17.01.21, 17:30Fot. screenshot - YouTube ( Dewey Conrad)

,,Jesteśmy Żydami, którzy uwierzyli w Chrystusa’’

Nasze wyznanie nie ma konkretnej nazwy. Jesteśmy po prostu Żydami, którzy wierzą w Jezusa - Mesjasza, Syna Boga, ale nie nazywamy się chrześcijanami - mówi portalowi Fronda.pl Ariel Berkowitz, rabin judaizmu mesjańskiego.

Jest pan rabinem, wyznawcą judaizmu, którego wierni wciąż czekają na przyjście Mesjasza. Jednocześnie przyjął pan wiarę w Chrystusa, jako Syna Bożego. Dla osób powierzchownie interesujących się religiami takie połączenie zdecydowanie się wyklucza. Może nam pan wytłumaczyć, na czym opiera się pańska wiara?

Często ludzie zastanawiają się, jaka jest naprawdę moja wiara i o co razem z innymi wiernymi walczę. Nasze wyznanie nie ma konkretnej nazwy. Jesteśmy po prostu Żydami, którzy wierzą w Jezusa - Mesjasza, Syna Boga, ale nie nazywamy się chrześcijanami. Jesteśmy Żydami, żyjącymi zgodnie z tradycją. Jedyna różnica polega na tym, że przyjęliśmy wiarę w Chrystusa.

A jednak nazywa się was Żydami Mesjanistycznymi. Jesteście poniekąd „zawieszeni” pomiędzy judaizmem, a chrześcijaństwem – judaizm uważa was nawet za sektę chrześcijańską. Skoro uwierzył Pan w Chrystusa, dlaczego nie przyjął Pan w pełni chrześcijaństwa?

Ponieważ samo słowo „chrześcijaństwo” niesie ze sobą doktrynę i konkretne znaczenie. Z chrześcijaństwem wiążą się dane pojęcia i terminy. A ja jestem zwyczajnie Żydem, który uwierzył w Jezusa Chrystusa. Nie staram się tego nazywać.

W grudniu 1989 Sąd Najwyższy Izraela odmówił prawa do powrotu Żydom Mesjanistycznym z RPA Gary'emu i Shirley Beresford. W uzasadnieniu można było przeczytać: „Przez ostatnie dwa tysiące lat historii, lud żydowski decydował, że Żydzi Mesjanistyczni nie należą do narodu żydowskiego i nie mają prawa domagania się przynależności do niego. (...) Ci, którzy wierzą w Jezusa, są faktycznie chrześcijanami”Państwo Izrael wyklucza zatem Żydów Mesjanistycznych z przynależności do narodu. Jak Pan to skomentuje?

Przyczyna tego odrzucenia ma źródło w nas samych. Przez wiele wieków wierzyliśmy w Jeszuę i na wiele sposobów odrzucaliśmy naszych ludzi przez to, w jaki sposób żyli i w jaki sposób podążali za naukami Mojżesza. I dlatego nie możemy winić teraz Izraela za odrzucanie nas.

Uważamy, że jest wiele sposobów podążania przez życie i wyrażania swojej przynależności religijnej, czy etniczej. To odrzucenie ma też wiele wspólnego z historią. Znaczna część Żydów nie wie, kim był Chrystus. A to dlatego, że przez 1900 lat historii pomiędzy europejskim chrześcijaństwem a Żydami było zbyt wiele antysemityzmu.

W biblijnej hebrajszczyźnie nie ma terminu “historia”, ale jest termin “pamieć”. Zatem to, co się stało moim pradziadom, dotyczy też mnie i całej naszej kultury.

Nasz prezydent, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, śp. Lech Kaczyński starał się poprawić stosunki polsko-izraelskie. Był przykładowo pierwszym prezydentem po II wojnie światowej, który wziął udział w święcie Chanuka. Jak Pan ocenia obecne stosunki polsko-izraelskie?

