05.11.18, 07:40

Jak w innych miastach? Niestety, klęska PiS

W II turze wyborów samorządowych frekwencja wyniosła 45,44 proc. Głosowali mieszkańcy 649 gmin. Opinię publiczną najbardziej interesowały wyniki wyborów w Krakowie i Gdańsku. W obu tych miastach zmian nie będzie - z wynikami odpowiednio 64,4 oraz 64,7 proc. zwyciężyli Jacek Majchrowski i Paweł Adamowicz.

A w innych miastach?

W Elblągu wygrał Witold Wróblewski, zyskując 72,01 proc. głosów. To dotychczasowy prezydent. Przegrał tam kandydat PiS, Jeryz Wilk.

W Nowym Sączu zywciężył bezpartyjny Ludomir Handzel, zyskując 58,35 proc. głosów i pokonując kandydatkę PiS Iwonę Mularczyk.
W Grudziądzu włodarzem został Maciej Glamowski - kandydat Koalicji Obywatelskiej. Miał ok. 60 proc. głosów i pokonał kandydata PiS, Andrzeja Guzowskiego.

Także w Bytomiu, Tarnowie i Jeleniej Górze zwyciężyli kandydaci Koalicji Obywatelskiej - Mariusz Wołosz, Roman Ciepela oraz Jerzy Łuźniak.

Włodarzem Przemyśla zostanie Wojciech Bakun, kandydat Kukiz'15.

We Włocławku pozostanie na stanowisku Marek Wojtkowski, popierany przez Koalicję Obywatelską.

W Mysłowicach kandydat KO poniósł klęskę, ulegając bezpartyjnemu Dariuszowi Wójtowiczowi.

Podobnie w Zabrzu kandydata KO pokonała Małgorzata Mańka-Szulik, dotychczasowa prezydent.

W Dąbrowie Górniczej z kolei z wiceprezydenta na prezydenta awansował Marcin Bazylak z SLD Lewica Razem, pokonując kandydata PiS Robra Warwasa.

W Radomiu kandydat PiS Wojciech Skurkiewicz uległ nieznacznie niezależnemu Radosławowi Witkowskiemu.

,,Wolałbym zacytować słowa innego lidera naszego obozu wicepremiera Jarosława Gowina – jest nad czym się zastanowić. Wielu z nas oczekiwało innych wyników. Stało się jak się stało, jest czas na na to, by to przemyśleć'' - powiedział dziś w Polskim Radiu były szef MSZ, Witold Waszczykowski.

Prof. Antoni Dudek określił z kolei poparcie PiS dla kandydatów mianem ,,pocałunku śmierci''. Komentował w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl sytuację w Kielcach, gdzie dotychczasowy prezydent popierany przez PiS (choć nie będący z PiS), uległ Bogdanowi Wencie, popieranemu przez KO.

bb