nowych połączeń lotniczych z Mińskiem, co spowodowałoby utworzenie nowych ścieżek migracyjnych.

- Wciąż obserwujemy zainteresowanie różnych grup cudzoziemców szlakiem przez Rosję na Białoruś. Wciąż obserwujemy próby rozmów politycznych Łukaszenki z różnymi krajami, np. Ameryki Południowej, czy też Azji Centralnej, żeby uruchamiać różnego rodzaju połączenia transportowe z Mińskiem. W naszej ocenie takie działania mogą mieć znaczenie dla uruchomienia kolejnej fazy tego konfliktu - powiedział.

Odniósł się także do kwestii migracji z Afganistanu do Europy.

- To jest również sytuacja, którą trzeba brać po uwagę, że duże grupy uciekinierów z Afganistanu będą zainteresowane przemieszczaniem się przez Europę w czasie, gdy pogoda będzie bardziej sprzyjająca - stwierdził.

jkg/

Komentarze

ABC2022.01.16 5:10
Panie Żaryn! Mnie interesuje, dlaczego służby nie aresztują bandytów z Antify i innych organizacji , kręcących się i obozujących na zapleczu działających na pierwszej linii WP, SG, WOT i Policji? Bandy te wspomagają nachodźców i przemycają ich dalej na Zachód. Dlaczego Polska nie stara się obciążyć kosztami wyrządzonych szkód i utrzymania porządku na granicy głównych winowajców Białorusi i Rosji poprzez instytucje międzynarodowe? Natomiast złapanych obcokrajowców, też należałoby obciążyć kosztami za niszczenie zabezpieczeń granicznych przez zabranie im mienia (zostawić dorosłych tylko w gaciach) i skierowanie do obozów pracy w kopalniach i kamieniołomach oraz domaganie się dodatkowo od ich rządów wysokich odszkodowań. Takie ustawodawstwo można by szybko uchwalić. Natomiast tym w Polsce i na Zachodzie, którzy na Polskę pyskują, że nie przyjmuje ciapatych zalecić zabieranie ich do swoich krajów z Białorusi.
nie ślepy2022.01.15 19:35
A mnie interesuje ilu tych nachodźców jest w Polsce na naszym utrzymaniu?
matis892022.01.15 13:18
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.15 10:58
Putinowski miliarder Megdet Rahimkulow, były szef Gazpromu na Węgrzech i znaczący udziałowiec węgierskiej spółki MOL (bezpośrednio i przez bank OTP) stanie się właścicielem majątku Lotosu. Od 2018 roku jego nazwisko jest na amerykańskiej liście sankcji.
No to teraz podaj szczegóły o "znaczący".2022.01.15 15:27
"znaczący udziałowiec węgierskiej spółki MOL (bezpośrednio i przez bank OTP)" . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Zazdroszczę ci tego baraniego łba. Napierdalasz łbem w ścianę, PO CO ?!