11.02.14, 10:25Ks. Grzegorz Michalczyk (fot. dst.waw.pl)

Ks. Michalczyk: Musimy w Trynkiewiczu zobaczyć Chrystusa

Nie wolno zapominać, że on jest nadal człowiekiem, niezależnie od straszliwej zbrodni, którą popełnił. Tego człowieka nie można odczłowieczyć, nie można mu zabrać ludzkiej godności. To, co się dzieje dziś w mediach wokół tej postaci, i co mnie przeraża, to właśnie to, że o nim się mówi jak o bestii. Nawet, gdyby ktoś tak mówił o zwierzętach, to prawdopodobnie obrońcy praw zwierząt natychmiast by zaprotestowali” - mówił w Poranku RDC ks. Grzegorz Michalczyk.

W rozmowie z Grzegorzem Chlastą, ks. Michalczk przyznał oczywiście, że ludzie mają prawo czuć obawę przed człowiekiem, który – jak wskazują badania – wciąż jest potencjalnym zbrodniarzem. Duchowny wyraził także obawę, że sytuacja może się skończyć linczem, bo ludzie są nieprzewidywalni.

O atmosferze w kraju ks. Michalczyk powiedział, że to „zenit paranoi strachu, stymulowanej pojęciami typu ustawa o bestiach”. „Mówimy o człowieku, który – wszystko na to wskazuje – jest człowiekiem głęboko zaburzonym i chorym. Największą krzywdą jaką mu teraz, w tej sytuacji robimy, to wypuszczenie go na wolność, zamiast zapewnić mu takie życie, aby otrzymał pomoc, ale też aby był chroniony przez czynieniem zła, czy też by był chroniony przez samym sobą. On nie jest normalnym człowiekiem kontrolującym swoje wybory, reakcje. Jemu trzeba pomóc, a nie tylko ludziom, którzy się boją i którzy nie chcą mieć takiego sąsiada” - stawia sprawę jasno ks. Michalczyk.

Krajowy duszpasterz środowisk twórczyć przypomniał ponadto słowa Jezusa: „Byłem w wiezieniu, a przyszliście do mnie”. „W więzieniu zwykle się nie jest za nic, tylko za zło, które się wyrządziło, za zbrodnie. Ci, którzy słuchali Jezusa byli zaszokowani tymi słowami (...). Można być chorym, bezdomnym, głodnym bez swojej winy. Ale w więzieniu zwykle jest się z powodu zła, które się uczyniło. I także z takimi ludźmi utożsamia się Jezus Chrystus. Dla mnie to radykalne i mocne stwierdzenie” - przekonywał ks. Michalczyk w Poranku RDC.

Duchowny pokreślił na koniec, że zemsta jako kara jest czymś absurdalnym. „Jezus wzywa chrześcijan, aby byli pękniętym ogniwem łańcucha zemsty, nienawiści, odwetu. Chrześcijanin ma być tym, który przyjmie cios, ale nie odpowie tym samym. Jest diabelska dialektyka odwetu, w której każdy słusznie broni swoich praw i słusznie się mści. Chrześcijanin ma być tym, który tę dialektykę przerwie. Jezus na krzyżu mówi „Ojcze, przebacz im” – modli się za swoich nieprzyjaciół” - zaznaczył ks. Michalczyk. Całość rozmowy Grzegorza Chlasty z duszpasterzem środowisk twórczych TUTAJ.