W historii naszych państw były dobre i złe okresy. Polacy byli źródłem ocalenia Żydów na wielu płaszczyznach prawie przez tysiąclecie. Były też pomiędzy nami problemy i nie trzeba być geniuszem, żeby o nich pamiętać. Ale myślę, że Żydzi też pamiętają, jak Polacy im pomogli i za to jesteśmy wdzięczni.

W 2009 r. prezydent Barack Obama zaprosił na uroczystości w amerykańskim Kongresie grupę polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Żydów ocalonych z Holocaustu. Starano się wówczas pokonać wciąż popularne w USA stereotypy wykazujące, że więcej było Polaków, którzy współpracowali z hitlerowcami, niż tych, którzy ratowali Żydów. Ten stereotyp nieustannie powiela w swoich publikacjach Jan Tomasz Gross. Jakie jest pańskie zdanie na ten temat?

Nie znam faktów, ilu ludzi nam pomogło, ani stereotypów. Mogę powiedzieć tyle, ile wiem. Rozmawiając z polskimi Żydami w Izraelu wyodrębniłem dwa przykłady – zjawiska polskich pogromów po wojnie dononywanych na tych, którzy przetrwali i próbowali znaleźć dom, oraz przykłady tego, jak polscy chrześcijanie, ryzykując własnym życiem, pomagali Żydom. Których przypadków było więcej, nie wiem.

Rozmawiała Magdalena Żuraw

(wywiad został opublikowany w 2011 roku)

