24.11.21, 15:21fot. usa.gov

Kongres USA: Jeśli Ukraina upadnie, wywoła to w efekt domina w Europie Wschodniej

Staniemy w obronie Ukraińców!”. Kongresmeni USA – zarówno Demokraci, jak i Republikanie – wydali ostre oświadczenie przeciwko Putinowi, ostrzegając gospodarza Kremla o poważnych konsekwencjach dla niego i Rosji w przypadku inwazji na Ukrainę, donosi Voice of America.

Republikański kongresmen Brian Fitzpatrick powiedział, że Biały Dom musi honorować swoje zobowiązania wobec Kijowa i zrobić wszystko, co w jego mocy, aby w razie potrzeby pomóc Ukrainie.

„Ostrzegam Władimira Putina i zwolenników jego reżimu: jeśli myślicie, że są wszystkie warunki do uderzenia na Ukrainę, to głęboko się mylicie. Bo staniemy w obronie Ukraińców. Rozumiemy przecież, że jeśli Ukraina upadnie, wywoła to efekt domina w całym regionie. Na to nie chcemy pozwolić” – uważa Brian Kevin Fitzpatrick, Kongresmen, członek Partii Republikańskiej.

Według kongresmana Stany Zjednoczone powinny zjednoczyć sojuszników w Europie i sprawić, by zrozumieli, że Ukraina i Unia Europejska mają teraz wspólne zagrożenie – a to zagrożenie ze strony Rosji.

„Nie jest tajemnicą, że Władimir Putin uważa upadek ZSRR za kolosalny błąd. Myślę, że próbuje to zmienić i odbudować Związek Radziecki, w tym Ukrainę, Białoruś i kraje bałtyckie”powiedział Fitzpatrick.

„Ukraina jest niepodległym, niezależnym państwem i takim powinna pozostać. Musimy zrobić coś więcej niż tylko to powiedzieć – musimy wesprzeć to działaniem, w tym wysłaniem naszego wojska, wysłaniem sprzętu i wysłaniem jednoznacznego i ostrego komunikatu do Władimira Putina, że Stany Zjednoczone staną w obronie naszych przyjaciół na Ukrainie. To jedyny język, który rozumie Putin. Uprzejmość tu nie działa” – dodał Fitzpatrick.

Brian Fitzpatrick uważa, że oprócz dodatkowej broni Stany Zjednoczone powinny wysłać wojska na Ukrainę, a także zintensyfikować wymianę danych wywiadowczych.

Z kolei demokratyczna kongresmen Marcy Kaptur, współprzewodnicząca grupy poparcia dla Ukrainy w Kongresie też wystosowała ostre oświadczenie o wywrotowej polityce Putina na Ukrainie i granicy polsko-białoruskiej.

„Rosja gromadzi dziesiątki tysięcy żołnierzy i sprzętu w pobliżu granicy z Ukrainą, dokąd już wtargnęła i zabiła ponad 13 tys. osób, zagrażając bezpieczeństwu globalnemu. Teraz Białoruś, przy wsparciu Rosji, pracuje nad podważeniem Unii Europejskiej, inscenizując kryzys migracyjny na granicy z Polską, której podejścia są patrolowane przez […] wojska rosyjskie” – stwierdziła Marcia Carolyn „Marcy” Kaptur, Kongreswoman, członek Partii Demokratycznej.

Kongres jest gotów zaproponować administracji Bidena różne scenariusze reakcji USA na wypadek, gdyby Rosja zdecydowała się na zakrojoną na szeroką skalę agresję na Ukrainę. Kongresmeni wezwali Biały Dom do podjęcia zdecydowanych działań.

„Administracja Bidena musi współpracować z sojusznikami, aby zademonstrować Putinowi, że dalsze działania mające na celu destabilizację bezpieczeństwa Europy doprowadzą do druzgocących konsekwencji dla rosyjskiej gospodarki i jej dalszej izolacji od cywilizowanego świata” – oświadczył Mark Robert Warner, Senator, przewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu, członek Partii Demokratycznej.

Wcześniej grupa republikańskich kongresmenów zwróciła się do sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena z listem otwartym, w którym wezwała do zwiększenia pomocy dla Ukrainy, w tym natychmiastowej dostawy nowej broni śmiercionośnej i systemów obrony przeciwlotniczej.

