08.09.15, 09:32

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski ws. Uchodźców

Modlitwa, odpowiedzialność władzy świeckiej za uchodźców i współpraca Kościoła w ramach Caritas, to główne przesłanie komunikatu Prezydium KEP.

Prosimy o modlitwę w intencji pokoju na świecie oraz w intencjach uchodźców, którzy opuścili swoją ojczyznę, aby uchronić własne życie i życie swoich dzieci – czytamy w Komunikacie.

 - Strona kościelna nie wyobraża sobie działania w tej materii na własną rękę, bez współpracy z władzami świeckimi. Jasno to wyraził papież Franciszek w Orędziu na światowy dzień migranta i uchodźcy na 2015 rok: „Ruchy migracyjne nabrały wszak tak wielkich rozmiarów, że tylko systematyczna i konkretna współpraca, w którą włączyłyby się państwa i organizacje międzynarodowe, może być w stanie skutecznie je uregulować i nimi pokierować” – odwołują się do nauczania papieża biskupi polscy.

Prezydium Episkopatu wskazuje konkretną możliwość współpracy, pisząc: "Ze strony Kościoła katolickiego w naszym kraju odpowiedzialną za to przedsięwzięcie powinna być Caritas Polska. Natomiast na terenie poszczególnych diecezji – za zgodą biskupa diecezjalnego – koordynację zadań związanych z pomocą uchodźcom powinna przejąć Caritas diecezjalna, która dysponuje Parafialnymi Zespołami Caritas".

