15.12.14, 19:33fot. Wikimedia Commons

Ks. Rafał Cyfka dla Fronda.pl: W Polsce dochodzi do eskalacji prześladowań wierzących

W ostatnim raporcie naszej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie na temat zagrożenia wolności religijnej na świecie, znalazła się także Polska. W ciągu ostatnich lat dochodzi tu do coraz częstszych przypadków ataków na chrześcijaństwo. Pamiętamy, jak w 2010 r. Adam Nergal Darski darł na swoich koncertach Pismo Święte, a dwa lata później, mimo fali protestów katolików w obronie wiary promował książkę „Spowiedź satanisty” odpalając cygaro od płonącej Biblii. W ten sposób dokonała się publiczna profanacja Słowa Bożego. Jednak nie chodzi tu o samych wierzących, bo cała cywilizacja europejska, w której żyją osoby nieidentyfikujące się z wiarą chrześcijańską, wyrosła przecież na Piśmie Świętym. Krzyż i Pismo Święte to również symbole kultury europejskiej. Wiemy, przez jakie trudności ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji musiała przejść Telewizja Trwam, aby dostać się na platformę cyfrową. Dziś gazety, tygodniki społeczno-polityczne wprost sugerują, że księża to pedofile i homoseksualiści, a Kościół jest siedliskiem skandali finansowych. To ciągłe pokazywanie chrześcijaństwa od negatywnej strony, sprawia, że dochodzi w Polsce do niepokojących przypadków ataków na księży na tle religijnym, jak miało to np. miejsce dwa lata temu w Suwałkach, gdy kapłan wracający z kolędy został pobity - nie w celach rabunkowych, bo nie zginęły pieniądze które miał przy sobie, a tylko modlitewnik. Kościół, jak każda instytucja, niewątpliwie także boryka się z problemami, jednak pokazywanie Kościoła tylko od tej negatywnej strony, rodzi agresywną postawę części społeczeństwa wobec chrześcijan. Ta propaganda najsilniej uderza w ludzi młodych.

Źródeł niechęci do chrześcijaństwa, jakie przejawiają się w postawach wielu artystów i dziennikarzy, który kreują opinię publiczną możemy się doszukiwać we wzorcach docierających do nas z krajów Europy Zachodniej, gdzie mylnie rozumiane pojęcie tolerancji wiąże się z tym, że mniejszości winduje się bardzo wysoko, natomiast większą część społeczeństwa się odsuwa, krytykuje. Dlatego nikt nie krytykuje w mediach homoseksualizmu w tak agresywny sposób, w jaki mówi się o chrześcijaństwie? Jaka to jest tolerancja, jakie to jest dawanie równych szans? Tymczasem chrześcijaństwo w Europie, w zwłaszcza w Polsce było bardzo tolerancyjne. Kraków jest miastem, gdzie od czasów króla Jana Kazimierza żyli obok siebie Polacy i inne narody, Polska w czasach reformacji otwierała się na wszystkich. Chrześcijaństwo jest atakowane za to, że staje w obronie tak fundamentalnych wartości, jak godność życia ludzkiego i rodziny, od których przecież zależy przyszłość całej Europy. Chrześcijaństwo jednak nie uderza w te mniejszości, zwraca tylko uwagę na skutki tego, że są one tak mocno windowane.

Wydaje się, że sytuacja w Polsce nie jest jeszcze aż tak zła, jak w krajach Europy Zachodniej. Ostatecznie Telewizja Trwam jest na multipleksie, nasz Kościół angażuje się w wiele ważnych dla całego społeczeństwa akcji, jak np. prowadzenie szkół, hospicjów, czy różnych dzieł pomocy dla najbiedniejszych. Dlaczego jednak nie pokazuje się, że duża część budynków odzyskiwanych od państwa po czasach komunistycznych jest wykorzystywana właśnie na te cele? Należy ukazywać społeczeństwu to dobro, jakie czyni Kościół, nie zapominając jednocześnie o tym, by nie przemilczać problemów z którymi Kościół się dziś mierzy.

