18.06.15, 14:24

Kard. Schönborn o encyklice: Milowy krok!

Kard. Schönborn uważa, że najnowsza encyklika papieża Franciszka adresowana jest do każdego z nas, gdyż każdy może przyczynić się do ochrony środowiska. 

Jest ona adresowana do każdego z nas, każdy może przyczynić się do ochrony środowiska i do większej sprawiedliwości społecznej, nawet jeśli ten wkład będzie niewielki, to jego suma będzie znacząca - mówił przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii.

Arcybiskup Wiednia porównał encyklikę do „Rerum novarum” z 1891 roku, którą papież Leon XIII otworzył drzwi na katolicką naukę społeczną. „Laudato si” może dać impuls ruchowi ekologicznemu tak, jak „Rerum novarum” sprzed ponad stu laty dało impuls w sprawie problemów społecznych.

Zdaniem kardynała, papież Franciszek podkreślił wielki temat, jakim żyje współczesny świat.

- Chodzi tu o przyszłość świata i ludzi, chodzi o nasz wspólny dom, a dramatyzm problemów ekologicznych przypomina o tym, że tylko wspólnie możemy zaradzić problemom. Nie mamy bowiem innego domu poza nasza planetą – powiedział.
Jak podkreślił, słowa papieża o sprawach ochrony środowiska, o ubóstwie, czy zrównoważonej gospodarce są zrozumiałe dla wszystkich ludzi na świecie.

- To mogą zrozumieć wszyscy, bo to dotyczy nas wszystkich i mówi o naszej sytuacji. Tak więc papież nakłada obowiązek na wszystkich – stwierdził.
Episkopat katolicki Austrii również jest zdania, że encyklika „Laudato si” to „dokument o znaczeniu epokowym”, który jest także „darem i zadaniem”. Dokument daje podstawowe spojrzenie na przyczyny „zagrożeń dla życia i przeżycia na Ziemi, jakich jeszcze nigdy dotąd nie było”.

- Nakreśla jednocześnie perspektywę dla możliwości przeżycia ludzkości i ukazuje opcje, mogące obudzić dobre siły, niezbędne dla przełamywania kryzysów - mówili austriaccy biskupi zebrani na sesji plenarnej w Mariazell.

Według nich w encyklice, której podtytuł brzmi: „W trosce o wspólny dom” ukazany jest „trzeźwy, a jednocześnie przepełniony chrześcijańską nadzieją obraz zagrożonego stworzenia”.

Jednak centralną jego kwestią jest pytanie o to, jaki świat chcemy pozostawić tym, którzy przyjdą po nas – dzieciom, które teraz dorastają – brzmi specjalne oświadczenie austriackich biskupów.

Jak zapowiedział kard. Schönborn -na jesiennym zebraniu plenarnym w listopadzie br. episkopat Austrii poświęci jeden dzień obrad sprawom ekologii, aby podjąć konkretne kroki.

