Kard. Burke zachęca do pozostania „wiernymi żołnierzami Chrystusa” w walce z aborcją

 

Kardynał Raymond Burke w zeszłym tygodniu co najmniej dwukrotnie odniósł się publicznie do problemu walki z zabijaniem nienarodzonych dzieci. W wywiadzie telewizyjnym dla „Fox News” podkreślił, że polityk, który popiera aborcję nie może przystępować do Komunii św. Z kolei w swoim kazaniu, które wygłosił w czasie Mszy św. przed Marszem dla Życia, wezwał, by nie ustawać i nie zrażać się w walce ze złem aborcji.

W przeddzień Marszu dla Życia, który odbył się w Waszyngtonie w miniony piątek, kardynał Burke odniósł się ponownie do kwestii nieudzielenia Komunii św. Joe Bidenowi, katolikowi i politykowi Partii Demokratycznej, który znany jest ze swojego poparcia dla aborcji. W rozmowie z Marthą MacCallum z „Fox News” kardynał podkreślił, że „żaden pobożny katolik, żaden praktykujący katolik nie może opowiadać się za aborcją, nie może usprawiedliwić głosowania za ustawami i polityką, które promują aborcję”.

Kard. Burke podkreślił, że zło, jakim jest zabijanie nienarodzonych nie jest kwestią jedynie wyznania wiary, ale „ma związek z prawem naturalnym. Pierwszą zasadą prawa naturalnego jest obrona życia ludzkiego”.

Amerykański hierarcha potępił dwulicowość, która przejawia się w wyznawaniu przez polityka innych wartości prywatnie, a głoszenia innych wartości publicznie. Jeśli prywatnie potępia się zło aborcji, to w życiu publicznym nie można „działać tak, jakby nie było to zło moralne”. A tymczasem zabijanie nienarodzonych to przykład zła moralnego, które należy do jednych z największych.

W swoim kazaniu, wygłoszonym na Mszy św. przed Marszem dla Życia, kard. Burke zauważył, że mimo iż „czasami możemy poczuć znużenie w bitwie o przywrócenie szacunku dla życia ludzkiego”, a nawet „czasami może nas kusić, by stwierdzić, że nasze wysiłki w obronie życia są nieużyteczne”, nie powinniśmy się poddawać. „Naszą jedyną troską powinno być pozostanie wiernymi żołnierzami Chrystusa i z Chrystusem w promowaniu Ewangelii życia”.

Kardynał modlił się też o uchylenie „niesprawiedliwego postanowienia” Sądu Najwyższego, który decyzją z 22 I 1973 wprowadził w Stanach Zjednoczonych aborcję na życzenie. W swojej modlitwie prosił o wstawiennictwo Matki Bożej z Guadalupe, patronki obu Ameryk i „gwiazdy pierwszej ewangelizacji” obu tych kontynentów.

 

jjf/ChurchMilitant.com, LifeSiteNews.com