Kz/episkopat.pl

Komentarze

anonim2015.09.8 9:54
A gdzie słowo na temat chrześcijańskich uchodźców z tych regionów? Czy wszyscy łacznie z Episkopatem najedli się szaleju??? "Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom a dawać psom". To powiedział Pan Jezus, a nie Franciszek, o co tu chodzi??? Chcecie zniszczyć Kościół to dawajcie się wciągać w dyskusję bez negowania tez.... Czy nie ma już wśród Duchowieństwa rozsądnie i logicznie myślących ludzi?
anonim2015.09.8 10:00
Czy biskup Rzymu wyjaśnił dlaczego mamy popierać wielkie migracje ludności z kontynentu na kontynent? Czemu służą takie migracje? Czy służą stabilności społeczeństw i pokojowi czy raczej służą do wzniecania konfliktów między tubylcami a imigrantantami? Czy powiedział coś na ten temat?
anonim2015.09.8 10:00
fajne zdjęcie do tego artykułu. Proszę wskazać mi ilość rodzin syryjskich na tej fotce. A następnie ilość mężczyzn w wieku poborowym. Tylko proszę uważnie liczyć. Ostatnio media epatowały utopionym chłopcem i pokazywały tatusia tego dziecka. Jak to możliwe, że odpowiedzialny mężczyzna wsiada na łódź w żoną i 2 malutkich dzieci, bez ich zabezpieczenia (przecież tylko on miał siłę dopłynąć). Oni topią się a ten gość nie ma wstydu występować przed kamerami. Sam ich w to wpakował.
anonim2015.09.8 10:02
http://www.pch24.pl/uchodzcy--czyli-kto-,37984,i.html - Trzeba przeczytać!
anonim2015.09.8 10:11
@Zegarek Też patrzę na to zdjęcie i nie mogę się napatrzeć... Rodziny tu chyba żadnej, kwiat chłopa poborowego, a może by ich tak uzbroić i odesłać, aby wyzwoli swój kraj i swoich, wszak to prawo o obowiązek bronić rodziny i ojczyzny.
anonim2015.09.8 10:14
Na tych zdjęciac h sąsami mężczyźni, gdzie ich żony, siostry,matki, córki????
anonim2015.09.8 10:19
@arbiter Wytłumacz nam w jaki sposób Polska, która wypchnęła za granicę około 3 milionów niejednokrotnie świetnie wykształconych, młodych, przedsiębiorczych obywateli z powodu biedy i braku perspektyw na przyszłość, miałaby pomóc innym, obcym kulturowo i religijnie, nie znającym języka, niewykształconym przybyszom? Postaraj się...Masz ogrooomne pole do popisu.
anonim2015.09.8 10:27
Dziwicie sie, ze to sa sami mezczyzni? W islamie jest dozwolone wielozenstwo. Jesli jeden bogaty/wplywowy muzulmanin ma 4 zony, to trzech innych, biednych, nie bedzie mialo zadnej. Bardzo wielu mlodych mezczyzn nie ma szansy na zalozenie rodziny. Taki pojdzie na wojne, bo ma nadzieje jesli nie na zone, to chocby na niewolnice seksualna - bo gwalt na niewiernej cudzolostwem nie jest. A jak zginie, to beda na niego czekaly dziewice - i to nie cztery, ale 70. Ich zony sa w waszych domach.
anonim2015.09.8 10:27
Nie wpuszczac.
anonim2015.09.8 10:32
@arbiter Powiedz to świetnie wykształconemu Romanowi Klusce i przedsiębiorczemu Włodzimierzowi Olewnikowi...Dawno temu przybyłeś na ziemię?
anonim2015.09.8 11:21
11 Aleś ty naiwny...Pasożyt zawsze dba o swojego żywiciela. Inaczej byłby samobójcą. Problem w tym, że to nasi mogą się bogacić. Ba! nawet dawać miejsca pracy, a jakże...To się nazywa kapitalizm kompradorski. Szalenie niebezpieczne jest pozwolenie na to niepożądanym elementom...Jeszcze przyszłoby im do głowy założenie potężnego konsorcjum medialnego...Po co? Rynek jest "zapchany", Krajowa Rada dba o porządek w eterze. Mamy "Seks w wielkim mieście", "Czterech pancernych i psa", "Dynastię Tudorów", "Top model" I "Tomasz Lis na żywioł"... Nie daj Boże przyszłaby im ochota nakręcić "Dynastię Jagiellonów". lub "Bitwa pod Kłuszynem"...I co wtedy? Misterny plan hańbienia Polski na arenie zewnętrznej i wewnętrznej rozpadnie się w proch? O nie! Cały świat wie, że Polacy to niebezpieczna i prymitywna dzicz...Nie wolno dopuścić do tego, żeby się sami mogli rządzić. Zaraz urządzą jakieś Jedwabne, czy Kielce... Obudź się.
anonim2015.09.8 11:25
11 Jeszcze coś. Właśnie słucham Michalkiewicza...Skarżysko Kamienna - miasto znane przed wojną z produkcji broni...Dzisiaj największym pracodawcą jest HURTOWNIA ODZIEŻY UŻYWANEJ!!! Zatrudnia 800 osób. To jest właśnie miara postępu czeciej rp ... Wyłącz TVN - włącz myślenie... Wiem, że to trudne, ale możliwe.
anonim2015.09.8 11:27
Rozmowa wiernych z księdzem w parafii na temat uchodźców: Musimy ich przyjąć, tak jak mówi papież, każda parafia jedną rodzinę. To nic,że będą modlić się do Allacha. Nawet bardzo dobrze, niech się modlą! .....haha, oni by chcieli aby ksiądz na plebanię przyjął ich. - A ja się pytam dlaczego nie? Widziałam tylko głupie miny i przymilanie się do księdza. Polacy są bez charakteru czy co?!
anonim2015.09.8 11:39
"... bo byłem przybyszem a przyjęliście mnie..." Tak mówi Chrystus - jak to wdrażać w dzisiejsze problemy - nie mam zielonego pojęcia, ale Oni nie znikną tylko dlatego że powiemy NIE dla imigracji
anonim2015.09.8 11:41
11 tysięcy A co? Lepiej słuchać kłamczuchy Kopacz? A może Lisa i Olejnik? No i oczywiście Szechtera.
anonim2015.09.8 11:42
11 Powiem to swojemu synowi. Niedawno znalazł pracę za 1600 miesięcznie... Z tego 300 na dojazdy. Na pewno się ucieszy z faktu, że Polska się rozwija w tak zawalistym tempie. Niech zmieni pracę i weźmie kredyt? Litości...To już było.
anonim2015.09.8 11:47
Ok2040 r.Francja będzie krajem muzułmańskim. Tak podają statystyki. Będzie większość muzułmanów, będą rządzili. Rozszerzy się to w Europie. Na ile Polska okaże się roztropna zobaczymy. Ja osobiście nie chcę żadnych uchodźców w naszym kraju (prócz chrześcijan). Mam do tego prawo. Dbam o swój kraj jak o własny dom.
anonim2015.09.8 12:19
11tysięcy Dałeś się oszukać. Manipulować Tobą jest łatwo. Posłuchaj Radia Maryja to zmądrzejesz.
anonim2015.09.8 12:40
@olla Niestety wśród swoich znajomych, wielbicieli organów z Czerskiej i Wiertniczej też stwierdziłem ten typowy objaw. Fakty stają się fałszywą propagandą pisowską. I nie chodzi mi o tytuł programu informacyjnego... Kiedyś kolegę namawiałem do wstąpienia do Krucjaty Różańcowej w intencji Ojczyzny. Obraził się twierdząc, że słowo krucjata ma zabarwienie pejoratywne...Tak mu WSI 24 przeorała synapsy.
anonim2015.09.9 4:56
@arbiter Piszesz:"nie opowiadaj bajek, że świetnie wykształceni, młodzi, przedsiębiorczy obywatele nie mają w Polsce perspektyw na przyszłość. To jest kwestia wyboru - mogą zostać tutaj i żyć jako przeciętnie zamożni obywatele albo wyjechać na zachód i zarabiać więcej " Mam pytanie czy ty pracujesz na etacie w jakimś urzędzie?Bo piszesz jak oderwany od rzeczywistości mający sporo wolnego czasu w "pracy" na pisanie postów urzędnik nie bojący się o swoją posadkę.