23.02.12, 16:08

Konkurs: Węgry czekają na Ciebie!


„Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” – bł. Jan Paweł II, Budapeszt 20. VIII. 1991.Konkurs przeznaczony jest dla młodych ludzi od 18 do 24 lat. Możemy sfinansować jedno miejsce na Wielki Wyjazd na Węgry 15 marca tego roku, by zademonstrować naszą przyjaźń, nasze poparcie dla Węgrów i polityki Pana Premiera Viktora Orbána! Hasłem wyjazdu jest: W imię Boga za naszą i waszą wolność! (ze sztandarów Bema na Węgrzech 1848 r. ).By stać się właścicielem darmowego biletu należy odpowiedzieć na kilka pytań (poniżej). Wygrywa osoba która jako pierwsza odpowie poprawnie na wszystkie pytania.


Odpowiedzi proszę wysyłać na adres: [email protected]


Oto pytania:

1.    Jacy polscy święci pochodzili z Węgier?

 


2.    Jacy węgierscy święci pochodzili z Polski?

 


3.    Jakie wezwanie nosi węgierska kaplica w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach?

 


4.    Jakiej pomocy udzieli Węgrzy Polsce w 1920r i w 1939r?

 


5.    Jakiej pomocy udzieli Polacy Węgrom w 1956r?

 


6.    Jak brzmi tytuł książki Viktora Orbána wydanej po polsku?

 


7.    Do czego porównał przyjaźń polsko-węgierską Stanisław Worcell (1849)?

 


8.    Od jakich słów zaczyna się nowa Konstytucja Węgier?

 


9.    Podaj imiona i daty beatyfikacji/kanonizacji pierwszego i ostatniego króla Węgier.

 


10.  Podaj min. 3 wartości, które gwarantuje nowa węgierska Konstytucja."Magyarország és Lengyelország két örökéletű tölgy, melyek külön törzset növesztettek, de gyökereik a föld alatt messzefutnak, összekapesolódtak és láthatatlanul egybefonódtak. Ezért egyiknek léte és eőteljessége a másik életének és egészségének feltétele."

"Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi, i splątały się, i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia".Powodzenia i szable w dłoń!!!!!

Komentarze

anonim2012.02.23 17:37
<p>A ja bardzo chętnie.</p> <p>Gwoli uzupełnienia..... 25-proc. stawka podatkowa od doch&oacute;d&oacute;w z dywidend wypłacanych przez sp&oacute;łki zagraniczne .</p> <p>Natomiast 10 proc. gdzie dywidendy są wypłacane przez sp&oacute;łki notowane na europejskich giełdach papier&oacute;w wartościowych&nbsp; .</p>
anonim2012.02.24 8:27
<p>Wspaniała inicjatywa przyblizająca wiedzę o tym kraju i ucząca też braterstwa i solidarności między narodami. Boże, chroń Polskę i Wegry!</p>