22.08.13, 11:14fot. MorgueFile

Katolickie publiczne szpitale w USA muszą wykonywać aborcje

Gubernator napisał, że publiczne szpitale nie mogą kierować ani finansować programów, które wspierają różnymi usługami matki, bez jednoczesnego zapewnienia antykoncepcji oraz pomocy kobietom w „dobrowolnym zakończeniu ich ciąży”.

Opinia została wydana po tym, jak jeden z polityków Demokratów wyraził wątpliwości co do funkcjonowania katolickich szpitali, które nie chcą wykonywać aborcji, zapewniać antykoncepcji oraz „samobójstw w asyście lekarza”.

Chociaż pierwsza poprawka do Konstytucji USA zapewnia wolność sumienia także lekarzom, Bob Ferguson napisał, że w Waszyngtonie już w 1991 zapewniono „każdej jednostce fundamentalne prawo do akceptacji lub odrzucenia kontroli urodzin (...) oraz do akceptacji lub odrzucenia aborcji”.

Prokurator stwierdził też, że katolickie szpitale nie mogą nie przestrzegać prawa, nawet, jeżeli to sprzeciwia się ich nakazom religii.

Jego zdaniem, rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Szpitale, które nie chcą wykonywać aborcji, muszą po prostu zrezygnować z wszelkich usług świadczonych kobietom w ciąży i matkom. Szpitale katolickie mogą też podpisywać umowę z innymi jednostkami, w myśl których to lekarze tych drugich będą wykonywać w szpitalach aborcje.

Orzeczenie prokuratora nie dotyczy tych szpitali prywatnych, które nie przyjmują pomocy od rządu federalnego.

LSN dodaje, że Bob Ferguson jest tym prokuratorem, który prowadzi sprawę przeciw kwiaciarce Baronelle Stutzman, która odmówiła wykonania bukietu dla „weselnej” pary homoseksualistów.