Jako osoby wierzące, musimy wyraźnie domagać się poszanowania dla naszej religii. Tak, jak szanujemy Koran czy Torę i wzywamy do zaniechania wszelkich aktów antysemickich i antyislamskich, tak samo musimy wzywać do zaniechania wszelkich aktów antychrześcijańskich. Pismo Święte nie może być darte, nawet jeżeli dla kogoś jest to najwyższa forma artyzmu, ponieważ uderza to w dużą część ludzi dla których Pismo Święte ma wielką wartość, którzy budują na nim swoje życie.

Mówi się o tolerancji, o szerokim patrzeniu, a tego szerokiego patrzenia nie ma w kontekście chrześcijaństwa. W Manchesterze w Anglii, dyrektorami wielu szkół publicznych są już muzułmanie, którzy rugują kulturę europejską i Europejczyków spychają na bok, promując kulturę islamską. A przecież szkoły publiczne w Wielkiej Brytanii mają nauczać wartości brytyjskich. Pojawia się jednak pytanie, jakie to są te wartości brytyjskie? Wyrugowano wartości chrześcijańskie, na których ten kraj był zbudowany więc nie ma tych wartości, co w Europie Zachodniej bardzo mocno wykorzystują muzułmanie. My w Polsce też podważamy wartości chrześcijańskie ale nikt nie daje w zamian żadnych wartości, które służyłyby rozwojowi człowieka.

Not.ed

Komentarze

anonim2014.12.15 19:44
Co tu dużo mówić, nasza cywilizacja upada, zbliża się koniec.
anonim2014.12.15 21:13
A co z katolikami!? Co z prześladowaniem katolików?
anonim2014.12.15 21:58
Dlaczego chrześcijaństwo jest prześladowane bo jego istota nie jest z tego świata. A istotę tą stanowi dążenie i osiągnięcie świętości. Kto jest na to odporny i ślepy duchowo będzie zwalczał to czego nie rozumie i nie chce zrozumieć. Ponadto cała nauka płynąca z biblii ma charakter ezoteryczny, którego odkrycie dla wielu jest zamknięte przez zło, w którym tkwią, a Bóg choć jest miłością nie ma mocy aby to odmienić bo szanuje ich wolny wybór. Być może przez dokonywanie prześladowania prześladowcy czasem zostają świętymi. Ten dziwny mechanizm tak działa i prześladowanie jest wpisane w historię kościoła czy komuś się to podoba czy nie.
anonim2014.12.15 22:16
Poprzedni obrazek był lepszy.
anonim2014.12.15 22:39
@villain - pewnie że te prześladowania do tego co w Iraku są bez porównania, tyle że zaczyna się zawsze od tego co w Polsce a kończy na tym co w Iraku. Hitler żydów najpierw tylko opluwał w knajpach a na końcu gazował i palił w obozach. Zło aby urosło do rozmiarów Iraku lub obozów zagłady najpierw musi wzrastać w obojętności tzw. dobrych ludzi. Kiedyś dla ludzi Hitler był tylko wariatem a teraz jest synonimem zła wcielonego. Wszystko przez to że ludzie relatywizują zło.
anonim2014.12.15 23:04
Prześladowanie chrześcijan w Polsce ? Czy ktoś do nas strzela, aresztuje, torturuje, gwałci, morduje ? Ciekawe co by Wielebny powiedział gdyby mieszkał w Chinach, Wietnamie, Korei Pn lub muzułmańskiej Afryce....
anonim2014.12.16 0:23
Prześladowani to są ludzie pragnący wolności, prawdomówni. Fronda również ich sekuje. Naparza w JKM stosując metody z PRL< Czerskiej>, manipulując przy tym na potęgę. Mam was gnojków już dosyć.
