05.01.20, 11:36

,,Jestem Żydem, który uwierzył w Jezusa''

Nasze wyznanie nie ma konkretnej nazwy. Jesteśmy po prostu Żydami, którzy wierzą w Jezusa - Mesjasza, Syna Boga, ale nie nazywamy się chrześcijanami - mówi portalowi Fronda.pl Ariel Berkowitz, rabin judaizmu mesjańskiego.

 

Jest pan rabinem, wyznawcą judaizmu, którego wierni wciąż czekają na przyjście Mesjasza. Jednocześnie przyjął pan wiarę w Chrystusa, jako Syna Bożego. Dla osób powierzchownie interesujących się religiami takie połączenie zdecydowanie się wyklucza. Może nam pan wytłumaczyć, na czym opiera się pańska wiara?

Często ludzie zastanawiają się, jaka jest naprawdę moja wiara i o co razem z innymi wiernymi walczę. Nasze wyznanie nie ma konkretnej nazwy. Jesteśmy po prostu Żydami, którzy wierzą w Jezusa - Mesjasza, Syna Boga, ale nie nazywamy się chrześcijanami. Jesteśmy Żydami, żyjącymi zgodnie z tradycją. Jedyna różnica polega na tym, że przyjęliśmy wiarę w Chrystusa.

 

A jednak nazywa się was Żydami Mesjanistycznymi. Jesteście poniekąd „zawieszeni” pomiędzy judaizmem, a chrześcijaństwem – judaizm uważa was nawet za sektę chrześcijańską. Skoro uwierzył Pan w Chrystusa, dlaczego nie przyjął Pan w pełni chrześcijaństwa?

Ponieważ samo słowo „chrześcijaństwo” niesie ze sobą doktrynę i konkretne znaczenie. Z chrześcijaństwem wiążą się dane pojęcia i terminy. A ja jestem zwyczajnie Żydem, który uwierzył w Jezusa Chrystusa. Nie staram się tego nazywać.

 

W grudniu 1989 Sąd Najwyższy Izraela odmówił prawa do powrotu Żydom Mesjanistycznym z RPA Gary'emu i Shirley Beresford. W uzasadnieniu można było przeczytać: „Przez ostatnie dwa tysiące lat historii, lud żydowski decydował, że Żydzi Mesjanistyczni nie należą do narodu żydowskiego i nie mają prawa domagania się przynależności do niego. (...) Ci, którzy wierzą w Jezusa, są faktycznie chrześcijanami”Państwo Izrael wyklucza zatem Żydów Mesjanistycznych z przynależności do narodu. Jak Pan to skomentuje?

Przyczyna tego odrzucenia ma źródło w nas samych. Przez wiele wieków wierzyliśmy w Jeszuę i na wiele sposobów odrzucaliśmy naszych ludzi przez to, w jaki sposób żyli i w jaki sposób podążali za naukami Mojżesza. I dlatego nie możemy winić teraz Izraela za odrzucanie nas.

Uważamy, że jest wiele sposobów podążania przez życie i wyrażania swojej przynależności religijnej, czy etniczej. To odrzucenie ma też wiele wspólnego z historią. Znaczna część Żydów nie wie, kim był Chrystus. A to dlatego, że przez 1900 lat historii pomiędzy europejskim chrześcijaństwem a Żydami było zbyt wiele antysemityzmu.

W biblijnej hebrajszczyźnie nie ma terminu “historia”, ale jest termin “pamieć”. Zatem to, co się stało moim pradziadom, dotyczy też mnie i całej naszej kultury.

 

Nasz prezydent, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, śp. Lech Kaczyński starał się poprawić stosunki polsko-izraelskie. Był przykładowo pierwszym prezydentem po II wojnie światowej, który wziął udział w święcie Chanuka. Jak Pan ocenia obecne stosunki polsko-izraelskie?

W historii naszych państw były dobre i złe okresy. Polacy byli źródłem ocalenia Żydów na wielu płaszczyznach prawie przez tysiąclecie. Były też pomiędzy nami problemy i nie trzeba być geniuszem, żeby o nich pamiętać. Ale myślę, że Żydzi też pamiętają, jak Polacy im pomogli i za to jesteśmy wdzięczni.

 

W 2009 r. prezydent Barack Obama zaprosił na uroczystości w amerykańskim Kongresie grupę polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Żydów ocalonych z Holocaustu. Starano się wówczas pokonać wciąż popularne w USA stereotypy wykazujące, że więcej było Polaków, którzy współpracowali z hitlerowcami, niż tych, którzy ratowali Żydów. Ten stereotyp nieustannie powiela w swoich publikacjach Jan Tomasz Gross. Jakie jest pańskie zdanie na ten temat?