Jagiellonia.org

Komentarze

Artur2021.12.17 13:04
Ciocia Unia chce wciagnac siostrzenice Rosje na imprezke na ktora siostrzenica nie moze sobie pozwolic. Jednoczesnie podstepna ciocia wie , ze bedzie mogla pomoc swojej rodznie na odpowiednich warunkach. Siostrzenica ma jednak klopotlowá siostre Ukraine na wschodze z ktora niechetnie chce sie pokazac na Unijnym blau… Proste ?
maket2021.12.8 11:36
przyszłosć jest znana. wschodnią ukrainę zagarnie rosja aż do kijowa a reszta ze strachu przyłączy się do Polski.
Wanda2021.12.3 7:54
Biały Dom zrobi wszystko.... tak jak zrobił po aneksji Krymu..... Hipokryci!!!!
Anonim2021.11.24 23:22
Wystarczy postawić na granicy pisowca obok pisowca i mamy mur z pustaków za friko !!!
Po 11 ... pilne2021.12.2 22:26
Wystarczy zebrać wszyskie pustaki jak ty i ustawić mur i będzie nie do przebicia .
katolicka deratyzacja Polski2021.11.24 21:27
Przyznaje sie , ze jestem osoba o niskiej inteligencji , chora psychicznie , ze sklonnosciami pedofilskimi (nawet na wibratorze mam zdjecie dziecka sasiadki) , bez podstawowej wiedzy o swiecie , jestem skrajnie oglupiona nienawiscia , zwykla kürwa , prostaczka , prymitywną zydowa .
katolcka deratyzacja Polski2021.11.24 20:20
Polska sranowi jeden region strategiczny z Ukraina. Jesli pozwolimy na podboj Ukrainy,to juz stracilismy niepodleglosc. Musimy powiedziec Putinowi,ze w wypadku ataku na Ukraine ,my zajmujemy Obwod Kaliningradzki. Ataku wtedy nie bedzie,i uzyskujermy dodatkowe kilka lat na dozbrojenie.
Baćka Łukašenka2021.11.24 19:31
Za dużo gadajo, lepiej cicho robić swoje tak jak ja.
Atak2021.11.24 18:06
na Ukrainę będzie początkiem końca pokoju na świecie. Rozpęta się piekło. Wojna na Ukrainie rozleje się na Azję Środkową, zdestabilizuje drogi handlowe z Chin do Europy, wciągnie do wojny Turcję i cały region Morza Czarnego i Zakaukazia. I wówczas do akcji włączą się Chiny. I to będzie koniec imperium zła, któremu zostanie przetrącony kręgosłup. Świat stanie na progu apokaliptycznej zagłady. Rosja lub coś co nią usiłuje być rozpoczyna swój koniec.
kazioo z Leska2021.11.24 17:30
A juści UPAina już dawno UPAdła, a co wy w Hameryce nie wieta.???
katolicka deratyzacja Polski2021.11.24 20:21
Konfederacja Rosyjska gotuje sie na przywitanie wyzwolicielskiej Armii Rosyjskiej !
kol2021.11.24 16:49
Jak Ukraina chciała wstąpić do UN Merkelowa była przeciw z ustawką Putina
tutut2021.11.24 16:49
USA obok kacapa i Wielkiej Brytanii gwarantowały integralność i suwerenność Ukrainy . Pamiętajmy o tym , że tu chodzi o wiarygodność USA .
Böno2021.11.24 17:50
Jak jest wiarygodna USA, to pokazała wojna w Afganistanie. Polityka USA wobec Nord Stream 2, poklepywanie się po plecach Trumpa z Putinem..... W sytuacji zagrożenia trzeba liczyć na siebie, na własne siły i możliwości. Historia już wiele razy nas tego nauczyła.
Wobec powyższego :2021.11.24 16:44
I właśnie na to gangster z Kremla liczy !
admin2021.11.24 16:31
i na upadek Polski czeka plejada celebrytów z Jandą i Stuhrem, ostania blondynka , i platforma, bo przecież jakąś władze trzeba przejąć nie ważne czy w Rosji czy w Polsce.
Böno2021.11.24 16:26
Od dziesięcioleci straszy się nas najpierw ZSSR a teraz Rosją. Wschodnia Ukraina - regiony zamieszkałe w większości przez Rosjan - jest zagrożona. Jednak Ukraina bez wschodnich części pozostanie Ukrainą, a ponadto żadnego efektu d0mina nie będzie. Pozwólcie Polakom żyć spokojnie, bo odkąd Fronda istnieje, ciągle przepowiada zbrojny konflikt z Rosją, a na razie nic i jeszcze długo do tego nie dojdzie. Ale chyba jednak komuś zależy na wywołaniu wilka z lasu. Uspokójcie emocje i pozwólcie innym żyć, a nie ciągle straszyć. A po drugie, by być krajem militarnie silnym, przywróćcie powszechny obowiązek służby wojskowej.