anonim2014.12.16 0:24
Człowieku, zastanów się następnym razem zanim napiszesz takie pierdoły. Obrażasz chrześcijan, którzy są naprawdę prześladowani. Nie masz pojęcia co to prześladowanie na tle religijnym. O ile zgodzę się z faktem, że Islam zaczyna dominować w Europie i tym, że niektórzy "artyści" ostro przeginają z wyrażaniem swojej "twórczości", pragnę zwrócić uwagę na fakt, że Kościół sam strzela sobie w kolano przez takie właśnie bezmyślne gadanie. Bardzo podobało mi się jedno zdanie w tym artykule: "chrześcijaństwo w Europie, w zwłaszcza w Polsce było bardzo tolerancyjne." To święta prawda. Było. Niestety, już od dawna nie jest.
anonim2014.12.16 1:42
@petrus_silesius ".....Prześladowanie chrześcijan w Polsce ? Czy ktoś do nas strzela, aresztuje..." Wystarczy kupić jakiegokolwiek Neewsweeka, nawet nie trzeba go przeczytać lecz tylko spojrzeć na prowokacyjną jak zawsze (pełną zniesławień) okładkę. W Polsce robi to się w znacznie bardziej inteligentny, zakamuflowany i perfidny sposób (dla niepoznaki). Jak ktoś mało spostrzegawczy .......to nie widzi ;) i potem na Frondzie zadaje takie pytania ;). Nim się obejrzymy, będzie za późno. Jeszcze kilka nieroztropnie podpisanych umów przez rządzących, zmiany ustaw, konstytucji itp i nie będzie odwrotu. Strzelają to tylko za wschodnią granicą....bo gdyby tak PO do nas strzelało (hehe) to przecież nikt by na nich nie głosował :). Czy każda walka musi Twoim zdaniem manifestować się w sposób jawny? Pomyśl! Oni są przecież tacy niegroźni. Stawiają tylko Tęczę, lansują polityków kochających inaczej, wprowadzają gender pod płaszczykiem równego traktowania, rozbijają rodziny i zabierają władzę rodzicielską pod pretekstem rzekomej przemocy domowej. Czy to za mało? Petrusa Silesiusa to by chyba tylko huk armatni pobudziłby do refleksji lub działania ;) lub lądowanie jakiegoś drona - hihi.
anonim2014.12.16 1:46
@Annova Dla Annovy proponuję: 1) zaznajomić się z definicją słowa "prześladowanie" oraz definicją słowa "konkordat" ".... a największym objawem prześladowania jest konkordat....." konkordat - umowa zawierana między państwem a Kościołem regulująca sprawy interesujące obie strony. Tak to już jest że niezależni od siebie przedstawiciele władz zawierają między sobą umowy a umowa wynika ze wzajemnego porozumienia się i z prześladowaniem nie ma nic a nic wspólnego. Oj, gin z tonikiem wyraźnie Ci zaszkodził :P 2) przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii przynajmniej na 6 m-cy gdzie będzie można się upajać swieżym powietrzem tolerancji. Pośle sobie Annova dzieci do szkoły publicznej prowadzonej przez muzułmanina i uprzedzam że będąc nawet zadeklarowaną ATEISTKĄ nie będzie mogła liczyć na żadne względy. Chrześcijanin czy też ateista czy też homoseksualista to dla muzułmanina JEDNO I TO SAMO. Prześladowanie gwarantowane no chyba że przejdzie na islam. Będą jej wmawiać że pochodzi od świni (i jeszcze w to uwierzy LOL). Ci ateiści tacy jak Annova nie rozumieją jednej zasadniczej rzeczy że w takiej sytuacji rdzenni Europejczycy powinni się zjednoczyć a nie skakać sobie do gardła lub sączyć jad wzorem niejakiej Moniki O. jak to ma miejsce w Polsce. Jakich