09.12.19, 14:00(fot. kremlinru/CC 4.0)

Kiedy Polska? Estonia wymiata rosyjskich szpiegów. Jednego po drugim

Estonia od 2009 roku skazała na kary więzienia aż 20 rosyjskich szpiegów. To więcej niż w innych krajach Unii Europejskiej i NATO.

Tomasz Awłasiewicz w artykule na portalu Onet.pl, wskazuje, że Rosjanie zwerbowali szereg pracowników estońskich służb, a nawet jeden ze szpiegów był ekspertem ds. łączności NATO. Tylko w ostatnich paru latach zatrzymano co najmniej paręnaście osób, które są podejrzane o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Jak się okazuje, w wykrywaniu działalności szpiegowskiej sukcesy odnosi odpowiednik polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Policja Bezpieczeństwa Estonii (KAPO)

Jak werbują rosyjskie służby? Między innymi wykorzystują przemytników, zwłaszcza tych, którzy przemycają papierosy do Estonii. Przestępcy w ramach werbunku zbierają informacje o bazach wojskowych, działaniach policji i straży granicznej.

Jednym z ujawnionych agentów rosyjskiego wywiadu, który miał bezpośredni dostęp do informacji z zakresu funkcjonowania estońskich służb jest Herman Simm. Zwerbowany został przez KGB w latach 80. Aż do 2008 roku Simm przekazywał Rosjanom ściśle tajne dokumenty, również dotyczące NATO. Dziś Simm odsiaduje wyrok 12 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

- Jak wynika z opublikowanej niedawno analizy sporządzonej przez ICDS (International Centre for Defence and Security), od 2009 roku (kiedy to zapadł pierwszy wyrok za to przestępstwo po odzyskaniu niepodległości przez Estonię) w tym niewielkim kraju na kary pozbawienia wolności skazano tam aż 20 rosyjskich agentów (najmłodszy z nich stanął przed sądem w wieku zaledwie 20 lat). Na dodatek, jak podają estońskie media, w ostatnich paru latach zatrzymano co najmniej paręnaście osób podejrzanych o współpracę z Rosjanami. - czytamy w artykule na portalu Onet

Z kolei z analizy przygotowanej przez ICDS wynika, że w Estonii skazano więcej rosyjskich szpiegów niż w jakimkolwiek innym państwie Unii Europejskiej i NATO.

btg/wiadomosci.onet.pl

Komentarze

Nie ufaj2019.12.10 10:30
A dlaczego tak dużo? To proste w republikach bałtyckich odsetek "mniejszości" rosyjskiej sięga miejscami nawet 60% populacji narodu. W RP jest to bardzo trudny i złożony temat. Poczekajmy aż przeminą wszystkie pokolenia PZPR/SLD i innych... Co najmniej jedno pokolenie. Ruscy wszędzie maja silną agenturę a u nas mają ją wraz z BND i od czasu Sasów nic się nie zmieniło.... Niestety.
KATON STARSZY2019.12.9 21:09
Unas jest ich ponad milion,trzeba co najmniej 20lat rządów PIS-u ityleż lat bez wojny.Można by było to zrobić w ciągu 5lat,warunek premier Macierewicz.
mendy blogowe-goowna kremlowskie2019.12.9 15:56
𝐓𝐚𝐤𝐢𝐞 𝐬𝐨𝐛𝐢𝐞 𝐩𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐞: 𝐃𝐥𝐚𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐦𝐞𝐧𝐝𝐲 𝐛𝐥𝐨𝐠𝐨𝐰𝐞 𝐧𝐢𝐠𝐝𝐲 𝐧𝐢𝐞 𝐤𝐫𝐲𝐭𝐲𝐤𝐮𝐣𝐚 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚 𝐢 𝐣𝐞𝐠𝐨 𝐜𝐚𝐫𝐚𝐭? 𝐉𝐄𝐒𝐓 𝐓𝐎 𝐎𝐂𝐙𝐘𝐖𝐈𝐒𝐓𝐄! 𝐁𝐎 𝐓𝐎 𝐉𝐄𝐆𝐎 𝐆𝐎𝐎𝐖𝐍𝐀!
cris2019.12.9 15:37
gdyby wyrzucić z polski wszystkich szpiegów - nie tylko rosyjskich- niemieckich ,amerykańskich i tych najgorszych z mosadu ilu polityków zostałoby w polsce ???
Marek212019.12.9 14:55
Fronda tytułem "Kiedy Polska?" sugeruje że polskie władze specjalnie nie zwalczają rosyjskich szpiegów? Żeby nie musieć aresztować swoich :-)?
PiS to partia lewicowa2019.12.9 14:38
Trochę głupio by było u nas wywalać czołowych polityków...
Wies2019.12.9 14:08
Złapcie i zneutralizujcie agentów wpływu bo to oni są dzisiaj najbardziej niebezpieczni.
RYT2019.12.9 14:02
korwin onuca, braun i bosak walonki