05.05.14, 08:36fot. sxc hu

Katolicko-anglikański dialog o homoseksualizmie

Rozmowy katolików i anglikanów na temat homoseksualizmu rozpoczęły się w 2008 roku. Wydano teraz dokument wieńczący ten sześcioletni dialog. Dotyczy eklezjologii i moralnego rozeznania zjawiska homoseksualizmu.

Rozmowom przyświecało hasło: „w poszukiwaniu wspólnego świadectwa moralnego”. Zdaje się, że takie świadectwo w sprawie homoseksualizmu nie zostało jednak odnalezione. Jak podaje Radio Watykańskie, „potwierdzono istotne różnice w podejściu obu wyznań do tej kwestii.

Wyłożono katolickie nauczanie o moralności seksualnej i przedstawiono ewolucję poglądów na ten temat w Kościele episkopalnym. Przyznano, że choć Kościół ten zezwala na śluby jednopłciowe, to jednak również wśród amerykańskich anglikanów budzi to żywe kontrowersje”.

Nie osiągnięto żadnego wspólnego stanowiska. Dokument ogranicza się do ogólnikowych deklaracji wskazujących na potrzebę okazania wsparcia osobom homoseksualnym. Podkreślono także powszechne powołanie do świętości.

pac/radio watykańskie

Komentarze

anonim2014.05.6 8:58
Potępia to Apostoł pogan.
anonim2014.05.6 9:09
@arbiter To prawda, nie zajął stanowiska w tej kwestii bezpośrednio( trudno zając stanowisko we wszystkich problemach, prawdopodobnie nie starczyłoby życia) ale powiedział też, że nie przyszedł aby Prawo zmienić ale by go wypełnić, a to oznacza aktualność tych słów: "„Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość! Nie będziesz obcował cieleśnie z żadnym zwierzęciem; przez to stałbyś się nieczystym. Także i kobieta nie będzie stawać przed zwierzęciem, aby się z nim złączyć. To jest sromota! Tymi wszystkimi rzeczami nie plugawcie się, bo tymi wszystkimi rzeczami plugawiły się narody, które wypędzam przed wami” (Kapłańska 18.22-24 BT);"
anonim2014.05.6 9:10
@arbiter Jezus nie potepia rowniez pedofilii i wielu innych zboczen, czy oznacza to, ze Kosciol nie powinien tego krytykowac ?
anonim2014.05.6 9:20
Kpl 19.19. Rozumiem,że wiesz z jakiego powodu zapis ten pojawł się 1000 lat p.n.e.
anonim2014.05.6 9:30
Mój cytat jest bezpośrednim przełożeniem słów Boga z Księgi Rodzaju( mężczyzna będzie łączył się z kobietą i będą stanowili jedno ciało), natomiast Twój jest zapisem, który miał scalić lud Izraela i pokazać jego wyjątkowość i odrębność jako Narodu Wybranego. Kompletnie różne rzeczywistości.
anonim2014.05.6 9:32
Chodzi mi tylko o to, żeby nie podśmiewać się z tekstów, których znaczenia się nie zna, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się bezsensowne.
anonim2014.05.6 10:06
Kilkakrotnie w Nowym Testamencie homoseksualizm określany jest jako grzech śmiertelny.
anonim2014.05.6 10:44
40 tys. wyznań to ciekawostka bez znaczenia. Tylko Kościół Katolicki ma certyfikat pełnej autentyczności przekazu.
anonim2014.05.6 10:57
@arbiter Krzywdzeniem blizniego jest rowniez pederastia, zabroniona przez Boga w Starym Testamencie. Pedofilia moze rowniez byc za "obopolna zgoda", czy wowczas nie bedzie "krzywdzeniem blizniego"? A nekrofilia jest krzywdzeniem blizniego ?
anonim2014.05.6 11:06
Ciekawe dlaczego kakaowe oczka żebrzą o akceptację Kościoła dla swoich czynów. Mają nawet nadzieję na pożądane owoce Synodu.
anonim2014.05.6 11:46
@arbiter Za obopolna zgoda mozna rowniez maltretowac drugiego czlowieka (sadomasochizm) i jest to dewiacja ( krzywdzenie drugiego czlowieka), podobnie jak pederastia, powodujaca rozliczne szkody fizyczne, psychiczne i moralne. Przyznajesz, ze pedofilia bywa rowniez za obopolna zgoda a jednak jest krzywdzeniem drugiego czlowieka. Co do nekrofilii - czy jest krzywdzeniem, gdy zmarly nie posiada zadnych bliskich, wowczas jest dla ciebie do zaakceptowania, lub gdy dopuszcza sie tej dewiacji osoba bliska zmarlemu ?