nieszczęść jeszcze trzeba aby Polacy się zjednoczyli? Porównajmy "traumatycznie" przeżycia Annovy poprzez życie jak w bajce czyli w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii POL- wszechobecne krzyże ( w szkole, w urzędach, w Sejmie!!) ANG- wszechobecne półksiężyce w miejscach publicznych (zależy co kto lubi) i czarne flagi Państwa Islamskiego POL - ustawa o obrazie uczuć religijnych (to funkcjonuje w każdej kulturze) - widać tolerancja jest dla Ciebie obca. Gdyby sąsiad wyzwał Annovę od najgorszych to jestem pewna że poleciałaby do sądu procesować się o zwrot swojego dobrego imienia gdyż podlega to pod paragraf Kodeksu Karnego jako "zniesławienie". ANG - też mają tą ustawę ale nikt jej nie przestrzega (względem chrześcijan) POL - zamykanie najważniejszych ulic w praktycznie wszystkich miastach i miejscowościach w Polsce w czasie Bożego Ciała - (??) hehe, dobre sobie. Annovie kręci się łezka w oku i tęskni jeszcze za Pochodem 1-Majowym gdzie można było uzyskać błogosławieństwo z nałożeniem rąk udzielone przez towarzysza L.Breżniewa lub E.Gierka. Zawsze może sobie pójść (nikt jej nie broni) na Paradę Równości z błogosławieństwem Babochłopa Grodzkiego. U nas jest już multikulti więc skąd te traumatyczne przeżycia?? :P. W każdym cywilizowanym świecie i demokratycznym państwie jesteśmy świadkami szeregu manifestacji, demonstracji, festynów, dnia górnika, kolejarza, wojska polskiego, procesji religijnych, koncertu sylwestrowego pod chmurką, przyjazdu jakiegokolwiek prezydenta itp, to przecież normalka a zadaniem policji i straży miejskiej jest dbać o ład i porządek a przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców. W demokratycznym społeczeństwie musisz pogodzić się (NIESTETY) z Procesją Bożego Ciała a jak się nie podoba to przeprowadź się na bezludną wyspę bo tam z nikim nie będziesz musiała się liczyć i możesz wprowadzić nawet monarchię a jak wolisz to i anarchię. ANG - zamykanie ulic podczas publicznych modlitw do Allaha + j.w. oraz jakże "tolerancyjne" wyzwiska (zniesławienia) wobec białych iż prowadzisz się po....europejsku (czyli w sposób skandaliczny) POL - lekcje religii opłacane z budżetu - Tobie to by nawet lekcja etyki nie pomogła przy takim egoistycznym światopoglądzie POL- obecność duchownych w wojsku, policji itp. - Jeśli jest POPYT to jest i PODAŻ (na Twoje nieszczęście) POL- oficjalne przedstawicielstwo KK w czasie obchodów świąt państwowych - Dobro kraju jest tak samo ważne dla władzy ziemskiej jak i duchowej
anonim2014.12.16 1:49
@Nieznajoma_200 - przeczytałem jej wpis i radzę: tl;dr , ogólnie trochę gówna, wymieszane z łajnem i posypane odchodami, jak ktoś lubi takie klimaty to polecam kalosze co by stóp tak nie ubrudzić
anonim2014.12.16 2:13