PCh/LSN

Komentarze

anonim2013.08.22 11:33
@icari80 A co cie obchodza hamerykańskie szpitale i w dodatku katolickie?!.Kandydujesz tam na ordynatora ginekologii?!.
anonim2013.08.22 11:49
To się nazywa "państwo totalitarne". Tylko nie bredźcie proszę "Czerpią od państwa" albo "ktos płaci to i wymaga" Bo żadne szpitale nie "czerpią od państwa" - tylko dostają zwrot cząstki tego, co to państwo zabrało przemocą wcześniej ich Pacjentom. Zabrało pod pozorem że będzie później opłacać ich leczenie.
anonim2013.08.22 11:49
Logiczne!!! Nasza logika; ministerstwo opłaca katechetów , których nie zatrudnia i których kontrolować nie ma prawa
anonim2013.08.22 12:04
icari80 to ty przestań bredzić Wszystkie środki jakie rząd "dopłaca" pochodzą z PODATKÓW - od końcowych konsumentów. czyli od klientów szpitali. Jeśli "dopłaca" miliard, znaczy ukradziono ludziom wcześniej 3,125 mld w podatkach. Totalitaryzm nie polega na mordowaniu na wyścigi tylko na tym, że państwo totalitarne kontroluje (prawie) wszystko. Każda ludzka aktywność jest poddana przepisom.
anonim2013.08.22 12:09
@icari80 Autor ma przynajmniej kasę a ty nic!!.
anonim2013.08.22 12:27
icari80 po pierwsze to "co łaska" to 1/2000 tego co rabuje Państwo. po drugie - to naprawdę co łaska. Jak ktoś chce - napłaci grosze albo i nic i nikt go do więzienia nie wtrąci. 3RP zabiera nawet 90% dochodu. Policz sobie. Nierozumny człeku - nad kontrolą totalitarna czuwa Aparat Przymusu, policja, prokuratorzy, więzienia... W religii Katolickiej nie ma przymusu. Jest tylko Spowiedź. Liczba praw katolickich jest 100000 razy mniejsza od ustaw i rozporządzeń. Etyka katolicka oznacza drogowskaz w każdym przypadku - ale wszystko jest spisane na 10 kartkach A4, a Sejm produkuje kilkanaście tysięcy stron ustaw co roku. W ciągu życia człowieka atakuje go 70x15000 stron ustaw i praw. To jest totalitaryzm.
anonim2013.08.22 12:30
Icari Nie sądzę, aby większośc "podatników" maiła prawo obrabować mniejszość. Np aby większość murzyńska 13% miała prawo zabrać domy mniejszości żydowskiej 2%. Sprawa sprowadza się do tego, że klienci szpitali katolickich są chytrze zmuszani do 2-krotnego płacenia. To złodziejstwo. W istocie oznacza: Obłożymy waszych pacjentów karnym podatkiem.
anonim2013.08.22 12:33
Logika szatańska, "Dam ci wszystko tylko mi służ".
anonim2013.08.22 12:43
@icari80 Gdy czytam twe "refleksje" to widzę w nich sztukę dla sztuki.
anonim2013.08.22 12:50
icari80 ty rżniesz głupa po prostu. W Katolicyzmie przestrzegasz jeśli chcesz - jeśli nie to po prostu zmieniasz wyznanie albo zostajesz teofobem. I na tym się KOŃCZY. Nie rozróżniasz obowiązku MORALNEGO od przymusu POLICYJNEGO? Waryata udajesz? Nie wierzę że można takie durnoty głosic serio. A co do rzeczy ma "brak składki zdrowotnej"? To tylko ETYKIETKA. Podatek to podatek, jakbyś go nie nazwał. Po prostu w USA jakaś część podatków równa dotacji jest z zabierana wszystkim po czym zwracana tylko niektórym, Towarzyszu Icari. Jak to sie ma do konstytucyjnej równości wobec prawa? Jakoś szpitale i podatnicy nie sa równi. Niektórzy są równiejsi.
anonim2013.08.22 13:18
Icari - ty wymyśliłeś WIELKI WYNALAZEK! Ateistę, który drży o zbawienie Duszy Swojej! Nierówne traktowanie! Przeciez o tym mowa - katolicy są prześladowani fiskalnie w USA. To oczywiste.
anonim2013.08.22 13:51
icari nie bądx śmieszny jeśli dobrowolnie mogę zjeść mięsko w piątek to nie jest to prześladowanie. Ale już zmuszanie do jedzenia było by nim. Prześladowanie polega na PRZYMUSIE. Np. jakby Icari z mocy ustawy musiał płacić VAT 42%. To właśnie o tym mowa. O karnych podatkach na firmy katolickie.
anonim2013.08.22 13:59
Icari - art właśnie o tym jest. katolickie szpitale muszą de facto płacić wyższy podatek. Innym się go obniża poprzez dotacje. Umiesz czytać?
anonim2013.08.22 14:11
