27.10.19, 08:15fot. KPRP

Jest sukces. Dania zgodziła się na Baltic Pipe

1.W piątek polska spółka Gaz System podała informację, że rząd duński wraz zgodę na budowę dwóch podmorskich odcinków gazociągu Balitic Pipe, ponieważ mają one przebiegać przez duński obszar morski.

Te dwa odcinki będą miały długość ok. 133 km i jak poinformował prezes Gaz Systemu, polskiego operatora infrastruktury gazowej, są to kluczowe elementy realizacji tego projektu.

Jeden odcinek będzie prowadził od duńskiej linii brzegowej nad Zatoką Faxe do granicy szwedzkiego obszaru morskiego, a drugi od szwedzkiego obszaru morskiego, przez obszar morski Danii wokół wyspy Bornholm, aż do obszaru morskiego naszego kraju.
W najbliższym czasie spółka Gaz System zwróci się z podobnym wnioskiem do rządu Szwecji (także przez obszar morski tego kraju ma przebiegać ten gazociąg), w tym roku również spodziewane jest uzyskanie decyzji środowiskowej dotyczącej przebieg gazociągu na polskich obszarach morskich, łącznie z jego wyjściem na ląd na terenie naszego kraju.

2. Uzyskanie tego kluczowego pozwolenia powoduje, że sprawdzi się polskie przysłowie „do trzech razy sztuka” w odniesieniu do rozpoczęcia budowy gazociągu Baltic Pipe, projektu przygotowywanego aż przez trzy państwa: Norwegii, Danii i Polski.

Realizację tej inwestycji przygotowywał, bowiem już rząd Jerzego Buzka w latach 1999-2001, ale następny rząd Leszka Millera przygotowania te przerwał, później było drugie podejście w latach 2006-2007 rządu Jarosława Kaczyńskiego, ale następcy z Platformy i PSL także nie chcieli tych przygotowań kontynuować i wreszcie trzecie podejście tym razem rządu premier Beaty Szydło rozpoczęte, w 2016, które ma szansę na szczęśliwy finał.

Jak poinformował także prezes PGNiG Piotr Woźniak już w lipcu 2017 roku zamówiono odpowiednio dużą zdolność przesyłową projektowanego gazociągu, a w styczniu 2018 jego firma podpisała umowy przesyłowe na dostawy gazu z dwoma operatorami polskim Gaz-systemem i duńskim Energinet.

Prezes Woźniak podkreślił także, że za początek budowy przyjmuje się podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) i że obydwaj operatorzy polski i duński zapowiadają ją przed końcem 2018 roku, co więcej deklarują, że w październiku 2022 budowa będzie zakończona, a gazociągiem do Polski popłynie gaz.

3. Przypomnijmy także, że projekt Baltic Pipe składa się aż z 5 elementów: połączenia systemu norweskiego na Morzy Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowę tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

Baltic Pipe ma mieć zdolność przesyłową 10 mld m3 gazu rocznie i stworzy także możliwość przesyłania gazu wydobywanego przez PGNiG z własnych złóż, znajdujących się na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i na Morzu Północnym.

Gazociąg Baltic Pipe jest kluczowym przedsięwzięciem do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa w zakresie dostaw gazu, bowiem po rozbudowie gazoportu w Świnoujściu umożliwiającej przyjmowanie 7,5 mld m3 gazu skroplonego i zwiększenia wydobycia własnego w 2022 roku, nie będziemy musieli przedłużać umowy od dostaw gazu z Rosji.

W ten sposób już pod koniec 2022 roku „Balitic Pipe może być kolejnym oknem na świat polskiego systemu gazowego, a ponadto w ten sposób możemy realnie doprowadzić do zróżnicowania dostaw gazu, szczególnie nierosyjskiego na nasz rynek, a także rynki innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej” (trwają intensywne rozmowy z krajami UE położonymi na południe od Polski, dotyczące rozbudowy ich sieci gazowych na kierunku Północ-Południe).