Wszelka tolerancja w Polsce lub jej brak (zależy z której strony patrzeć) jest PODKRĘCANA PRZEZ MEDIA i nie jest ona wyrazem polskiej rzeczywistości. Przecież to media uzurpują sobie prawo do kreowania naszej polskiej rzeczywistości (typowa propaganda) oczywiście w krzywym zwierciadle. Nie znam żadnego geja który czułby się dyskryminowany i to jest wymyślone na potrzeby wdrażania nowych ideologii. Na mojej klatce schodowej w jednym mieszkaniu mieszka dwóch gejów. Nie podzielam oczywiście ich poglądów lecz nie staram się "prostować" ich na siłę, moralizować i wdawać się w nawracanie bo każdy człowiek potrzebuje czasu i samodzielnych przemyśleń by zrozumiał iż idzie w niewłaściwym kierunku. A czym oni różnią się od gejów kreowanych w mediach? WSZYSTKIM. Po pierwsze NIE MANIFESTUJĄ SWOJEJ ODMIENNOŚCI. Na początku jak wprowadził się nowy lokator do sąsiada i zapomniał kluczy od domofonu to zadzwonił do mnie tłumacząc się że on... do wujka....potem zapomniał się i mówił że do kuzyna itp itd. Było to zabawne. Odnoszę wrażenie że czują się nieco niezręcznie lecz są osobami niekonfliktowymi i można żyć z nimi po sąsiedzku. Kiedyś mieli chyba ciche dni, bo jeden nie chciał wpuścić drugiego do mieszkania (a był mróz) to wpuściłam człowieka na klatkę aby nie marznął na mrozie. Do dziś pyta mnie się czy nie pomoc nieść ciężką siatkę z zakupami itp gdyż nie jest w stanie zapomnieć tego drobnego gestu. To są ludzie tacy jak my tylko o odmiennej orientacji. Tak, w moim mieście, dzielnicy, klatce schodowej nie zauważa się braku tolerancji. Brak tolerancji kreowany jest przez media. Jeśli Polacy zajmować się będą tak bzdurnymi rzeczami jak wyimaginowany brak tolerancji nakręcany przez środki masowego przekazu to nie zauważą w natłoku informacji iż może komuś zależy na odwróceniu uwagi przeciętnego telewidza od spraw znacznie istotniejszych dla kraju a jest ich WIELE.
anonim2014.12.16 7:32
Chciałbym być prześladowany tak jak katolicy tymi miliardami złotych płynącymi z budżetu państwa.
anonim2014.12.16 14:03
@Annova "....tylko powtarzasz miejskie historie z demotywatorów..." Do tego poziomu się nie zniżam :) Te strony czyta tylko dzieciarnia taka jak Ty. "...Widzę, że nigdy żadnego muzułmanina nie poznałaś..." Oooooo !!!! Aż tak źle mi życzysz? heheh. Żyję znacznie dłużej na tym świecie od Ciebie...dziecinko (żeby nie powiedzieć "smarkulo" :P). Poznałam i to zarówno osobiście jak i z relacji znajomych i krewnych bo muzułmanie mają to do siebie że nie ewoluują - byli tacy sami zarówno 10, 20, 30, 40 lat temu - może się tylko bardziej kamuflowali - przecież u nich cywilizacja (oprócz wysokich technologii) w kontekście norm kulturowych zatrzymała się w średniowieczu. Ty za to z pewnością poznałaś samych imigrantów czyli "podróby" którzy stosując Takiję starają się do nas upodobnić a nie "oryginały" spoza Europy. 1) Wujek będąc na wczasach w Turcji z ciocią i kuzynką siedząc sobie spokojnie w kawiarni hotelowej otrzymał "propozycję nie do odrzucenia" od pewnego Araba który chciał zakupić ciocię i kuzynkę....i wcale nie żartował. 2) Dobra znajoma, kobieta inżynier pracująca na kontrakcie w Libii nie miała prawa mieć życia prywatnego i bała wychodzić się poza hotel lub biuro. O samotnej podróży autobusem nie było mowy. To nie było normalne. 3) Znajoma z mężem po przeprowadzce do Paryża swoje pierwsze mieszkanie wynajęli w dzielnicy arabskiej (gdy ich okradziono i musieli oszczędzać) i zanim dorobili się własnego domku z ogródkiem - nie czuli się tam dobrze. 