Komentarze

katolik2021.01.18 14:50
Czy zacni Żydzi wiedzą, że Jezus był Żydem? Hm, odrzucili swojego
katolicka deratyzacja Polski2021.01.18 13:52
Ten pan nie jest katolikiem,a sekty zydowskie uznajace Jezusa za Mesjasza istnialy zawsze. Chrzescijanstwo nie sprowadza sie bowiem tylko do uznawania Jesusa za Mesjasza,ale za BOGA !!! A Zydzi ,ktorzy uznaja Jezusa za BOGA,i ktorzy przyjmuja katolicki chrzest,przestaja byc po prostu Zydami,i staja sie naszymi katolickimi Bracmi.
Grizzly2021.01.18 13:50
Zdradzili własną wiarę Jahwe strąci ich do piekła
Jan Radziszewski2021.01.18 2:03
+++ Wkrótce żydów NIET i NIE BUIET Pan 13 11,2016 + co chcą wrogowie Moi, by ludzi było mniej, was „nie Żydów” ( goji ) 500 milionów (najwięcej) ziści się, tylko, że miejsca nie będzie dla nich. Ani jeden nie prześliźnie się przez oko sprawiedliwości. Ani jeden z nich nie posiądzie Ziemi. Nigdzie się nie schowa. Ani na Ziemi, ani pod Ziemią, ani w oceanie, ni pod oceanem. Ni w jaskiniach, ani nawet poza Ziemią. Zostaną zniweczone wszystkie ich dobra i to w czym pokładali nadzieję. Zginą i pójdą w ogień, jak plewy na spalenie. Będą służyć za chrust i ściółkę dla złych duchów. Zobaczą wtedy czym byli: błotem nierządnym, a dufali, że są panami świata. Kto nie chce królować wraz ze mną, nie będzie nawet królował, jak myśli, w królestwie ciemności. Im bardziej służył demonowi za życia, tym większą wzgardę okaże (on - cezar J 19,15) mu w swoim królestwie. Nawołuję i napominam. Nawołuje, napomina, prosi przede wszystkim moja Matka. Obraziliście ją i obrażacie. Nic sobie nie robicie z jej napominań, z jej łez. Będziecie wołać i prosić jej wstawiennictwa, wy którzy nią wzgardziliście, ale będzie za późno. Wy, którzy to zrobicie nie ocalicie ciał. Ocalicie jednak dusze. Nieszczęścia od was nie odejdą i nie ominą waszych domów i waszych doczesnych „powłok” na tej Ziemi. Zginiecie, ale ocalicie dusze. Mała trzódka jednak ocali i ciało i dusze i zobaczy nowe Niebo i nową Ziemię. Pan 636 Plany tego Narodu, jak również plany czarnej bestii – Masonerii, będą unicestwione, a ci, co pójdą za ułudą demona, oddani będą w szpony tego, któremu tak wiernie służyli 584 Przekląłem naród z którego się wywodzę. Z tej nacji uratują się jedynie ci, co uwierzą, że JA JESTEM. + Czyściec spotka jedynie garstka oszukanych i zwiedzionych, nie świadomych do końca swojego grzechu. - Ci z Mojego narodu, co nie przyjęli Mnie, jako Mesjasza, walczyli i nadal ze Mną walczą, ci sami wybrali swój los i to bezpowrotnie 645 -+++ Izrael wbił się w potężną pychę, nad którą nie umie zapanować. Jeszcze raz dam szansę temu narodowi, tak by uznał Mojego Boskiego Syna. Ci, którzy się nawrócą, będą ocaleni. + Ci, co pozostaną pyszni, krnąbrni, butni, sami wybrali swój wieczny los. Dzień Sprawiedliwego Gniewu Bożego usunie ich z powierzchni ziemi.
Nie spotkałam mądrego żyda nigdy.2021.01.18 0:23
Inteligentnego tak, ale nigdy mądrego. Oni są tak zapóźnieni cywilizacyjnie że nie mają po ludzku szans tego nadrobić. Edyta Stein była tu wyjątkiem.
Żydzi, którzy uwierzyli w Chrystusa...2021.01.17 22:40
..to Chrześcijanie po prostu. (na początku większość Chrześcijan to byli Żydzi.) Nie wiem co to za jakiś konstrukt religijny typu "zjeść ciastko i mieć ciastko". Być Żydem, ale i być Chrześcijaninem. (nastawienie na wyższość rasową wśród innych wyznawców Chrytusa. Zresztą widać tę postawę także po odpowiedzi na pytanie o prześladowanie Polaków w Stanach i kłamstwa na ich temat).
Ksiądz Grizzly2021.01.17 21:12
Wielkie Bóg zapłać za wiarę w Chrystusa. Wszyscy jesteśmy grzesznikami i szukamy drogi do Boga Wszechmogącego.
Grizzly2021.01.18 10:23
