29.02.20, 11:04Fot. yt.episkopat

Dziwny komunikat KEP ws. koronawirusa...

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, wydał dzisiaj komunikat w związku z niebezpieczeństwem epidemii koronawirusa w Polsce.

W swoim komunikacie pisze, że biskupi diecezjalni, w miejscach, gdzie pojawią się ewentualne ogniska wirusa, powinni pouczyć wiernych o możliwości przyjmowania Komunii świętej duchowej bądź na rękę. Komunia święta duchowa, jak w komunikacie wyjaśnia arcybiskup, jest modlitewną formą komunii z Chrystusem, której celem jest osiągnięcie takiego z Nim zjednoczenia, jak poprzez przyjęcie Jego Ciała i Krwi. Aby ją osiągnąć, potrzeba trzech elementów, na które składają się: wiara w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłość skierowana ku Chrystusowi oraz pragnienie, aby Jezus zechciał wejść w nasze życie.

W komunikacie przewodniczący KEP pisze również, aby mający obawy przed zarażeniem wierni, zrezygnowali z korzystania z wody święconej umieszczonej w kropielnicach przy wejściach do świątyń.

Na koniec abp Gądecki zachęca wszystkich, aby w okoliczności zagrożenia epidemią, intensywniej odwoływać się do modlitwy i wiary moc Eucharystii.

Oto pełna treść komunikatu:

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku

 