4) Znajoma ze Szwecji musi ich oglądać codziennie - modną wsród nich specjalizacją jest teraz kradzież paliwa spod stojących pod domem samochodów (a kiedyś w Szwecji nie było kradzieży i nie trzeba było zamykać mieszkań na klucz). 5) Na naszej polibudzie było tego mnóstwo a w męskim akademiku w którym mieszkali aż wiało "abstynencją" i modlitewnym wyciszeniem ....zrobili sobie owszem mini dom modlitewny w jednym z pomieszczeń na szczęście bez minaretów. 6) Wejdź sobie na jakiekolwiek forum internetowe gdzie pisują cudzoziemcy mieszkający w Polsce (również Arabowie) najlepiej strony typu "Szlifuj swój język....." to sobie poczytasz (oczywiście w jęz obcym) co myślą i mówią o Polakach i Polkach (a nie mówią dobrze) muzułmanie. Tu na Frondzie jest "Francja elegancja" lecz tam....chamstwo leje się strumieniami a nienawiść do chrześcijan sięga zenitu....i co ciekawe Polacy siedzą cicho...i mało kto ma ochotę bronić naszych wartości. 7) Osobiście poznałam i to aż czterech. (o 4 sztuki za dużo). Każdy z nich przyjechał do Polski pod pretekstem studiowania. Miałam nieprzyjemność pracować z nimi w tym samym biurze. Mieliśmy w Polsce rok 1993 a oni nadal żyli w średniowieczu gdyż według ich kalendarza był rok 1410 - czyli bitwy pod Grunwaldem ;). Obchodzili swój ramadan a równocześnie pili alkohol Polscy koledzy dość skutecznie ich dołowali (chwała im za to) udzielając im instrukcji w jaki sposób w Polsce należy traktować polskie kobiety...bo skąd ta ciemnota może to wiedzieć? a mieli seksistowskie podejście do kobiet i trzeba było ich przywoływać do pionu by pokazać gdzie jest ich miejsce - nasi chłopcy dobrze się z tego wywiązywali, nie ma to jak narodowa solidarność. Taki Arab nigdy nie przepuścił koleżanki przez drzwi a jak wracałam z xero to chciał mi jeszcze dorzucić 10kg makulatury zapominając że nie jestem jego wielbłądem :P. Ku mojemu zdziwieniu wszyscy mieli żony (jakieś masochistki) nasze rodaczki, oczywiście blondynki bez jakiegokolwiek wykształcenia siedzące w domach i wychowujące małych Ahmedów, Mahmudów, Kamalów, Omarów itp. Jak po kilku latach spotkałam byłych kolegów z biura to dowiedziałam się że wszystkie te mieszane małżeństwa multikulti nie przetrwały, a arabscy tatusiowie pojechali sobie do ciepłych krajów porywając swoim ex-żonom dzieci (w każdym w tych 4 małżeństwach miał miejsce taki sam scenariusz) i do dziś dziewczyny walczą o odzyskanie dzieci szkoda tylko że wcześniej o tym nie pomyślały - co za słowiańska naiwność !!! gdzie te baby mają oczy! tak jakby w Polsce facetów nie było. "...I nie różnią się dużo od katolików...." hahahahah, to już tylko Twoja opinia ...zabawna....jeszcze mi może zaraz powiesz że katolik musi być obrzezany tak jak Arab, LOL. "....Tobie proponuję odwiedzić np. Kanadę..." Byłam w Vancouver ale tam największą grupę etniczną (oprócz rasy białej) stanowią Azjaci - zły przykład mi podałaś :), próbuj dalej ! "....Nie wszyscy mają takie same przyzwyczajenia jak Ty...." - wolę zieloną herbatę :) "....Za to lekcje religii bardzo mi pomogły. Pomogły odejść z Kościoła. Gdybym, w odróżnieniu od rówieśników, nie słuchała na lekcjach religii, to bym pewnie nie zaczęła się zastanawiać nad sensem tych wszystkich legend i wierzeń...." Najlepiej