Droga do przejęcia pakietu akcji Axel Springer otwarta. Komisja Europejska stwierdziła, że nic nie stoi na przeszkodzie planom amerykańskiej firmy inwestycyjnej KKR. "Komisja stwierdziła, że planowane przejęcie nie powoduje żadnych obaw w zakresie konkurencji, ponieważ będzie miało ograniczony wpływ na rynek" - podano w komunikacie.


Jak dotąd największy pakiet akcji w firmie Axel Springer posiada wdowa po Axelu Springerze, Frieda. Pod koniec 2019 lub na początku 2020 roku amerykańska firma KKR ma kupić 42,5 proc. udziałów; dodatkowo 1,04 proc. udziałów kupiła już na wolnym rynku. Cała transakcja jest warta 2,9 mld euro.


Po sprzedaży akcji firma KKR będzie największym akcjonariuszem w Axel Springer, posiadając 43,54 proc. udziałów. Frieda Springer będzie miała 42,6 proc. udziałów. Umowa z KKR przewiduje jednak, ze Frieda Springer będzie musiała zaakceptować każdą decyzję.
Axel Springer wydaje między innymi "Bild", "Welt" oraz "Politico.eu". W Polsce stoi za "Faktem", "Newsweekiem", "Onetem", "Forbes", czy "Przeglądem Sportowym".


Co niezwykle istotne: firma KKR została założona między innymi przez Henry'ego Kravisa. Kravis to biznesmen urodzony w żydowskiej rodzinie. Jest związany z amerykańskimi Republikanami. Kravis wspierał finansowo Donalda Trumpa, George'a W. Busha i Johna McCaina. Jeszcze przed rozpoczęciem prezydentury Trump sugerował, że Kravis mógłby zostać sekretarzem skarbu USA.


Obok Kravisa firmą zarządza jeszcze George R. Roberts. Urodził się w żydowskiej rodzinie. Jest żonaty z Linneą Conrad związaną z Goldman Sachs, jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie.

bsw/niezalezna.pl, fronda.pl