kak/ episkopat.pl

Komentarze

katolik2020.03.21 14:46
reka jest brudna -to po pierwsze, po drugie ,jeśli się uklęknie do Komunii, to jest zachowane ok 0,5- 1 ,0 m od księdza i niech Episkopat nie wyrzuca Jezusa na margines, swirujac. Niech lepiej dokona Intronizacji, bo za chwilę nie będzie miał komu wydawac takich idiotycznych rozporządzen
Telewidz2020.03.20 19:58
Komunia na reke? A jak reka bedzie brudna i niedynsekowana, to bedzie oskarzony ksiadz.Ksiadz w czasie Eucharystii rece obmywa. Czy Duchowny o tym zapomnial powiedziec?
krzysztof2020.03.1 17:41
to mason
!!!2020.03.1 17:34
Co do wody święconej... Jak boli gardło to się płucze... słoną wodą. Sól zabija zarazki i tyle. A dla niekumających jaki to ma związek z tematem wklejam cześć WSPÓŁCZESNEGO obrzędu poświęcenia wody: 3. Jeżeli miejscowe zwyczaje lub tradycja zalecają zachować przy poświęceniu wody obrzęd zmieszania jej z solą, kapłan błogosławi sól, mówiąc: Wszechmogący Boże, pokornie Cię prosimy, w swojej ojcowskiej dobroci pobłogosław + tę sól. Ty kazałeś prorokowi Elizeuszowi wrzucić sól do wody, aby oczyszczona woda mogła służyć życiu. Prosimy Cię, Panie, spraw, niech wszędzie tam, gdzie padną krople tej poświęconej wody, ustaną napaści szatana i niech nas zawsze strzeże obecność Ducha Świętego. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen. Kapłan wrzuca sól do wody, nic nie mówiąc. Wszystko jest, wystarczy korzystać.
ja2020.03.1 12:00
Minister Zdrowia wykazuje się większym zdrowym rozsądkiem i wiarą niż biskup.
STANISLAW2020.03.1 9:01
Ja jestem stary i alergiczny, ale nigdy nie kaszlę bez chusteczki i w stronę ludzi. Mam ten zwyzaj od dziecka! I szczęśliwie nie nadużywam podawania rąk (mam reumatyzm w dłoni :-)). I nie jeżdżę nad miarę za granicę, ani do Wloch, ani do Chin! A po Polsce chodzę dużo pieszo!
STANISLAW2020.03.1 8:46
Szkoda, że w komunikacie nie ma, że w zgromadzonym w kościele (i w innym miescu) tłumie NIE WOLNO KASZLEĆ W POWIETRZE LUB W KIERUNKU LUDZI !. Trzeba, jeśli tylko kaszel nie zaskoczy, zasłaniać się rozłozonymi chusteczkami.
Antoni2020.03.1 7:31
Pierdoły i gusła, nie nie mogę :-)
ja2020.03.1 0:50
No i się wyjaśniło po co ta cała szopka z wirusem.
jokR2020.03.1 0:12
W Polsce i Rosji koronowirus się nie pojawi Nawet jak się pojawi, to się go anuluje tak jak w Łodzi ;)
obserwator2020.02.29 20:12
Tego już się nie daje czytać ani słuchać !Powinni jeszcze zakazać odprawiania Mszy św - jak we Włoszech!!
Miss You promo2020.02.29 19:58
biskupie wiecej wiary..
zych.. 2020.02.29 17:41
Koronowirus stworzył nowe przykazania kościelne wg.KEP.
Oglada - Psy 3 w imie zasad (2020) 2020.02.29 17:27
Oglądaj Oglądaj - Psy 3  w imię zasad (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
izydor2020.02.29 17:03
Biskupi co wy wyprawiacie co wy wygadujecie opanujcie sie wreszcie. Czy jesteście tym nasieniem które padło między kąkol i osty.
anonim2020.02.29 16:41
HARTMAN SIE POMYLIL
Jarosław2020.02.29 16:10
Kiedyś , parę lat emu wychodząc przy katedrze na Ostrowie Tumskim w Poznaniu , nie wiedząc i nie widząc skąd zobaczyłem człowieka, Normalnego , nie rzucającego się w oczy,i niespodziewanie, mijając Pałac Arcybiskupa Gądeckiego , patrząc w moją stronę rzucił : " Tu mieszka heretyk" . Wtedy wydawało mi się to zabawne, śmieszne. Ale teraz rozumiem te zdanie... I wcale nie jest to śmieszne . Panie miej wszystkich w swej opiece, nawet tych , którzy zapierają się Ciebie.
ChlejBimberJakLengaWalWódęJakGłódź2020.02.29 15:52
Arcy-moczymorda Głódź ma najlepszy sposób na koronawirusa. Po prostu uchlewa się trzema litrami święconego spirytusu zagryzając luksusowymi frykasami, włazi do żłobu danieli i rzyga na siebie obficie. Korornawirusy z obrzydzenia nie mają do niego dostępu.
Marek2020.02.29 14:24