Nie znam faktów, ilu ludzi nam pomogło, ani stereotypów. Mogę powiedzieć tyle, ile wiem. Rozmawiając z polskimi Żydami w Izraelu wyodrębniłem dwa przykłady – zjawiska polskich pogromów po wojnie dononywanych na tych, którzy przetrwali i próbowali znaleźć dom, oraz przykłady tego, jak polscy chrześcijanie, ryzykując własnym życiem, pomagali Żydom. Których przypadków było więcej, nie wiem.

Rozmawiała Magdalena Żuraw

(wywiad został opublikowany w 2011 roku)

Komentarze

Pirx2020.01.7 11:29
Typowy żyd mistrz uników.
anonim2020.01.5 21:32
CO TO JEST JESZYBOT NA KULU VKOMU SLUZY WYSTARCZY .
anna2020.01.5 20:57
Nie bylo zadnych pogromów! To wierutne klamstwo !!!
anonim2020.01.5 18:00
To jest wlasnie ta pycha. Wierzy się w Jezusa ale jednocześnie chce się byc tym wybranym, uprzywilejowanym. Juz ten spor prowadzili apostołowie, który z nich jest największy, i na to Jezus im odpowiedział: Jesli chcecie byc wielcy to uniżcie się i badzcie sługami wszystkich innych a wtedy Bog was wywyższy.
RHQQ22020.01.5 16:11
To jest jakiś filosemityzm - to że Żyd to już nie może być głupi?
RS2020.01.5 16:09
Komentarze w wiekszosci absurdalne. Warto najpierw zrozumiec zanim sie cos powie na temat. Na przyklad: Roy Schoeman https://www.youtube.com/watch?v=jufCJIEXNro
Ka2020.01.5 14:53
WSZYSTKICH nas Bóg osądzi.
JS2020.01.5 14:43
Jest powiedziane, że ten kto uwierzy w Ewangelię i przyjmie chrzest będzie zbawiony. Jeżeli nie przyjmie się Ducha Świętego przez chrzest to czy sama wiara pomoże ? A sakramenty, spowiedź, komunia św. ? Dziwna jest ta wiara o której pisze ten rabin. Niech się zdecyduje bo nie można być we wspólnocie z tymi, którzy uważają Jezusa za oszusta i walcząc z Nim walczą z Bogiem. Króluj nam Chryste Pozdr.
Marian2020.01.5 13:12
Wierzysz zydzie ze Pan Jezus podzielil dwoma chlebami i piecioma rybami 5 tysiecy ludzi? Ze podzielil to wierze ale zeby oni sie najedli to nie wierze.
zmiecz2020.01.5 23:23
Bo te ryby i chleb, to byly pokarmy duchowe. Ot co.
Chwała Panu2020.01.5 12:23
kto na świecie jeszcze wierzy żydom , zresztą ile żyda w żydzie ??? jak to jest w Biblii napisane podszywających sie za żydów,,, a skończą marnie wiadomo jak dalej jest opisane
Winsent2020.01.5 12:21
Jak uwierzył w Jezusa to powinien przyjąć chrzest, jak to czynili Żydzi żyjący w czasach życia Mesjasza - Jezusa Chrystusa, a tak to niby wierzy, ale...
Lady Chapel2020.01.5 11:57
Napiszcie o kryzysie powołan w polskim kk i o tym ja drastycznie wzrosła liczba księży odchodzących od sutanny
ceramik2020.01.5 11:49
I tak mu nie wierzę. żydzi chodzili za Jezusem, uczyli się, a później Go zamordowali. To jest plemię wybrane przez Złego i wstępują chętnie do zakonu, aby później rozwalać od środka Kościół. Są ludzie i są żydzi.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.5 11:51
Przy czym nikt taki jak Jezus Chrystyus nie istniał. To zwykła kreacja artystyczna katoideologii na potrzeby propagandowe. Dałeś się nabrać.
stan2020.01.6 0:15
Mylisz się strasznie. Jeszcze w 21 w. można tak sądzić? Nie ma bardziej udokumentowanej historycznie postaci.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.6 11:07
Nikt normalny nie traktuje na poważnie-historycznie-dowodowo tekstów religijnych.
Inga2020.01.7 5:08
Durny geju! Jak tak możesz nawet myśleć! Przecież Pan Jezys, to nawet postać historyczna ! Co ci odwala, że nie istniał ! Przecież wy Ukrzyżowaliście GO
ja2020.01.5 14:04
Nie słonko to naród wybrany przez Boga, jako jedyny i takim pozostanie do końca świata. Czy to się komu podoba czy nie.
man.of.Stagira2020.01.5 11:45
Chwała na Wysokościach Bogu a na Ziemi Pokój Ludziom Jego Upodobania! Alleluja! .
zmiecz2020.01.5 23:21
Alleluja i Hej Siup!