Icari tekst jest właśnie o tym "...które otrzymują pieniądze od rządu federalnego min. na odbieranie porodów, muszą wykonywać aborcję..." "Orzeczenie prokuratora nie dotyczy tych szpitali prywatnych, które nie przyjmują pomocy od rządu federalnego." To ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Masz ELEMENTARNE problemy z rozumieniem prostego tekstu. Lemmi?
anonim2013.08.22 14:13
A od kiedy niby jakis prokuratorzyna przejal kompetencje sadu w kwestii orzekania zgodnosci z prawem?
anonim2013.08.22 14:30
Ha ha ha tu widać różnicę między (niegdyś) wolnym światem a plugawym bękartem posttotalitarnym. Tam jest nie "prokurator" a "obrońca" generalny takie smaczki językowe odsłaniaja intencje twórców prawa.
anonim2013.08.22 14:39
Rekkon Dawno się tak nie ubawiłem! Szczególnie biorąc pod uwagę casus aktu urodzenia prezydenta tego kraju i wynik sprawy "Exxon Valdez"
anonim2013.08.22 14:52
icari google dał nam wiedzę: attorney-rzeczownik adwokat lawyer, advocate, attorney, solicitor, counsel, barrister prawnik lawyer, attorney, jurist, man of law pełnomocnik prawny attorney nie czujesz klimatu? Ha! Lemmi niczego nie czuje.
anonim2013.08.22 15:00
Lemmi icari nie czuje smaczków językowych... U nas prokurator oznacza zasadniczo Oskarżyciela. Tam Attorney nie oznacza Oskarżyciela. Ta sama funkcja, inne słowo. Inny duch (kiedyś) U nas rząd jest napastliwy co widać w używanych słowach. PS. Jak zacznę zachwalać banany zaraz Icari zaatakuje bananiarzy.
anonim2013.08.22 15:14
icari nie mylę się tylko ty nie chwytasz w lot prostej aluzji a gdzie ja pisałem o jedynie-obrońcy? nie masz wyczucia, duch prawa jest/był inny co nie powinno nikogo przytomnego szokować. drobna zmiana ale dużo wyjaśniająca
anonim2013.08.22 15:22
icari ciągniesz przez 7 wpisów mały pstryczek w nos w stronę polskiego prawa nie łapiąc najprostszej aluzji. Daj spok.
anonim2013.08.22 16:21
icari80 napisał @Ondraszek1 "Czyli jednak nie będzie ad meritum?" Meritum jest w artykule a twe wywody to bredzenia!!!!!.
anonim2013.08.22 16:44
Icari ty nie możesz "spaść 10 poziomów" bo i skąd? Po pierwsze: nie czytasz ze zrozumieniem po drugie: aluzje chwytasz z gracją wozu z węglem po trzecie: czepiasz się 3-rzędnej pierduły przez 26 wpisów Nawet tak prostej kpinki z polskiego prawa nie podłapałeś, za to JAZDA! przez godzinę Zarozumiały ignorant i tyle. Sensem arta jest zmuszanie szpitali katolickich do wykonywania aborcji - zmuszanie przez karne restrykcje finansowe - a ty dalej swoje z uporem maniaka. Logika i łączenie faktów na poziomie minus dwa. Potrafisz tylko wklejać noty słownikowe kompletnie nie rozumiejąc aluzji. Żenada.
anonim2013.08.23 11:39
Sprawa absurdalna. Równie dobrze dotację powinien dostać tylko szpital z np. geriatrią. W normalny sposób byłoby tak - wycena procedur oferowanych przez szpital i na tej podstawie dotacja. Im więcej procedur medycznych oferuje szpital tym większa dotacja. Proste i sprawiedliwe. W USA zmusza się katolickie szpitale do przeprowadzania aborcji poprzez odmowę dotacji pomimo świadczenia pozostałych procedur. W ten sposób promuje się szpitale, które z katolicyzmem nie mają nic wspólnego. Szczególnie preferowane są placówki Planned Parenthood (PP). Pomimo kryzysu dotacje do PP ciągle rosną. USA oszczędza nawet na programach socjalnych. Ale PP ma co roku podwyżkę. Widać co jest priorytetem Obamy - zabijać jak najwięcej nienarodzonych amerykanów.
anonim2013.08.24 17:59
"Gubernator napisał, że publiczne szpitale nie mogą kierować ani finansować programów, które wspierają różnymi usługami matki, bez jednoczesnego zapewnienia antykoncepcji oraz pomocy kobietom w „dobrowolnym zakończeniu ich ciąży”." Gubernatorowi brak logiki. Skoro programy wspierają matki, to dlaczego szpitale katolickie mają być pozbawiane dotacji, skoro "usługi", których nie chcą te szpitale zapewnić, skierowane są wobec kobiet, które matkami być nie chcą?