Z ciebie taki ksiądz jak biskup z Urbana! Gdybyś był księdzem to nie kradłbyś mojego nicka!
Grizzly2021.01.18 14:36
Naszego nicka nie jesteś tu sam
Olej2021.01.17 20:36
To dobrze, że uwierzyliście. Tu na ziemi Chrystus Pan pozostawił Kościół oparty na skale, którą jest Piotr apostoł, a my chrześcijanie jego uczniami. Wy uwierzyliście stawiając warunek pychy - własnej drogi, tymczasem droga jest jedna i słowa są jedne. Komu grzechy na ziemi zatrzymacie będą im zatrzymane w niebie, komu darujecie będą im darowane. A co do Polaków i Polski ? Gdyby nie Polska i Polacy nie byłoby was i waszej gorzkiej zapłaty i równie gorzkiej ,,prawdy'' której świadkami jesteście wszyscy bez wyjątku, niezależnie od dzielących was różnic. Talmud wyznaczył waszą pozycję wobec pozostałych narodów i my Polacy to czujemy.
berejczyk2021.01.18 7:05
Kościół jest oparty na Skale którą jest ... Pan Jezus, a nie Piotr!
wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.2021.01.17 18:26
Chrześcijaństwo z ich najświętszym sakramentem to Komuna w czystej postaci - Dążą do tego żeby wszystko było wspólne. . Wszyscy są równi bo kto chce być lepszy ten pierwszy daje się poniżyć, i usługuje wszystkim. WSZYSCY SĄ PIĘKNI i chrześcijaninowi nie wolno oceniać czyjegoś wyglądu. Wszyscy są piękni bo wszyscy są dziećmi bożymi! Ostatecznie ładne kobiety zawsze kończą wspólne.
Rdest2021.01.17 19:32
O takich jak ty moja swietej pamieci babcia mowila: ucony skolony ale gamon! A Pismo Swiete tak Nowego jak i Starego Testamentu mowi: glupcy. Na darmo urodziles sie i na darmo sluzysz szatanowi.
.......2021.01.18 8:02
A nie jest tak jak powiedziałem?
ast2021.01.17 18:23
Nie rozumiem tego tekstu, o co w nim chodzi. Przecież Żyd nie musi być żydem i może być chrześcijaninem czy ateistą, tak samo jak i Polak czy każdy człowiek o dowolnej narodowości. Wyznanie nie określa narodowości a więc Żyd może być chrześcijaninem, ateistą lub żydem czy dowolnie jakiego innego wyznania.
Maciej Płatov2021.01.17 20:26
Judaizm to RELIGIA JEDNEGO NARODU. A Mesjańscy Żydzi to potomkowie EBIONITÓW.
Ebionici to protoplaści Muzułmanów...2021.01.17 22:47
Ale rzeczywiście trochę się ukształtowali na wzór tamtych. Nie wiem tylko czy praktykują ubóstwo jak tamci.
Maciej Płatov2021.01.18 11:32
PROSZĘ NIE żartuj.IZRAELITA I UBÓSTWO.
a jednak...2021.01.18 12:37
;o) ... no jakieś Kibuce nawet się tam jeszcze ostały i tam kultywuja utopię komunizmu.
pierwszy pojeb rzeczpospolitej2021.01.17 18:13
Chrześcijaństwo pierwszą ostoją komunizmu feministycznego. To od nich pochodzi propaganda (Cytat Szawła) Jeśli kobieta chce cię zostawić należy jej pozwolić bo bóg powołał nas do życia w pokoju. I później mężczyzno gdy najdą cię wzwody nocne idziesz do prostytutki i odreagowujesz jej ciałem. Ale ty wierzysz w miłość i charakter!!!! Gotów bronić każdego życia, Przecież zabójstwo kobiety jest równe zabójstwie mężczyzny. Jest gorsze!!!!!Chrystus odkupił kobiety i mężczyzn, masturbacja to też grzech. Nie poddawaj się, Kobiety też potrzebują miłości, One rodzą dzieci, ,One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci One rodzą dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!dzieci!
ceramik2021.01.17 18:13
Do cholery ciężkiej! Kiedy zrozumiecie, że nie ma naczelnego rabina Polski, a jedynie i to niestety naczelny rabin w Polsce?
Piotr2021.01.17 18:04
