01.07.21, 08:53wikipedia - domena publiczna

Izraelski Haarec: zmiany w polskim prawie to nie antysemityzm, a Polaków można zrozumieć

- Zmiany w polskim prawie nie wynikają z antysemityzmu; można zrozumieć Polaków chcących przedawnienia roszczeń majątkowych, biorąc pod uwagę, że od zakończenia wojny minęło niemal 80 lat - czytamy w izraelskiej gazecie Haarec na temat przegłosowanej niedawno przez Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, która spotkała się z ogromną krytyką ze strony Izraela i USA.

Nowelizacja Kpa zakłada, że nie będzie dopuszczalne stwierdzenie nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa lub bez podstawy prawnej, jeśli od wydania takiej decyzji minęło ponad 30 lat. Uniemożliwi to dalszą restytucję mienia potomkom ocalałych z holokaustu.

Szef MSZ Izraela i przyszły premier Jair Lapid nazwał nowe prawo "hańbą", a Departament Stanu USA wezwał do zaprzestania dalszego procedowania nowelizacji.

Haarec informuje, że "według danych polskiego rządu, potwierdzonych w raporcie Departamentu Stanu USA opublikowanym w zeszłym roku, od upadku reżimu komunistycznego w 1989 roku, Polska wypłaciła około 2,3 mld dolarów odszkodowania za mienie zrabowane osobom prywatnym podczas rządów nazistowskich i komunistycznych". Podkreśla, że nie wiadomo jednak ile z tych osób było Żydami.

"Przeciętny Polak na wsi lub w mieście, z własnej perspektywy słusznie, zadaje sobie pytanie, dlaczego z moich podatków ma pochodzić odszkodowanie za zbrodnie popełnione przez inny kraj, Niemcy, dziesiątki lat przed moimi narodzinami? Za zbrodnie, których ofiarami byli także Polacy nie będący Żydami" - zwraca uwagę gazeta.

Dziennikarz Ofer Aderet wskazuje, że od wojny minęła wiele lat. Podkreśla, że ten okres stanowi "podatny grunt dla korupcji i uwikłania podejrzanych grup, także kryminalnych, które wykorzystywały biurokrację dla swoich korzyści i przejmowały majątki, które przed wojną należały do Żydów lub innych właścicieli, a potem zostały znacjonalizowane".

Dziennikarz zwrócił uwagę na przypadki dzikiej reprywatyzacji w Polsce. Podkreśla, że polską opinię publiczną niepokoją historie, kiedy reprywatyzacja dotyka "ciężko pracujących lokatorów, których dom, gdzie mieszkali od dziesięcioleci, ma teraz nowego właściciela, przez co zostają wyrzuceni na bruk".

W artykule poruszono także wątek mienia komunalnego, które od lat zwracane jest gminom żydowskim w Polsce. Takie mienie to synagogi lub cmentarze.

"Ktokolwiek podróżuje po Polsce, trafi na sprzedaną przez gminę synagogę zamienioną na basen, restaurację lub pub" - pisze Aderet.

"Dokąd trafiły pieniądze ze sprzedaży? W gminach żydowskich zwykle po cichu stawia się ciężkie zarzuty przeciwko różnym grupom i organizacjom żydowskim (…), od braku przejrzystości do rzeczywistej korupcji we wszystkim, co dotyczy postępowania z żydowskim mieniem komunalnym" - konkluduje publicysta.

