Zamieszczona na stronie internetowej naszej kurii instrukcja dotycząca oświadczenia woli uczestniczenia w nauczaniu religii jest błędna. Nie jest prawdą, że złożenie deklaracji o nieuczestniczeniu w lekcjach religii bądź brak takiej deklaracji jest równoznaczny z aktem apostazji. Za opublikowanie tej błędnej informacji odpowiada wydział katechetyczny kaliskiej kurii diecezjalnej.

List okólny Papieskiej Rady do spraw Tekstów Prawnych z 2006 r. oraz zasady postępowania Konferencji Episkopatu Polski w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła z 2008 r. jasno określają zasady dokonywania aktów apostazji. Według wytycznych, osoba która się na to decyduje, musi być pełnoletnia, musi to zrobić osobiście i pisemnie, wobec proboszcza miejsca zamieszkania czasowego lub stałego, w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Proboszcz ma za zadanie uświadomić takiej osobie, co oznacza akt formalnego wystąpienia z Kościoła i jakie są tego konsekwencje, po to, by była pewność, że jest to bezpośredni akt woli wystąpienia z Kościoła katolickiego. Nieuczestniczenie w lekcjach religii, jest nieuczestniczeniem w lekcjach religii. Rodzice dzieci niepełnoletnich i pełnoletnia młodzież mają prawo do podejmowania takich decyzji. W rozumieniu Kościoła deklaracja nieuczestniczenia w lekcjach religii, nawet pisemna, nie jest aktem apostazji.

Wydział katechetyczny wykroczył poza swoje kompetencje, mylnie podając powody apostazji. Ta instrukcja została już wycofana, wkrótce zostanie przygotowana i opublikowana poprawna, bo rozporządzenie ministra edukacji narodowej zawiera nowe elementy dotyczące deklaracji o uczestnictwie w lekcjach religii, etyki, lub religii i etyki.

Trudno mi odpowiadać za motywy działania dyrektora naszego wydziału katechetycznego. Myślę, że była to po prostu nadgorliwość, mająca na celu zachęcenie rodziców, by posyłali swoje dzieci na lekcje religii.

Not.ed