W każdym narodzie są ludzie dobrzy i źli, ani Polacy, ani Żydzi nie stanowią wyjątku. Stosunki polsko-żydowskie nie stanowią monolitu. Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata otrzymało 6992 Polaków, 5778 Holendrów, 4099 Francuzów, 627 Niemców. Grzegorz Korczyński będąc dowódcą Gwardii Ludowej na Lubelszczyźnie dokonywał masowych zbrodni na Żydach. W czasie pogromu w Ludmiłówce (listopad 1942-luty 1943) zamordował ponad 100 Żydów. Na Podlasiu miejscowa ludność w lipcu 1941 r. dokonała około 30 pogromów w miejscowościach: Jedwabne, Radziłów, Wąsocz, Szczuczyn, Goniędz, Rajgród, Jasionówka. Polscy historycy szacują liczbę zabitych Żydów przez Polaków w czasie Powstania Warszawskiego od 20 do 100. W nocy z 11 na 12 września 1944 r. w domach przy ul. Prostej 4 oraz twardej 30 zamordowano kilkunastu Żydów. Zabójcy mieli mundury i opaski AK, prawdopodobnie byli to zdemoralizowani podwładni kpt. Wacława Stykowskiego "Hala". W dniu 17 sierpnia 1944 r. w Lesie Siekierzyńskim (Świętokrzyskie) oddział AK "Barwy Białe" dokonał egzekucji 58 ukrywających się Żydów. Ciała pomordowanych zostały okradzione i zakopane. Sprawcy egzekucji po wojnie byli sądzeni, przyznali się do winy i nie potrafili określić motywów zbrodni. Główny winowajca, który wydał stosowny rozkaz porucznik Kazimierz Olchowik "Zawisza" został przez AK ukarany odebraniem dowodzenia, nie był sądzony. W okresie powojennym uciekł do Australii, gdzie zmarł w 1979 r. Miejscowi chłopi potwierdzili udział w zbrodni jego oddziału. W dniu 4 lipca 1946 r. miał miejsce pogrom kielecki, w czasie którego zamordowano 42 Żydów. Brak jest jakichkolwiek dowodów na prowokację polityczną. W 1968 r. wielu Żydów zostało zmuszonych do opuszczenia Polski na stałe. Niektórzy z nich w czasie II wojny światowej walczyli w Wojsku Polskim.
Skrzypek na dachu2021.01.17 18:25
Za zbrodnie Niemieckie podczas okupacji od 1ego Wrzesnia 1939 sa odpowiedzialni Niemcy okupanci tak samo jak za zbrodnie Sowieckiego Stalinowskiego Socjalizmu sa odpowiedzialni bezbozne komunistyczne eskimosi bolszewickiego totalitaryzmu az do dzisiejszego dnia .
doradca2021.01.17 18:40
ucz się historii ale nie od grosa
Skrzypek na dachu2021.01.17 17:55
Pan Jezus to Zbawiciel i najprawdziwszym Mesjaszem naszym dlatego Polska i Izrael powinni teraz zyc w zgodzie i wzajemnym szacunku .
hahahaha2021.01.17 17:59
Polacy z faszystami z izraela razem nie będą nawet leżeć w trumnie.
Skrzypek na dachu2021.01.17 18:14
Hahahahaciu chyba nie wiesz ze kiedy twoj dziadek lezal pijany w rowie to Rzyd przespal sie z twoja babcia .
Anonim2021.01.17 18:35
Czyli jednak Dziadek opowiadał Ci jak znalazł kiedyś kolesia w rowie....
Alo Alo Zaur2021.01.17 17:54
To chrześcijaństwo narzuciło nawet tym co w nie nie wierzą - myślenie że jak trafiasz do obozu koncentracyjnego i żeby przetrwać musiałeś jeść świeżo zabitych, sprzedawać zepsutych braci, i rozpalać główkami niemowląt piece - To cię upodlono i wyzuto z człowieczeństwa - Dla mnie to postawa twardego człowieka, A upadlają cię już od najmłodszych lat kiedy w klasie jest jedna lub dwie dziewczyny są najładniejsze i jako dzieciak wiesz podświadomie że one są prostytutkami i to życie jest bez sensu. Zabiłbym wszystkie dzieci świata i wszystkie ładne kobiety żeby to zakończyć.
Anonim2021.01.17 17:50
Latającego Potwora Spaghetti to bardzo cieszy.
Anonim2021.01.17 17:50
Jesteśmy gumisiami, które uwierzyły w Pape Smerfa!
Prorok2021.01.17 17:46
MEGAWĄŻ9 i tak was wszystkich ukarze za wasze grzechy bałwochwalstwa!
hahahaha2021.01.17 17:42
Co na to żydorcza?
Anonim2021.01.17 17:48
No, no, zabił im potężnego ćwieka.
Polak2021.01.17 17:34
Niektórzy żydzi przed wojną byli bardzo biedni. Tu dowód - https://www.youtube.com/watch?v=oA3SrKZX2i0
nurek2021.01.17 17:41
Ten film to antyreklama IIRP. chamstwo elit było wyższe niż teraz.
czekista2021.01.18 8:31
......... a dzisiaj chamstwo awansowalo do elit.
czekista2021.01.18 8:28
.................... ale na wojnie sie wzbogacili.