katolicka deratyzacja Polski2021.11.24 20:23
Konfederacja Targowicka,jak widac,to tuba Putina i fragment rosyjskiej wojny hybrydowej,LAJDAKI !
PILNE!!!!!!2021.11.24 16:23
Polska obroni granice EU - przecież nie tylko Orban jest naszym kolegą - mamy ich całe mnóstwo - pomogą
Po 11 ... krzywelustro...HERTRICH-WOLEŃSKI2021.11.24 15:42
Ballada o pomniku Rycerzy Getta jakich nie było __________________________________________________________________________________________________________ Jedzie żydek, jedzie, ________________________________________________________________________________________________________ jedzie z rabinem w Al. Szucha _______________________________________________________________________________________________________ w jednej ręce ma Talmud _____________________________________________________________________________________________________ i listę żydków do rozpieerducha _____________________________________________________________________________________________________ A dziś przychodzą wycieczki _______________________________________________________________________________________________________ od samego ranka, _____________________________________________________________________________________________________ patrzą na pomnik żydka rycerza jakiego nie było _____________________________________________________________________________________________________ ma żydek mauzoleum a nim szmalcownik co mu dawał w ryło
oby2021.11.24 15:41
to niech upada, upadnie też PIS
oby2021.11.24 16:13
ty też idioto
oby2021.11.24 16:24
jak się nie ma argumentów to są inwektywy, jakie to normalne środowisko pisowca, szambo i łajno, im większym jest się prostakiem tym bardziej prawdziwym wyborcą PIS, tym prawdziwym "Polakiem" , o których Kaczyński mówi, że to jest jego przyszłość i narodu, szkoda, że w smrodzie
oby2021.11.24 16:50
jak się nie ma argumentów to są inwektywy, jakie to normalne środowisko POyeba, szambo i łajno, im większym jest się prostakiem tym bardziej prawdziwym wyborcą PO, tym prawdziwym "Polakiem" , o których Tusk mówi, że to jest jego przyszłość i narodu, szkoda, że w smrodzie
katolicka deratyzacja Polski2021.11.24 20:24
PO to partia faszystowska jak NSDAP
Grizzly Wielki Polak2021.11.24 15:38
Rosja ponad 30 lat temu ostrzegała Polske przed atakiem Stanów Zjednoczonych Polska te ostrzeżenia zbagatelizowała, a obecnie to nie atak Rosji tylko wyzwolenie od Amerykańskiego imperjalizmu i lewackiej UE na które wszyscy Polacy czekają i mają w Prezydencie Putinie nadzieję
kacapy za Ural !2021.11.24 16:45
Ale nie pij więcej , kacapie !
Baćka Łukašenka2021.11.24 19:35
Hej Ruski Grizzly podpisuj się biały niedźwiedź. O d razu będzie wiadomo o co chodzi. A tak kradniesz własność intelektualna. Wiem, wiem po samogonie intelektu NIET.
676742021.11.24 16:47
Grizzly Wielki ale kacap .
katolicka deratyzacja Polski2021.11.24 20:26
Konfederacja to partia putinowska i jego agentura !
Jebać Pucina2021.11.24 15:33
Bo to jego wina.
Po 11 ...2021.11.24 15:33
Mam pytanie do katolików. Skoro my jesteśmy bezpieczni, pod opieką NMP, to czy nie możemy poprosić NMP, aby tak tymczasowo, tak przy okazji przypilnowała Ukrainę?
Aldona2021.11.24 16:15
To pomódl sie o Ukrainę do Matki Boskiej Częstochowskiej , odmów różaniec do Milosierdzia Bożego !!
Anonim2021.11.24 17:12
Wy towarzyszu nie jesteście bezpieczni. A Ukraina ma wolną wolę i sama może poprosić.
katolicka deratyzacja Polski2021.11.24 20:28
Rus ukrainska jest pod opieka Swietego Michala.