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

anonim2019.10.27 13:34
Idioty odtrąbiły sukces. To jest m.in. też projekt Danii, to tak jakby Polska zgodziła się przejście Baltic Pipe przez wody terytorialne Polski. Hahahahahahahaha
Newsroom2019.10.27 11:20
Polski Baltic Pipe dostał zgodę natomiast Nord Stream 2 czeka i pewnie się nie doczeka zezwolenia na jego dokończenie ! Nord Stream 2 stanie się niedługo atrakcją podwodną dla turystów, będzie go mozna niedługo ogladać pod wodą za pomocą sprzętu dla nurków !!
Reytan2019.10.27 12:16
Nie przesadzaj. Nadmierny optymizm jest TAK SAMO glupi,jak nadmierny pesymizm. Be cool !
anonim2019.10.27 13:38
Kretynku, obejdzie spokojnie wody duńskie, co jest w planie. Ruskich stać na wydanie paru groszy więcej, co i tak z nawiązką się zwróci.
JanP2019.10.27 15:54
Baltic Pipe nigdy nie powstanie bez North Stream 2 z prostego powodu. Zgodę na krzyżowanie się tych rurociągów musi udzielić Gazprom i coś czuję, że postąpi tak, jak Dania z North Streamem 2.
Bizon2019.10.27 11:12
Ten obóz szkodzący Polsce, zwany PO lub POKO musi jak najszybciej opuścić scenę polityczną w naszym kraju, a wielu z nich z zarzutami zdrady stanu stanąć przed TS. Członkowie tej zarazy tak zagalopowali się w anty-PIS-ie, że dla nich ratunku już nie ma. To co oni uprawiają to żadna polityka, a kłamstwa, nienawiść, zło i zdrada, którą posługują się w UE . I jak do tego dodać ich złodziejstwo i korupcję na skalę niebotyczną, bo w wysokości setek MLD zł i brak zdolności rządzenia państwem, to wyłania się obraz antypolskiej mafii politycznej ! To wrogowie Polski ! W dużych miastach mafiozi z PO są stowarzyszeni ze starym układem esbecko-postpeerelowskim. Ci ludzie zmienili język polityki na język nienawiści. Oni chcą Polaków patroszyć, dorzynać, strząsać z drzew, taplać w błocie ... Jeśli chcemy mieć Polskę jako strefę wolną od nienawiści, to oni muszą odejść prędzej czy później w zapomnienie obłożeni anatemą do trzech pokoleń !
Nowak2019.10.27 11:11
Witam komentujących przygłupów z antyPISowskiego psychiatryka ! Zerkam od czasu do czasu na różne portale internetowe i wszędzie spotykam grupkę komentujących lewackich przygłupów z totalnie zdeformowanymi mózgami. I na prawie wszystkich portalach zagnieździli się jak tasiemce uzbrojone. Myślę sobie, po co oni to robią ? Jaką z tego mają korzyść ? Czyżby PO im płaciło ? Nie wierzę ! Przecież PO z Tczewa nagrywa PO z Warszawy, jedni gryzą się z drugimi, no to i tak pozagryzają się nawzajem i wylądują na śmietniku historii. Te Lewackie szczochy i frustraci gardzący Polakami nie czują tego, że są Polsce niepotrzebni niechciani, i że dla tego balastu nie ma miejsca w naszej Ojczyźnie, szczególnie dla tych, dla których Polskość to nienormalność. Oni są przeciwko wszystkiemu co jest dobrem, wszystkiemu co robi polski rząd i prezydent , a ich nienawiść , podłość i obrzydliwość udziela się nawet do kota Kaczyćskiego.
Janek2019.10.28 11:08
Jeżeli od czterech lat rządu tak chwalisz PiS i ten rząd to bądź uprzejmy odpowiedzieć dlaczego w ciągu tych lat nie zmieniono kwoty wolnej od podatku dla Polaków, a posłowie mają ją 10 razy większą. Jaka to jest sprawiedliwość? Takich anomalii jest w Polsce dużo więcej.
