23.06.13, 11:33Ikona Matki Bolesnej Kiko

Już dziś niesamowity koncert Kiko w Auschwitz II- Birkenau

Cierpienie Niewinnych – Celebracja Symfoniczno-Katechetyczna

Najdrożsi bracia: Jak można odważyć się na tworzenie muzyki? Czyżby to była moja zarozumiałość? Moja próżność? Niech i tak będzie:

„Nigdy nie rezygnuj z czynienia dobra z obawy przed próżnością, bo to pochodzi od demona” – powiedział mi kiedyś pewien stary kapłan. „Czynienie dobra…” Czy jest dobrem próba komponowania muzyki? Dlaczego się usprawiedliwiam? To prawda, właśnie się usprawiedliwiam, wybaczcie mi. Przedstawiam wam małą kompozycję muzyczną, chciałbym, by była celebracyjna, powiedziałbym też katechetyczna, o cierpieniu niewinnych, o cierpieniu Matki Bożej. Może muzyka jest w stanie powiedzieć coś głębszego na tak ważny temat…?

Cierpienie niewinnych… Filozof Sartre powiedział: „Biada temu, kogo palec Boży zmiażdży o mur”, a Nietzsche: „Jeżeli Bóg istnieje, a nie pomaga tym, którzy cierpią, to jest potworem, a jeśli nie może im pomóc, to nie jest Bogiem, nie istnieje”.

Być zmiażdżonym o mur. Ludzie wyrzuceni na ulicę, zmarli z powodu zimna. Opuszczone dzieci, zgromadzone w okropnych sierocińcach, bite i wykorzystywane seksualnie. Ta prosząca o jałmużnę kobieta, chora na Parkinsona, opuszczona przez męża, którą poznałem w tych slumsach, jej własny syn, chory umysłowo, bił ją kijem… Byłem wstrząśnięty wobec zmarłego na Krzyżu Jezusa, obecnego tam, w niej i w wielu, wielu innych… Jakaż to tajemnica: cierpienie tylu niewinnych, którzy niosą na sobie grzech innych…, kazirodztwo, niesłychana przemoc; ta kolejka nagich kobiet i dzieci do komory gazowej i ten głęboki ból jednego ze strażników, który w sercu słyszał głos: stań i ty w tym szeregu i idź z nimi na śmierć; i nie wiedział, skąd mu to przyszło… Mówią, że po okropnościach Auschwitz nie można już wierzyć w Boga. Nie! To nieprawda, Bóg stał się człowiekiem, aby wziąć na siebie cierpienie wszystkich niewinnych. On jest całkowicie niewinny, baranek na rzeź prowadzony, nie otworzył swych ust, On jest tym, który niesie na sobie grzechy wszystkich.

W tym niewielkim utworze przedstawiona jest Dziewica Maryja, poddana w swym własnym ciele i w ciele swojego Syna zgorszeniu cierpieniem niewinnych. „Ach, co za ból!” brzmi śpiew, podczas gdy miecz przenika Jej duszę.

Celebrujmy wspólnie poprzez te szkice muzyczne to, jak anioł wspiera Dziewicę, jak to miało miejsce z Jezusem w Ogrodzie Oliwnym, kiedy anioł wspomagał Go, by wypił kielich przygotowany dla grzeszników.

Kontemplujmy i wspierajmy Maryję, gdy przyjmuje ten miecz, który według proroka Ezechiela Bóg przygotował za grzechy swego ludu, a który teraz przenika duszę tej biednej kobiety:

Maryjo, Maryjo! Matko Boża! Święta Theotokos. Odwagi! Ty jesteś Matką tego Boga, który stał się grzechem za nas i wydaje się na ofiarę dla zbawienia wszystkich. Matko Boża i Matko nasza.

Część pierwsza koncertu: „Lament/Jęk”