KZ/Gosc.pl

Komentarze

anonim2015.06.18 14:40
milowy krok do nikąd.
anonim2015.06.18 14:45
Czy to ten sam kardynał, co spłodził katechizm na dni młodzieży, w którym dopuszczalna jest antykoncepcja jako świadome planowanie rodziny?
anonim2015.06.18 15:19
W sumie to jestem oburzony. W czasie gdy chrześcijanom ucinają głowy, gdy rozebranym chrześcijankom rozrywają piersi Papież pisze encyklikę o wiatrakach...
anonim2015.06.18 15:27
I super trzeba dbac o przyrode : ) Woda powinna byc w rzekach czysta aby mozna bylo sie napic, ugotowac obiad, zrobic pranie, pociagnac prosto do kranu w domu... A placimy wiele za wode, za to ze ja oczyszcza, zanim poplynie w kranie, kupujemy ja w butelkach, bo ta ktora powinna sluzyc wszystkim bedaca w rzekach jest zanieczyszczona. Takze wody ze studni nie sa tak czyste, bo wiadomo ze zanieczyszczenia wnikaja w glab ziemi. Choc jest jeszcze troszke czystych zrodelek na swiecie, warto o to dbac. Niestety dzis ludzie jada do lasu.. zostawia po sobie smiecie, tak samo na plarze... A nasza przyroda to dar od Boga, co bedzie jak znieszczymy przyrode, wytniemy lasy, szczegolnie lasy tropikalne, ktore sa pluami ziemii... Co bedzie? Zobaczcie czym sie karmimy jak niezdrowe jest jedzenie, jak niezdrowe zanieczyszczone powietrze... Sami niszczymy swiat, ktory Bog nam dal, zamiast szanowac jego piekno i dbac ; ) Z Bogiem ; )
anonim2015.06.18 15:47
ufam zapomniałeś o CO2 ...im więcej tzw. ekologi tym więcej będziesz bulił ...za wodę, za śmieci ... i o to chodzi.
anonim2015.06.18 15:50
ufam nie widzisz nowego bożka, to ekologia, już nawet KK mu się pokłonił, a zmusza się wszystkich ludzi by mu się kłaniali ... normalne zachowania nie śmiecę, sprzątam, nie niszczę bez potrzeby zostały przebóstwione
anonim2015.06.18 15:51
"Nie mamy bowiem innego domu poza nasza planetą – powiedział". Czyli słowa Jezusa o domu Ojca to pic na wodę?
anonim2015.06.18 16:04
//gdyż każdy może przyczynić się do ochrony środowiska. // Fakt, każdy, ale w dużym cudzysłowie, bo dlaczego przede wszystkim nie lobby przemysłowe? Ono najbardziej niszczy, i ono winno być ujęte w interpretacjach (nie w Encyklice) Ja segreguję śmieci, ale ta tym korzysta firma od śmieci, nie ja, bo więcej mam roboty a więcej płacę, oni ponadto dostają dotacje, a ja nie. Oni się dorabiają na ekologii milionów, a my biedniejemy.
anonim2015.06.18 16:17
"Kard. Schönborn o encyklice: Milowy krok! Encyklika “Laudato si” papieża Franciszka nakłada obowiązek na wszystkich ludzi - uważa kard. Christoph Schönborn." A niby na jakiej podstawie encyklika ma "nakładać obowiązek na wszystkich ludzi", skoro papież jest zwierzchnikiem tylko dla katolików?? Niech pilnują lepiej SWOICH i tylko swoich "owiec"! Ja nie czuję się "zmuszony".
anonim2015.06.18 16:19
Arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn w rozmowie z brytyjskim magazynem katolickim „The Tablet”- broniąc unikalności małżeństwa między mężczyzną i kobietą - jednocześnie wyraził swoje poparcie dla legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci. To sprzeczne z nauczaniem Magisterium Kościoła. Wiedeński kardynał Christoph Schönborn przyznał, że żywi wielkie uznanie dla homoseksualistów, którzy żyją ze sobą wiernie i niosą sobie nawzajem pomoc. "Takie rzeczy trzeba szanować" - stwierdził.
anonim2015.06.18 18:28
Ten Schönborn to też iluminat. Zajmij się chłopie czarnymi duszami swoich owieczek a środowisko zostaw Bogu.
anonim2015.06.18 19:00
Czekam na nowe zgromadzenia zakonne, których misją będzie sprzątanie świata, ochrona waleni, produkcja baterii słonecznych, recykling sprzętu agd i rtv, ....
anonim2015.06.18 20:41
Teraz kolej na encyklikę n.t. wyzwolenia kobiet i ucisku klasy robotniczej, oraz alienacji człowieka w dobie globalizacji.....potem to już tylko Nobel i stanowisko sekretarza ONZ
anonim2015.06.18 21:06
wow ... ale się nagadał. Też o niczym.