Zosia2019.10.27 11:10
Halo lewackie szczochy, Nie lękajcie się ! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi !!! Bóg jest waszym pierwszym źródłem radości i nadziei !!!
Polak Ateista Durny Gej2019.10.27 11:09
W 2015 wybraliśmy sobie centro-prawicową formację polityczną Ufamy PIS i zjednoczonej prawicy, bo ci ludzie chcą nic innego tylko dobra dla nas i dla Polski !!! PIS to partia ludzi uczciwych i zaufanych, nieskorumpowanych o żelaznych konsekwencjach w tych sprawach, ludzi patriotycznych, odważnych i honorowych, pracowitych, uznających prawo do życia od poczęcia i wiarę katolicką. A przywódcy PIS J. Kaczyński i premier Morawiecki to najlepsi stratedzy i politycy w dziejach Rzeczpospolitej. Jeśli w ugrupowaniach zjednoczonej prawicy znajdzie się jakaś czarna owca, jest ona natychmiast usuwana lub wyciągane są surowe konsekwencje. Oczywiście do PiS-u można mieć parę uwag – nie ma władzy idealnej, a PIS nie jest stowarzyszeniem aniołów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę warunki w jakich przyszło im rządzić. Przeprowadzanie jakichkolwiek reform, oczekiwanych przez społeczeństwo, jest bardzo trudne, a procedowanie w Sejmie – nie zawsze jest takie, jakiego można by oczekiwać. Te błędy są wynikiem nienawiści i presji czerwonego lewactwa w sejmie i senacie z jednej strony i lewackich urzędników UE z drugiej. Ludzi PIS należy podziwiać i chronić za to, że przy takiej fali nienawiści, kłamstw i presji siłowego lub podstępczego odsunięcia ich od demokratycznie wybranej władzy, robią to co obiecali wyborcom, tzn, z jednej strony reformują kolejne instytucje państwa, a z drugiej strony b. dobrze rządzą gospodarką, bezpieczeństwem i ochroną socjalną Polaków. Pomyślmy jednak sobie o ile szybciej i sprawniej byłaby możliwa naprawa naszego państwa bez destrukcyjnej i targowickiej opozycji, powiązanej z lewackimi strukturami UE i post-peerelowskiej gangreny wyjącej aby było jak było.
KKK2019.10.27 11:07
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
Mirek2019.10.27 20:12
To dlaczego moderacja nie wywali tego śmiecia z portalu ...
Realista2019.10.27 9:06
Nie za darmo oddali Duńczykom szmat polskiego Baltyku
www2019.10.27 9:03
Krzyżowanie się rurociągów. https://biznesalert.pl/baltic-pipe-krzyzowanie-nord-stream-2/
anonim2019.10.27 8:56
Bedzie odrębny Balitic Pipe ..czytaj uwaznie artykuł a co sie jeszcze zmieniło??!! .....chęci przez lata Po dołowało i uzalezniało Polske od ruskich i unii Dobrze ze ten rzad ma olej w głowie
anonim2019.10.27 8:30
Przez lata PiS wmawiał nam że gazociągi podmorskie (chodziło o "Nord Stream 2") nie mogą się krzyżować. Co się zatem zmieniło? Bo, przecież "Balitic Pipe" musi się przecinać z "Nord Stream 1"!!!
Stanislaw2019.10.27 9:10
Nie może się krzyżować znaczyło od początku: bo my już planujemy od dawna...
Otto2019.10.27 11:07
Ależ ten Karlsson jest tępy ! Ten lewacki szczoch nie kapuje nic - kompletne zoro ! Musi być koniecznie kastrowany !
Reytan2019.10.27 12:12
Bjornowi skrzyzowalo sie z mozgiem.
Valentynka2019.10.27 16:48
Te, naprawdę rogi ci wyrosły?