05.03.20, 07:20Fot. via Pixabay - effelle

Koronawirus w Polsce. Szef MON: Jesteśmy przygotowani

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono w nocy z wtorku na środę. Pacjent znajduje się w szpitalu w Zielonej Górze. Mężczyzna przyjechał z Niemiec, a stan jego zdrowia jest dobry. Na temat gotowości Polski w kwestii koronawirusa rozmawiał dziś na antenie radiowej „Jedynki” Mariusz Błaszczak. Jak poinformował szef MON:

Jesteśmy przygotowani do tego, żeby reagować na koronawirusa”.

Podkreślił:

Podczas wczorajszego spotkania omawiałem przygotowanie wojskowej służby zdrowia do udzielenia pomocy. Służby wojskowe są w stanie gotowości”.

Dodał, że wojsko przećwiczyło wszelkie procedury i jest gotowe na reagowanie na wszelkie sytuacje. Szef MON zaznaczył, że w ubiegłym miesiącu Wojsko Polskie ćwiczyło między innymi procedury ewakuacji.

Mariusz Błaszczak zdecydowanie zapewnił jednak, że Polacy nie mają powodów do paniki. Przypomniał, że wczoraj premier polecił wyprodukowanie przez Orlen i Polfę Tarchomin środków dezynfekujących, które mają być powszechnie dostępne, także w szkołach.

Dalej mówił:

Tak jak podkreślał minister zdrowia, należy zwracać szczególną uwagę na higienę, aby reagować w sytuacji, gdy dzieje się coś złego. Polska należy do liderów. My wyprzedzamy. Nie reagujemy <<po>>, ale <<przed>>”.

W rozmowie poruszony został także temat ćwiczeń Defender-Europe 20. Jak poinformował minister obrony narodowej, pierwsze kolumny wojsk USA są już w Polsce. Dodał:

To ćwiczenia o największej skali od 25 lat”.

dam/polskieradio24.pl,Fronda.pl

Komentarze

ladychapel2020.03.5 8:25
17 maja 2020 r. planowana jest Narodowa Pielgrzymka do Rzymu na główne obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - poinformował w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego" szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Urszula2020.03.5 8:21
Otóż nie jesteśmy przygotowani. W szpitalach nie ma wystarczającej ilości respiratorów, nie ma lekarzy, którzy potrafią pacjenta podłączyć do takiego respiratora. Co z tego, że wojsko jest w stanie gotowości? Wyobraża sobie ktoś kaprala pobierającego krew do badania? Brakuje personelu, brakuje szpitali zakaźnych bo PiS część tych szpitali zlikwidował. Chiny potrafiły w ciągu kilku dni wybudować szpital dla osób zarażonych, w Polsce nie tylko taka budowa jest niemożliwa, ale również ponowne otwarcie szpitali zamkniętych. Brakuje środków dezynfekujących, a przecież rząd już od dłuższego czasu miał informację o tym wirusie. PiS, swoim zwyczajem kłamie, ale jego zwolennicy i tak będą twierdzić, że jest wspaniale.
anonim2020.03.5 8:07
MOCNE! Braun: III wojna światowa już się toczy. Polacy nie są pionkami, ale szachownicą, którą inni wydeptują youtube.com/watch?v=PJCMTgpL_9Y .
anonim2020.03.5 8:06
MOCNE! skąd ten KORONOWIRUS?, przez kogo i do jakich celów został powołany? "Plummer: Świat w rękach rozpitych szaleńców z elektrodami" Źródło: ram.neon24.pl/post/153438,plummer-swiat-w-rekach-rozpitych-szalencow-z-elektrodami .
STANISLAW2020.03.5 7:49
Władze są przygotowane. Ale czy społeczeństwo wie i czy chce stosować się do jakąkiejkolwiek zasad prewencjI? - jak higienicznie kaszleć i kichać; jak unikać tłoków; ja ograniczyć krzyki na imprezach (krzyk to też dalekie rozpryskiwanie swoich wydzielin); gdze zaopatrzyć się w maseczki lub jak je sporządzić na na doraźny użytek itd. I nie ośmieszać tych, którzy domagaja się prewencji. Czy wiesz, że w skali światowej, stosunek zmarłych do wyzdrowionych z koronawirusa to 1:15, a wiec wielokrotnie więcej niz w grypie i to mimo ścisłej opioeki lekarskiej; zaś we Włoszech na pięciu ozdrowienców przypada dwóch zmarłych!!! ( w liczbach bezwzględnych to wczerańsza statystyka: 275:107. To KATASTROFA!
Nie siej paniki2020.03.5 7:52
Włosi nie piją alkoholu to i organizmy wątłe.
polak2020.03.5 7:43
komitet wyborczy Sok z Buraka kidawy błońskiej pokazuje następne hasło ----NASZA PREZYDENT I MAFIA P--EŁ-O DOPROWADZI POLSKĘ NA UBÓSTWA DNO
Sauron2020.03.5 7:42
Oczywiście, że jesteśmy przygotowani, w końcu minister Szumowski zawierzył służbę zdrowia pod opiekę matki boskiej. Nie wiem po co wgl jakieś leki, maski, żele, higiena itp, skoro mamy taki boski parasol nad sobą.
bbb2020.03.5 7:37
Dajemy 2 mld na TVP i 1,3 mld na walkę z wirusem
STANISLAW2020.03.5 7:52
Znów wciskasz politykę do wali o zdrowie?
Nie siej paniki2020.03.5 8:35
Komuchy taką walkę o pokój chciały zrobić że kamień na kamieniu by się nie ostał. Lepiej Ty Stachu już przestań walczyć o zdrowie:) Wódki się napij.