wszystko zwalić na kościół czy na księdza któremu może brakuje charyzmy i traktować że Boga nie ma. Żal mi Ciebie. Z pewnością katecheza nie była prowadzona przez osobę duchowną lecz jakąś katechetkę po kursie i to w harmiderze szkoły państwowej. Jak kiedyś lekcje religii były przy kościołach to też młodzież miała zupełnie inne podejście bo chodzili tylko ci którzy chcieli, a frekwencja była wysoka choć były to czasy komunizmu. "....Tak... Szczególnie, że mnie wtedy na świecie jeszcze nie było. Zostałam za to pobłogosławiona przez JP2. Nie działa....." Oj, jaka szkoda. Bo to nie jest kwestia czarów lub magii ale....wiary której Tobie brakuje "....Skoro to jest normalne i odbywa się co roku bez problemów, to w jaki sposób jesteście prześladowani? ..." Kiedyś było modne takie powiedzenie: "To nie politechnika, tu trzeba myśleć!" i sądzę że byłoby adekwatne choć nie wiem co kończyłaś. Brakuje Ci co nieco EQ by móc "załapać" ale sądzę iż z wiekiem będziesz bardziej spostrzegawcza. "....No przecież o to chodzi, że nikt Wam tego nie zabrania. ..." - Ale to właśnie Tobie !!! przeszkadza procesja Bożego Ciała "....Wg Twojej logiki to ludzie protestujący pod Empikiem powinni przeprowadzić się na bezludną wyspę, gdzie nie będzie Empiku...." Nieeeeee, to raczej EMPIK trzeba przenieść a najlepiej zlikwidować gdyż jest on reliktem komunistycznym - kiedyś JEDYNĄ prestiżową szkołą Językową w Polsce lecz od kiedy szkoła przekształciła się w "SPEAK-UP" a potem przeszła w ręce franczyzobiorców to pracują w niej sami amatorzy od...robienia pieniędzy....a poziom zarówno lingwistyczny jak i marketingowy (wszystkie chwyty dozwolone) sięgnął dna. Nazwa Empik jest teraz tylko zarezerwowana dla księgarni lecz jakość usług jest wprost proporcjonalna do jakości usług szkoły językowej - Less than zero. "....Koleżanka z Podlasia?...." No baby. From Silesian Metropolitan Area :). Nie jesteśmy więc sąsiadkami. Jestem bardziej oddalona od Ruskich (nie lubię tych klimatów) a bliżej Pepików (zawsze jest śmieszniej).
anonim2014.12.16 14:11
Za Terlikowskiego nie kasowaliście aż tylu komentarzy Frondziarze. Wy myślicie, że jeśli ktoś widzi temat inaczej i tak go przedstawia, to wystarczy usunąć wpis i sprawa załatwiona? Bo jeszcze ktoś z czytelników mógłby się dowiedzieć innych informacji, niż Fronda podaje? Wy myślicie, że nawet swojego Boga możecie oszukiwać? Oj... kociołki w piekle są już dla Was przygotowywane moderatorzy Frondy. :) Ale obrazek już zmieniliście, bo pewnie wstyd Was chciał zabić.
anonim2014.12.16 16:08
Niech Ksiądz jedzie do Iraku lub Syrii i powie w twarz matce i żonie, której mąż i syn zostali w bestialski sposób zamordowani przez ISIS za wiarę, o swoim ciężkim prześladowaniu w Polsce. Nie Ksiądz powie to jakiejś chrześcijance wziętej do niewoli, którą codziennie ISIS bije i gwałci i opowie o swoim pogwałceniu praw w Polsce ze względu na wiarę. Proszę Księdza, to co Ksiądz opowiada jest obrzydliwe. Nie ma Ksiądz najmniejszego pojęcie czym jest prawdziwe prześladowanie. W przestrzeni publicznej nikt chrześcijan nie atakuje. Zwalcza się natomiast ludzi pieprzących głupoty, niezależnie od religii czy jej braku.