Podczas Mszy Św., jedynym niebezpieczeństwem i to nie tylko w odniesieniu do koronawirusa jest podawanie ręki jako znaku pokoju, spojrzenie z miłoscią i skinięcie głową jest o wiele bardziej wymowne i absolutnie wystarczające.
Atheisten sind dumm - A . Einstein2020.02.29 14:02
Zmień system na Linuksa, to ci nie zniszczą i będziesz mógł dowolne strony przeglądać do woli. Do trolowania "na blogach" nie potrzebujesz MS Office i Adobe CS. https://ubuntu.com/download
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.02.29 12:39
Czy to możliwe, że "Leszek" to jest 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - pedofil , wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc Żydem z NKWD-wskich Żydów. Ależ oczywiście, że tak! Kim on już nie był, ale zawodzi go wyobraźnia. Poskakałeś Lesiu napier.... głupot na temat swego "katolicyzmu" mały, pękaty żydku... No dość tego ty debilu. I znowu zmarnowałeś dnie i noce na bullshit. Zaraz w 'odwecie" pojawi się: "oficer LWP - andrzejhahn - Urszula" może nawet sam "PolishPatriot". On tylko udowadnia, że ta domniemana inteligencja Żydów jest tym czym jest naprawde; MITEM!
Torchwood2020.02.29 12:16
Taki komunikat jednoznacznie pokazuje, że nawet episkopat nie wierzy w świętość tej wody czy tego magicznego wafla.
Q&A 2020.02.29 11:52
Nie jest prawdą, że przyjmowanie Komunii „na rękę” jest bardziej higieniczne niż udzielanie tego sakramentu do ust. Z higienicznego punktu widzenia na dłoni znajduje się mnóstwo bakterii. Bezsprzecznie przyjmowanie Komunii Świętej bezpośrednio do ust jest bardziej higienicznie niż do ręki. Gdzie jest nasza WIARA? Kogo przyjmujemy w Najświętszej Eucharystii? Diabeł zaciera ręce i chce opróżnić kościoły. We Włoch zakazane są wszelkie Msze i liturgie w kościołach, a bary, restauracje i centra handlowe są pełne ludzi….!!!! ??? Czy Polacy też są tacy tchórzliwi i dadzą sobie zamknąć kościoły?
Klara2020.02.29 14:44
Intencja KEP była taka, by nie przenosić koronawirusa z ust jednego wiernego do ust kolejnego. Tu dużo zależy od "techniki" podawania komunii przez danego szafarza - czy podczas rozdawania komunii dotyka on ust wiernych czy nie. Jeżeli komunia jest udzielana na rękę, to łatwiej uniknąć bezpośredniego kontaktu. I chyba o to chodziło w tym komunikacie. Poza tym nie ma tu mowy o zabranianiu tylko przypomnienie o takiej możliwości.
Q&A 2020.02.29 16:25
@Klara Z całym szacunkiem dla troski KEP. Jednak jeżeli my wierzymy, już patrząc ściśle od strony wiary, że podczas Komunii przyjmujemy Ciało Pańskie, to znaczy czy to może być coś, co zatruwa nasz organizm? Jeżeli wierzę, że przyjmuję do serca żywego Boga, to czy mogą minie w tym momencie „dopaść” jakieś wirusy. Otóż nie mogą – dlatego jest to absurd we wierze! Trwajmy na modlitwie, zachowajmy spokój i elementarne zasady higieny. Pozostałe propozycje uważam za nadużycie. Data mojej śmierci jest znana Bogu i jeżeli mam umrzeć w Kościele, na kolanach przed Bogiem, przyjmując Go z szacunkiem do ust – to nic lepszego nie może mi się w życiu przytrafić! Pozdrawiam
!!!2020.03.1 17:31
Otóż mogą. Absurdem w wierze jest oczekiwać że Bóg ma obowiązek dokonać cudu uchronienia mnie przed wirusem przenoszonym choćby przez ręce kapłana. Cud na zawołanie to pierwsza pokusa z kuszenia na pustyni.
Q&A2020.03.1 18:57