jkg/pap


Komentarze

Anonim2021.07.1 23:05
A komentarze pod tym artykułem są za,bo dziadkowie pozostawili w Polsce znaczne dobra....
Agnieszka2021.07.1 16:11
Niech, kürwa, powtórzę: Zacieśnijmy relacje z Iranem! Zaprośmy ayatollah Ruhollah Khomeini na święto 22-go Lipca, zaprośmy Panów Prezydentów Białorusi i Radzieckiej Federacji !!! ..... Precz z imperializmem USA !!! Niech żyją prawdziwe kołchozy a NIE jakieś imitacje jak Unia Żydo-europejska! ............ A do Frondy apeluje, aby każda kürwa i każdy chüj zanim coś tu napisze miał sprawdzone IQ i czy jest obrzezany. Żadnych żydów tu nie potrzeba a także te i tych z IQ POWYŻEJ 50 !!!
olo2021.07.1 20:27
Czyżby napięcie przedmiesiączkowe?
Agnieszka2021.07.1 21:28
To hemoroidy i to przed samym szabesem!
Agnieszka2021.07.1 15:55
Polacy nie bądźcie niewdzięczni jak Żydzi!!! Zacieśnijmy relacje z Iranem! Na polskich Kresach żydowscy sąsiedzi i razem z żydowskimi aparatczykami z NKWD wydawali i wywozili polskie dzieci z rodzinami na Sybir. Te dzieci, których rodziców tam na Syberii czy w NKWD-owskich katowniach bolszewicy z żydowskimi pomocnikami zamordowali zostały przygarnięte, uratowane, zaopiekowanie przez Iran. Za to zapłaciliśmy im zapomnieniem tego dobra, brakiem wdzięczności i wręcz udziałem w akcji anty-irańskiej, w której się Izraelowi i USA wysługiwaliśmy konferencją w Warszawie jak zwykłe, podłe k.rwy. Schodzimy do poziomu dna moralnego Żydów, których Polacy ratowali a dla uratowania jednego Żyda, jednego żydowskiego dziecka ryzykowało się nie tylko śmiercią własną, swoich domowników, swoich dzieci a nawet całej swojej wioski, wszystkich jej mieszkańców od starców po dzieci. Za to zapłacono nam pluciem w twarz, oszczerstwami, robieniem z nas sprawców lub współsprawców holokaustu i próbuje się Polskę zrujnować roszczeniami dla Żydów, którzy często nic wspólnego nie mieli z holokaustem a ich ojcowie w nosie mieli zabijanych w Polsce rodaków. Zerwijmy z tymi draniami kontakty, bo się do nich upodabniamy - Polacy nie upodabniajmy się do Żydów, nie schodźmy na ich dno moralne! Przeprośmy i naprawmy relacje z Iranem!
Żydzi zabili w 1917-89 ca 2 mln Polaków2021.07.1 15:22
na terenie Rosji i w PRL oraz zrabowali w latach 1944-56 ogromnej wartości mienie Polakom. Niech płacą.
bogdanus2021.07.1 15:05
Warto postawić się w słusznej sprawie, teraz po próbie muszą jakoś wyjść z twarzą. Polska opozycja już by nas sprzedała, bo są marnymi politykami. Brawo Zjed. Praw.
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.1 14:38
4-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Polsce, z udziałem wiernych.
Mirek2021.07.1 14:37
A ja bym temat ujął tak . Religia żydowska , judaizm , to religia oszustów ponieważ dzieli ludzi na Żydów [tych lepszych] i resztę czyli gojów [tych gorszych] . Islam natomiast jest religią mordu co już dobrze widać na Zachodzie . Z dwojga złego wolę jednak Żydów . Żyd może mnie okraść , oszukać a z tym jakoś bym sobie poradził . Natomiast muzułmanin utnie mi łeb ....a bez tego żyć się nie da .
Portofino2021.07.1 13:13
Ja wam żydki mowie, że jest to straszny antysemitismus i natychmiast zerwijcie wszelkie stosunki, bo doczekać się już tego nie mogę.
Anonim2021.07.1 14:14
Szczęśliwie wszyscy mają w du.pie zdanie takiego głąba.
Portofino2021.07.1 15:54
Taka ośla łąka jak ty też g... może