anonim2014.12.16 18:39
Najgorsza jest bierność i obojętność nas samych-chrześcijan. Nie do pomyślenia by w kraju w którym większość obywateli deklaruje przynależność do Chrystusa można było bezkarnie ośmieszać i kpić z naszej wiary.
anonim2014.12.16 20:10
Ewidentnie widać, że prześladowanie chrześcijan w świecie się nasila - zarówno przez inne religie, systemy totalitarne i media - jakby się zmówili. U nas jeszcze zło działa w sposób zakamuflowany, jeszcze jest powstrzymywane, ale w niektórych krajach już nie. Być może zbliża się czas powtórnego przyjścia naszego Pana. Nie musimy się bać, podnieśmy swoje głowy, Chrystus zwycięży. "Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci koronę żywota".
anonim2014.12.16 20:44
Od 40 lat żyję w tym kraju i ... w latach 1982 - 1989 byłem ministrantem. Nie przypominam sobie, żeby ktokolwiek kogokolwiek dyskryminował. 1 komunię przyjmowałem z synem oficera SB, moim kumplem z klasy, bierzmowanie również. Po 1989 nie było prześladowania wierzących. To katolicy, prześladują nie wierzących. Przykre ale prawdziwe. ks Cyfka mija się z prawdą, lub chce budować "jedynie prawdziwą prawdę". Z całym szacunkiem, ale wypowiedzi niektórych duchownych, kojarzą mi się z wypowiedziami członków PZPR, takich jak Albin Siwak. Betonowych tłuków, widzących prześladowców wszędzie. Otóż, księże Cyfka, niestety, ale katolicy, są najbardziej uprzywilejowaną grupą w Polsce. Prawo stanowione orzeka zawsze na ich korzyść, a krytykę się miażdży. Trochę zdrowego rozsądku księże.
anonim2014.12.17 19:14
Gdyby kościół i większość chrześcijan nie prześladowała ludzi takich jak ja lub po prostu tych, którzy nie zgadzają się z ich przekonaniami lub nie wierzą w ich boga, to ci ludzie nie prześladowaliby kościoła. Że tak pozwolę sobie zażartować ,,Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie." ;)
anonim2014.12.17 22:53
@Nieznajoma_200 "Wystarczy kupić jakiegokolwiek Neewsweeka, nawet nie trzeba go przeczytać lecz tylko spojrzeć na prowokacyjną jak zawsze (pełną zniesławień) okładkę." No tak, wydawać osąd przed zapoznaniem się z treścią to niestety zjawisko typowe dla "prawdziwych katolików'. Mnie wychowano i uczono inaczej, że każda prowokacja lub krytyka zmusza stronę przeciwną do refleksji czy rzeczywiście jestem idealny, czysty jak łza i niegodny krytyki. Właśnie przeczytałem na jednym z portali internetowych o propozycji przeznaczenia 16 mln. zł na kościół Opatrzności Bożej / centrum JP II/ - jeśli uznać to za dyskryminację to jest to dyskryminacja pełną, choć zakamuflowaną gębą ! Mój przyjaciel, misjonarz będący na placówce w Rep. Centralnej Afryki od 25 lat myśląc o Europie i Polsce w kontekście wolności religijnych mówi, aby dziękować Stwórcy za wolność i brak prześladowań, pełne kościoły, religię w szkołach oraz brak strachu przed śmiercią za wiarę. Nie lękajcie się - mówi Pan, nie lękajcie....
anonim2014.12.18 8:08
co mnie obchodzi Adam Darski? jak był chory to pierwsi zanosiliście modły za tego satanisty!
anonim2014.12.19 9:54
16 mln na muzeum JPII. pensje dla katechetów. Emerytury dla księży — wszystko to z podatków czyli z pieniędzy m.in. ateistów i innowierców — też chcę być prześladowany
anonim2014.12.19 21:37
Ale bzdury .. az zal czytac. Przesladownia ? gdzie ? kiedy ? No bez jaj :(