O jakim „cudzie na zawołanie” piszesz? Eucharystia jest największym Cudem. Jeżeli wierzę, że w Najświętszej Hostii przyjmuję do serca Żywego Boga, to wierzę również, że wszelkie zło pierzchnie wobec Bożej potęgi i zawsze staram się przyjmować Eucharystię z miłością i radością. W ogóle nie myślę o dłoniach podającego mi do ust komunikant, a tym bardziej o tym jakie bakterie czy wirusy mogą potencjalnie znajdować się na jego rękach, ponieważ to nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Komunia Św. to jest moje spotkanie z Przenajświętszym Bogiem i żaden koronowirus czy inny wydumany zarazek mi w tym nie przeszkodzi. Nie żyjemy w sterylnym świecie i każdy z nas, powtarzam każdy, ma na rękach różne bakterie i wirusy, i nie dotyczy to tylko księży! To nie jest czas na panikę, ale jest to czas, aby z ufnością zwróć się do Boga – ponieważ On jest w stanie oddalić wszelkie zagrożenia epidemiologiczne. Oczywiście nie zwalnia to nas od zdrowego rozsądku i zachowania podstawowych zasady higieny, a przede wszystkim unikania kontaktów z osobami zarażonymi jakąkolwiek chorobą zakaźną. Celnie określił to św. Ignacy Loyola: „należy tak modlić się, jakby wszystko zależało od Boga, i tak pracować – jakby wszystko zależało od nas”. Oto ciekawa rozmowa, która odbyła się dzisiaj na ten temat : https://youtu.be/rPII5dLaph4
Ala2020.03.1 19:36
Dziś świat boi się koronawirusa – czyż Bóg nie jest Panem koronawirusa? „Jam zwyciężył zło” –pamiętasz? Czytajcie Pismo Święte i ufajcie Bogu do końca. Nie lękajcie się, lecz przylgnijcie do Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca Maryi.
Ala2020.03.1 19:30
Po dzisiejszej Mszy Świętej jestem zdruzgotana. Po odczytaniu komunikatu arcybiskupa Gądeckiego nasz proboszcz /kapelan wojskowy / ogłosił, że od jutra /2.03 / przyjmujemy Pana Jezusa na rękę i zaprzestajemy korzystania z wody święconej. Przecież jeszcze, póki co, nie mamy wirusa w Polsce. W ubiegłym roku wyprostowano nam kolana i wprowadzono komunię na stojąco. Na moją prośbę aby tego nie robić bo jest nas tak mało wiernych,/ w tygodniu nie ma nawet 10 osób/ dostałam odpowiedź odmowną. Jako jedyna w dalszym ciągu klękałam przed przyjęciem Pana Jezusa. Dziś usłyszałam, że tego nie będę mogła robić . Jezu ratuj bo giniemy. Matuchno kochana okryj nas swoim płaszczem
Antoś2020.02.29 11:46
NIE chodzić do kościoła do odwołania. Szczególnie ludzie starzy. Dla ludizn starych to pewna smierć. Kościół to idealne miejsce do rozprzestrzeniania się wirusa.
Leszek 2020.02.29 11:46
Jezus mówi jeszcze: Sądzi się, że skrucha to sprawa niepotrzebna, miniona, nieszkodliwa mania. Tymczasem tylko skrucha i miłośd posiadają wagę w oczach Boga - dla powstrzymania wydarzeo i dla zmiany ich przebiegu. Bardziej potrzebujecie miłości niż chleba. Gdy jednak chodzi o chleb, wysilacie się, aby go zdobyd, wykradacie sobie wzajemnie kromkę chleba jak zagłodzone psy, od których w gruncie rzeczy mało się różnicie. Gotowi jesteście rozszarpad się dla garści ziemi i dla oparu pychy. Tymczasem dla zdobycia i posiadania miłości nic nie czynicie. Nie troszczycie się o to. Nędzne stworzenia, czy wiecie, co robicie lekceważąc miłośd? Tracicie Boga, Jego pomoc na ziemi, oglądanie Go w Niebie. Cóż powinienem uczynid, abyście pojęli, skoro nie wystarczają moje chłosty, skoro moje przejawy dobroci są daremne? W jaki sposób powinienem zesład Parakleta, pod jaką postacią, aby was ogarnął i ocalił? Ogniste języki kiedyś wystarczyły biednym rybakom, surowym i niewykształconym, lecz kochającym. Dziś nawet gdyby kula ognia, niesiona szybkim wiatrem, zstąpiła na każdego z was całości, w nowej Pięddziesiątnicy, nie dzieląc się na języki, to jeszcze nie byłoby dośd, aby was rozpalid Bogiem. Musicie najpierw pozbyd się z waszej duszy fałszywych bogów. Wy jednak nie chcecie tego uczynid, bo przedkładacie ich ponad Mnie, Boga prawdziwego. Będziecie straceni, jeśli nie dokona się cud. Zawródcie z drogi i módlcie się o Miłośd.
Leszek 2020.02.29 11:45