Beb/Rdc.pl

Komentarze

anonim2014.02.11 10:33
Na Golgocie obok Jezusa było dwóch łotrów,tylko jeden został zbawiony.Trynkiewicz sądzę jest tym drugim.
anonim2014.02.11 10:46
@jula: W/g dogmatu chrześcijaństwa Trynkiewicz może się nawrócić nawet dopiero na łożu śmierci i zostanie zbawiony. To się wydaje skrajnie niesprawiedliwe, że w takim przypadku to dla niego będzie miejsce w niebie, tymczasem normalni ludzie z błahymi rzeczami na sumieniu nie dostają takiej szansy ginąc np zabici przez pijanych kierowców.
anonim2014.02.11 10:49
najmadrzejsza wypwoiedź jak padła w tej materii; jula; jesteś pewien? dasz głowę?
anonim2014.02.11 10:51
morula; poznawaj Jezusa, a będziesz wiedział więcej ..."tymczasem normalni ludzie z błahymi rzeczami na sumieniu nie dostają takiej szansy ginąc np zabici przez pijanych kierowców..." i znów to samo pytanie -jesteś pewien, że nie dostają szansy, jak to nazywasz?
anonim2014.02.11 11:05
Twarz Jezusa Chrystusa widzę w twarzach tych niewinnych,umęczonych dzieci,nie da się prowadzić gry z Panem Bogiem, o łotrowaniu w życiu,które odkupię na łożu śmierci. Łotr zbawiony uznał swoją winę,nie lżył,nie trzymał pokerowej twarzy,nie mówił że taki jest z definicji.
anonim2014.02.11 11:39
@jula: Jednak nie wiesz tego jak będzie wyglądała twarz Trynkiewicza na łoży śmierci. Być może nawróci się nawet wcześniej a wtedy: http://www.biblia-internetowa.pl/Luk/15/7.html "Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia." @wiesiekadam: "Grzechem śmiertelnym" jest np seks przedmałżeński - narzeczeni ginąc w wypadku w/g nauczania kościoła mają raczej nie wielkie szanse na zbawienie - Trynkiewicz nawrócony na łożu śmierci będzie natomiast "synem marnotrawnym" i radość z jego nawrócenia w niebie będzie większa "niż z 99 sprawiedliwych"
anonim2014.02.11 11:56
A co Duchowy Duspasterz powie o tych zamordowanych dzieciach ?
anonim2014.02.11 13:42
ale naiwny księżulo. Ręce opadają
anonim2014.02.11 14:10
jula nigdy nie poznasz do końca serca innych ludzi...więc nie sądź po pozorach
anonim2014.02.11 14:12
Oczywiście powinno być tak jak ksiądz mówi. Tyle tylko, że w tym człowieku trudno zobaczyć twarz Chrystusa. Niemniej trzeba się starać.
anonim2014.02.11 14:30
Nwrócenie się w tym wypadku jest nierealne. Musiałby w sercu odrzucić zło. W jaki sposób?
anonim2014.02.11 14:52
@ Piano Zgłębianie serce Trynkiewicza to pochylanie się nad katem,miał wolną wolę wybrał szatana,nie był i nie jest bezrozumny.Gdzie żałość nad ofiarami.Znane już pochylanie się nad zbrodniarzem jego prymat nad ofiarami bezwzględnego i brutalnego mordu.Co z Wami?
anonim2014.02.11 14:53
"Bóg jest sprawiedliwością i zapewnia sprawiedliwość. To jest nam pociechą i nadzieją. Na uczcie wiekuistej złoczyńcy nie zasiądą ostatecznie przy stole obok ofiar, tak jakby nie było między nimi żadnej różnicy". ( BXVI Spe Salvi - 44 )
anonim2014.02.11 15:54
Jula zbrodniarzom należy się sprawiedliwy wyrok . nie mam nic przeciwko karze śmierci czy dożywociu wkurza mnie debilnie zmajstrowane prawo ( zamiast dożywocia 25 lat) i BARDZO nie podoba mataczenie i podrzucanie trefnych rzeczy człowiekowi po odbyciu wyroku (np. co byś pomyślała, gdyby to się zdarzyło jakiemuś więźniowi politycznemu?)
anonim2014.02.11 17:37
Zycze aby szanowny ks popracowal troche jako kapelan więzienia nie będzie plotl takich bzdur
anonim2014.02.11 17:53
Jako Katolik, uważam, że ważniejsze od tego życia na ziemi, jest życie wieczne. Trynkieiwcz powinien zawisnąć, a w ten sposób odkupiwszy swoje grzechy mógłby pójść do czyścia... A tak mamy hucpę!!!
anonim2014.02.12 3:06
W zasadzie to ten człowiek najbardziej potrzebuje modlitwy i miłosierdzia. Mimo, że prawdopodobnie wciąż jest wściekłym psem. Popełniono wiele błędów w stosunku do niego, powinien zawisnąć dawno temu. Co nie zmienia faktu że jest człowiekiem, oraz że w obliczu wieczności bardzo potrzebuje pomocy. Bo to chyba właśnie tym jest chrześcijaństwo. Czy jednak się mylę?
anonim2014.02.12 3:54
Artur Lesnodorski: "Nawrócenie się w tym wypadku jest nierealne. Musiałby w sercu odrzucić zło. W jaki sposób?" *** Człowieku - a co Ty wiesz tak naprawdę o T.? Wiemy tylko to co nam sprzedały media. Nie możemy nawet mieć pewności, że T. nadal będzie mordował lub, że ma taki zamiar. Czy odrzucił w swoim sercu zło? Może nawet i tak być, bo przecież wyrazię gotowość poddaniu się chemicznej kastracji. Serce człowieka zna tylko Bóg - nie nam wyrokować, kto się zbawi, a kto potępi. Jezus umierając wziął na swój krzyż również grzechy T. Przede wszystkim należało by mu dać szansę powrotu do społeczeństwa - umieścić ewentualnie w ośrodku odosobnienia i uczciwie obserwować; jeżeli okaże się, że już nikomu nie zagraża, to uwolnić i zapewnić środki do godnego życia.
anonim2014.02.12 12:33
Czy Trynkiewicz zrozumiał swój grzech i żałuje go? Jeżeli nie, to ksiądz nie ma racji.
anonim2014.02.12 22:47
dla mnie to skandal,że ujawniono publicznie nazwisko pana T.Ma prawo do prywatności,wolności i stu milionów,które p.Wałęsa mu obiecał.Wypuścić i dać mu spokój w końcu a jeśli zagraża to nadzór albo nie wypuszczać,ale nie pastwić się nad nim w taki sposób.Jak będziecie zakładać komitet solidarności z panem T. to ja się zapiszę bez wahania.