pis podnozki izraela2021.07.1 12:20
Orban robi swoje, nie przejmujac sie co pisza i mowia inni.Nie daje sobie manipulowac prawem w swoim kraju.Biale kolnierzyki, nieroby chca wydrzec bezczelnie jak najwiecej pieniedzy z kazdego kraju.U nas ledwie ktos cos powie, robi sie afere na cala Polske i mieli tygodniami.zaden polityk nie ma odwago powiedziec , ze juz zaplacilismy wszytko zydom w 1965r.
Wolna Palestyna!STOP Dawidowym terrorystom!2021.07.1 12:00
Na widok żydowskiej "gwiazdy Dawida" mam większe poczucie zagrożenia, aniżeli na widok hitlerowskiej swastyki.
jebać Arabów2021.07.1 13:23
U!
Aleksander2021.07.1 11:53
Po 2028 roku Israel przestaje istnieć (Kissinger) więc szukają Kasy na Polsce aby przetrwać. Lapid jest głupi to prawda. Oby nasi politycy nie byli tak głupi i nie płacili. Zdaje się ,że z Platwormy się zgadzają ,Tusk już raz sprzedawał Lasy by płacić Żydom(oczywiście aby utrzymać się przy władzy). Lapid jest ruskim Żydem tzw. litwakiem ,oni nie znają holokaustu. Ale z Polaków idiotów potrafią robić. Na ile się damy to zależy od nas jakich polityków wybierzemy i postawimy. W 1950 r PRL (POLSKA) zapłaciła USA 50mln $ za wszelkie amerykańskie i Żydowskie roszczenia materialne. Koniec kropka. Niemcy do tej pory wypłacają Israelowi Kasę ! roszczenia. Nie jesteśmy nikomu nic winni.!!!
Anonim2021.07.1 10:19
a co to żytki ..jakaś galązka oliwna?? znowu coś obiecały goye kwacze cacane pod stołem?? jak zwykle zresztą
Maciej Piwowar2021.07.1 12:23
@ Anonim i Tu jest PROBLEM.To jak z deską : jest deska ,a w desce sęk ,a w sęku dziura.I pytanie ILE JEST DZIUR. Bucha,cha,ha.
Anonim2021.07.1 10:09
Departamentu Stanu USA opublikowanym w zeszłym roku, od upadku reżimu komunistycznego w 1989 roku, Polska wypłaciła około 2,3 mld dolarów odszkodowania za mienie zrabowane osobom prywatnym podczas rządów nazistowskich i komunistycznych". Podkreśla, że nie wiadomo jednak ile z tych osób było Żydami.......................to dopiero pytanie ile zydów pewnie powinno być 100%,skoro sami pomoglismy niemcom napaść na siebie w 39 , dość q-wa tego głupiego tematu .departament stanu idiotów z sanchedrynem niech spier..la w podskokach
obłędne wrzaski żydów o antysemityzmie2021.07.1 9:59
"Polska powinna całkowicie zmienić swój stosunek do państwa Izrael.  Od 1989 roku władze polskie pragnęły za wszelką cenę poprawić swe stosunki z tym krajem.  Niestety - Izraelici uważali to tylko za oznakę słabości i nasilali wciąż ataki na nasz kraj, usiłując uzyskać nienależne pieniądze.  Izrael uznał, że Polacy są słabi i głupi, w związku z czym można ich bezkarnie kopać wykorzystując starą metodę obłędnych wrzasków na temat rzekomego antysemityzmu.  To przez dłuższy czas działało, ale teraz powinno się skończyć.  Przede wszystkim musimy sobie wreszcie uświadomić, że IZRAEL JEST NASZYM WROGIEM.  Został nim dobrowolnie - ponieważ tak chciał.  W nowym rządzie Izraela główną rolę odgrywa Jair Lapid - czołowy polakożerca.  O żadnym porozumieniu z nim i jemu podobnymi - nie ma mowy./.../" calość artykułu ======  https://niepoprawni.pl/blog/elig/izrael-twoj-wrog
Za wszelką cenę żydzi chcą swojego2021.07.1 9:11
chlebodawcę w myśl swojego wydumanego rozumienia ograbić z mienia. Żydzi powinni zapłacić nam za ich ratowanie i wynajem naszej ziemi, aby mogli przetrwać, niech Bogu za to dziękują, bandyci!!!