"Zginął dlatego, że był dziennikarzem" – to napis, jaki ma znaleźć się na tablicy, która upamiętni Jarosława Ziętarę. Kilka dni temu ruszyła zbiórka, która ma pokryć koszty stworzenia i wystawienia tablicy. Angażują się w nią dziennikarze, politycy i przyjaciele zamordowanego Ziętary. 

Z inicjatywą upamiętnienia poznańskiego dziennikarza wyszedł Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary. 

- Jarosław Ziętara był rzetelnym dziennikarzem. Uważam, że bez wątpienia zasługuje na godne upamiętnienie - powiedziała nam Krystyna Łybacka poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia SLD.

- On poniósł najwyższą ofiarę za wierność wartościom, które są najważniejsze w demokratycznym państwie. Powinniśmy pamiętać o Jarosławie Ziętarze i dbać o to, by ta pamięć przetrwała - stwierdził poseł Tadeusz Dziuba (PiS) i dodał, że liczy na to, iż prowadzone wciąż śledztwo doprowadzi do postawienia przez sądem wszystkich osób odpowiedzialnych za zabójstwo dziennikarza. 

Jarosław Ziętara urodził się w 1968 roku w Bydgoszczy. Zaginął 1. września 1992 roku. Był dziennikarzem "Gazety Poznańskiej", gdzie zajmował się dziennikarstwem śledczym. Badał afery gospodarcze. 

Według ustaleń prokuratury z 1998 został uprowadzony i zamordowany. Śledztwo w sprawie dziennikarza zostało jednak umorzone w 1999 z powodu nieodnalezienia jego zwłok. Wielokrotnie krytykowano nieudolny sposób działań prowadzonych przez policję i prokuraturę. W kwietniu 2011 redaktorzy naczelni dzienników „Fakt”, „Gazeta Wyborcza”, „Polska”, „Rzeczpospolita” i „Super Express” skierowali apel do premiera RP Donalda Tuska o odtajnienie informacji dotyczących Ziętary, które w czasie działań operacyjnych gromadził Urząd Ochrony Państwa, oraz do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o wznowienie śledztwa w sprawie zaginięcia Ziętary. W styczniu 2012 śledztwo zostało wznowione, tym razem w sprawie zabójstwa, a nie zaginięcia. 31 grudnia 2013 Prokurator Generalny na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie przedłużył trwające śledztwo w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary do 30 czerwca 2014. W 2014 pod zarzutem podżegania do zabójstwa Ziętary zatrzymano byłego senatora Aleksandra Gawronika.

bbb/interia, głos wielkopolski, wikipedia, Fronda.pl