Sebastian/http://www.camminoneocatecumenale.it

Komentarze

anonim2013.06.23 14:31
W zeszłym roku(uczestniczyłem wtedy jeszcze w spotkaniach Drogi Neokatechumenalnej)wysłuchałem dwóch pierwszych części tej "symfoni Kiko"-w sumie są cztery. Pozostałe dwie darowałem sobie jednak ze względu na bardzo amatorskie podejście imć Arguello do tematu.Poszukałem jeszcze recenzji ale nie znalazłem i dalej nie znajduję.Jedyne dostępne recenzje to:muzyka w której daje się wyczuć wpływy śródziemnomorskie albo w muzyce Hiszpana zauważamy przemożny wpływ muzyki Hiszpańskiej itp. bzdety.I wszystko byłoby w porządku gdyby nie miejsce wykonania wypocin Arguello. Z jednej strony dobrze,bo ma to być wykonywane na parkingu a więc na miejscu jak najbardziej właściwym dla twórczości Kiko Arguello.Z drugiej strony ten parking jest usytuowany przed bramą obozu w Auschwitz. Wódz Drogi Neokatechumenalnej-organizacji wywodzącej się z Francistowskiej Hiszpani,organizacji opartej na totalitarnych podstawach-robi sobie show przed bramą obozu w Auschwitz.To trzeba mieć naprawdę tupet żeby tak się zachowywać.
anonim2013.06.23 14:42
@ungarer- tupet to ty masz,żeby tak pisać o Kiko. nie tylko tupet ale i chamstwo i prostactwo z ciebie wychodzi. To,że jesteś z jakiegoś powodu zrażony do Drogi Neokatechumenalnej nie upoważnia cię do bycia chamem, chyba że nim chcesz być-no to powodzenia w życiu. żałosne i żenujące jest twoje zachowanie. Acha- tak na marginesie- nie jestem z Neo- jestem z Odnowy w Duchu Świętym ,ale bardzo cenię Drogę i ludzi, którzy na niej są, poznałem bardzo wielu i są bardzo wartościowi. A osobiście Kiko uważam za świętego człowieka.
anonim2013.06.23 14:45
Obawiam sie wszystkiego co pochodzi od Franciszka "Kiko" Argüello. Jego myśli popadają w błędy protestantyzmu. Po raz kolejny widać, że pochodzenie nie jest bez znaczenia: "Kiko" jest potomkiem Maranów.
anonim2013.06.23 15:02
Ciekawe wydarzenie. Czy bedzie gdzies emitowane? Podobno koncert ten byl juz w Izraelu i w USA i byl dobrze przyjety przez srodowisko Zydowskie. Ciekawe jakie beda komentarze w prasie. Ciekawe co tam zostanie powiedziane na temat cierpienia Zydow i innych nacji, w tym Polakow.
anonim2013.06.23 15:19
Bardzo żałuję, że nie mogę wziąć w tym koncercie udziału. :(
anonim2013.06.23 15:26
BOŻEGO CZASU I NATCHNIEŃ BOZEGO DUCHA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW POZDRAWIAM RADOSNEJ DOBREJ NIEDZIELI
anonim2013.06.23 15:48
@JankoMuzykant Będzie transmisja w TV Trwam o 17.00
anonim2013.06.23 15:52
Celebracja z Oświęcimia będzie transmitowana w telewizji TRWAM, albo jeśli ktoś nie ma tego kanału to będzie możliwość obejrzenia w internecie na stronie: http://www.tv-trwam.pl/index.php?section=live Początek o 17.00
anonim2013.06.23 15:52
Celebracja z Oświęcimia będzie transmitowana w telewizji TRWAM, albo jeśli ktoś nie ma tego kanału to będzie możliwość obejrzenia w internecie na stronie: http://www.tv-trwam.pl/index.php?section=live Początek o 17.00
anonim2013.06.23 17:11
Proponuję adminowi usunięcie pierwszego debilnego wpisu.Poza tym czekam na trnsmisję w tv trwam i jednocześnie modlę się o przyznanie tej telewizji koncesji.
anonim2013.06.23 21:51
do Ungager: kuzwa czlowieku trzeba naprawde byc nadetyn bufonem jak ty, ze by takie rzeczy pisac. Chce Ci zadac pytanie: co ty zrobiles dobrego poza osadzaniem innych i krytykowaniem? najwidoczniej masz duzy problem z Drogą piszac takie rzeczy. Ale mam dla Ciebie małą niespodzianke: BOG CIEBIE KOCHA ZA DARMO!!! mimo tego jaki jestes buc.....
anonim2013.06.24 0:03
Czyżby żydzi polubili nagle Jezusa i Jego Matkę? Przychodzą na chrześcijański koncert połączony z katechizacją?! Toż to przełom!
anonim2013.06.24 1:20
@Elrond, tak to przełom, obejrzałem koncert w NY, to jakis znak czasu.
anonim2013.06.24 8:51
Zerro jakie myśli Kiko popadają w błędy protestantyzmu??? Czy poprostu wygadujesz takie głupoty bo nie masz się czego czepić?
anonim2013.06.24 9:08
Elrond-:-)))
anonim2013.06.24 9:53
tiwomeiz: przepraszam, że się wtrącam (bo nie do mnie jest skierowane Twoje pytanie) ale myślę, że mam dobry pomysł na zwięzłe wyjaśnienie problemu, o który pytasz Zerro. Otóż pewna znana i lubiana komentatorka F. szczycąca się neokatechumenalną formacją napisała parę tygodni temu, że "na przestrzeni wieków Kościół zatracił właściwe rozumienie tego, czym jest Uczta Paschalna" i skądinąd wiem, że to trwały, fundamentalny element neokatechumenalnej katechezy (i tego, co neokatechumenat robi(ł) z liturgią). Taki sposób pojmowania Kościoła (jako rzeczywistości wymagającej fundamentalnej dekonstrukcji/rekonstrukcji) jest z metody i ducha protestancki.
anonim2013.06.25 8:30
abolicjant: popatrz na to z innej strony... jak dobrze wiesz w kościele są różni ludzie, tak samo i w neokatechumenacie bo jest on częścią kościoła. I teraz gdy "SWOJE" a nie kościoła poglądy wygłasza ks. Lemański albo Natanek lub ktokolwiek inny , które nie są zgodne z nauką kościoła czy to oznacza, że kościół z "metody i ducha" robi się protestancki? Więc nie możesz z góry zakładać, że jak ktoś(nawet bardzo dobra dziennikarka neonka) z neo powie coś głupiego twierdzić, że całe neo to jacyś protestanci...Ja jestem w neo i uważam, że to jest jedna z możliwych dróg dających możliwość dojścia do wiary! Tak sam ja KSM, odnowa w Duchu itd... Zresztą są statuty zatwierdzone przez kościół i papieża! i jeżeli ktoś chce zarzucać neo jakieś protestanckie poglądy, to proszę bardzo niech się spiera z autorytetem kościoła!