Nie dla pendrakow i jednokomurkowcow. 2. SKRUCHA I MIŁOŚĆ MOGĄ ZMIENIĆ BIEG WYDARZEŃ Napisane 1 czerwca 1943. Mówi Jezus:, Aby się ocalid, biedni ludzie, drżący ze strachu, wystarczyłoby, abyście jak prawdziwe dzieci - a nie jak bękarty, dla których Ja jestem Ojcem tylko z imienia, gdy tymczasem ktoś inny jest ojcem - umieli wyrwad z mojego Serca jedną iskierkę mojego Miłosierdzia. Pragnę tylko tego, abyście ją wyrwali. Stoję z piersią otwartą, abyście mogli łatwiej dotrzed do mego Serca. Rozszerzyłem ranę mego Serca, zadaną włócznią, abyście mogli do niego wejśd. To jednak daremne. Posłużyłem się waszymi niezliczonymi zniewagami, jak nożem ofiarnika, aby je mocniej otworzyd, gdyż Miłośd jest do tego zdolna. Ona potrafi zamienid w dobro nawet zło. Ja samego Siebie wam oddałem - Mnie, który jestem Dobrem najwyższym. Wy zaś posługujecie się całym dobrem, jakie wam dałem, w sposób tak plugawy, że staje się ono dla was narzędziem zła. Stoję z moim Sercem otwartym, z którego płynie krew, kropla po kropli. Z moich oczu płyną łzy. Krew i łzy na próżno padają na ziemię. Ziemia jest bardziej życzliwa dla swego Stwórcy niż wy. Otwiera bruzdy, aby przyjąd Krew swego Boga. A wy, przeciwnie, zamykacie wasze serca - jedyny kielich, do jakiego On chciałby zstępowad, aby znaleźd miłośd, a wnieśd radośd i pokój. Patrzę na moje stado... Czy jest moje? Już nie. Byliście moimi małymi owieczkami, lecz porzuciliście pastwiska... Kiedy odeszliście, znaleźliście Demona, który was zwiódł, i już nie pamiętaliście, że za cenę mojej Krwi zgromadziłem was i ocaliłem przed chcącymi was zabid wilkami i najemnikami. Umarłem dla was, aby dad wam Życie, pełne życie - takie jak to, które Ja mam w Ojcu. Wy jednak woleliście śmierd. Stanęliście pod znakiem Demona i on zamienił was w dzikie kozły. Nie mam już stada. Pasterz płacze. Pozostaje Mi kilka wiernych owieczek, gotowych poddad swój kark pod nóż ofiarnika, aby pomieszad swą krew - nie niewinną, lecz kochającą - z moją najbardziej niewinną Krwią i wypełnid kielich. Zostanie on podniesiony w ostatnim dniu, na ostatniej Mszy, kiedy wezwą was przed straszliwy Sąd. Dzięki mojej Krwi i waszej krwi, w ostatniej godzinie, dokonam moich ostatnich żniw pośród ostatnich ocalonych. Wszyscy inni... będą służyd za ściółkę dla wypoczywających złych duchów i za chrust na wieczny ogieo. Ale moje owieczki będą ze Mną w miejscu, które wybrałem na ich błogosławiony odpoczynek, po tak wielu walkach. To nie jest to samo miejsce, co dla innych dusz zbawionych. Dla wspaniałomyślnych jest miejsce specjalne: nie pośród męczenników, nie pośród zwykłych zbawionych. Są mniejsi niż pierwsi, ale o wiele więksi niż drudzy i mają miejsce pomiędzy dwoma szeregami. Wy, którzy Mnie kochacie, wytrwajcie. Na to miejsce bardzo zasługujecie za wszystkie wasze obecne wysiłki, gdyż to jest strefa współodkupicieli, na których czele znajduje się Maryja, moja Matka.
STANISLAW2020.03.1 9:04
Oj, nie ma w tym wiary Kościoła! To jakies chałupnicze gderanie!
Quis ut Deus2020.02.29 11:42
Zakaz przyjmowania Komunii do ust, to „nadużywanie władzy”. Ten zakaz jest bezpodstawny. Rzekoma pandemia jest raczej pretekstem do banalizowania i desakralizacji Najświętszego Sakramentu. To właśnie w naszych trudnych, pełnych zagrożeń i chaosu czasach musimy zwrócić się do Chrystusa, do naszego Pana ukrytego w Eucharystii. Nie dajmy się zastraszyć! KTÓŻ JAK BÓG !!!
Albert2020.02.29 11:36
Modlitwa wystarczy. Wystarczy tłumnie chodzić do kościoła, żegnać się przed wejściem i po wyjściu maczając rękę w wodzie święconej, zasuwać po wafla i najlepiej, żeby wszyscy chodzili tylko na jedną godzinę. W tygodniu na 20:00, w niedzielę na 12:00. Tylko wtedy bozia was obroni przed koronawirusem.
Dzek2020.02.29 11:32
A gdzie łażenie na kolanach, szturmy modlitewne, różańce u granic??! No chyba że te gusła to psu na budę....
Leszek2020.02.29 11:25
