27.02.18, 09:10

Jak zawalczyć o czystość naszego serca

Co to znaczy, że mamy „serce”? Zwykle sądzimy, że wiemy, jak to rozumieć. Gdy jednak przyjrzymy się naszemu potocznemu pojęciu serca, może się okazać, że mamy na myśli po prostu ludzką emocjonalność i uczucia, których doświadczamy. „Iść za sercem” — czy nie zrozumiemy tego jako: „iść za porywem uczucia”? Sercu przeciwstawia się rozum, który nie daje się omamić chwilowym impulsom, lecz wszystko szacuje z chłodną logiką…

Warto zastanowić się nad tym pojęciem, tak by nie stracić ogromnej głębi, którą ze sobą niesie. Wielkim tematem jest refleksja nad tym, co oznacza serce w Biblii. Ale chyba niedaleko odejdziemy od tego wątku, gdy rozważymy, co oznacza serce dla Ojców Pustyni, mnichów żyjących w pustynnych środowiskach, u schyłku starożytności. Człowiek na pustyni doświadcza samotności: zostaje sam na sam ze swym sercem i z Bogiem. Bez wątpienia więc dawni mnisi mogą tu mieć wiele sensownych rzeczy do powiedzenia.

Zapraszamy do wysłuchania konferencji wygłoszonej przez tynieckiego opata, o. Szymona Hiżyckiego, który podejmuje właśnie ten temat. Szczególne znaczenie ma w tej refleksji sformułowanie „czystość serca”, które kryje w sobie o wiele więcej, niż do tej pory sądziliśmy. Warto się o tym przekonać.

mod/ps-po.pl