27.08.14, 08:15Bartłomiej Sienkiewicz (fot. Kprm.gov)

Janusz Wojciechowski: Pan Prezydent poczyta nam Sienkiewicza

Uskrzydlony sukcesem artystycznym w czytaniu Pana Tadeusza, Pan Prezydent tym razem poczyta nam Henryka Sienkiewicza. Szkoda tylko, że nie Bartłomieja.

Henryk Sienkiewicz jest cokolwiek politycznie niepoprawny.

W pustyni i w puszczy – rasistowskie. Trylogia – ksenofobiczna. Krzyżacy – germanofobia. Takie tam machanie szabelką albo mieczem, babranie się w przeszłości i sławienie zbędnych batalii i bitew.

Najbardziej współczesne wydaje się Quo vadis, ale to z kolei zbyt radiomaryjne.

A Janko Muzykant to czysty populizm.

No i ten język, jakiś taki archaiczny.

Co innego Bartłomiej Sienkiewicz! To dopiero jest literatura, soczysta, dosadna, osadzona w realiach współczesności.

Przy okazji można by tez sięgnąć do innych wybitnych twórców z tego samego kręgu artystycznego – Marka Belki, Radosława Sikorskiego czy Jana Wincentego Rostowskiego.

Piękna literatura i w dodatku prorocza. Fikcja literacka przez nich stworzona, na naszych oczach przeistacza się w rzeczywistość...

Janusz Wojciechowski/Salon24.pl

Komentarze

anonim2014.08.27 8:58
Hmm, ciekawe. A podobno Sienkiewicz miał być wycofany z kanonu lektur. Pą prezydą nie boi się że patriotów obudzi? Ze jednak nie trzeba się wstydzić Naszej Prawdziwej Historii?
anonim2014.08.27 11:32
Sienkiewicz Bartuś to niezła kurewka Tuska ale i on będzie zdychał pod płotem bo to pijak
anonim2014.08.27 12:09
Wytłumaczcie mi dlaczego uważam , że Wojciechowski jest gorszy od Sienkiewicza ? Podobno ma jakieś wykształcenie , tylko nie mogę uwierzyć jakie, Wojciechowski zachowuje się jak nierozgarnięta przekupa. Coraz gorzej mu odbija.