Jak widać Episkopat przestał wierzyć w moc Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Nic dodać nic ująć, o to stan wiary Episkopatu Polski. To że nie wieżą ci co pochodzą od małpy, to normalne. Małpi rozum, małpie rozumowanie. Nic dziwnego, że tak boją się wypowiedzi arcybiskupa J.P. Lengi. Ich obłuda jest wtedy lepiej widoczna.
Ofiara surowo zabroniona!!!2020.02.29 11:23
nie dawać na tacę!!! pieniądze też mogą przenosić koronawirusa! a taki ksiądz przeliczy zebraną kasę a później tymi samymi łapskami będzie wam wpychał święty wafelek podczas mszy!!!
Beata2020.02.29 17:43
Nie wafelek lecz najprawdziwsze ciało Chrystusa.a jak chcesz wafelka to do lidla. Prawdziwy katolik zarazy przy rozdawaniu Komunii Sw i wody święconej się nie boi. takiego ataku szatana na eucharystię jeszcze nie było.Maryjo Krolowo Polski broń Polskę.
Artur2020.02.29 11:21
Powinniśmy przystąpić do pokuty i modlitw o uchronienie przed zarazą. Padnijmy na kolana przed miłosiernym Bogiem prosząc o uratowanie nas przed epidemią.
Rycerz Niepokalanej!2020.02.29 11:20
Wierzę z całego serca, że ani w postaciach Eucharystycznych ani w wodzie prawdziwie i z wiarą poświęconej, nie ma i nigdy nie będzie żadnych wirusów czy bakterii mogących zaszkodzić komukolwiek z wiarą korzystających z Najświętszego Sakramentu czy innych sakramentaliów. Amen!
Piotrek2020.03.23 13:16
Wlasnie dzieki takiemu magicznemu mysleniu rozniesiono epidemie w Korei Poludniowej.
Matka Kurka2020.02.29 11:17
To wody w chrzcielnicach nie strzeże Najświętsza Panienka? w ogóle nie powinno sie chodzić teraz do Kościoła bo to skupisko ludzi, często pałających z nienawiści i mając świadomość swojej choroby próbujący zarazić sąsiada!
!!!2020.03.1 17:27
1) W kropielnicach a nie chrzcielnicach... 2) Wystarczy dodać trochę soli i po zarazkach
Adelphe2020.02.29 11:15
Takiego ataku szatana na Eucharystię i to w Wielkim Poście jeszcze nie było! Widać jak na dłoni, że toczy się walka nie o zdrowie ciała lecz walka o NASZE DUSZE! W górę serca, Jezus zwyciężył świat! AMEN!
mirka2020.02.29 18:16
Fałszywt prorok franciszek czyli mały róg z Księgi Daniela też pojawił się w wielkim poście To jest droga krzyżowa kościoła Skoro tak potraktowano cierniem Głowę mistycznego Ciała Pana Jezusa czyli Kościoła https://www.youtube.com/watch?v=ZEHViOAYiBM to jak zostaniemy potraktowani my jako mistyczne Ciało Pana Jezusa?
Piotrek2020.03.23 13:05
Eucharystii raczej nic sie nie stanie.
Antoś2020.02.29 11:13
Należy zabronić spotkań większej ilości ludzi. Przedewszystkim w kościołach. Starzy ludzie są bardzo narażeni i najczęściej umierają. Ale kościół nigdy nie wyda takiego rozporządzenia - dla nich ważne są pieniądze. To będzie najlepszy sprawdzian dla polskiego kościoła - co dla nich ważniejsze. Jedyne co moim zdaniem mogą zrobić to powiedzieć - dzisiaj jest ostatnia msza i kolejna będzie za miesiąc wiec musicie dać datki na miesiac do przodu.
Jan2020.02.29 13:16
Jedzie od ciebie siarą...głupolu...
STANISLAW2020.03.1 8:49
Ja jestem stary i alergiczny, ale nigdy nie kaszlę bez chusteczki i w stronę ludzi. I szczęśliwie nie nadużywam podawania rąk (mam reumatyzm w dłoni). I nie jeżdżę nad miarę za granicę, ani do Wloch, ani do Chin!
Piotrek2020.03.23 13:03
Rzecz w tym ze osoby zakazone sa tu na miejscu. Moga przyjsc do kosciola i kaszlnac w twoja strone. Chcialbym moc powiedziec ze twoje zycie twoja sprawa - tylko ze ty przeniesiesz to dalej.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.29 11:09
Ciało Chrystusa przenoszące wirusa! Woda święcona ta cudowna odganiająca demony , skrzaty i inne bajkowe postacie źródłem zarazy! buhaha... ratuj nas królowo polski! przecie umiłowaś Polskę i polaków!
WIELKĄ KRZYWDĘ WYRZĄDZA KK 2020.03.1 14:03
NA CO DZIEŃ POLAKOM. POPRZEZ KATO-PIERDY WTŁACZANE DO GŁÓW KATOLIKÓW - ICH MÓZGI ZAMIENIAJĄ SIĘ POWOLI W GÓWNO.