Kard. Schönborn uważa, że najnowsza encyklika papieża Franciszka adresowana jest do każdego z nas, gdyż każdy może przyczynić się do ochrony środowiska. 

Jest ona adresowana do każdego z nas, każdy może przyczynić się do ochrony środowiska i do większej sprawiedliwości społecznej, nawet jeśli ten wkład będzie niewielki, to jego suma będzie znacząca - mówił przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii.

Arcybiskup Wiednia porównał encyklikę do „Rerum novarum” z 1891 roku, którą papież Leon XIII otworzył drzwi na katolicką naukę społeczną. „Laudato si” może dać impuls ruchowi ekologicznemu tak, jak „Rerum novarum” sprzed ponad stu laty dało impuls w sprawie problemów społecznych.

Zdaniem kardynała, papież Franciszek podkreślił wielki temat, jakim żyje współczesny świat.

- Chodzi tu o przyszłość świata i ludzi, chodzi o nasz wspólny dom, a dramatyzm problemów ekologicznych przypomina o tym, że tylko wspólnie możemy zaradzić problemom. Nie mamy bowiem innego domu poza nasza planetą – powiedział.
Jak podkreślił, słowa papieża o sprawach ochrony środowiska, o ubóstwie, czy zrównoważonej gospodarce są zrozumiałe dla wszystkich ludzi na świecie.

- To mogą zrozumieć wszyscy, bo to dotyczy nas wszystkich i mówi o naszej sytuacji. Tak więc papież nakłada obowiązek na wszystkich – stwierdził.
Episkopat katolicki Austrii również jest zdania, że encyklika „Laudato si” to „dokument o znaczeniu epokowym”, który jest także „darem i zadaniem”. Dokument daje podstawowe spojrzenie na przyczyny „zagrożeń dla życia i przeżycia na Ziemi, jakich jeszcze nigdy dotąd nie było”.

- Nakreśla jednocześnie perspektywę dla możliwości przeżycia ludzkości i ukazuje opcje, mogące obudzić dobre siły, niezbędne dla przełamywania kryzysów - mówili austriaccy biskupi zebrani na sesji plenarnej w Mariazell.

Według nich w encyklice, której podtytuł brzmi: „W trosce o wspólny dom” ukazany jest „trzeźwy, a jednocześnie przepełniony chrześcijańską nadzieją obraz zagrożonego stworzenia”.

Jednak centralną jego kwestią jest pytanie o to, jaki świat chcemy pozostawić tym, którzy przyjdą po nas – dzieciom, które teraz dorastają – brzmi specjalne oświadczenie austriackich biskupów.

Jak zapowiedział kard. Schönborn -na jesiennym zebraniu plenarnym w listopadzie br. episkopat Austrii poświęci jeden dzień obrad sprawom ekologii, aby podjąć konkretne kroki.

KZ/Gosc.pl